Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kierunek obrotów silniczka elektrycznego

remikson 10 Jul 2004 23:10 2714 9
 • #1
  remikson
  Level 15  
  Witam wszystkich
  Mam problem z silniczkiem elektrycznym a konkretnie z kierunkiem jego obrotów. Uszkodził mi się silniczek napędzający wentylator chłodnicy w Seicento. Koszt nowego to 180 zł.Udało mi się zdobyć silniczek od Żuka (chyba od dmuchawy), który po drobnych przeróbkach mechanicznych pasuje idealnie.
  Problem jednak w tym ,że kręci się nie w tą stronę co powinien. Jak podłącze odwrotnie to jest ok ,tylko wtedy musiałbym dać "+" na obudowę silniczka - w samochodzie to raczej mało bezpieczne rozwiązanie.
  Zatem w jaki sposób można zmienić kierunek obrotów takiego silniczka.
  Dziękuję i pozdrawiam
 • #2
  beatom
  Level 35  
  pozostaje przerobka mocowania tak aby odizolowac mase wiatraka od masy samochodu. Zuki tak mialy - plus na masie.
 • #3
  mariusz

  Level 15  
  Istnieje możliwość zmiany kierunku obrotów, tylko należy rozebrać takowy silniczek. 8O
 • #4
  Ryszard49
  Level 37  
  Rozbierz silnik i usuń połączenie wychodzące ze szczotki tej która połączona jest z obudową (odizoluj) i wyprowadź przewodem na zewnątrz.
  Pozdrawiam.
 • #5
  rysiu
  Level 12  
  beatom wrote:
  pozostaje przerobka mocowania tak aby odizolowac mase wiatraka od masy samochodu. Zuki tak mialy - plus na masie.


  Raczej minus
 • #6
  Ryszard49
  Level 37  
  rysiu

  Dobra rada: nie naprawiaj elektryki w samochodach.
 • #7
  hasen1
  Level 22  
  Ryszard 49 dobrze Tobie radzi. Elektrycznie musisz zmienić kierunek przepływu prądu w komutatorze. Najlepiej na szczotkach, ale silniczek i tak trzeba rozebrać. Przy okazji możesz go przekonserwować (szczotki, komutator).
  Pozdro 8)
 • #8
  Mieczysław
  Level 21  
  Witam.
  Aby zmienić obroty silniczka wystarczy po rozkręceniu ściągających śrub obrócić jedną część obudowy o 180 stopni.
  To załatwi sprawę.
  Nie wprawionemu nie proponowłbym rozpoławiac silniczka i konserwować, mogą miec później problemy ze złożeniem ( jak wyskoczą szczotki)
 • #9
  sekiewicz@wp.pl
  Level 12  
  Jeżeli szczotki są umieszczone symetrycznie to możesz śmiało zmienić biegunowość na szczotkach (zajżyj na www.elektroda.pl/rtvforum/topic72143.html ) w przeciwnym wypadku zniszczysz komutator a zarazem silnik. Zasada jest następująca: Jeżeli silnik prądu stałego ma oznaczoną biegunowość to nie należy zmieniać jego biegunowości. Wstępnie: gdy nie ma zaznaczonej biegunowości obracasz silnik ręką w prawo a następnie w lewo i odgłosy wydostające się z niego przy obracaniu są takie same to jest duże prawdopodobieństwo że silnik może pracować w obu kierunkach. ostatecznie upewnisz się podglądająć usytuowanie szczotek - uważaj aby ich nie uszkodzić przy składaniu silnika.Pozdrowienia.
 • #10
  Mieczysław
  Level 21  
  Witam.
  Kolega wyraźnie wspomniał,że chodzi o silniczek od dmuchawy od żuka.Te silniczki mają szczotki umieszczone dokładnie na osi,naprzeciwko siebie.Przebiegunowanie nie ma wpływu na pracę i trwałosć silnika.Silniczki posiadają magnes trwały, wiec zmianę kierunków obrotów można osiągnąć poprzez zmianę ustawienia szczotek do biegunów magnesu przy nie zmienionym podłączeniu do źródła prądu.