Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8

daxsior 26 Gru 2009 14:14 23260 79
  • Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8
    Witajcie ! :)

1 Założenia:
    Najważniejsze to uzupełnić bas do moich nadstawek opisanych tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1457389&highlight=
    I zarazem przetestować nowy głośnik STX`a GDN 46-900-8.

2Obudowa:
    Całość zrobiona ze płyty wiórowej 18mm, docinana w castoramie. Poszczególne elementy wycinałem sam wyrzynarką. Obudowa wzmacniana wewnątrz ‘’trójkątami’’ pozyskanych z odpadów. Sklejana klejem, oraz skręcana co średnio 5cm wkrętami. Objętość to coś w okolicach 150L. Nie dociągnięcia były szpachlowane, następnie faza szlifowania i obita czarnym kocem.

Bass-Refelx
    Tu zaczęły się schody, zacząłem od strojenia w okolicach 45Hz (przypomnę, że kolumna ma litraż ok. 150L), bas był kopiący, jednak nie schodził nisko. Następnie zrobiłem strojenie ok. 40Hz. I Taki bas jest dla mnie bardziej zadowalający, schodzi niżej, wykopu też nie brakuje, nie można też nie wiadomo czego spodziewać się po głośniku 18’’ na stalowym koszu za nie całe 350zł ( z przesyłką ).

Ogólnie polecam, konstrukcja dość tania jakieś ok 600-700zł, jak na nowego suba na 18’’ to cena jest dość niewygórowana, a za to otrzymujemy dobrze spisujący się sub
    :D

Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8 Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8 Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8 Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8 Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8

Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8 Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8 Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8 Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8 Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8
    Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8 Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8 Długo oczekiwany ! Subwoofer STX GDN 46-900-8

Fajne!
  • #2 26 Gru 2009 14:49
    neo9614
    Poziom 11  

No konstrukcja niczego sobie.. Najbardziej uderza mnie, że kupiłeś głośnik praktycznie w ciemno, bo chyba nie było nikogo, kto by go testował. A ty nie bałeś się kupiłeś, zrobiłeś obudowe i cieszysz się z tego, że nie okazał się kichą totalną. Co do samej konstrukcji to stolarka i wykonanie piękne, nie jestem tylko pewien tych wzmocnień. Nie roznosi troszke paczki? Pomaluj te śrubki na czarno, bo się strasznie w oczy rzuca. Teraz pytania:
    Czym go napędzasz?
    Jak jest u niego z wytrzymałością mocową? Wytrzymuje to co producent podaje?

• #3 26 Gru 2009 15:03
    Wind_93
    Poziom 15  

Wiór kolego, nie sklejka :D Sklejka w przekroju ma warstwy, a to są klejone wióry.
    Koniecznie Krata na przód bo konstrukcja jakoś domowo wygląda na razie. Koła za małe na estradę, tylko szpecą i jeździ. Jak się sprawuje w paśmie 35-90 Hz, typowo subbasowym ?

• #4 26 Gru 2009 15:22
    Usunięty
  • #5 26 Gru 2009 15:32
    marian133
    Poziom 37  

neo9614 napisał:
    ...kupiłeś głośnik praktycznie w ciemno bo chyba niebyło nikogo kto by go testował.. A ty nie bałeś się kupiłeś, zrobiłeś obudowe i cieszysz się z tego że nie okazał się kichą totalną..

A porównanie? Chciał bym wiedzieć jak wypada ten głośnik w porównaniu z GDN-46-1200,jeśli wypadnie gorzej to dopiero jest to kicha :) Nie wspomnę o porównaniu do innych głośników 18".

• #6 26 Gru 2009 16:24
    TypeMutineer
    Poziom 21  

Kółeczka raczej bym umieścił na tylnej ściance a tam gdzie je obecnie zamontowałeś zakręcił bym gumowe stopki . Raczej niepoprawny sposób a właściwie kolejność oklejenia przedniej ścianki . No i terminal raczej nie taki .

• #7 26 Gru 2009 17:16
    gófer
    Poziom 34  

No ładnie ładnie, i jest tak jak mówiłem w którymś temacie że trzeba go stroić w okolicach 40hz. Powiedz może jakim końcem go pędzisz i jak sobie radzi z mocą znamionową bo wg. mnie może mieć pewne problemy.

• #8 26 Gru 2009 18:10
    daxsior
    Poziom 19  

Cieszy mnie zainteresowanie z waszej strony :)

Tak więc: napędzam go obecnie phonic'em max 2500 plus ( w mostku przy 8ohm ma ponoć 1500w). Ile głośnik wytrzyma ? Tego za bardzo nie wiem, dlatego że nie jestem wstanie powiedzieć ile na głośnik przypadało najwięcej mocy. Sądzę jednak że coś w okolicach tych 700w wytrzyma :)

Krata na przód będzie nie długo założona (umieszczę wtedy fotkę)

Kółeczka były założone pierwszy raz i właściwie doświadczalnie jak się sprawdzą, niestety muszę zmienić na większe, bądź z nich zrezygnować i dać zwykłe stópki.

Dużo o jakości jego powiedzieć jeszcze nie mogę, bo grał tylko u mnie w pokoju. A jego przeznaczenie to granie na salach itd. Nie długo będe grał na sali, wtedy też opiszę co i jak :)

Kolego TOMATO2 co przeszkadza w tym terminalu ? A co do jakości oklejania to wg mnie jest ok, na przód przyjdzie krata, i nie będzie żadnych widocznych niedociągnięć. No i też ten też sub jest pierwszą kolumną, którą sam obiłem.

• #9 26 Gru 2009 19:25
    Granat :)
    Poziom 34  

Podłącz do zmostkowanego wzmacniacza jak masz teraz jakieś obciążenie, które wytrzyma 1,5kW. Następnie ustaw wzmocnienie, tak żeby clip delikatnie migał w rytm basu. Później zmniejsz poziom sygnału o 3dB i podłącz ten sub. Będziesz miał około 700W :)

• #10 26 Gru 2009 19:33
    gófer
    Poziom 34  

Przy delikatnym clipie może nie oddawać pełnej mocy :) Ja bym raczej stawiał na mocno mrugający clip.

• #11 26 Gru 2009 23:04
    daxsior
    Poziom 19  

gófer napisał:
    Przy delikatnym clipie może nie oddawać pełnej mocy :) Ja bym raczej stawiał na mocno mrugający clip.

Czyli rozumując, końcówka odda te 1,5kW jak będzie mrugał clip?

mate157 to czekamy aż ukażesz swoją kolumnę na elce :) ( o ile ukażesz )

Dziękuję za wszelkie komentarze ! :)

• #12 27 Gru 2009 00:02
    gófer
    Poziom 34  

daxior, z tego co mi wiadomo ta końcówka ma (mierzone) przy obciążonym jednym kanale 800w/4ohm więc w mostku spokojnie będzie miała 1,5kW/8ohm. Na dobrą sprawę jeżeli to naprawdę porządny głośnik możesz go obciążyć mocą programową, czyli w pełni wysterowaną końcówką.

• #13 27 Gru 2009 00:26
    daxsior
    Poziom 19  

Wszystko po testuję nie długo na sali, nie chcę też spalić głośnika. Planuję zrobić drugą taką samą sztukę, wtedy otrzymam 4ohm, a ta końcówka wtedy dysponuję mocą 2,4 kW. I zobaczmy jak się spiszę :)

• #14 27 Gru 2009 01:02
    JMZ
    Poziom 18  

daxsior napisał:

Kółeczka były założone pierwszy raz i właściwie doświadczalnie jak się sprawdzą, niestety muszę zmienić na większe, bądź z nich zrezygnować i dać zwykłe stópki.

Kółeczka jak najbardziej, ale:
    - zamontowane na tylnej ścianie, a nie na podstawie
    - uchwyty w związku z tym, należy zamontować o 90 st. inaczej
    - kółka sporo większe
    Poza tym:
    - terminal - bardziej bym widział dwa złącza Neutrika typu speakon
    - lakier zamiast koca
    - sklejka 15 mm zamiast płyty wiórowej 18 mm

• #15 27 Gru 2009 02:12
    gófer
    Poziom 34  

Chwilowe obciążenie głośnika mocą dużo większą od znamionowej nie powinno go uszkodzić. Patrz choćby głośniki 18Sound gdzie moce szczytowe sięgają nawet 10kW.

• #16 27 Gru 2009 11:26
    daxsior
    Poziom 19  

JMZ napisał:

Kółeczka jak najbardziej, ale:
    - zamontowane na tylnej ścianie, a nie na podstawie
    - uchwyty w związku z tym, należy zamontować o 90 st. inaczej
    - kółka sporo większe
    Poza tym:
    - terminal - bardziej bym widział dwa złącza Neutrika typu speakon
    - lakier zamiast koca
    - sklejka 15mm zamiast płyty wiórowej 18mm

Robiąc tego suba kupiłem dodatkowe rączki. :) Bo właśnie myślałem nad tym, by go swobodnie przenosić (tylko te co teraz mam uchwyty, to starałem się wycentrować na środku ciężkości całego suba) Postaram się kupić większe kółka i zrobić tak jak mówisz ! :)

Ale po co mi właściwie tam dwa załącza speakon ? Jak i tak idzie do niego jeden kabel... Lakierowanie by pewnie mi nie wyszło, ale też myślałem o tej opcji. Jednak pozostałem przy kocyku:)

• #17 27 Gru 2009 13:35
    JacobG
    Poziom 21  

Mi bardzo podobają sie te bass refleksy. Czekmy na 1 test na sali

• #18 27 Gru 2009 14:31
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam A masz porównanie z jakimś innym przetwornikiem??
    Jak go tniesz?

• #19 27 Gru 2009 14:37
    daxsior
    Poziom 19  

Fajnie, że ktoś wspomniał kształcie o BR, do takiego BR zainspirował mnie JBL EON 518S i własna wyobraźnia :)

Porównanie z innym przetwornikiem ? 18'' ? Nie bardzo, pewna kapela ma jakiegoś suba na 18'' ale by porównać je na jednej sali będzie mały problem, ale jak będzie okazja to opiszę jak wypada z innymi głośnikami :)

Tnę go tylko mixerem, tzn ściszam na max średnie i wysokie tony, a basy trochę podbijam. W przyszłości kupię crossovera

• #20 27 Gru 2009 14:42
    stachuMce
    Poziom 9  

Witam
    Kolumna fajniutka, jedynie tylko nie pasuje mi ten terminal ;)
    Czy mógł by kolega podać wymiary skrzyni oraz bassreflexu, bo był bym chętny zrobić kolumienkę na tym głośniku.

Pozdrawiam i czekam na wrażenia z odsłuchu.

• #21 27 Gru 2009 15:18
    TypeMutineer
    Poziom 21  

daxsior napisał:
    Fajnie, że ktoś wspomniał kształcie o BR, do takiego BR zainspirował mnie JBL EON 518S i własna wyobraźnia :)

Zrobiłeś zgodnie z projektem czy na "oko" ???
    daxsior napisał:

Tnę go tylko mixerem, tzn ściszam na max średnie i wysokie tony, a basy trochę podbijam. W przyszłości kupię crossovera
    Proponuje jak najszybciej zaopatrzyć się w crosa
    bo trochę kicha i w cale nie jest to prawidłowe cięcie ani jego namiastka :D

• #22 27 Gru 2009 15:48
    Usunięty
  • #23 27 Gru 2009 16:41
    daxsior
    Poziom 19  

TOMATO2 napisał:

Zrobiłeś zgodnie z projektem czy na "oko" ???

Kształt BR rzecz wiadoma, był brany pod uwagę, i wszystko obliczyłem I jak bym go zrobił na oko to niby skąd miał bym wiedzieć jakie posiadam strojenie ?...

TOMATO2 napisał:

Proponuje jak najszybciej zaopatrzyć się w crosa
    bo trochę kicha i w cale nie jest to prawidłowe cięcie ani jego namiastka

Wiem, że bez crosa nie jest za dobrze, ale mixer też nawet dobrze się spisuje

stachuMce napisał:

Czy mógł by kolega podać wymiary skrzyni oraz bassreflexu, bo był bym chętny zrobić kolumienkę na tym głośniku.

Poczekaj trochę, a wstawię projekt całej kolumny:)

Do Qwerty_07, mógł bym po testować w innych obudowach, ale do BP masz jakiś projekt ? Bo sam nie robiłem nigdy takiej obudowy. Jak ktoś zrobi projekt mogę zrobić i protestować.

• #24 27 Gru 2009 18:01
    Mitur23
    Poziom 23  

No to faktycznie jak tylko ściszasz to nie jest to cięcie.. Cross Behringer załatwi sprawę.. A sprawdzałeś może od ilu Sub zacyzna grac ?

• #25 28 Gru 2009 00:49
    daxsior
    Poziom 19  

A jak mam to sprawdzić ? :)

• #26 28 Gru 2009 01:42
    maciej113
    Poziom 14  

Podłączyć jako sygnał generator (np. z komputera) i sprawdzać przy jak niskiej częstotliwości nadal będzie grać.

• #27 28 Gru 2009 09:25
    marian133
    Poziom 37  

Mitur23 napisał:
    A sprawdzałeś może od ilu Sub zacyzna grac ?

maciej113 napisał:
    Podłączyć jako sygnał generator (np. z komputera) i sprawdzać przy jak niskiej częstotliwości nadal będzie grać.

Bezsens. Grać będzie nawet jak mu zapodasz 20Hz,czy będzie go słychać to już inna sprawa. Takie sprawdzanie na słuch to można wykonywać sam dla siebie bo tego tak nie sprawdzisz,zawsze będzie go słychać już przy 24Hz,tyle że ze spadkiem milionszejsetstodziewięcet. I na co takie sprawdzanie? Słyszałeś gdzieś w muzyce dźwięki poniżej 30Hz?

• #28 28 Gru 2009 10:35
    maciej113
    Poziom 14  

A słyszałeś o zaspakajaniu ciekawości? Wiadomo że nie puszcza się sygnału z maksymalnym wzmocnieniem i gdy ledwo go słychać to jest cacy.
    Puszczasz sygnał i nie zmieniając głośności słuchasz mniej więcej do kiedy gra równo a kiedy np. o polowe ciszej.

"Słyszałeś gdzieś w muzyce dźwięki poniżej 30Hz?"
    Słyszałem

• #29 28 Gru 2009 11:59
    daxsior
    Poziom 19  

Od ilu gra, to będzie cięzko sprawdzić, ale próbując go na różnej muzyce grał dobrze, może nie było tam jakiś 30Hz ale tak z niższym basem (40hz) daję sobie radę :)

Dziękuję za wszelkie komentarze ! :)

• #30 28 Gru 2009 15:21
    Usunięty
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME