Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latająca platforma zdjęciowa Helicam

bulbonick 27 Gru 2009 22:44 60081 90
  • #31 27 Gru 2009 22:44
    byrrt
    Poziom 21  

Jestem pod wrażeniem ale to mało powiedziane.. Z niecierpliwością czekam na filmy jak to lata i jakie ujęcia da się za pomocą takiego modelu zrobić.. Swoją drogą chyba łatwiejszy w budowie jest jakiś quadrocopter na silnikach elektrycznych (wydaje mi się, że zbudowanie takiego który mógłby unieść taką wagę jest realne - mamy tu 4 silniki na które rozkłada się siła)..

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #32 27 Gru 2009 23:44
    danlancher
    Poziom 27  

byrrt napisał:
    Swoją drogą chyba łatwiejszy w budowie jest jakiś quadrocopter na silnikach elektrycznych (wydaje mi się, że zbudowanie takiego który mógłby unieść taką wagę jest realne - mamy tu 4 silniki na które rozkłada się siła)..

Taki quad musialby byc naprawde duzy i bylby napewno ograniczony przez pojemnosc aku ktore to musialby zasilic az 4 spore silniki...

A jak wygladaja takie filmy? Mozna poszukac w sieci... Mam nadzieje,ze nikt nie uzna tego za reklame ale jako ciekawostke,bardzo fajny filmik.

http://vimeo.com/1858509

• #33 28 Gru 2009 06:38
    bulbonick
    Poziom 10  

Tak na razie uruchomiłem to na mc-16 gdyż zakończył mi się budżet na ten rok dlatego aby nie tracić czas postanowiłem odpalić na 16 -mało w nim troszkę kanałów reszta projektu rusz od przyszłego roku może pogoda dzisiaj pozwoli to zacznę resztę prób
    Też myślałem na porządku o zbudowaniu Quadrocoptera ale po kilku rozmowach z kolegami ze Szczecina którzy zajmują się budową takich wynalazków odpuściłem Q-ro lata tylko dzięki bardzo skomplikowanej elektronice, troszkę mnie to wystraszyło i odpuściłem temat poza tym ilość pakietów jakie bym musiał tam zastosować kosztowały by majątek ..........

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

Zadam jeszcze raz to samo pytanie do kolegów zajmujących się w.cz...
    Mam pytanie, jestem zmuszony przedłużyć antenę w swoim odbiorniku.
    Chciałbym między odbiornik a antenę wstawić ok. 500mm przewodu antenowego i tu rodzi się kilka pytań:
    -czy nie pogorszy to zasięgu?
    -co zrobić z ekranem- w odbiorniku połączę z masą a od strony anteny?
    -co z dopasowaniem?

• #34 28 Gru 2009 13:02
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Jak sterujesz kamerą, a dokładniej obiektywem, używasz AF i szkła TV, czy normalnego filmowego szkła, oraz jak rejestrujesz obraz, przekazujesz go radiowo na ziemie, czy masz dodatkowo rekorder, jeśli tak, to na dysk, czy CF? Bo ciężko wdaje mi się przesłać obraz z red one radiowo w dobrej jakości :) Używasz kompresji, czy full jakość zapisujesz?

• #35 28 Gru 2009 16:10
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 28 Gru 2009 17:24
    bulbonick
    Poziom 10  

Obiektywy filmowe posiadają tak zwane pierścienie z zębatkami do których podłącza się serwa zewnętrzne FOCUS ZOOM IRYS ,z reguły są to obiektywy ze stałą ogniskową i wtedy zoom odpada .Kamera zapisuje albo na kartach SD lub hdd .Jedyny problem to sygnał wizyjny HDSDi łącza dla tego standardu kosztują od 5000-12000pln ale i na to jest rada firma BLACK MAGIC lub AYA produkuje konwertery na composit i wtedy bez problemu zwykłym łączem wideo przesyłamy na ziemię .

• #37 28 Gru 2009 17:43
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #38 28 Gru 2009 17:56
    Doominus
    Poziom 34  

Masz uprawnienia do pilotażu takich modeli ?

• #39 28 Gru 2009 18:47
    bulbonick
    Poziom 10  

Już tłumaczę na ziemi nie potrzebujesz aż tak dobrej jakości obrazka potrzebujesz tylko obrazek do szwękowania i niema potrzeby mieć tak dobrej jakości ,jakość zostaje zachowana tylko w kamerze do dalszej obróbki

Dodano po 53 [sekundy]:

O jakich uprawniasz mówisz

• #40 28 Gru 2009 19:11
    fotomh-s
    Poziom 18  

dzu napisał:
    me_super napisał:

Druga spawa: czy takie modele nie wymagają papierów etc? Bo taką masą można zrobić niezłą katastrofę na ziemi.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury modele latające o masie dopuszczalnej do lotu nieprzekraczającej 30kg wyłącza się z ustawy Prawo Lotnicze, zatem z tego wynika, że do 30 kg można latać czym się chce. Choć nie wiem czy nie ma innych przepisów regulujących latanie modelami.

Legalne też są bez papierów 2-osobowe ultralekkie helikoptery do samodzielnego montażu (mają na pewno wiele ponad 30kg)!
    Możliwe, że to zależy od pojemności, ewentualnie mocy silnika.

Ciekawe, czy na paralotnię trzeba mieć papiery (a paralotnia ma nie słaby silnik, podobnie jak helikopter ultralekki, i nie jest lżejsza niż 30kg).

Cytat:
    Kamera zapisuje albo na kartach SD lub hdd

Na sd zapisują amatorskie modele, jak się chce dobry sprzęt to raczej kasety DV high definition ewentualnie miniDV.

Cytat:
    Masz uprawnienia do pilotażu takich modeli ?

Jeżeli chodzi o przepisy "lotnicze" to poczytaj wyżej mój post, a jak chodzi o aparaturę RC, to dosyć ciekawa sprawa bo może ktoś w pobliżu na takim samym paśmie latać i można mu model rozbić, albo on może rozbić kamerę, ale są do kupienia skanery częstotliwości modelarskich, lecz zawsze można znaleźć jakiegoś zazdrosnego modelarza, który rozbije celowo kamerę, korzystając z aparatury na te same pasmo.

Co do aparatury, aparatura chyba nie wymaga zezwolenia, nic nie pisze na stronach sklepów i producentów aparatury RC.

• #41 28 Gru 2009 19:26
    bulbonick
    Poziom 10  

Digital Media
    FireWire 800/400, USB-2 and e-SATA interfaces
    RED DRIVE (RAID)™ hard disk drive (320GB)
    REDFLASH™ flash memory drive (64 GB)
    (CF) Compact Flash Module

• #42 28 Gru 2009 20:59
    ogordarek
    Poziom 13  

A jeśli chodzi o koszta całej konstrukcji to zamykają sie w 5000 zł ?. Czy może więcej ?

• #43 28 Gru 2009 22:09
    lord_blaha
    Poziom 33  

Sama kamera Red One kosztuje wile więcej :P

• #44 28 Gru 2009 23:26
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Jak się steruje szkłem filmowym, o wiem, że servo ma i trybiki. Tylko chodzi mi o sterowanie tego z ziemi? Jak to robisz. Są do tego jakies fabryczne sterowniki, czy samoróbka?
    Co do obrazu, rozumiem że z kamera lata redflash? BO hdd mógłby się chyba uszkodzić :) A sprytne rozwiązanie z konwerterem i wysyłka tylko podglądu na ziemie. Myślałem że chcesz powiesić tylko kamerę i transmiter.

• #45 29 Gru 2009 00:59
    j3lcyn
    Poziom 1  

Szacunek przedewszystkim za odwagę na rozpoczęcie tego projektu.
    Wspaniale wyszło.
    Co do anteny to ekran na masę odbiornika, a drugi koniec ekranu od strony anteny nie podłączony. Długość samego ekranu oraz długość anteny należy dobrać doświadczalnie. Są na to wzory ale niewiem czy da się coś z tego policzyć bo tak naprawdę to model nie ma uziemienia. Przecież wisi w powietrzu. Niewiem czy nie warto połączyć mas wszystkich podzespołów i dołączyć je do ramy.

ogordarek@ ja bym stawial raczej na 30tys. zl. ale pewnie sie mylę.

• #46 29 Gru 2009 07:21
    bulbonick
    Poziom 10  

To jest inna moja głowica to ciężkich kamer filmowych , taką jakość można uzyskać tylko z głowicy żyro stabilizowanej
    http://www.youtube.com/watch?v=gbdF0lZAUSk

Dodano po 22 [minuty]:

Wszystkie masy są połączone do ramy już na samym zasilaczu tylko servo gazu ,pompa paliwa moduł zapłonowy ma oddzielne zasilanie i jest galwanicznie odseparowane od odbiornika

• #47 29 Gru 2009 11:50
    wrzesinski1
    Poziom 15  

bulbonick napisał:
    Zadam jeszcze raz to samo pytanie do kolegów zajmujących się w.cz...
    Chciałbym między odbiornik a antenę wstawić ok. 500mm przewodu antenowego i tu rodzi się kilka pytań:
    -czy nie pogorszy to zasięgu?
    -co zrobić z ekranem- w odbiorniku połączę z masą a od strony anteny?
    -co z dopasowaniem?
    Każdy dodatkowy przewód i złączka spowoduje zmniejszenie zasięgu, ale można zastosować przewody o niższej tłumienności i firmowe złączki które zminimalizują straty.

• #48 29 Gru 2009 12:30
    bulbonick
    Poziom 10  

Ja nie muszę stosować żadnych złączek gdyż mogę przewód przylutować bezpośrednio do wejścia odbiornika

• #50 29 Gru 2009 15:20
    ogordarek
    Poziom 13  

Emil19911991 napisał:
    A w jaki sposób odpalasz silnik? Wiertarką?

Pytasz jak sie odpala? ja bym raczej zapytał czy on w ogóle z miejsca ruszy... . Autor mówił tu o silniku 50ccm typu boxer, jakiś czas temu czytałem o podobnym silniku jego ciąg statyczny wynosił 11 kg... link do tego silnika
    . Jak pewnie wiesz (skoro się za to brałeś) im wyżej tym ciąg statyczny jest mniejszy... Mało tego.... Mówisz tutaj, że chcesz zabrać na pokład 9 kg sprzętu +1,8kg silnik tu juz jest prawie max ciąg, a gdzie dodatkowe klamoty nie mniej ważne niż to co podałem? Pewnie autor będzie się wypierał przekładniami oraz samymi wirnikami itp... cóż ja sie nie znam, lecz na moje oko to nie startnie ( z pełnymi bagażami) :). Czekam na odpowiedź autora oraz na film:!:

pozdrawiam ogordarek

• #51 29 Gru 2009 19:58
    nanab
    Poziom 27  

Cytat:
    . Autor mówił tu o silniku 50ccm typu boxer, jakiś czas temu czytałem o podobnym silniku jego ciąg statyczny wynosił 11 kg... link do tego silnika

To ciąg na śmigle... Ten silnik jest przeznaczony do napędzania modeli samolotów. Rotor śmigłowca może wytworzyć ciąg znacznie większy niż napędzane bezpośrednio śmigło. Dlaczego? Odsyłam do zależności mocy, ciągu i prędkości strumienia :)
    Cytat:
    Jak pewnie wiesz (skoro się za to brałeś) im wyżej tym ciąg statyczny jest mniejszy..

Nie znam dokładnych intencji autora projektu, ale model nie ma chyba latać na pułapie powyżej kilkuset metrów, albo kilometra? Poniżej spadek osiągów nie jest praktycznie odczuwalny.

Cytat:

W jakim celu antena musi być przedłużona? Koledzy zajmujący się RC-cam celem zwiększenia zasięgu często przedłużają anteny 35MHz do 2, 4 a czasem 8m, ale nigdy o 500mm. I czemu akurat przewodem antenowym? Czy chodzi o zakłócenia od zapłonu? Jeśli tak, to czy nie można było po prostu przenieść cały odbiornik o te 500mm?

• #52 29 Gru 2009 21:54
    piotrmak
    Poziom 11  

Wszyscy producenci zabraniają przedłużania/skracania anteny w odbiorniku. Widać, że w model wpakowane jest kupę kasy i czasu, więc chyba lepiej nie kombinować z tą anteną. Można ewentualnie przesunąć cały odbiornik np. na belkę ogonową, tak jak żyro w modelach.

Byłem na zlocie modelarskim na Węgrzech w czasie kiedy od 7 kilogramowego modelu zginęły chyba 2 osoby. Był to szok i tragedia dla rodzin ale i dla wszystkich modelarzy, których wyzywali od morderców. W takiej sytuacji winnego zawsze się znajdzie, a to niestandardowy orczyk do serwa a to nieprawidłowe akumulatory odbiornika itp. Producent sprzętu tylko czeka np. na przedłużanie anten, bo razie czego (odpukać) może się wywinąć od odpowiedzialności, tak samo ubezpieczyciel.

Przy okazji zauważyłem, że serwo gazu nie ma gumek amortyzujących, to specjalnie?

• #53 29 Gru 2009 22:31
    denis2k1

Poziom 14  

Długość fali dla 35MHz wynosi 8,5 metra a więc możesz użyć 2m przewodu luźno zwisającego w dół podłączonego do żyły środkowej kabla natomiast oplot dobrze by było połączyć z 3-4 przewodami będącymi poziomo pod heli (im dłuższe tym lepiej. ideał to 2m ale oczywiście musi to jakoś wyglądać) tworząc w ten sposób antenę typu 1/4 fali.
    Natomiast na pasmo 2,4 GHz proponuję wykorzystać typową antenę dookólną do sieci WiFi

• #54 30 Gru 2009 07:15
    bulbonick
    Poziom 10  

Już tłumaczę powód przedłużania anteny :
    cała elektronika czyli helicommand odbiorniki 35MHz,2,4GHz itd jest umieszczona na 2 pułkach z przodu śmigłowca a nie mogę poprowadzi anteny do o koła podwozia gdyż się składa, do o koła śmigłowca za blisko silnika (zakłócenia modułu zapłonowego ) dlatego myślałem przedłużyć antenę przewodem i pościć ją na izolatorach między podporami belki ogonowej .Co do 2,4GHz niema problemu gdyż zamierzam zastosować odbiornik z 4 satelitami ( http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_v...oduct_Name=AR9100_DSM2_9Ch_PowerSafe_Receiver )i rozmieścić je po 4 stronach.
    Ale zaczynam się zastanawiać nad tym czy rzeczywiście nie przenieść samego odbiornika i przedłużyć tylko przewody sterujące kablem ekranowanym.
    Serwa HS5965MG fabrycznie nie posiadają gumek

• #55 30 Gru 2009 15:26
    ogordarek
    Poziom 13  

A jeśli chodzi o wirnik główny jaką posiada powierzchnie ? Jakie jest przełożenie na przekładniach wirnika względem silnika ?

pozdrawiam ogordarek

• #56 30 Gru 2009 15:52
    nanab
    Poziom 27  

Bulbonick, dużo odpowiedzi na pytania, które zadałeś i które zadasz znajdziesz w tym temacie.

• #57 30 Gru 2009 18:23
    nariox
    Poziom 11  

Prosiłbym o podanie na łamach forum elektroda linków do filmików podczas oblotu tego cuda^^jestem bardzo ciekawy jak to będzie latać.

• #58 31 Gru 2009 21:52
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #59 01 Sty 2010 10:24
    wrzesinski1
    Poziom 15  

Tylko takie moduły kosztują i chyba nie są dostępne dla modelarzy.