Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z Willemem PCB 3B

MaarioS 26 Dec 2009 18:19 3998 24
 • #1
  MaarioS
  Level 10  
  Witam!!!  Otóż do kasowania moich EPROM'ów używam tej oto kwarcówki, która jest identyczna jak na tym foto:
  Problem z Willemem PCB 3B
  no i jest dokładnie tak: WSZYSTKIE EPROM'y 27C010 i 27C020 kasują mi się całe bezproblemowo, natomiast mam jakieś ponad 20 sztuk EPROM'ów 27C256, nowe jak i wylutowywane, no i ŻADNEGO nie mogę skasować całego..... Najczęściej jest tak, że akurat pierwszego bajtu nie mogę wywalić i ma on wartość 04..... Czy ja mam może coś z programatorem czy kwarcówką??? Bo wątpię w to, aby te wszystkie epromy były walnięte, a na dodatek tak samo walnięte...... Jakby co ja mam starego willema, PCB3B dokładnie.

  Co jest nie tak??? Albo może jest jakiś sposób, aby "stuningować" tą kwarcówkę??? No bo zależy mi tylko na kasowaniu EPROM'ów. EPROM'y kasuję tak w odległości 30cm, może czasami trochę bliżej. Kasuję je bez przerwy tak mniej więcej 15-20 min.

  Więc, ktoś byłby w stanie mi w tym pomóc??? Bardzo proszę o ODP. Z góry niesamowite dzięki!!!
 • #2
  Ronin64
  Level 35  
  Spróbuj z pozbawioną zewnętrznej bańki rtęciówką. Mi kasowała wszystkie EPROMy bez zająknięcia. Być może rzeczywiście coś nie tak jest z programatorem skoro w tylu kościach pojawia się podobny problem.
 • #3
  MaarioS
  Level 10  
  Hmmm, no ale aktualnie trochę kasy wydałem na tą kwarcówkę i jednak chciałbym jeszcze tym pokasować no i przypuszczam i obawiam się, że jakbym kupił rtęciówkę to będzie tak samo.... A kasowałeś nią również EPROM'y 27C256 i na pewno wszystkie były czyste??? Zresztą, może i programator jest walnięty, no ale te pamięci o wyższej pojemności , czyli 27C010, 27C020, 27C040 czyta i nagrywa bez problemu, więc, sam nie wiem, co jest nie tak..... A taka propo, mam również tylko 2 sztuki 27C512 i nie wiem czemu jak czytam je w programatorze to one mają wartość 00000000000000...... i jak chcę je nagrać, to one się niby nagrywają ale podczas weryfikacji od razu wywala błąd..... To może akurat te 2 sztuki są walnięte, czy programator jest walnięty??? A nawet jakby był, to co może być w nim uszkodzone???

  A taka propo, to zna ktoś w Warszawie albo w okolicach, który zajmuje się takimi rzeczami jak kasowanie EPROM'ów i ich sprawdzanie i nagrywanie??? Jeszcze raz bardzo bym prosił o ODP. Z góry wielkie dzięki!!!
 • #4
  serwis
  Level 37  
  Lampa do tych celów bardzo dobra, ale...

  Powinieneś usunąć żarniki IR, gdyż niekorzystnie to wpływa na kasowaną pamięć- podnosi znacznie temperaturę.

  Zamiast tych palników wstaw statecznik od rtęciówki lub sodówki 125W.

  U mnie kasowanie przebiega ok 5 do 10', z odległości 20cm.
 • #5
  MaarioS
  Level 10  
  Ahaa, OK, wielkie dzięki ;) . Jutro jadę na Wolumen więc przy okazji kupię takowy ;) . Tyleże takie bardziej banalne pytanie: jak to rozkręcić/otworzyć????? Z tyłu jest taka wielka sześciokątna śruba, ale ja wkrętaka nie mam.... Chybaże nie trzeba jej rozkręcać tylko wystarczy gdzieś podważyć albo otworzyć???
 • #6
  MaarioS
  Level 10  
  Ahaa, rozumiem. A na jaki dokładnie dławik??? Jakie są jego dane???

  EDIT: Hmmmm, dostałem powiadomienie o nowej wiadomości, ale widzę, że jakiś inny kolega chyba usunął posta, bo coś tego posta ostatniego nie widzę.....

  Treść:

  "Miałem podobny problem z moim Willemem.
  U mnie pomogła wymiana dławika.Nawinąłem na rdzeniu toroidowym z płyty głównej ok.60zw drutu 0.6mm i mam na razie spokój."
 • #8
  MaarioS
  Level 10  
  Niestety, a jednak sposób z dławikiem nie pomógł..... Dostałem od znajomego dławik, gdzie na rdzeniu było owinięte chyba jakieś 50 zwojów tego drutu, ale i tak efekty są IDENTYCZNE..... Czy może jakbym obwinął 60 zwojów, to to by coś dało??? Ale, zaczynam w to wątpić....

  Ogólnie przedstawię teraz kilka dowodów, dlaczego to jednak programator jest walnięty... Otóż:
  1. Tak jak mówiłem, jak odczytuję każdy skasowany EPROM 27C256 to praktycznie w każdym zostaje 1szy bajt, który ma akurat wartość 04, czyli niestety nie mogę ich zaprogramować....
  2. EPROM'y 27C512 mam kilka sztuk, które na pewno nie są walnięte i są na pewno wyczysczone. Jak wszystkie odczytuję, to tak jakby cała ich zawartość to jest 0000000000000000....... I jak je programuję, to niby się programują, programator myśli, że je programuje, ale jak je weryfikuje, to od razu wywala błąd no i oczywiście w EPROM'ie jest cały czas ta sama zawartość, czyli 0000000000.........
  3. Akurat udało mi się zaprogramować jeden z EPROM'ów 27C4001, który był ze sklepu, czyli idealnie czysty. Natomiast dostałem niedawno EPROM'y 27C040, które są również nowe i wyczyszczone i tutaj sytuacja jest taka sama jak z 27C256. Zostaje 1szy bajt o wartości 04....
  4. Z EPROM'em 27C801 jest identycznie jak z 27C512. Cała zawartość to jest 00000000000.........
  5. Mam kilka EPROM'ów 2764, które są nowe i wykasowane. Sprawdziłem je w Willemie i faktycznie, są one puste, natomiast jak chcę je zaprogramować, to nawet nie chce zaprogramować pierwszego bajtu, od razu mi błąd wywala.....

  Jedynie nie mam problemu z 27C010, 27C020 i 27C128 (tych 128 miałem tylko 2 sztuki). One się akurat wszystkie kasowały (no może niektóre walnięte i bardzo rzadkie wyjątki) idealnie i idealnie programowały.


  Tak więc, ma ktoś jakieś pomysły???? Śmiem wątpić, że to pamięci są walnięte..... Dodam, że nie wiem czemu, jak raz programowałem jedną kostkę 27C4001 na innym kompie, to programowała się spoko, tyleże za jakimś razem przerwało programowanie i nagle z Willema skądśtam widziałem taki płomyczek i natychmiast go odłączyłem...... Zapewne od tamtej sytuacji jest już taki trochę teraz spartolony, ale swoją drogą, nie wiem czemu tak się stało..... Ja u siebie nigdy w życiu takiej sytuacji nie miałem....


  Wiem, że się trochę rozpisałem, ale chciałem napisać wszystko, rozpisać wyraźnie mój cały problem i bardzo byłbym wdzięczny, co może być z nim nie tak ;) . Tak więc, bardzo Was proszę o ODP. Z góry niesamowite i wielkie dzięki!!!!

  Dodano po 2 [godziny] 11 [minuty]:

  A no racja. Mój willem to PCB3B ;) . A na PCB ma wydrukowany napis WWW.PROGS.GLT.PL ;) .

  EDIT: No i znowu dostałem powiadomienie i ktoś usunął posta.... Co jest grane???
 • #9
  tkordus
  Level 21  
  ja programuję 27C256 - jak są puste to są FF FF FF FF FF a nie zera. programowanie w uproszczeniu zmienia te wartości z FF na "mniejsze" do zera.
  Zauważ że kość z dwoloną zawartością będziesz w stanie zapisać zerami - i nie będzie błędu. - zaprogramuje się poprawnie. gorzej w drugą stronę - niejako "naładowanie" pamięci - jej wyczyszczenie powinno spowodować odczyt FF FF FF FF, więc jeśli nie masz FF FF FF to pamięci nie są wykasowane.
 • #10
  MaarioS
  Level 10  
  Przecież napisałem, że te pamięci NA PEWNO są wykasowane, dodając to, że niektóre kupiłem po prostu NOWE.... Obstawiam, że programator je źle czyta i po prostu myśli, że został pierwszy bajt, który w większościach kostek to myśli, że po prostu ma on wartość 04..... Zresztą, nie muszę się powtarzać, wszystko napisałem powyżej.

  No ale co do Twojej wypowiedzi, no to OK, ale nawet jeśli, to i tak większość, jak nie wszystkie moje wsady to akurat mają pierwszy bajt o wartości większej niż 04, więc i tak nic z tego.....
 • #11
  WojtasJD
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Co do błędu 04... - wrzuć plik z odczytaną CAŁĄ pamięcią -> 'READ CHIP'

  Co do dławika - oczywiście, że nie pomoże na odczyt - dławik wchodzi w skład przetwornicy na MC34063... podwyższającej napięcie - Vpp, które jest potrzebne przy zapisie pamięci EPROM.
  Temat był już wiele razy wałkowany np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic236449.html

  Jeśli już wymieniasz jakieś typy EPROMów to pisz ich symbole i producenta np. STMicroelectronics M27C512-90F6

  8-bit EPROM jest czysty gdy wszystkie komórki mają FF - najprościej się sprawdza poprzez 'Blank Test'

  Nic nie napisałeś o ustawieniu DipSwitcha oraz zworkach.
  Najlepiej wrzuć dobrą fotke laminatu.
 • #12
  Gienek
  Level 37  
  Błąd 04 świadczy o tym, że pamięć nie jest wcale doczytywana. Taka konstrukcja tego programu, że jak nie odczytuje pamięci, to pokazuje same 04.
  Ja bym sprawdził programator (bo ustawienia zapewne wykonujesz poprawnie), a szczególnie okolice podstawki programującej. W programie jest zakładka Test H/W.
 • #13
  MaarioS
  Level 10  
  Jeżeli mam pisać, jakie są dokładnie oznaczenia i czy to coś da, no to OK. Przykładowo:

  27C256-17 FA - zostaje tam 1szy bajt o wartości 04
  D27C256-200V10 - to samo co wyżej (zresztą, mam mnóstwo tych EPROM'ów 32KB i mają ten sam problem)
  M27C4001 10E1L - też siedzi pierwszy bajt 04 (wykasowywany był)
  27C040-15 - też siedzi pierwszy bajt 04 (a jest NOWY ZE SKLEPU!!! mam dużo takich samych)
  AM27C512-150DC - cała ich zawartość to 00000000.....
  M27C512-15FI - to samo co wyżej
  M27C801 100F1 - również to samo co wyżej
  MBM2764-20 - cały wykasowany, czyli FFFFFFF.... ale zaprogramować się nie chce..... (NOWY ze sklepu)

  I tak wygląda cała sytuacja. EPROM'ów danego typu mam po kilka sztuk (oprócz 27C801)

  Nie wiem, czy jest sens wstawiania całego odczytanego pliku z jakiejś kostki. Po prostu jest 04 jako pierwszy bajt a reszta to FF, czyli puste miejsce, czyli 04FFFFFFFFFFFFF........

  Swoją drogą, przetwornica MC34063 to ten mały scalak 8 pinowy, nie?? Jego wymiana na nowy coś pomoże???

  DIPswitcha zawsze ustawiam, jak program mi każe, tak samo ze zworkami, tyleże faktycznie niektóre mam ustawione cały czas tak samo i program o nich nie informuje. A co do fotki PCB, mogę za jakis czas dać, jeżeli coś to da i pomoże ;) . Będę cały czas wdzięczny za jakąkolwiek pomoc!!!

  @Gienek: sorki, wiem, że jest tam taka zakładka, ale jak ja mam dokładnie to sprawdzić??? Początkujący jestem w tych sprawach ;) .
 • #14
  tkordus
  Level 21  
  jakim napięciem programujesz? mi niektóre na 12,5V nie chcą iść - a spokojnie programują się na 15V
 • #15
  MaarioS
  Level 10  
  Zasilaczem 12V, polaryzacja sam nie wiem, jaka jest, bo chyba dla Willema to nie robi różnicy. Właśnie sam chcę za niedługo skołować jakiś zasilacz 15V aby wreszcie programować moje 27E256 (oczywiście, jeżeli ten mój Willem se z nimi poradzi :P ).
 • #16
  tkordus
  Level 21  
  pytałem o ustawienia przełączników napięcia Vpp.
 • #17
  MaarioS
  Level 10  
  Jakie ustawienia??? Chodzi Ci o zworki, dip switch czy o co??? No ale mimo wszystko, dam jakieś foto programatora z googli, gdzie mam podobne PCB:
  http://www.mcumall.com/images/DualPowerWillemAT29C256.jpg
  i tutaj są po prawej ustawione takie 3 zworki (nie obok podstawki ZIF tylko po prawej stronie PCB). To o nie chodzi??? Jakby co, to mam je ustawione identycznie a DIPswitch mam ustawiony inaczej (zresztą, cały czas się go i tak zmienia z innym typem pamięci).
 • #18
  tkordus
  Level 21  
  to nie wiem... chyba nie pomoge.
  u mnie są dodatkowe przełączniki do ustawiania napięcia programowania
  Problem z Willemem PCB 3B
 • #19
  Gienek
  Level 37  
  Sprawa dosyć skomplikowana. Wina sprzętu. Nie wiem czy programator sam składałeś, czy "dostałeś w spadku". Płytki od GOTRONIKA były w różnych wariantach, ale dobrze wykonane, tak że przy prawidłowym montażu nie było większych problemów z programowaniem (a przynajmniej EPROMÓW). Musisz zrobić zdjęcie swojej płytki i pokazać je, a nie pokazywać zdjęcia pobrane z sieci. Wtedy łatwiej będzie można znaleźć wspólny język. Druga sprawa, której wersji oprogramowania używasz?
  Korzystanie z zakładki Test H/W jest proste: "ptaszkujesz" odpowiedni pin na zakładce i mierzysz napięcie na odpowiednim pinie w podstawce programującej. W ten sposób sprawdzisz czy jest poprawna komunikacja pomiędzy PC i programatorem (programowaną pamięcią).
 • #20
  MaarioS
  Level 10  
  Kupywałem na allegro go i nic w nim nie składałem. Był już gotowy. Nie wiem, czy to czytałeś lub nie, ale raz programowałem jednego 27C4001 na innym kompie, po prostu dosłownie u siostry obok bo wtedy mój komp odmawiał posłuszeństwa i nie wiem czemu, czy coś miała z kompem, czy z LPT czy z czym, no mimo wszystko nie wiem, ale podczas programowania tej pamięci, to w pewnym momencie przerwało mi programowanie, a potem zobaczyłem jakiś płomyczek idący z Willema (chyba gdzieś tak od prawej strony PCB) i wtedy szybko z nerwami go wyłączyłem. Nie mam pojęcia, czemu tak się stało i zapewne od tamtego czasu takie mam teraz z nim jazdy.... Pewnie coś się w nim wypaliło, ale co????

  EDIT: A foto zapewne dam już jutro.

  A nie, sorry.... już jest jutro, czyli dodam je dzis :P .
 • #21
  Gienek
  Level 37  
  Czekam na te zdjęcia.

  Code:
  Zasilaczem 12V, polaryzacja sam nie wiem, jaka jest, bo chyba dla Willema to nie robi różnicy. Właśnie sam chcę za niedługo skołować jakiś zasilacz 15V aby wreszcie programować moje 27E256 (oczywiście, jeżeli ten mój Willem se z nimi poradzi 


  Tutaj małe nieporozumienie. Zasilacz zewnętrzny wystarczy nawet 9V (takiego używam). Podniesienia napięcia Vpp do 15V oznacza zmiany w samej przetwornicy na układzie MC34063, tak by w czasie programowania to napięcie (ok. 15V) było podawane na programowaną pamięć. Jeżeli to jest płyta PCB3B, to zmierz napięcie na katodzie diody D3 (1N4148) - tam powinno być 13-15V. Jeżeli nie masz tego napięcia, to przetwornica nie pracuje.
  Jak widziałeś płomień, to należało sprawdzić co się spaliło. Wnioskuję, że (po prawej stronie :D ) to albo jakiś element przetwornicy, albo zasilacza 5V.

  Ale to jest "wróżenie z fusów". Bez dobrego zdjęcia i Twoich pomiarów nic więcej nie można "zgadnąć".
 • #22
  MaarioS
  Level 10  
  Hmmmm, no to skoro tak, to i tak wychodzi na to, że ta przetwornica MC34063 jest walnięta, ponieważ jak chcę zaprogramować tego W27E256 to podane jest w nawiasie, że (Vpe 14V) no to wychodzi na to, że powinien podnieść te napięcie, a jednak zaprogramować go nie chce..... Zresztą, tak podejrzewałem, że to chyba ten scalak będzie walnięty..... Czyli, już chyba i tak nie muszę nic więcej podawać, no bo wydaje mi się, że i tak wychodzi na to, że to ten element jest walnięty. No to OK, w tygodniu pojadę do jakichś elektronicznych czy na giełdę i poszukam takowego nowego i wtedy napiszę, co to dało ;) . Wielkie dzięki za pomoc!!!
 • #23
  Mikrob
  Level 17  
  Witam
  Przeczytałem cały opis i widzę, że kolega nie ma wielkiego pojęcia o elektronice (nie obrażając). Jak coś się pali na jakiejkolwiek płycie to trzeba wszystko sprawdzić, na pewno są jakieś ślady. Jak inny kolega pisał ta płytka wymaga zasilania 9V napięcia stałego o odpowiedniej polaryzacji, wyższe napięcie raczej na pewno uszkodzi przetwornice, a nawet może przeciążyć stabilizator +5V.
  Proponuję poprosić o pomoc kogoś, kto się zna na elektronice żeby sprawdził programator. Szkoda uszkodzić sobie tyle EEPROMów .
  Co do dławika, to taki zielony na fotografii jest dobry, powinien mieć 100uH, te małe jak oporniki 025W są za słabe.
  Pozdrawiam.
 • #24
  MaarioS
  Level 10  
  No raczej zgadza się. Nie mam dużego pojęcia o elektronice ;) . A myślałem, że ten temat już poszedł w zapomnienie :D . Ale mimo wszystko, naprawdę do tego willema nie można używać zasilacza 12V??? Mam kilka takich zasilaczy 9V, dokładnie od takich konsol typu Pegasus, a bardziej "terminator", czyli takie żałosne czarne g***o..... mam takiego małego kloca 9V, gdzie ma polaryzację z + na zewnątrz i ma 850mA. Sprawdzałem go no i pamięci to nawet nie raczy sprawdzić, czy jest czysta..... Z zasilaczem już 12V spokojnie sprawdza, czy pamięć jest dobra..... Jakieś inne rady są na to??? Mam w sumie znajomego elektronika. Mogę się do niego za jakiś czas wybrać ;) .
 • #25
  Mikrob
  Level 17  
  Ja mam trochę starszą wersję , składałem ją jakieś 4-5 lat temu i jest na normalnych elementach , nie na SMD więc mogą się troche różnić .Co do zasilaczy to nie zawsze to co pisze na obudowie zgadza się z tym co jest na wyjściu , najpewniejsze są zasilacze stabilizowane , bo mają dokładnie takie napięcie jak jest opisane . Programator do odczytu potrzebuje zasilania tylko +5V które dostaje ze stabilizatora zabudowanego na swojej płytce , więc do zasilania wystarcza dostarczenie do niego napiecia 9 V o dpowiedniej wydajności prądowej , większe napięcie powoduje tylko większe straty ciepła na płytce ale 12V powinno chodzić bez problemów .Co do programowania to praktycznie większość EEPROMów wymaga przetwornicy i to od niej wtedy najwięcej zależy .
  Różne pamięci wymagają różnych napięć programowania od 5 do 25 V i to czy się je da zaprogramować zależy od jakości przetwornicy i zasilania .

  Pozdrawiam

  Dodano po 9 [minuty]:

  Zapomniałem dodać że też mam taką lampę do kasowania jak na zdjęciu i raczej mnie nie zawiodła .Podczas kasowania stosuję jeszcze wentylatorek z zasilacza PC do chłodzenia pamięci żeby się nie przegrzały .