Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupiłem nowy dysk SATA Samsunga i nie działa

11 Lip 2004 10:40 8219 15
  • Poziom 10  
    Niedawno kupiłem płytę główną EPOX'a 8RDA3+ i 2500+ Barton'a, a do tego dysk Samsunga 80 GB na SATA. Mam też stary dysk 40GB IBM.

Muszę powiedzieć, że Bios bez problemu go wykrył i Winda XP szybciej się ładowała :)

Niestety dysk nie dał się sformatować, bo podczas formatowania zacinał się (postój na jakieś 40-50s), i dalej szedł a na końcu wyświetlał, że nie może dokończyć formatowania z instalatorem XP to samo :x

Więc wymieniłem dysk w sklepie, ale dalej to samo.

Windows XP wykrywał go i było spoko. Wymieniłem zasilacz z 235W na Codegen 300W model 300x1, bo myślałem że to wina zasilacza ale teraz nawet nie da się wejść na stary dysk. Więc nowy odłączyłem.

Poszedłem do kolegi on ma Abita NF7-S i dysk chodzi jak burza !!! bezproblemowo.

Co jest? SATA padnięty?, sterowniki ściągnąłem najnowsze ze strony SIlicon Graphics (Sil 3112a), BIOS płyty mam aktualny.

Pomocy !!! :cry: :x :x :o
  • Poziom 26  
    Sterowniki, Drivery i tylko to. Gdybyś miał SCSI to byś wiedział co się robi.
  • Poziom 31  
    a co niby napisal???że nie ma???
    jeśli działa u kumpla to wymień płytę....
    albo niech ci kumpel pokombinuje...
  • Poziom 10  
    No właśnie :P No to co mam teraz zrobić, żeby dysk działał normalnie?
  • Poziom 10  
    Ok sprawdzę, może to wina płyty.
  • Poziom 10  
    Płyta była w serwisie razem z dyskiem i zasilaczem (na wszelki wielki) i nic. Wszystko sprawne. Płyta sprawna i dysk sprawny :T

Tylko, że nie do końca. Płyta Epox 8rda3+ nie działa z dyskiem SATA Samsung. Wiedzieli o tym w serwisie, ale mie nie powiedzieli dranie, tylko dopiero teraz. (Grrr) Jest to jakiś konflikt sprżętowy ?:\

Pozostaje mi wymienić jedno albo drugie.
  • Poziom 13  
    Jest to ciekawe co pisze kolega.Posiadam podobny konfig(hdd Samsung120GB Sata)płyta i procek ten sam i działa wszystko bez problemu razem z dwoma innymi dyskami ata 100.133.Drivery stare z dyskietki dostarczonej przez producenta.Może ustawienia w biosie????????
  • Poziom 39  
    Prawidłową współpracę z dyskami S-ATA zapewnia Windows XP z Service Packiem 1 i Win 2000 + SP4. Zainstaluj więc SP do Win XP i po kłopocie. Oczywiście w systemie musisz zainstalować sterowniki dołączone do płyty głównej.
  • Poziom 10  
    Ha !

System zainstalowałem od nowa (Winda XP + SP1), sterowniki te, które miałem na płycie z Epoxa i ... grrrr dalej nici. Wszystko go widzi i bios i system, nawet mogę zacząć formatowanie, ale na końcu wyskakuje błąd "Formatowanie nie zakończyło się pomyślnie" :cry:

A ten dysk chodzi bez najmniejsego problemu u kolegi na Abicie NF7-S.

Facet w sklepie powiedział, że mi nie wymieni na model, bo kupiłem już chwilę temu (w maju) i "nie ma takiej możliwości, bo to musi mi chodzić", ale nie chodzi.
    Pisałem do EPOX'a i przysłali mi nowy BIOS i sterowniki do SIL 3112a, ale po tym też nie działa.

To mi wygląda dziwnie, sprawa nadaje się do Archiwum X 8)
    Naprawdę nie wiem co mam zrobić, pewnie go sprzedam bo jest na 3-letniej gwarancji. :?:
  • Poziom 11  
    Witam!

Mieliśmy dokładnie taki sam problem, jeżeli system się spotkał z dyskiem to przy formacie zacinał się poprostu, jak już się udało (2 dni później) to pod WinXP SP1a wystarczyło polatać chwilę i zwiecha odrazu o Win98 nawet nie wspominam. Niestety SATA Samsungi nie działają dobrze z Epoxami (szczególnie starsze rev.) Chociaż wymieniliśmy na Barracude a i tak komp wrócił na serwis :D skończyło się na wymianie płyty bo żadne stery/biosy/kombinacje nic nie dawały. Na innych epoxach jest to samo 8KRAI (ok 5% płyt ma takie problemy - starsze raczej). Wina kontrolera. Do szybkich dysków SATA najlepiej sobie kupić MSI bo tam kontroler SATA obsługuje kolejkowanie danych.A co do Twojego epoxa - jak masz możliwość to zawieź im kompa na serwis i pokaż dokładnie o co chodzi. jak to nie pomoże spróbuj skombinować kontroler SATA na PCI (koło 80-110,- powinieneś znaleźć)
  • Poziom 12  
    Przymierzam sie do zakupu płyty głównej Solteka na KT880 i dysku SATA Samsung 80GB. Mam nadzieje, ze nie bede mial podobnych poblemów ?
  • Poziom 13  
    w jaki sposób próbujesz formatowac dysk,z poziomu xp czy fdisk?Czy uaktywniłeś opcje w biosie:sil 3112 serial ata?
  • Poziom 13  
    Panowie a ja mam pytanie takie: wujek kupił sobie komputer płyta główna Asrock, dysk: ST380817AS Samsung na S ATA... że ma go jakiś czas trzeba było dać czystą instalację Win XP bo dużo się niedobrego nazbierało... a więc wrzucam płytkę do napędu wchodzę w menu Biosu [F2] ustawiam na First Boot: CD.. ok.. dowolny klawisz jest... zaczyna ładować instalator... ok.. potem menu to co chcę zrobić... a więc klawisz Enter i powinno mi wykryć dysk i potem formatowanie wcześniejszych partycji.. a tu nic.. wyrzuca błąd że nie może znaleźć dysku... a przecież gdy nie wciskam klawisza gdy prosi to ładuje się normalnie zawirusowana winda... gdzie problem? podczas ładowania instalatora pisze że ładuje moduły od RAID i S ATA itp.. w BIOS-ie wykrywa dysk..
  • Poziom 20  
    @daniel11,
    jesli instalator nie wykrywa Ci dysku SATA tzn ze nie ma sterow od tego wlasnie kontrolera.. podczas ladowania instalatora wcisnij klawisz F6 ('aby zainstalowac sterowniki innej firmy...'cos takiego sie u dolu powinno pojawic)..najlepiej te sterowniki skopiowac na dyskietke..

pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Podczas instalki xp naciskasz f6 i instalujesz stery do sata dostarczone z płytą. Stery uzyskasz ze strony asrocka lub startując kompa z płytki cd dostarczonej z płytą gł. Programik poprosi Cię o czystą dyskietke i tam nagra Ci stery do sata.
  • Poziom 13  
    ok, dziękuję ślicznie :) pomogło :) @Jaroff, @lukkil, macie ode mnie pkt :)