Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie wentylatorami

11 Lip 2004 10:42 12825 10
 • Poziom 14  
  Witam wszystkich.
  Mam kilka pytań odnośnie budowy kontrolera prędkości wentylatorów w komputerze. Chciałbym zbudować sobie kontroler wentylatorów, w którym wentylatory mogłyby być sterowane automatycznie w zależności od temperatury panującej wewnątrz obudowy i po przełączeniu jakiegoś przełącznika możnaby wentylatorami sterować ręcznie. Jednakże chciałbym żeby układ nie był zbyt skomplikowany, ale i żeby nie był banalnie prosty (np. sterowanie manualne to nie tylko sam potencjometr wbudowany bezpośrednio w żyłę zasilania). Kojelną rzeczą jaka mnie interesuje to zastosowanie w układzie kondensatorów, które miałyby podtrzymywać kręcenie się wentylatorów przez jeszcze około 30-60 sekund po wyłączeniu komputera.

  Rozwiązania układowe jeśli moglibyście to proszę o zamieszczenie ich tutaj lub proszę podać linki do stron gdzie znajd jakieś schematy lub wskazówki.

  Dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam wszystkich!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 16  
  Schemacik prezentuje Autobus'a już z zaimplementowaną diodą sygnalizacyjną. Cały układ jest zautomatyzowany. Opiera się na termistorze który powinien być umieszczony pod wiatrakiem jak najbliżej radiatora. Do tego jest jeszcze umieszczony przełącznik ON/OFF.

  Modyfikacja tego układu o sterowanie ręczne jest już tak banalna że sobie sam poradzisz.

  P.S. Potencjometr do regulacji obrotów wentylatora powiniem miec ok. 20 Ohm.

  Załączam 2 schematy:
  1. Automatycne sterowanie wentylatora w zależności od temperatury
  2. Manualne sterowanie wentylatorem przez potencjometr.
 • Poziom 39  
  UWAGA!
  Ze schematów widać, że do zasilania układu regulacji używacie napięcia ze złącza CPU FAN lub SYSTEM FAN na płycie głównej. Zalecam szczególną ostrożność przy tego typu eksperymentach. Spowodowanie zwarcia w układzie regulatora skutkuje uszkodzeniem układów (w najlepszym razie tranzystora) na płycie głównej.. Poczytajcie na tym forum, ile jest postów z prośbą o pomoc w odratowaniu tak uziemionej płyty głównej.
  Jako źródła zasilania dla wszelkiego rodzaju przeróbek i dodatkowych układów proponuję używać wtyczek wychodzących bezpośrednio z zasilacza. Zwarcie któregokolwiek wyjścia 12V lub 5V spowoduje najwyżej wyłączenie zasilacza. Płyta główna ocaleje.
 • Poziom 14  
  W takim razie wiem już jak zrobić sterowanie automatyczne i ręczne, ale przydałoby się jeszcze jak zrobić z tymi kondensatorami, aby wiatraczki kręciły się jeszcze po wyłączeniu komputera.

  Dzięki
 • Poziom 12  
  racja zasilaanie układów eksperymentanych najlepij wyprowadzić ze żródeł do tego przeznaczonych a nie z płyty która jest tak zaprojektowana że mozna ją uszkodzić eksperymentami , a zasilacz sluży do zasilania i zasili to czy owo
 • Poziom 39  
  rafekg napisał:
  'md' czy ktoś inny ma może programik wiatraczki.exe, o którym jest mowa tutaj: http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_71416.html ?Jeśli ktoś go posiada to proszę o umieszczenie na tej stronie lub o podanie linku gdzie go mogę znaleźć!

  Program znajduje się na płycie CD dołączonej do magazynu Chip nr 10/2003.
  Ani regulamin Elektrody, ani obowiązujące prawa autorskie nie pozwalają mi na umieszczenie go na serwerze Elektrody.
 • Poziom 14  
  a czy można ten programik znaleźć gdzieś w internecie?
 • Poziom 14  
  oki, mam już prawie wszystko czego mi treba było. Brakuje mi tylko jeszcze tego gdzie, jakie i jak podłączyć kondensatory, aby wentylatorki kręciły się jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu komputera.

  Za wszystki eodpowiedzi dziękuje.