Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie grzejnika - Ogrzewanie grawitacyjne

26 Gru 2009 22:26 13398 12
 • Poziom 9  
  Montaż grzejnika w pokoju

  Witam wszystkich na forum.
  Mam zamiar podłączyć grzejnik (kaloryfer) który wisi w pokoju od dłuższego czasu. Chciałbym go podłączyć samodzielnie. Posiadam ogrzewanie grawitacyjne. Teraz pytanie do was fachowców:
  1. Kupiłem zawór z termostatem razem z dodatkowym zaworem dn15 (chyba to jest tzw odcinający- posiada u góry nakrętke) jak mam ten komplet podłaczyć? - na zaworze z termostatem jest oznaczenie 1/2 i strzałka <--- strzałka ma iść w kierunku grzejnika?, natomiast opisany już drugi zawór z kompletu ma opis dn15 mam go przykręcić na dole bezpośrednio do grzejnika nakrętką do góry, a dopiero do niego podłączam rurki z powortem?
  2. Jaką mam użyć średnicę rur, dodam ze chcę lutować rurki miedziane ?
  3. Ze względu na ułożenie domku nie jestem w stanie wykonać pionu do tego grzejnika (musiałbym podkopać się, ale tego niechcę) grzejnik jest na parterze, chcę wykonać podpięcie grzejnika bez pionu bezpośrednio do przygotowanego już zasilania i powrotu z zaworami umieszczonych niedaleko pieca co, długośc rurek miedzianych potrzebnych do tego podłączenia wynosiłaby ok 6 m + 2 m na montaż przy piecu. Czy tego typu podłączenie nie jest za długie? Czy zadziała na ten grzejnik ogrzewanie grawitacyjne czyli mówiąc wprost wydoli piec? Obecnie mam podłączonych 5 grzejników. Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Witam

  1.Jeżeli instalacja jest , jak piszesz grawitacyjna to głowicę z termostatem nie można zamontować na takiej instalacji - głowica ma duży opór hydrauliczny. Załóż zwykły zaworek na zasilaniu i powrocie .

  2./3.Co do średnicy rur i długości 6m+2m + odpowiednie spadki musiałbyś
  dać b. duże średnice (miedź - duże koszty ) i ułożenie rur - spadki na tak
  długiej trasie też wyszłyby duże (tak myślę że fi 28 minimum).

  Moja rada wezwij instalatora , gdyż ciężko doradzić Ci siedząc przy
  klawiaturze , a problemów z takim podłączeniem grzejnika jakie chcesz
  zrobić może być dużo , a nawet okazać się niemożliwe.
  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Czyli lepiej było by w tym przypadku zamontowanie pompki? Czy w tedy mógłby zostać ten zawór i wykorzystane byłyby cienkie średnice rur?
  Jeśli miała by być pompka -to gdzie mam ją podłaczyć przy powrocie czy przy zasilaniu przy piecu? Jakie parametry powinna mieć pompka itp proszę o konkretne informacje :). Podobno są już gotowe obejścia razem z zestawem zaworów i filtra gdzie wystarczy tylko między nimi podpiąć pompkę. Montaż będzie przezemnie wykonany, więc wolałbym zostać przy grawitacyjnym ale jeśli będzie taka potrzeba to trudno. Dla czego sam podejmuję się montażu - a bo dla tego, że jak bym czekał na instalatora to bym tak pewnie do wiosny, a w pokoju zimno. Więc liczę na siebie i na was forumowicze. Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  A ten grzejnik jest żeliwny,członowy?Jeżeli tak to w nim korki 1,25 cala.A dlaczego? Bo na grawitacji,jeśli grzejnik był daleko od kotła i nisko ,to dawano gałązki właśnie nawet 1,25 cala, żeby zmniejszyć opory, ze względu małe małe ciśnienie w instalacji .W kolegi przypadku ,dając na wszelki wypadek gałązki 1" i zasilenie z górnego rozdziału ,jak się da - to może na grawitacji ten grzejnik ruszy .Jeżeli kolega ma grzejnik stalowy i chce instalację położyć 0,5 ", to bez pompy obiegowej na powrocie do kotła się nie obędzie.Ale wtedy będzie polka z równoważeniem układu.
  Osobny temat to odpowietrzenie takiej "dostawionej" instalacji.Pozdr.
 • Specjalista elektryk
  pief napisał:
  ...1.Jeżeli instalacja jest , jak piszesz grawitacyjna to głowicę z termostatem nie można zamontować na takiej instalacji ...

  No chyba, że jest to zawór termostatyczny do instalacji grawitacyjnych, a takowe są dostępne w handlu.:D Pozdrawiam.
 • Poziom 12  
  Z tego, co wiem (a nie muszę wiedzieć wszystkiego) producenci zaworów nie dzielą ich na instalacje grawitacyjne i wymuszone. Mam 10-cio letniego "zębca" zamontowałem do wszystkich grzejników zawory termostatyczne i przy kotle miarkownik ciągu(spalania) bimetaliczny Haneywell miałem zamontowaną pompę, CO ale nie musiałem jej uruchamiać do temp. -5°C poniżej uruchamiałem pompę.
 • Specjalista elektryk
  rpkuba napisał:
  Z tego, co wiem (a nie muszę wiedzieć wszystkiego) producenci zaworów nie dzielą ich na instalacje grawitacyjne i wymuszone.

  Chyba jednak producenci dzielą zawory. Żeby nie być gołosłownym Link
 • Poziom 9  
  Grzejnik jest stalowy chyba to się nazywa panelowy. Dalej nie mam konkretnej odpowiedzi czy mogę pociągnąć na grawitacyjnej czy nie. A jeśli nie to jak podpiąć pompkę itp. Przepraszam za bezpośredniość ale lubię konkretne odpowiedzi goni mnie czas :) Pozdrawiam.
 • Poziom 20  
  Witam!
  Nie pisałeś gdzie masz kocioł,jeśli w piwnicy to będzie grzejnik pracował bez pompki.Średnica rurek też powinna wystarczyć ,przy kotle możesz zrobić większą.Pompkę zawsze możesz dołożyć. Powodzenia!
 • Poziom 9  
  Tak piec mam w piwnicy. A o jakich średnicach mam użyć rurek. Mogę cieńszych :)? I czy mogę zostawić sobie ten zawór z termostatem przy grzejniku?
 • Poziom 20  
  Witam!
  Użyj 20 od kotła dalej 15.Zachowaj spadki .Powodzenia!
 • Poziom 9  
  Dziękuję za pomoc. Jeszcze pytanie:
  Spadki mają być w tym samym kierunku od grzejnika do pieca, dla zasilania i powrótu? Czy np: gałązka zasilająca ma mieć spadek w kierunku od pieca do grzejnika, dla gałązki powrotnej w kierunku od grzejnika do pieca?

 • Moderator na urlopie...
  mirooo napisał:
  ...gałązka zasilająca ma mieć spadek w kierunku od pieca do grzejnika, dla gałązki powrotnej w kierunku od grzejnika do pieca?

  Właśnie tak