Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

service manual dla toshiba 32z44b i jak zmienic fonie na D/K

franczukp 27 Dec 2009 13:50 1577 3
    franczukp
    Level 9  
    Witam,
    Szukam schematu poruszania się po menu serwisowym w TV Toshiba 32Z44B. Przeglądałem forum ale nie znalazłem nic do tego modelu. Jeżeli ktoś może się podzielic to będę bardzo wdzięczny. Przy okazji będę wdzięczny jeżeli ktoś mi podpowie jak mogę zmienic fonie na D/K w tym samym modelu. TV był przywieziony najprawdopodobniej z Anglii, wymieniłem płytke RYMI ale dalej mam problem z fonią. Obecnie działa tylko Polsat, a reszta kanałów jest bez dźwięku.
    Mirek Z.
    Moderator
    RYMI należy założyć w wersji tzw. angielskiej.
    franczukp
    Level 9  
    Założyłem i jest głos tylko na Polsacie, a na reszcie nie ma :( Jakaś rada?
    lisek
    Service technician RTV
    procek SAA5563 PS/M3/1368
    Quote:
    SAA5563 PS/M3
    CA 1368
    .....
    PHILIPS 193

TB1261F PAL/NTSC/SECAM 1CHIP (IF + VCD PROCESSOR)
    - wymiana tunera ,
    - * czasem dostawienie kilku tranzystorów w jego okolicy . tunera

- o ile pamiętam to był wyrób samsungo-podobny
    pilot
    http://www.anyremote.co.uk/toshiba-ct90179-now-ct848-remote-control-more-info-75-p.asp
    Quote:
    Input in a service mode:
    1. To press and release button MUTE on remote
    2. To press button MUTE in the second time and simultaneously button MENU on TV, to hold pressed some seconds will not appear yet "S" on the screen.

Now TV in a service mode. For a conclusion of the service menu to press MENU TV. > now is geometry adjustment.

Input in a mode of options:
    Being in a service mode to press CALL on remote and simultaneously MENU TV, to hold pressed some seconds will not appear yet "D" on the screen.

Now TV in a mode of options (Design Mode). For a conclusion of the office menu to press MENU TV. There there are three options OPT0, OPT1, OPT2 however descriptions of options anywhere are not present