Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka stroboskopu na sterowanie dźwiękiem

mikolajdeejay 27 Gru 2009 17:25 2607 3
  • #1 27 Gru 2009 17:25
    mikolajdeejay
    Poziom 15  

Cześć. Jak w temacie, zainteresowany jestem pomysłem ,który pozwoli na przerobienie tego: http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode=opis&nr=63707 stroboskopu, tak aby migał w takt muzyki. mam już kilka pomysłów, zacznę od przedstawienia najprostszych i najgorszych:
    - sterowanie przez sterownik Discolitez. Stroboskop podłączony do takiego kanału, ustawony na max. częstotliwość błysków, załączany na chwile puszcza kilka błysków i po wszystkim.
    - pomysł kolejny , który chciałbym przy waszej pomocy wykonać. Mianowicie chciałbym zamontować w stroboskopie gniazdo jack 3,5 mm albo 6,3 mm , sterowanie odbywało by się poprzez kabel. Jak już ten kabel bym podłączył to nie wiem co dalej. Układ powinien dać się sterować niskim napięciem, kabel byłby podłączony z wyjściem z karty dźwiękowej komputera.
    - pomysł podobny jak poprzednio ale stroboskop sterowany miałby byc detektorem rytmu opartym na mikrofonie, zbyt skomplikowane , stroboskop nie jest wart takiego sterownika :)

więc zastanawiam się do czego podłączyć sygnał ,żeby stroboskop załączał się w rytm muzyki, czy możecie pomóc? dziękuję

0 3
  • #2 28 Gru 2009 16:56
    Mr Killer
    Poziom 13  

stroboskop to już nie będzie a iluminofonia. Jak nie dasz uprzednio kondenatora - filtru będzie migać na wszystko a na bas mocniej. Stroboskop jest na 230V - sterowania na tranzystorze nie zrobisz.

Na lampach stroboskopowych się nie znam, ale wiem, że sporo elektroniki je obsługuję. zależy jakie jest napięcie sygnału ustawiającego częstotliwość jeżeli 3- 6 V to wystarczy zamiast tego kondensatora zmiennego sterującego miganiem dać kondensator około 500 nF i sygnał z głośnika a mase jakoś wpiąć w układ lampy.

Ale powiem Ci, że to takie robienie sobie pod górke kup jasne LED ( 72 cd!!!!) zrób 4 kanały po 3 LEDy i sterowanie takie jak w temacie ,,mini iluminofonia - parę moich pytań)

Bo z tym to sie napocisz naczytasz wybuliszs dużo kasy a Ci nic nie wyjdzie

0
  • #3 28 Gru 2009 18:02
    Informacja
    Poziom 18  

Jak się ktoś uprze, to zawsze może w zasilanie lampy stroboskopu wstawić przerywacz (w zależności od zasilania lampy na triaku tyrystorze lub tranzystorze.)
    Wtedy układ przerywający (taktujący z muzyką) będzie "wycinał niektóre błyski stroboskopu.
    Ale moim zdaniem lepsza będzie rzeczywiście iluminofonia z zastosowaniem filtrów częstotliwości i kolorami związanymi z częstotliwością.
    Może to być więcej niż 3 kanały.
    Dając czerwień z basami, a fiolet czy niebieski z sopranem, można uzyskać bardzo ciekawy efekt, filtrując częstotliwości na 5 czy więcej kanałów.

0
  • #4 28 Gru 2009 20:50
    Mr Killer
    Poziom 13  

Tak , Informacja ma rację, można to wykonać, ale nie opłaca się. Tak jak napisałem wyżej lepiej uzyć tych superj jasnych LED 10'ciu o kącie świecenia 18 czy 30' Zamiast 60 na stroboskop. Wydasz maksymalnie 15 na LEDy i elementy do układu a efekt będzie tak jakbys miał lampe strob.

0