Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego 3 diody mają tak wysoki opór ?

27 Gru 2009 18:57 2501 15
  • Poziom 16  
    Witam,

Pytanie w temacie może brzmieć dziwnie, ale do takie pytania doszedłem i dalej nie wiem. Robię pewien układ gdzie wykorzystuje diody (nie ledy tylko przełączające). I wszystko teoretycznie wymyśliłem dobrze, zrobiłem płytkę, lutuję sprawdzam i generalnie działało ale nie całkiem... Po 2 godzinach doszedłem dlaczego.

Chodzi o to, że jak mam coś takiego : masa --> diody --> odbiornik (uC). To gdy jest jedna dioda to ok, gdy 2 to ok, ale gdy są 3 diody to prąd nie chce "przejść" z masy do uC (tj. przechodzi, ale te 3 diody szeregowo, mają tak duży opór, że uC już nie wykrywa). Dlaczego tak się dzieje ? Jak to ominąć ? Poniżej jest rysunek :

I procesor nie wykrywa wciśnięcia przycisku, gdy prąd "przechodzi" przez 3 diody. Z dwoma sobie jeszcze poradzi, potem opór jest za duży. Co mam zrobić, żeby móc używać 3 diod ? Dodam iż są to takie małe diody przełączające (nie takie jak do prostownika). Czy przy wszystkich diodach opór (oczywiście mówię tutaj w kierunku przewodzenia) jest zawsze taki duży ?

-----Dokładniejszy opis : ------

Mam w moim projekcie tak zrobione, że prąd musi "przejść" od jednego przycisku przez drugi i przez 3. Za każdym razem idąc przez diodę. Chodzi o to by po naciśnięciu przycisku nr. 2 prąd poszedł przez 1 a nie przez 3. A z kolei po naciśnięciu przycisku nr.3 prąd poszedł przez 2 i 1. Czyli wygląda to tak 3-->2-->1--->uC | 2-->1--->uC | 1-->uC. Stan jej odczytywany przez procesor.

Po co mi to ? Bo mam 30 przycisków klawiatury , które spiąłem w 5 kabelków (wykorzystując kombinację np. 11111, 10010, 00010 itd itp...). Dzięki temu mogę to podpiąć pod procesor. Numer wciśniętego klawisza wyświetlam na wyśw. LED niestety przez to, że prąd nie idzie przez 3 diody naraz kilka klawiszy ma źle odczytywany numer.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Po pierwsze dziękuje za odpowiedzi. Wiem, opis wyszedł trochę zagmatwany, bo nie chciałem tłumaczyć wszystkiego bo by to za dużo miejsca zajęło a nie jest to istotą sprawy.

Jony, dziękuje za te linki, szczerze to nie pomyślałem o multipleksowaniu klawiszy. Z tym, że i tak zabrakło by mi portów, bo dla 30 klawiszy to i 6x6 więc 12 pinów, kiedy ja metodą binarną mam zajęte 5 linii (2^5=32). Ale kiedyś może się przydać.

Wracając do oporu. To były moje przypuszczenia, aż tak się nie znam. Przez port wejściowy może i prąd nie płynąć, ale jak mówi kolega Kuniarz chodzi tu o spadek napięcia - ja myślałem, że o oprór. W takim razie 3*0,7 V = 2,1 i widocznie procesor nie wykrywa tego jako stan niski i nie reaguje.

Czyli diody shottkyego mają mały spadek i włączenie 3 w szereg nie obniży napięcia aż tak bardzo, żeby procesor się nie wykrywał innego stanu ?

Z tym, że ja tam miałem 40 tych diod i teraz to przelutowywać to masakra. Czy jakbym podpiął każdą linie klawiatury do osobnego tranzystora i wtedy tranzystor były wysterowywany przez klawiaturę, a między emiter-kolektor popłynął prąd do uC to by działo ? (Tj. klawiatura steruje tranzystory a te procesor) ?
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    A co to za mikroprocesor i jaki jest schemat połączeń tej klawiatury ?

Jeżeli m-psor ma przetwornik analogowo-cyfrowy to można też zrobić tak, że klawisze zwierają odpowiedni dzielnik napięcia a przetwornik to mierzy i na podstawie odczytanej rezystancji czy spasku napięcia "domyśla" się, który klawisz wciśnięto.
  • Poziom 16  
    Heh, chyba mam problem z prostotą przekazu :P Nie mam nawet schematu, gdyż wymyślałem połączenia od razu przy rysowaniu płytki.

Chodziło o to połączyć 30 przycisków do 5 pinów procesora (testowane na AtMega16 docelowo AtMega8). Wiadomo, że z 5 zer lub jedynek mogą być 32 różne kombinacje, więc mi to wystarczyło. Po co te diody to jak bym zaczął tłumaczyć to by było jeszcze bardziej zagmatwane. Generalnie po to by oddzielić przyciski, ale mniejsza z tym.

W sumie to dowiedziałem się tego co chciałem. Nie chodziło o opór, lecz o spadek napięcia i - tak mi się wydaje - był on za duży, przez co za małe napięcie docierało do procka i ten nie wykrywał zmiany na stan niski.

Chyba zastosuje te pięć tranzystorów - one wymagają raczej na tyle małego napięcia, że nie powinno być problemu. W razie gdyby był to odświeżę temat, a na razie dziękuje wszystkim za odpowiedź :) Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    MasMas napisał:
    (...)Chyba zastosuje te pięć tranzystorów - one wymagają raczej na tyle małego napięcia, że nie powinno być problemu. (...)

...jak mnie pamięć nie myli, to tranzystory, przynajmniej bipolarne też od 0,7 V zaczynają przewodzić ;-)
  • Poziom 16  
    No dokładnie tak robię klawiatura 1 z 30 - opcji kliknięcia 2 naraz nie przewiduje.
    A czy mógłbyś mi kolego zapodać nazwę / link to jakieś takiego dekodera cyfrowego bo nie słyszałem jeszcze o takich, a kiedyś może się przydać.

A jak te tranzystory nie będą się otwierać po tych 3 diodach to się zastrzelę :P

Zapytał bym się jeszcze o jedną rzecz. Bo moje przyciski złączają masę czyli musiał bym zastosować tranzystor PNP - gdyż baza jest podpięta do klawiatury.
    A czy mógłbym wtedy na złącza emiter-kolektor podpiąć odpowiednio do jednego wejście procesora a do drugiego masę ? Bo jak mam w AtMega wewnętrzny pull-up to muszę złączać przyciski stanem niskim (zewrzeć z masą) ? Chodzi mi o to czy w tranzystorach (po prostu nie znam się za bardzo) PNP można podpiąć plus (z uC) i masę ?

------------- A jak by kogoś to strasznie zastanawiało o co chodzi z tymi diodami to rysunek demonstrujący :

• Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    O ile nie chcesz zmieniać wszystkich diod lub zastosować scalonego kodera to pomysł z użyciem dodatkowych 5 tranzystorów jest całkiem dobry.

Możesz zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy z tranzystorem npn, którego emiter będzie podłączony do masy, kolektor do wejścia mikrokontrolera (oczywiście z aktywnym wewnętrznym rezystorem pull-up) a do bazy sygnał z przycisków i rezystor podciągający do zasilania. Wciąż jednak problemem będzie spadek napięcia na diodach, który spowoduje że tranzystor cały czas będzie nasycony. Napięcie przy którym tranzystor zaczyna przewodzić można jednak podnieść włączając szeregowo w obwód jego bazy odpowiednią liczbę diod (w tym przypadku 3).

Można też wykorzystać tranzystor pnp. Wtedy jego emiter podłączony jest do zasilania, kolektor do wejścia mikrokontrolera i do rezystora połączonego z masą. Pull-up w mikrokontrolerze musi zostać wtedy wyłączony. Baza tranzystora połączona przez rezystor do przycisków.

Oczywiście trzeba pamiętać, że tranzystor w układzie wspólny emiter działa jak negacja logiczna.

• Pomocny post
    Poziom 28  
    Dla którego klawisza wg kolejności masz szeregowo połączone 3 diody? przeanalizowałem rozwiązanie takiej klawiatury i nigdzie nie ma nawet dwóch szeregowo połączonych diod. Chyba że masz w inny sposób to rozwiązane.
  • Poziom 16  
    Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Właśnie o taki schemat mi chodziło, bo nie bardzo wiedziałem jak z tym tranzystorem pnp, także wielkie dzięki.

Gdzie ja mam te 3 diody szeregowo ? Już mówię. Dokładnie przy przyciskach które mają kombinację 11111 , 11110, 11100. W sumie to jest tam więcej diod bo jak tak teraz patrzę to nawet 5 wychodzi. Generalnie stosowałem coś takiego, że wykorzystywałem przyciski z mniejszymi kombinacjami do tych z większymi. Np. jak był przycisk 11000 to w następny przycisk łączyłem z tym co ma 11000 i dodawałem diodę na "3 kabelek" i powstawał przycisk 11100. I tak analogicznie.
    Dzięki takiemu rozwiązaniu zamiast dawać diodę przy każdej jedynce logicznej dałem tylko tak gdzie to było konieczne. Przez to zamiast 70 kilku diod wyszło mi 42. Tylko nie wiedziałem o tym spadku napięcia, tj. w sumie to wiedziałem ale zapomniałem :P

Jakby kogoś interesowało to mam projekt tej płytki. Brzydko zrobione ale skutecznie. Te strzałki to taki symbol diody, strzałka określa przewodzenie od minus do plusa :

• Poziom 28  
    To trzeba było połączyć dwa rodzaje dodawania diod. Tam gdzie wychodzi po jednej lub dwie diody trzeba było robić po swojemu, tam gdzie trzy i więcej robić standardowym sposobem. Trochę więcej diod ale bez problemu. Działa chociaż teraz z tymi tranzystorami?