Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł kondensacyjny Ferroli Econcept Tech 25C dużo pali

27 Gru 2009 20:04 11450 21
 • Poziom 10  
  Witam!

  Do tej pory w mojej instalacji pracował 2F kocioł gazowy Termet z otwartą komorą spalania. Po 13 latach pracy były już przepalone dziury w komorze spalania, coraz częściej nawalała automatyka, z kotła wyciekała woda, zatem podjęta została decyzja o wymianie na coś ekonomiczniejszego. Wybór padł na kocioł kondensacyjny Ferroli Econcept Tech 25C, również 2F.

  Niestety skutek wymiany jest odwrotny do zamierzonego. Dobowe zużycie gazu jest blisko 2-krotnie większe w porównaniu do starego kotła przy porównywalnych temperaturach zewnętrznych, ponadto kocioł nie daje sobie rady z dogrzaniem mieszkania. Instalacja składa się z grzejników konwektorowych oraz drabinki w łazience. Budynek ocieplony, wymienione okna, pow. ogrzewana to niecałe 100m2. Przy starym kotle, gdy sterownik przełączył się z temp. nocnej (17st.) na dzienną (20st.), to te 20st. było w mieszkaniu już po ok. 30 min, teraz zdarza się, że przez cały dzień nie dojdzie do tej temp.
  Facet, który zakładał kocioł był już wzywany 2x, za pierwszym razem bawił się ustawieniami pompy i temperaturami i nic to nie dało, za drugim przyznał się, że przez pomyłkę zaprogramował kocioł na propan-butan, zamiast na metan, ale wciąż to samo. W instrukcji wyczytałem, że z poziomu menu można przestawiać kocioł na metan, albo LPG i po wejściu do menu zauważyłem, że było ustawione LPG, zmieniłem, ale też nic to nie dało. Próbowałem wszystkich ustawień wydajności pompy, odłączałem termostat pokojowy, żeby mieć pewność, że to nie on jest winny.

  Proszę o jakieś sugestie, jakie błędy w montażu albo ustawieniach mogą powodować nadmierne zużycie gazu przez taki kocioł?
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 23  
  Witam! Z opisu wnoszę, że nie była robiona analiza spalin? Powinno się wezwać serwisanta na uruchomienie kotła. Komdensy reguluje się na skład spalin. Poza tym kocioł kondensacyjny jest sparawniejszy od zwykłego wtedy, gdy kondensuje. Robić to może przy dość niskiej temperaturze wody w co. Do kotła kondensacyjnego dobiera się parametry grzejników, żeby dogrzały pomieszczenia przy niskich parametrach wody w co.
 • Poziom 10  
  Witam ponownie!

  Analaliza spalin była robiona, oto wydruk:

  Kocioł kondensacyjny Ferroli Econcept Tech 25C dużo pali

  Na zasilaniu CO jest ustawione 55 stopni, na powrocie jest ok. 42-45, kondensat się leje, więc kondensacja działa. Dziś kocioł grzeje od 6 rano, a w mieszkaniu jest 18,5 st., temp. zewn. -2, w nocy było nastawione na 17. Czy jest w ogóle możliwe, żeby kocioł kondensacyjny palił więcej od starego z otwartą komorą spalania przy tej samej instalacji?
 • Poziom 13  
  No bo kotła kondensacyjnego nie stosuje sie do grzejników. Popełniłeś błąd logiczny. Kondensata używa się tylko tam gdzie masz tylko podłogówki czyli odbiorniki niskotemperaturowe. Cały zysk z kondensacji idzie precz, a normalny wymiennik musi pracować mocniej do czego nie jest przeznaczony.
  Mając kaloryfery nie ma żadnego sensu kupować kotła kondensacyjnego. To nie ma sensu i efekty są takie jakie masz. Wymień go na najtańszy atmosferyczny i jeszcze zaoszczędzisz na różnicy cen. Niech ten co ci go wcisnął odda pieniądze, bo wprowadził cię w błąd.

  Jeszcze ci dodam, że żadnymi ustawieniami nic magicznie nie poprawisz, niech przestaną ci ściemniać. Ten kocioł nie do tego służy!
  Analogiczna sytuacja występuje z pompami ciepła. Są tacy, którzy za wszelką cenę wcisną ci pompę nawet jak masz kaloryfery. Skutki ekonomiczne są opłakane.
  Ostatnia sprawa to c.w.u. Przy kotle kondensacyjnym c.w.u. niweczy cały zysk z kondensacji. Powinno się przygotowywać c.w.u. innym czymś zakładając, że ma się same podłogówki.
  W twoim przypadku ten kocioł w ogóle się nie nadaje do celu jaki jest u ciebie... nie obraź się :-)
 • Specjalista - systemy grzewcze
  neodym, trochę przesadziłeś z tym, że kotły kondensacyjne nie nadają się do instalacji grzejnikowych. Po prostu jeśli przy starym kotle wymagana temperatura grzejników była w okolicach 60 - 70 stopni, to faktycznie ktoś tu popełnił błąd, ale jak grzejniki są przewymiarowane to nie ma problemu.

  P.S. Yahoo, nie masz litości trzymając serwisanta do 23:28 u siebie w domu ;)
 • Poziom 13  
  mauri_b napisał:
  neodym, trochę przesadziłeś z tym, że kotły kondensacyjne nie nadają się do instalacji grzejnikowych. Po prostu jeśli przy starym kotle wymagana temperatura grzejników była w okolicach 60 - 70 stopni, to faktycznie ktoś tu popełnił błąd, ale jak grzejniki są przewymiarowane to nie ma problemu.


  Pewnie przewymiarowane nie są na 30 stopni temperatury zasilania skoro tam pracował kocioł atmosferyczny. Może są lepsze konwekcyjne ale na pewno nie takie jak należy.
  Do kondensata potrzebne by były 3-4 razy takie jak ma teraz.
  Na mój gust naciągneli go na kocioł kondensacyjny chcąc sprzedać produkt dużo droższy. Tak po prostu nabili w butelkę i dalej niech się martwi sam, a sewisant taki sam mądry o ile to nie on mu wcisnął ten piecyk i teraz nie wie co ma zrobić. Niech może zasponsoruje kaloryfery albo wymieni piec na właściwy na własny koszt. Innego wyjścia nie ma.
 • Poziom 10  
  Co do litości, o którą pytasz mauri, to gość miał źle ustawioną datę i godzinę w swoim sprzęcie, :D

  W kwestii grzejników, to już mając tę wiedzę dokładnie sobie posprawdzałem i tak, jak sugerujecie, są dobrane na 60-70 st. Słusznie podejrzewasz neodym, że sprzedawca i instalator to ta sama osoba i rzeczywiście tak to teraz wygląda, że gość nie wie co robić. Wczoraj powiedział, że trzeba wymienić grzejnik w pokoju, w którym jest termostat pokojowy, ale ja coś czuję, że on ma teraz ochotę naciągnąć nas na wymianę całej instalacji, a to już jest ekonomicznie nieuzasadnione, bo oszczędność gazu nie będzie w stanie pokryć całej inwestycji w jakimś sensownym czasie.
  Należy jeszcze dodać, że przed zasugerowaniem tego kotła, instalator był u nas i oglądał kotłownię i instalację.

  Pozostaje mi teraz mieć nadzieję, że koleś nie będzie robił problemu z wymianą kotła.

  Wielkie dzięki za porady!
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 13  
  YahooZG napisał:
  Pozostaje mi teraz mieć nadzieję, że koleś nie będzie robił problemu z wymianą kotła.

  Wielkie dzięki za porady!


  Oby ci wymienił. Musisz z partaczem/nieukiem twardo, a wręcz dać mu na piśmie, że cię nabrał i że się nie zna. Niech wymienia piec i pokryje straty w spalaniu i zwróci wszystko co skasował po drodze.
  Napisz koniecznie co facet ćwierka :-)
 • Poziom 2  
  Też jestem ciekawy jak ta sytuacja się dalej rozwinie. Sam jestem serwisantem i widzę że nadal obowiązują stereotypy "zimno w domu kocioł jest do d... ". Gdyby ktoś pomyślał wcześniej i skontaktował się z projektantem nie było by problemu a tak cała wina spadła na kocioł, producenta kotła i serwisanta choć w tym przypadku jak widzę "serwisant", instalator i sprzedawca to ta sama osoba i może jak dostanie nauczkę to się opamięta ale fama idzie o marce kotła i profesji serwisanta które nie są niczemu winne. Jak przyjeżdżam do klienta to zawsze winny jest kocioł a nie instalacja. przykładem jest temat tego postu " Kocioł kondensacyjny Ferroli Econcept Tech 25C dużo pali". Yahoo myślę że producent tego kotła powinien cię pozwać za szkalowanie jego marki i wyrobu, ponieważ jak widzisz masz skopaną instalację a nie kocioł. Nie wykluczone że chciałeś zaoszczędzić nie modernizując instalacji pod kocioł kondensacyjny bo to spory koszt. Rozumiem twoje rozgoryczenie ale skieruj je do osoby która je spowodowała czy zawiniła a nie urządzenia bo ono nic tu nie zawiniło.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Trochę piszecie bajki , na wydruku jak byk podana jest sprawność kotła 97,5 %. który atmosferyk może się pochwalić takim wynikiem ? Żaden.
  stary kocioł przy identycznych temperaturach miałby maksymalnie 88-90 % sprawności ,i zużywałby więcej gazu . Pewnie że kondensat powinien mieć jeszcze większą sprawność np 107-108 %,ale żeby ją miał to temperatura powrotu nie może być wyższa jak 30 st. A przy obecnych mrozach (-15-25).kocioł musi pracować przy wyższych temperaturach ,chyba że grzejniki są odpowiednio dobrane do niskich parametrów pracy np 55/30 .
 • Poziom 10  
  Nikt tu nie szkaluje ani kotła, ani firmy i chyba nie najtrafniejsze to spostrzeżenie o stereotypach, przynajmniej w tym przypadku. Przeczytaj slodzik puntk regulaminu odnośnie formułowania tematu, to będziesz wiedzieł skąd taka treść.
  Instalacja nie jest skopana, bo jakoś przepracowała już 15 lat, tylko nowy kocioł jest źle do niej dobrany i niestety winny jest sprzedawca/instalator/serwisant. Przecież nie mam obowiązku znać się na wszystkim, co mnie otacza, po to są fachowcy i za to się im płaci.

  Finał sprawy jest taki, że w dwóch największych pokojach będą wymienione grzejniki na większe, a te zdemontowane będą zamontowane w mniejszych pomieszczeniach i tak metodą przekładki będzie większy grzejnik w każdym pomieszczeniu. Rozwiązanie, które proponuje neodym możliwe, że byłoby ekonomicznie najlepsze, ale niestety z jego realicją byłoby sporo kłopotów, chyba rozumiecie :P

  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Grzejniki konwektorowe dobierane były na temp. 90 st. Wystarczy ustawić kocioł na min. 80st. i będzie ciepło,lecz z kotła kondensacyjnego robi się zwykły kocioł z zamkniętą komorą spalania. Tu winą jest duża niewiedza instalatorów o typach grzejników i ich mocach w stosunku do temperatur zasilania c.o. Kotły kondensacyjne w 100% nadają się do starych instalacji z grubymi rurami i żeliwnymi grzejnikami, ponieważ taki kocioł potrzebuje zimnego powrotu.
 • Poziom 13  
  Wiecie strasznie dużo bzdur piszecie. Po pierwsze YahooZg pisze, że "kondensat" więcej zużywa gazu niż "atmosferyk" - nie ma takiej możliwości. Od kilku lat nie było takich mrozów jak tej zimy więc nie wiadomo ile ten stary atmosferyk by zużył w tych warunkach. Największe oszczędności na kondensacie są gdy na zewnątrz nie ma dużych mrozów czyli temperatura powrotu do kotła niska około 30 stopni wtedy sprawność do 108% czyli okres późnej jesieni i wczesnej wiosny. Powinno paść pytanie zasadnicze - czy jest sterowanie pogodowe czy tylko termostat pokojowy? Jeśli pokojowy to przy dużych mrozach nie wolno kotła ograniczyć do 55 stopni na zasilaniu. Po za tym nie za dużo CO w spalinach na wydruku z analizy? Sprawność kiepska jak na powrocie 42 stopnie, kiedy była kalibracja tego analizatora spalin? Poza tym wymiana grzejników na większą moc nie wiele pomoże pod względem ekonomii jeśli kocioł ma moc ograniczoną przez maksymalną temperaturę. Ogi4 to jest nie prawda co piszesz - więcej wody to źle dla każdego ogrzewania gazowego i obniżania temperatur na okres nocy czy nieobecności w domu.
 • Poziom 10  
  Od ok. 3 tygodni jest założone sterowanie pogodowe, max temp. zasilania jest ograniczona do 70 st. Mam już wymienione dwa grzejniki na większe i w tych pokojach już bez problemu można dogrzać.
  Analiza spalin była robiona w pierwszym tygodniu grudnia, o ile dobrze pamiętam na zewnątrz było średnio jakieś +5st. Sugerujesz murza, że jednak coś nie tak z tymi danymi na wydruku? Czy jest w ogóle możliwe, że nieprawidłowe wyregulowanie jakichś parametrów kotła może pogarszać jego sprawność? Czy jest jakaś analogia chociażby do samochodu: zły skład mieszanki = duże spalanie, albo słabe osiągi, albo i to i to.
  Żeby było trochę konkretów, to przy tych mrozach -20 dobowe zużycie wynosiło ok. 20m3 razem z CWU, przy ok. -5 spada do ok. 12m3. Czy macie jakieś porównanie, na ile to jest dobry/zły wynik?
  Dom ok. 100m2, ocieplony 5cm styropianu, nowe okna, temp w dzień 20st, w nocy 17,5.
 • Poziom 21  
  Dla porównania: wszystko podobne, tylko dom nieocieplony. Zużycie gazu też podobne. Przy dodatnich temperaturach wychodzi 6-7 m>3 gazu. Przy takim nachyleniu krzywej grzewczej ( TM=70*C, TE= -20*C ), kocioł utrzymuje zadaną temp. grzejąc min. mocą. Mankamentem tego ustawienia (jak dla kogo?) jest wolne dochodzenie z temp. ekon. do komfortowej.
 • Poziom 35  
  Dla porównania: powierzchnia do ogrzania 70m2. Mieszkanie podpiwniczone z piwnicą nie ogrzewaną, na piętrze mieszka starsza osoba i w ramach oszczędności dogrzewa jak jej zimno w d...e, średnio od 14 do 20 (wstaje na obiad i chodzi spać z kurami). Parter i piwnica ocieplona (styropian 10) + cała stolarka nowa. Zużycie przy -20 ok 8-9m3 w dniu wczorajszym +3 stopnie 5m3. Ogrzewanie w pełni grzejnikami konwektorowymi.
 • Poziom 16  
  Murza fizyki nie oszukasz ile włożysz tyle wyjmiesz chyba że rury ułożone są na zewnątrz budynku wtedy grzejesz świat. Obniżenie i podwyższenie robisz z odpowiednim wybiegiem czasowym. Woda w rurach jest akumulatorem ciepła.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 20  
  Witam,


  zapytaj serwisanta jaką ma wartość parametr 6 w menu serwisowym (przyrost temperatury w stopniach/min.). Czy nie jest ograniczona moc kotła - parametr 7.

  pozdr.
  serwis Ferroli
 • Poziom 10  
  O ile dobrze pamiętam, to parametr 6 jest ustawiony na 3, natomiast moc kotła nie jest ograniczona, ustawione na 100%.
 • Poziom 20  
  Zwiększ wartość na 6 lub 8. Kocioł będzie szybciej się nagrzewał. Ustawienie fabryczne to 2. Dobrze by było sprawdzić za pomocą miernika temperatury faktyczną temperaturę zasilania i powrotu. Dzięki temu ocenisz czy czujnik temperatury CO jest sprawny, jakie są straty w instalacji (różnica między zasilaniem a powrotem), po jakim czasie wzrośnie temperatura otoczenia itp.

  Dobrym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie regulatora pogodowego Romeo W.

  Pozdr.
  serwis Ferroli
 • Poziom 12  
  Witam! Dołączę się do tematu, ale nieco w innej sprawie. Kotłownia nowo powstała i tak się złożyło, że zainstalowany został Ferroli Econcept Tech 25A. Sprawa dotyczy podłączenia dodatkowych pomp obiegowych. Jest podłogówka i grzejniki, na każdy obieg jest osobna pompa. Całą kotłownia została zmontowana przez firmę ale kocioł nie został jeszcze podłączony. Zastanawiam się czy w tym kotle istnieje możliwość podłączenia tych pomp i sterowania nimi przez kocioł, tzn. gdy zostaje wyłączony jeden obieg to czy i pompa zostanie jednocześnie wyłączona. Nie wiem czy ten kocioł posiada takie możliwości, czy jest potrzebne jeszcze dodatkowe sterowanie.