Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy konieczny jest bezpiecznik przy zmianie przekroju?

28 Gru 2009 12:27 3326 14
  • Poziom 28  
    W puszce łączeniowej następuje zmiana przekroju przewodu z 2.5mm na 1.5mm i dalej przewód 1,5mm jest pociągnięty do puszki na gniazdo. Kiedy należy taka zmianę przekroju zabezpieczyć bezpiecznikiem ?.
  • IGE-XAO
  • Moderator
    Należy wymienić przewody z puszki do gniazda na takie o przekroju 2,5 mm2
  • IGE-XAO
  • Poziom 28  
    retrofood napisał:

Co lub kto albo jaki przepis zabrania istnienia 1,5mm jako połączenia od 2,5
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Kiedy należy taka zmianę przekroju zabezpieczyć bezpiecznikiem ?.

Zabezpieczenia przeciążeniowe takiego obwodu/przewodu należy zainstalować wtedy, gdy:
    - Następuje zmiana przekroju przewodów na mniejszy
    - Następuje zmiana rodzaju przewodów na przewody o mniejszej obciążalności prądowej długotrwałej
    - Następuje zmiana sposobu ułożenia przewodów lub budowy instalacji, pogarszająca warunki chłodzenia
    Zabezpieczenia przed prądem przeciążeniowym nie są wymagane w następujących przypadkach:

- Przewody znajdujące się za miejscem zmniejszenia obciążalności prądowej długotrwałej (zmiana przekroju, rodzaju, sposobu ułożenia przewodów lub budowy instalacji) przewodów są skutecznie zabezpieczone od strony zasilania przed prądem przeciążeniowym (czyli zabezpieczenie w TG )
    - W przewodach nie przewiduje się występowania prądów przeciążeniowych, a przewody te nie mają żadnych rozgałęzień, przyłączonych gniazd wtyczkowych i są skutecznie zabezpieczone przed zwarciami
    - W miejscach zmiany przekroju, rodzaju, sposobu ułożenia przewodów lub budowy instalacji powodujących zmniejszenie obciążalności prądowej długotrwałej przewodów, jeżeli długość przewodów nie przekracza 3 m i nie mają one rozgałęzień, przyłączonych gniazd wtyczkowych i nie znajdują się w pobliżu materiałów łatwopalnych, a wykonanie instalacji ogranicza do minimum powstanie zwarcia.

Ps. Jeśli istnieje taka możliwość, to warto zapoznać się z tym:
    PN-IEC 60364-4-43:1999
    PN-IEC 60364-4-473:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Stosowanie środków ochrony zapewniających bezpieczeństwo. Środki ochrony przed prądem przetężeniowym.

PN-IEC 60364-5-523:2001 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych.
    Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Obciążalność prądowa długotrwała przewodów.
  • Poziom 28  
    odpowiedź kol Akrzy74 jest bardzo ciekawa - skorzystam z niej - czy mogę ją wydrukować ? (bez kolportażu)
  • Poziom 17  
    retrofood napisał:

Pozwolę sobie, podłączyć się do pytania. Zakładam sytuację (czysto teoretycznie), że z rozdzielni do puszek poprowadzony jest przewód 2.5mm. Od puszek do gniazd natomiast już tylko 1.5mm. Cały obwód zabezpieczony jest wyłącznikiem nad prądowym B10A.

Czy w takiej sytuacji konieczne jest dobezpieczenie przewodów w momencie zmiany przekroju?
  • Poziom 39  
    slawekx napisał:
    Cytat:
    odpowiedź kol Akrzy74 jest bardzo ciekawa - skorzystam z niej - czy mogę ją wydrukować ? (bez kolportażu)

W celu uzupełnienia dodam, że moja wypowiedź oparta jest na informacji technicznej Konferencji naukowej "Zabezpieczenia obwodów elektrycznych za pomocą bezpieczników topikowych" , więc nie widzę przeciwwskazań.
  • Poziom 33  
    kaszel napisał:
    retrofood napisał:

Pozwolę sobie, podłączyć się do pytania. Zakładam sytuację (czysto teoretycznie), że z rozdzielni do puszek poprowadzony jest przewód 2.5mm. Od puszek do gniazd natomiast już tylko 1.5mm. Cały obwód zabezpieczony jest wyłącznikiem nad prądowym B10A.

Czy w takiej sytuacji konieczne jest dobezpieczenie przewodów w momencie zmiany przekroju?

Nie, gdyż zabezpieczenie B10A jest odpowiednie dla przekroju 1.5 mm2
  • Poziom 28  
    I o to chodzi
  • Poziom 17  
    Arturo2005 napisał:
    Nie, gdyż zabezpieczenie B10A jest odpowiednie dla przekroju 1.5 mm2

Czyli głównym wyznacznikiem jest długoterminowa wytrzymałość prądowa odcinka o najmniejszym przekroju?
  • Specjalista elektryk
    kaszel napisał:
    Czyli głównym wyznacznikiem jest długoterminowa wytrzymałość prądowa odcinka o najmniejszym przekroju?

Tak, jeśli chodzi o zabezpieczenie przewodów i kabli przed przeciążeniem, to tak, uwzględnia się Idd odcinka o najmniejszym przekroju.
    Są sytuacje w przemyśle kiedy się tej zasady nie stosuje, ale to już inna bajka.
  • Moderator
    sq9jjh napisał:
    kaszel napisał:

Tak, jeśli chodzi o zabezpieczenie przewodów i kabli przed przeciążeniem, to tak, uwzględnia się Idd odcinka o najmniejszym przekroju.
    Są sytuacje w przemyśle kiedy się tej zasady nie stosuje, ale to już inna bajka.

Trzeba by dodać jeszcze dopuszczalne spadki napięć i maksymalną impedancję pętli zwarcia.
  • Specjalista elektryk
    retrofood napisał:
    sq9jjh napisał:
    kaszel napisał:

Trzeba by dodać jeszcze dopuszczalne spadki napięć i maksymalną impedancję pętli zwarcia.

Napisałem: "jeśli chodzi o zabezpieczenie przewodów i kabli przed przeciążeniem"
    spadki i pętla nie mają do doboru zabezpieczeń przed przeciążeniem nic do rzeczy. Myślę, że się z Kolegą retrofood rozumiemy :D
  • Moderator
    No fakt. Ja zwróciłem główna uwagę na słowo "głównym wyznacznikiem" :D i pomyślałem o przekroju
  • Poziom 39  
    Temat został wyczerpany- zamykam.