Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

YImf OS - Ubuntu przypominające do złudzenia Windows XP

pseven 28 Gru 2009 14:41 4927 19
  • YImf OS - Ubuntu przypominające do złudzenia Windows XP
    Osoby pragnące korzystać z systemu operacyjnego Ubuntu i równocześnie preferujące wygląd i działanie Windows XP być może zyskały właśnie do tego najlepszą sposobność. Nie jest to pierwsza próba uczynienia wyglądu wybranej dystrybucji podobnej do tego oferowanego przez eksplorator Windows. Do wcześniejszych tego rodzaju należą „Red Flag Linux”, którego początki sięgają już 1999 roku i który miał zastąpić Windows 2000 na komputerach chińskich instytucji rządowych. Yimf OS to dzieło niesławnej grupy programistów, która w swojej historii ma już poważny konflikt na tle praw autorskich z samym Microsoft. W chińskim prawie brakuje zapisów dotyczących poszanowania cudzej własności intelektualnej, co przekłada się na próby sprzedania chronionego prawami autorskimi oprogramowania, na przykład pod zmienioną nazwą. Przykładem takiego działania może być nielegalna dystrybucja systemu pod nazwą „Tomato Garden Windows XP”, której autor został kilka miesięcy temu skazany przez chińskie władze na 4 lata więzienia i zmuszony do zapłacenia kary w wysokości 1 miliona Yuanów. Nawet jeśli jedynym podobieństwem do systemu Microsoft w YImf OS jest interfejs graficzny, to i tak możemy się spodziewać się wystosowania oskarżenia przez producenta Windows. Dostępną na razie wyłącznie w języku chińskim dystrybucję można pobrać tutaj. Zrzuty ekranu z instalatora jak i uruchomionego systemu można obejrzeć z kolei pod tym adresem.

Źródło:
    http://www.downloadsquad.com/2009/12/26/chinese-copy-cat-pirates-launch-ubuntu-that-looks-just-like-windows-xp/

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    pseven
    Tłumacz Redaktor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
    Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
    pseven napisał 8509 postów o ocenie 1580, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
    Electrical
    Red. Komputery FAQ
    Wygląd to jedno, funkcjonalność to już zupełnie inna sprawa.
    tranzystorA200
    Poziom 14  
    Jak dla mnie głupota. Nie po to instaluje się Linuksa, żeby patrzeć na windowsowe kolorki.
    elmo3000
    Poziom 12  
    Zamiast upodabniać ubuntu do windowsa mogli by zrobićjakiś dobry emulator ,żeby programy z .exe działały bo to co teraz jest to porażka
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    MasterMatan
    Poziom 21  
    "Zamiast upodabniać ubuntu do windowsa mogli by zrobićjakiś dobry emulator ,żeby programy z .exe działały bo to co teraz jest to porażka"

Co to... już wam Wine nie pasuje? Jakoś na Wine chodzi mi większość programów do których jestem zmuszony więc nie wiem w czym problem macie...
    No chyba że jesteście bardziej wymagający to jeszcze z takich bardziej znanych jest CEDEGA.
    kitor
    Poziom 34  
    I Crossover Office / Crossover 4 Games.

Ale wine daje radę :) zresztą gdyby nie przyzwyczajenie do Notepada++ to bym nie używał.

Tylko MasterMatan przeciętny użytkownik Ubuntu nie ma pojęcia o konsoli, poza przepisaniem żywcem poleceń i rykiem kiedy przeczyta coś innego niż miało tam być. A napisać wine /home/user/xyz.exe w celu przeczytania dlaczego dany exe nie chce się uruchomić może być już za trudne.
    MasterMatan
    Poziom 21  
    hmmm...
    Ja takich problemów nie mam, ale to być może dla tego że sobie Wine skonfigurowałem. Nie muszę się pytać przez konsolę czy program zadziała.
    Powiem tyle że u mnie na Wine chodził już PhotoShop, Stronghold Crusade, Call of Duty 4, Warcraft3, StarCraft, CounterStrike, Project64 i kilka innych których nie chce mi się wymieniać bądź nie pamiętam.
    Belialek
    Poziom 22  
    Najpierw powinni coś zrobić z obsługą flasha, a nie bawić się w skórki na system... Na swoim Atomie 1,6 pod Windows XP nie mam żadnych problemów czy to z Youtube czy z animacjami flash, natomiast na Jolicloud (a wcześniej Ubuntu i Slackware) obsługa flasha to porażka - aplikacje flashowe odtwarzane są z prędkością kilku klatek na sekundę a na Youtube (żadne tam HD) obraz rozjeżdża się z dźwiękiem już po kilkunastu sekundach odtwarzania.

Co do samego wyglądu systemu - jeżeli Microsoft nie ściga twórców skórek do Windows XP imitujących Vistę czy Win7 lub tematów na komórki imitujące środowisko Windows to myślę że i ta sprawa przejdzie niezauważona. W końcu w dalszym ciągu jest to Linux, i pomimo wyglądu Win XP w dalszym ciągu nie będę mógł na nim normalnie oglądać Youtube :)
    Electrical
    Red. Komputery FAQ
    Belialek napisał:
    Co do samego wyglądu systemu - jeżeli Microsoft nie ściga twórców skórek do Windows XP imitujących Vistę czy Win7 lub tematów na komórki imitujące środowisko Windows to myślę że i ta sprawa przejdzie niezauważona.

Nie ściga ale jest to zmiana z Windows XP na np. Viste, a nie Linux na Wndows XP. Jak ktoś upodobnił by swój program do Twojego to nie był byś zadowolony, ale zniósł byś jak ktoś twój program w wersji 1.0 upodobnił do również twojego programu ale wersji 2.0.
    mateusz7681
    Poziom 13  
    Ciekawe jak z wymaganiami technicznymi bo jeżeli ją mniejsze a funkcjonalność będzie taka jak w orginalnym xp to znajdzie on zastosowanie w starszych komputerach.
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    A w czym problem sobie pobrac flasha do Linuxa? Mnie sie nic nie rozjezdza i funkcjonalnosc jest taka sama jak pod Windowsem.
    Belialek
    Poziom 22  
    Electrical napisał:
    Belialek napisał:
    Co do samego wyglądu systemu - jeżeli Microsoft nie ściga twórców skórek do Windows XP imitujących Vistę czy Win7 lub tematów na komórki imitujące środowisko Windows to myślę że i ta sprawa przejdzie niezauważona.

Nie ściga ale jest to zmiana z Windows XP na np. Viste, a nie Linux na Wndows XP. Jak ktoś upodobnił by swój program do Twojego to nie był byś zadowolony, ale zniósł byś jak ktoś twój program w wersji 1.0 upodobnił do również twojego programu ale wersji 2.0.

Nie do końca... W większości przypadków mało świadomych użytkowników komputera efekty wizualne to jedyna różnica jaką potrafią wskazać między np XP a Vistą, tak więc korzystając z nakładek odkładają kupno nowej wersji. Ale pomijając ten fakt "wewnątrzsystemowego plagiatu" napisałem również o nakładkach na systemy w komórkach, a ostatnio widziałem Windowsowy interface (włącznie z legendarna tapetą z łąką z Win XP) w odtwarzaczu DVD :)

tmf napisał:

A w czym problem sobie pobrac flasha do Linuxa?

Standardowo wszystkie te dystrybucje uraczyły mnie przegladarkami z wbudowaną obsługą flasha. Pomimo prób instalacji nowszych/alternatywnych wersji nic się nie zmieniło.

tmf napisał:

Mnie sie nic nie rozjezdza i funkcjonalnosc jest taka sama jak pod Windowsem.

Widocznie masz lepszy sprzęt. Nie twierdzę, że flash pod Linuksem nie działa - twierdze tylko że jest tak beznadziejnie opracowany, iż na słabszych komputerach jego uzywanie nie ma najmniejszego sensu. Ale jeżeli u mnie na jednej maszynie pod dwoma systemami jest ogromna różnica w działaniu, to chyba nie świadczy dobrze o produkcie, który spisuje się zdecydowanie słabiej.
    kitor
    Poziom 34  
    Flash na linuxa jest istotnie wolniejszy niż na Win, ale to jest wina producenta (dopóki mówimy o flashplayer-nonfree, a nie o którejś z pseudodziałających imitacji)
    noyo
    Poziom 18  
    znam linuxa od 3-4 lata(szkoła), korzystam z niego 2 lata(wymusiło chęć zarządzania serwerem -system debian- czyli konsola, konfiguracja itp. zakończone sukcesem :P), a tak na stałe przerzuciłem sie od miesiąca (wkońcu ukazały sie sterowniki pod mojego bezprzewodowego realteka), na dysku nie mam juz systemu korporacji Microsoft ;) Linux system jak kazdy ma wady, zalety itp.

a ta nakładka fajny bajer, podziwiam tych ludzi :D Linux jest od tego by łamać granice ludzkiej wyobraźni ;)

wine? ciagle jest dopracowywany

Belialek napisał:
    Najpierw powinni coś zrobić z obsługą flasha, a nie bawić się w skórki na system... Na swoim Atomie 1,6 pod Windows XP nie mam żadnych problemów czy to z Youtube ...

co do flasha to nie gadaj ze sa problemy, bo dla mnie eleganco chodzą wymienione przez ciebie portale. mam problem na Operze z zatrzymaniem, przesunięciem czasu filmika( moze to wynikac z zasyfienia przegladarki), ale za to na Mozilli czy Chrome działa dobrze.

Flash Player for linux ( debian, ubuntu )

dla utrudniajacych se zycie
    install_flash_player_10_linux.tar.gz

troche prościej niź wyżej
    install_flash_player_10_linux.deb

banalna łatwa instalacja:
    Cytat:
    #su
    - hasło
    #sudo apt-get install adobe-flashplugin

ale widocznie nie dla wszystkich

YImf OS - Ubuntu przypominające do złudzenia Windows XP

jak już mowa o linuxie to dodam ze jest wyczekiwana przynajmniej przeze mnie Google Chrome
    http://www.google.com/chrome?hl=pl

myśle ze nie czuć różnicy między Chrome na windosie czy linuxie chociaż na linuxie to dopiero beta ;]
    Dj nemsu
    Poziom 22  
    Teraz o Flash`u będą gadać :D
    jest trochę opóźniony ten Flash, ale ogólnie działa dobrze.

Ja ogólnie nie chciał bym takiego systemu ;)
    Może zamiast terminalu będzie wiersz poleceń ?;D taki windowsowy :D?;d
    king559
    Poziom 12  
    Ciekawe jak w nim z obsługą programów windowsowych, czy ma wbudowane Wine czy jakieś autorskie rozwiązanie :D
    Electrical
    Red. Komputery FAQ
    king559 napisał:
    Ciekawe jak w nim z obsługą programów windowsowych, czy ma wbudowane Wine czy jakieś autorskie rozwiązanie :D

Znalazłem odpowiedź:
    Cytat:
    Ylmf OS działa razem z Wine’em, dzięki czemu duża część aplikacji napisanych dla Windows działa bez problemu. Za interfejs odpowiada Compiz, a do systemu dołączono ważne programy, takie jak Firefox czy OpenOffice.org.
    king559
    Poziom 12  
    Czyli jest to poprostu linux który wygląda jak Windows. Przecież coś takiego to można zrobić w 1h :/