Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pompą cyrkulacyjną - CWU

28 Gru 2009 16:10 9351 8
  • Poziom 10  
    Witam!

Mam pewien problem związany ze sterowaniem pompy CWU.

Początkowym pomysłem było zastosowanie przełącznika czasowego V86/1digi 42, niestety posiada on tylko 42 komórki pamięci. Biorąc pod uwagę, że częstotliwość załączenia pompy: 20 min postój, 10 min praca i tak 24 h/dobę 7 dni w tygodniu. Zdecydowanie za mało.

I teraz mam pytanie w jaki sposób i stosunkowo niedrogi mógłbym rozwiązać ten problem? Może są układy które pracują cyklicznie w sposób ww. ( 20 min postój 10 min praca), lub przełączniki czasowe które mają większa liczbę pamięci?

Dziękuję za każdą odpowiedź.
  • OptexOptex
  • Poziom 13  
    Mnie się wydaje, że takie cykliczne puszczanie pompy cyrkulacji nie ma sensu. Powoduje to ogromne straty opału gdyż każde zamieszanie wody w rurach odbiera jej ciepło i powoduje, że kocioł pracuje na najwyższej mocy żeby doprowadzić wodę do zadanej temperatury. Możesz miec przez to nawet 1/3 przepału. Lepiej połączyć cyrkulację z jakąś czujką alarmową i niech pompa miesza wode jak wchodzisz do łazienki ale nie stale jak ty chcesz.
    Sam zobaczysz, że to nie ma sensu.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Wydaję mi się że straty nie są aż tak duże przy takim czasie cyrkulacji. Woda przecież nie zdąży się wychłodzić w ocieplonych rurach do bardzo niskiej temperatury. No ale jest w tym coś racji.

Masz może jakiś konkretny pomysł co do urządzenia jakie miałbym zastosować jeśli chodzi o ten czujnik ruchu który by sterował pompa cyrkulacyjną? I jakby to wszystko miało wyglądać? A swoją drogą pompa zdąży przepompować ciepłą wodę od momentu wejścia do łazienki do odkręcenia wody w kranie? Takie czujniki musiałyby być w 4 pomieszczeniach w moim przypadku.

Najlepiej jakby to działało bezprzewodowo.

Może ktoś zna inne ciekawe rozwiązania?
  • Poziom 13  
    Piteryn1988 napisał:
    Wydaję mi się że straty nie są aż tak duże przy takim czasie cyrkulacji. Woda przecież nie zdąży się wychłodzić w ocieplonych rurach do bardzo niskiej temperatury. No ale jest w tym coś racji.

Mylisz się. Ja już robię kolejne podejście do tematu. Strasznie mi wyjadało olej opałowy. Palnik włączał się w lecie kilka razy na godzinę i walił aż do 87 stopni żeby szybko przenieść ciepło do zasobnika. To ślepa uliczka. Tak nie można.

Co do czujek to jedno ale mam też przyciski w 2 miejscach i mając ochotę iść do łazienki klikam w nie i za chwilę jest ciepła woda. Musisz mieć odpowiednio wydajną pompę cyrkulacji żeby szybko szło. U mnie potrzeba 2 minuty ciągłej pracy pompy w najdalszym punkcie ale i to jest mało, bo rury są zimne z miedzi i mieszam wodę 4 minuty.
    Sam musisz ocenić co ci potrzeba i ile czasu ci potrzeba. Ja miałem kable od instalacji alarmowej i dużo wolnych żył. Ale i tak między pewnymi godzinami lepiej zakazać piecowi na grzanie wody. Mieszać tylko zasobnik. Zresztą to u każdego jest inaczej. jak masz mały zasobnik to musisz grzać i tak, bo cyrkulacja zje ci ciepło.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    ja najczęściej zakładam programator 24godzinny
    http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1689

jest tani i nie ma z nim problemów (przynajmniej nie spotkałem się)

minimalny czas pracy na tym programatorze to 15 min, nastawić można wedle upodoban. np. ja ustawiam przeważnie rano 15min, w południe i wieczorem, tak 2 / 3 cykle po 15 min z około 90/120min przerwami.
  • Poziom 13  
    Tylko, że cykl 15 minut jest bez sensu. Za długo. Wystarczy 3-5 minut.
    neodym napisał:
    Tylko, że cykl 15 minut jest bez sensu. Za długo. Wystarczy 3-5 minut.

Bez sensu - ze względu na koszmarne straty na energii elektrycznej, czy bardziej na ciepłej wodzie?

Jeżeli układ się już zagrzeje to bez różnicy 10 czy 15 min, a w 3 minuty woda jedynie się delikatnie przemiesza po czym szybko wystygnie, ponieważ cały nie zdąży się zagrzać.
  • Poziom 10  
    Ciekawa sprawa taki programator:
    Link

Czy po upływie 24 h programator rozpoczyna cykl od nowa? Czy kasuje ustawienia i znów trzeba nastawiać?
    Programator powtarza cykl bez konieczności ponownego nastawiania.