Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa transceivera ZigBee na AT86RF230-ZU

28 Gru 2009 20:43 2395 6
  • Poziom 9  
    Witam

Potrzebuje do mojego układu sporej liczby transceiverów (około 15) więc próbuje zminimalizować koszty. Najtańszy wychodzi mi zbudowany w oparciu o AT86RF230-ZU.

Więc pomyślałem sobie że kupie jakiś uP AVR do tego wyżej wspomniany układ trochę kondensatorów , darmowy stos Zigbee Atmela i będzie super ale pojawiło się kilka pytań/problemów:

1) Po pierwsze czy to napewno jest wykonalne?
    2) AT86RF230-ZU jest w obudowie QFN32, i zastanawiam się jak to przylutować tradycyjną stacją lutowniczą, czy to jest wykonalne?
    3) Czy uP który będzie sterował tym AVR będzie mógł wykonywać inne funkcje? (wydaje mi się że tak tylko obawiam się czy nie będzie na tyle zajęty sterowaniem transceiverem że nie będzie wyrabiał z innymi zadaniami)

Byłbym wdzięczny za pomoc , szczególnie w przypadku 2).
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 43  
    1. Tak, ale nie wiem czy zauważyłeś że wymaga to dobudowania małej części radiowej. To raptem klika elementów, ale będzie problem. Na przykład ta cewka. Nie zrobisz jej z drutu. Trzeba ją raczej zrobić ze ścieżek na PCB. Zabawy co nie miara.
    Jak wyjdzie nie taka cewka to jej nie przerobisz. Będziesz musiał robić nowe PCB.
    2. Obudowy QFN bardzo łatwo się lutuje więc przynajmniej to nie będzie problem.
    3. No oczywiście będzie mógł wykonywać inne funkcje.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 9  
    Hmm z tego co czytałem to dołożyć trzeba :
    - kilka kondensatorów (chyba z 6)
    - rezonator kwarcowy
    - antena.

Myślałem że problemem może być antena (z tego co wiem trzeba ją zrobić na PCB) ale miałem nadzieje znaleźć jakiś projekt przykładowy na stronie Atmela (ponoć gdzieś się pałęta) i wykorzystać go u mnie.

Mówiąc cewka miałeś na myśli tą antenę?

A i jeszcze jedno pytanie. Jak przylutować exposed paddle z obudowy (to pole znajdujące się całkowicie podspodem obudowy)?
  • Poziom 43  
    No chodziło mi o tą antenę.
    Jak jest do tego gotowy projet to już co innego.
    Exposed Paddle najłatwiej przylutować za pomocą dużej przelotki umieszczonej pod układem scalonym. Tylko że to wymaga płytki dwustronnej.
    Można też normalnie "rozpływowo" przylutować, ale to wymaga podgrzania całego układu scalonego do 220...280*C czyli już raczej przydała by się stacja Hot-Air.
  • Poziom 25  
    Zemsta.Elektryka napisał:

Myślałem że problemem może być antena (z tego co wiem trzeba ją zrobić na PCB) ale miałem nadzieje znaleźć jakiś projekt przykładowy na stronie Atmela (ponoć gdzieś się pałęta) i wykorzystać go u mnie.

Antene oczywiście można zrobic na pcb, możesz wykorzystać jakikolwiek projekt anteny do Bluetooth/WiFI (ta sama częstotliwość 2,4GHz).
    Albo kupić antene:
    Link lub Link lub Link lub Link pewnie podobne są jeszcze w innych sklepach.

Pamiętaj jedno przy tej częstotliwości jakość wykonania PCB ma znaczenie, szczególnie w przypadku ścieżek transmisyjnych toru radiowego. Tak samo parametry pasożytnicze(indukcyjność ścieżek, pojemość). Więc nawet jeżeli projetkujesz płytke 1 warstwową to warto na drugą warstwe wylać plan masy połączone maksymalnie dużą ilością przelotek ze stroną ścieżek(zostaw pustą płytkę pod anteną, inaczej stracisz nieco na czułości).
    Skoro mówisz że masz do zrobienia 15 takich płytek, to poszukaj firmy która robi krótkie serie prototypów PCB, np SATLAND(kożystałem z usług tej firmy więc mogę ją polecić), na pewno są inne takie firmy warto poszukać na sieci.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Czy procesor bedzie mial czas na cokolwiek innego to watpie. Mam kit Raven, tam wlasciwie niewiele jest - proste menu + LCD i brzeczek, a sa dwa oddzielne procesory - jeden dedykowany do ZigBee, a drugi do reszty. Najlepiej posciagac zrodla do Ravena i przypatrzec sie jak to jest tam zrobione, schematy tez sa, co powinno byc pomocne przy projektowaniu wlasnych rozwiazan. No i nie wiem czy przy druku nawet 2-warstwowym jest mozliwe zrobienie toru RF - ten raven ma druk co najmniej 4-warstwowy. Moze prosciej kupic gotowy modul ZigBee?
    BTW, antena na druku ma wyjatkowo dziwaczny ksztalt.
  • Poziom 27  
    Jest tu kilka zagadnień ważnych. Po pierwsze, prowadzenie masy, koniecznie pod układem ground plane inaczej może się wzbudzać. Układ ma wejście antenowe symetryczne, więc albo robisz linię koplanarną i antenę dipolową na PCB, albo dajesz symetryzator (balun) i robisz 50Ω linię mikropaskową, a wtedy po drugiej stronie musi być CIĄGŁA płaszczyzna masy. Sam balun to także paskudna sprawa. Polecałbym obejrzeć schemat i koniecznie płytkę jakiegoś zestawu ewaluacyjnego z tym układem i zerżnąć projekt części RF. I jeszcze jedno, ścieżki RF muszą mieć odpowiednią szerokość celem zachowania odpowiedniej impedancji charakterystycznej. Szerokość ta jest tym większa im grubszy laminat. Proponuję ściągnąć ewaluacyjną wersję programu Sonnet i popróbować zasymulować rozchodzenie się fali w takiej ścieżce. Jeśli szukasz teorii to polecam książkę "Microwave Engineering" Davida M. Pozara. A za antenę może robić zwykły kawałek drutu o długości dokładnie 3,125 cm.