Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inducyjnosc trafa toroidalnego - 120VA

bizongod 28 Gru 2009 21:11 918 3
  • #1 28 Gru 2009 21:11
    bizongod
    Poziom 11  

Witam!
    Moze ktos ma pod reka trafo - zwykle toroidalne sieciowe 50Hz - o mocy
    okolo 120VA.
    Jaka jest okolo indukcyjnosc uzwojenia pierwotnego? Moze ktos ma wymiary
    rdzenia, jakie jest w takim trafie?

Pozdrawiam
    Karol

0 3
  • #2 28 Gru 2009 22:22
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Takich danych nie znajdziesz w katalogu. Ponadto: wynik pomiaru zależy od sposobu mierzenia. Przenikalność rdzenia dość mocno zmienia się z jego namagnesowaniem, stąd indukcyjność będzie różna dla różnych prądów.
    Proponuję pomiar indukcyjności przez pomiar prądu jałowego tego transformatora.
    A teraz przykładowe obliczenie:
    - jeśli zmierzymy, że prąd jałowy jest równy ok. 50 mA przy zasilaniu z 230V, to stąd możemy wyliczyć XL. W naszym przypadku będzie to XL=230/0,05=4600Ω.
    Teraz trzeba to podzielić przez 2*Pi*f czyli 314, więc indukcyjność jest 4600/314 = 14,64H.
    Jeśli wynik pomiaru jest inny, to oczywiście odpowiednio się zmieni wynik obliczeń: dla większego prądu będzie mniejsza indukcyjność.

Inny sposób pomiaru: budujesz prosty generator sinusoidalny, w którym indukcyjność uzwojenia transformatora jest połaczona ze znaną pojemnością. Mierzysz częstotliwość i wyliczasz indukcyjność ze znanego wzoru.

0
  • #3 28 Gru 2009 22:52
    bizongod
    Poziom 11  

To wiem :)
    Sprawa polega na tym, ze nie mam takiego trafa pod reka.

0
  • #4 28 Gru 2009 23:25
    Rzuuf
    Poziom 43  

Znalazłem dane prądu jałowego transformatora TS120/3, jest 90mA. Ponieważ jest to transformator "zwykły", więc moje założenie prądu jałowego transformatora toroidalnego 50mA jest bardzo prawdopodobne.
    Popatrz tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=575719#575719
    Dodatkowo: ponieważ prąd jałowy nie jest parametrem "głównym", więc często producenci podają tylko, że "nie jest większy niż ...".
    Więcej chyba nie potrafię Ci pomóc ...

0
  Szukaj w 5mln produktów