Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Smart 620 model SU620INET - brak ładowania

ogryz 29 Gru 2009 01:02 3681 4
  • #1 29 Gru 2009 01:02
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

UPS APC Smart 620 model SU620INET - brak ładowania
    Witam!
    Po włączeniu (podłączony do sieci) przez klika sekund miga dioda "Sieć", w tym czasie napięcie na akumulatorze wynosi ok 11.9V. Po chwili słychać pstryk przekaźnika, zapala się dioda "Ładowanie akumulatora", słychać pracę transformatora.

W tym czasie napięcie na akumulatorze spada do ok 11.4V. Następnie dioda ładowania gaśnie, a dioda "Sieć" świeci światłem ciągłym (napięcie wraca do ok 11.9V). Z pomierzonych napięć wynika, że nie ładuje akumulatora.

Nie wiem też, czy opisane zachowanie jest prawidłowe.
    Po odłączeniu UPS-a od sieci, poprawnie przełącza się na pracę bateryjną i podtrzymuje działanie podłączonego komputera. Niestety UPS nie podjął pracy, gdy na próbę podłączyłem pusty (wyładowany) akumulator (całkowity brak oznak życia, pomimo zasilania z sieci).

Pomierzyłem praktycznie wszystkie diody i tranzystory na płycie - nie znalazłem nic zwartego. Przekaźniki wylutowane i sprawdzone - brak zwarć, czy upaleń, działają prawidłowo. Nie mogę dojść po ścieżkach jak jest zrealizowane zasilanie z sieci - gubię się dochodząc do transformatora. Dodatkowym utrudnieniem jest dwustronny druk. Procesor w nim to: PD228-0001 rev.3

Proszę o radę, jak do tego podejść.

Pozdrawiam.

0 4
  • Pomocny post
    #2 29 Gru 2009 09:13
    TONI_2003
    Moderator

ogryz napisał:
    Po odłączeniu UPSa od sieci, poprawnie przełącza się na pracę bateryjną i podtrzymuje działanie podłączonego komputera. Niestety UPS nie podjął pracy, gdy na próbę podłączyłem pusty (wyładowany) akumulator (całkowity brak oznak życia, pomimo zasilania z sieci).

Witam.
    Pomijając inne poruszone aspekty Twego postu...
    Naładowany AKU działa z UPS-sem poprawnie, ale podłączony rozładowany AKU już nie zostaje ładowany bo być może jest za bardzo rozładowany i nieprzechodni testu wewnętrznego UPS-a.
    Zrób więc może taką próbę i podłącz naładowany AKU po czym sztucznie odłącz jego zasilanie sieci (zakładam, iż ponownie i poprawnie przełączy się na działanie z AKU) i niech tak chwilę podziała tylko spraw aby nie był to czas za długi po czym zaaranżuj mu umowny powrót zasilania z sieci ~230V...
    Jego zachowanie opisz.
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
    PS.
    :arrow: APC Smart-UPS 620VA 230V-Software

0
  • #3 29 Gru 2009 12:22
    ogryz

Dzięki Toni za zainteresowanie. Próby wykonałem, wyniki poniżej (próby na oryginalnym AKU, z którym UPS przyszedł).

Po odłączeniu zasilania, przeszedł na pracę z AKU, przy czym cały czas piszczał piezo (dźwięk przerywany). Działał tak 5 - 10 sekund, po czym wyłączył się i zaczęła migać dioda sieć, głośniczek piezo wydawał krótki pisk co ok 5 sekund.
    Jeżeli podłączę zasilanie zanim sam się wyłączy, wówczas przechodzi do normalnej pracy.

Podłączyłem też nowy akumulator, ale o prawie połowę mniejszej pojemności (7Ah zamiast 12Ah, innego chwilowo nie mam). Efekt prób, to prawidłowe podtrzymywanie pracy komputera przez kilka minut i prawidłowy powrót do normalnej pracy po przywróceniu zasilania z sieci. Również zaczął wydawać inne dźwięki - kilka pisków co kilka sekund.

Niestety nadal niepokoi mnie napięcie ładowania, a właściwie jego brak. Podczas prób napięcie na AKU wynosiło ok 12,7V, czyli dokładnie tyle, ile zmierzyłem na zaciskach akumulatora po jego odłączeniu.

Czyli na razie wiem, że mam akumulator do wymiany. Tylko co z tym nieszczęsnym ładowaniem? Czy może to być kwestia kalibracji?

0
  • #4 29 Gru 2009 13:07
    TONI_2003
    Moderator

Dlatego mając to na uwadze podałem linka do Software abyś poczytał to i owo co oni tam oferują, a może coś z tego co tam jest nada Ci się lub podsunie rozwiązanie.

Ja już w tym nie siedzę od długiego czasu, a powinien zachować się co najwyżej (taką dyskoteką przełączając diody robiąc test AKU) i zacząć ładowanie (nie wiem i nie pamiętam, ale nie miałem bodaj tego modelu nigdy).

0
  • #5 06 Sty 2010 12:19
    ogryz

Wygląda na to, że wymiana AKU na oryginalny, o takiej samej pojemności oraz zmiana daty wymiany AKU w PowerChute załatwiły sprawę. Ładowanie wróciło do normy.
    Zachowanie UPSa po włączeniu, któremu dziwiłem się w pierwszym poście, to SelfTest.

Zastanawia mnie tylko jedno. Gdy AKU naładował się do ok 50%, napięcie spadło do 13,9V do ok 12,9V (również PowerChute takie pokazał). Raczej jest to normalne zachowanie tylko jaki ma cel?

Dzięki TONI za naprowadzenie :)

0