Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie uruchamia się - świeci się tylko czerwona dioda

29 Gru 2009 01:41 24168 23
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie.
    Problem polega na tym iż po uruchomieniu komputera nie zapala się zielona dioda ale tylko i wyłącznie dioda czerwona, chodzą wiatraczki i następnie zero reakcji komputer się nie uruchamia.

Czy ktoś zna jakieś możliwości naprawy tej usterki?

Pozdrawiam,
    Tanuri
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 10  
    Zerknij na wszystkie zasilania możliwe ze któreś się wypięło
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 32  
    Zaczniemy moze od podania konfiguracji sprzetu. Bo mozliwosc nie dzialania jest adekwatna do ilosci komponetow z jakich sklada sie komputer.
  • Poziom 20  
    Czy są jakieś charakterystyczne 'piski' podczas uruchamiania komputera? Jeżeli tak, to podaj jakie (krótkie czy długie, ile ich jest itd.). Podaj też jaki BIOS jest na tej płycie (AMI, Award, Phoenix itd.).
  • Poziom 11  
    kamil1908 napisał:
    Zerknij na wszystkie zasilania możliwe ze któreś się wypięło

Posprawdzałem i wszystko wydaje się ok

Lukson napisał:
    Zaczniemy moze od podania konfiguracji sprzetu. Bo mozliwosc nie dzialania jest adekwatna do ilosci komponetow z jakich sklada sie komputer.

Płyta Główna - P5VDC - TVM/SE
    Grafika - Geforce 7100GS
    Procesor - Celeron 3,20 GHz
    Ram - DIMM 512 MB DDR2
    Napęd DVD
    czytnik kart pamieci

XaFFaX napisał:
    Czy są jakieś charakterystyczne 'piski' podczas uruchamiania komputera? Jeżeli tak, to podaj jakie (krótkie czy długie, ile ich jest itd.). Podaj też jaki BIOS jest na tej płycie (AMI, Award, Phoenix itd.).

Nie ma żadnych pisków. Jak sprawdzić jaki jest Bios? Czy Wystarczy podana płyta głowna?

Dziękuje serdecznie za zainteresowanie.
  • Poziom 32  
    Bios jest Phoenix Award.
    Na poczatek reset Bios'u, jesli komp nie wystartuje na podmiane grafika, potem pamiec. Jesli masz mozliwosc, mozesz sprawdzic procesor w innej plycie.
    A jeszcze zanim to wszystko to pomierz napiecia miernikiem, bo nic nie powiedziales na temat zasilacza.
  • Poziom 11  
    Reset biosu w sensie zworkami, oraz wyjęciem baterii na pół godziny nic nie daje.
    Nadal czerwone diody i zero reakcji. Wyjęcie grafiki, a następnie RAMu również.

Podobnej plyty chyba nie znajdę, takze ciezko bedzie sprawdzic procka.

Niestety nie mam w domowym warsztacie zadnego miernika czyli co - zasilacz?
    Warto sprawdzić, zamieniając na zasilacz o podobnej mocy?
  • Poziom 9  
    Miałem podobny problem po kupnie radeona x1600, po włączeniu komputera wiatraki kręciły się, diody świeciły. Jeśli masz taką możliwość włóż inna kartę graficzną.
  • Poziom 32  
    Tylko ze tu jest zainstalowany GF7100. Najlepiej byloby podmienic grafike, albo ta podstawic do innego komputera.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Tanuri, jak masz komputer bez zasilacza to dziwne jest wielce, że ta czerwona dioda się świeci i obracają sie wentylatory.
    Sprawdź podłaczenie diod obudowy, bo jeżeli o tych diodach napisałeś, to czerwona dioda zazwyczaj sygnalizuje pracę dysku, a dioda zielona sygnalizuje obecność zasilania +5V.
  • Poziom 11  
    Grafika z innego komputera niestety nie pasuje, po wyjęciu grafiki tez komputer sie nie uruchamia.
    Świeci się dioda ale tylko czerwona.

Jak nie mam zasilacza? Posprawdzałem wszystkie połączenia kabli zasilających i diód i wszystko "niby" jest ok. Ale i tak zero reakcji...
  • Poziom 32  
    Tanuri napisał:
    Jak nie mam zasilacza? Posprawdzałem wszystkie połączenia kabli zasilających i diód i wszystko "niby" jest ok. Ale i tak zero reakcji...

Kolega widze nie zrozumial o co chodzi.
    Producent, Model, wiek zasilacza opcjonalnie
  • Poziom 11  
    Lukson napisał:
    Tanuri napisał:

Kolega widze nie zrozumial o co chodzi.
    Producent, Model, wiek zasilacza opcjonalnie

Model: MODE COM Feel-300 Atx
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Pomierz napięcia w zasilaczu.
  • Poziom 14  
    Albo zasilacz się uszkodził, albo kondensatory wybulone.
  • Poziom 15  
    Możliwe usterki to (zacznę od najprawdopodobniejszych):
    1. zasilacz
    2. płyta główna (może przewodzić i dawać energie do napędzania wiatraczków oraz świecenia diód a nie koniecznie musi być sprawna)
    3. Inny komponent, ale w to wątpię, gdyż wtedy były by wydawane charakterystyczne dźwięki.

Sytuacja może ulec zmianie jeśli w komputerze nie ma głośniczka odpowiedzialnego za sygnały.
  • Poziom 32  
    Tu najprawdopodobniej winowanca jest zasilacz, ten ModeCom to shit ktory sprzedawcy komputerow wkladaja zeby miec pozniej zarobek.
    Wymiana i tak jest najsensowniejszym rozwiazaniem.
  • Poziom 11  
    W serwisie powiedzieli płyta główna .
  • Poziom 10  
    w serwisie mówią różne rzeczy, ale jak przypuszczał ktoś wyżej taka możliwość też istnieje, chodź dla mnie to trochę dziwne, stawiałem na zasilacz
  • Poziom 14  
    Witam, posiadam podobny problem co u kolegi w temacie.
    Jednakże u mnie komputera się uruchamia ale za którymś razem.
    Podaję konfigurację komputera:
    Płyta główna : Gigabyte GA-7VT600-L (rev. 1.x)
    Procesor: Athlon 1700+

Reszta chyba nie istotna gdyż jestem pewny że komponenty są sprawne, zresztą tak jak napisałem komputer włącza się za którymś razem, ale najczęściej po wciśnięciu przycisku "power" zapala się czerwona dioda od dysku i nie słychać komunikatów biosowych.
    Dodam jeszcze że gdy komputer się włączy komputer wskazuje napięcie procesora na poziomie 1.81V, a z tego co wiem procesor powinien być zasilany napięciem 1,75V.
  • Moderator - GSM
    Na początek test pamięci i napięcia zasilacza.
  • Poziom 14  
    jever 23 napisał:
    Na początek test pamięci i napięcia zasilacza.

Jever 23 - dlaczego sugerujesz pamięć ?
    Osobiście nie wiem czy pamięć będzie uszkodzona, bo gdy komputer się uruchomi, nie mam z nim problemów wszystko działa prawidłowo. Jeżeli chodzi o zasilacz to mam jeszcze jeden i na drugim jest identyczny problem.
    Zastanawiałem się czy problem może być spowodowany przez awarię któregoś z kondensatorów, jednakże nie zauważyłem w obrębie procesora oznak, iż któryś jest uszkodzony.
  • Poziom 32  
    Z athlonem 1700+ miałem u siebie problem, tylko że na MSI KT4. Komputer się nie włączał, resetował, zawieszał. Ale najczęściej nie włączał. Usterka ustąpiła po tym jak procesor się w końcu spalił i wymieniłem go na 1700+ z mnożnikiem odblokowanym. Do dzisiaj sprzęt działa.
    Nie mówie, że to samo musi być u Ciebie ale brałbym to pod uwagę, ew. tak jak kolega wyżej napisał sprawdź pamięci. System może działać bez problemu ale komputer nie bedzie bootował. Jak i to nie jest przyczyną to przegląd płyty i karty graficznej.
  • Poziom 14  
    Lukson jedyna wspólna rzecz jaka łączy oba przypadki to problem z włączeniem komputera. W moim komputerze jak się odpali to działa prawidłowo i nie ma z nim problemów dopóki się go ręcznie nie wyłączy.
    Mam jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy kondensator na płycie głównej może być uszkodzony lecz nie będą widoczne wizualne objawy uszkodzenia ( opuchnięcie itp. ).
    Pytanie wzięło się stąd iż w większości przypadków po lekkim dociśnięciu kondensatora komputer się włącza. lecz nie widać na nim żadnych uszkodzeń jedynie do czego można się przyczepić to, to że luźno chodzi. Z drugiej strony może być to tylko przypadek że komputer się włączył akurat po tym jak lekko docisnąłem kondensator.
    ps. Czy może ktoś wie które kondensatory odpowiedzialne są za napięcie na procesorze, czy jest jakiś ogólny schemat gdzie się one znajdują czy też jest to uzależnione od producenta płyty głównej.