Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie filtru w Ansoft Designer

PaBloD 29 Gru 2009 09:31 3161 15
  • #1 29 Gru 2009 09:31
    PaBloD
    Poziom 10  

Witam wszystkich Forumowiczów:) jestem tu nowy i dlatego proszę o wyrozumiałość.
    Muszę zaprojektować filtr pasywny górnoprzepustowy 2.2 GHz i najlepiej żeby to zrobić w Ansofcie. Sam filtr mam już zaprojektowany (elementy i ich wartości, połączenia) tylko mam problem z obsługą tego programu w zakresie projektowania tego filtru na płytce. Nie mam pojęcia jak mogę wyznaczyć wygląd płytki z tym filtrem (jest to już technika wielkich częstotliwości czyli filtr musi być w technice paskowej). Czy wie ktoś jak zaprojektować płytkę z takim filtrem?? proszę o pomoc...

0 15
  • #3 11 Sty 2010 12:04
    PaBloD
    Poziom 10  

Wielkie dzięki za te linki :) jednak cały czas mam problem z tym filtrem ponieważ program wyświetla mi błędy związane z rozmiarem elementów (są za małe). Nie mam pojęcia co z tym zrobić i jak wyrysować tą płytkę. Mógłbym kogoś prosić o pomoc w tym projekcie?? jest to dla mnie bardzo ważne bo muszę zaprojektować ten filtr aby zaliczyć przedmiot (student), a nie ukrywam że jestem laikiem z tej dziedziny:/ Proszę o pomoc...

0
  • #4 11 Sty 2010 14:30
    microwave
    Poziom 17  

Witaj,
    Jeśli projektujesz elementy na druku program sygnalizuje Ci błędy ponieważ obliczenia linii mikropaskowych są prawidłowe przy pewnych założeniach ( np. stosunek szerokości ścieżki do grubości laminatu ).Druga możliwość jest taka ,że masz schemat filtru , który da się zrealizować tylko teoretycznie (np.indukcyjności rzędu pH lub odwrotnie rzędu mH )

0
  • #5 11 Sty 2010 17:56
    PaBloD
    Poziom 10  

Co do rzędów wielkości elementów to chyba jest wszystko ok ,bo kondensatory to pojedyncze pF a cewki to takze pojedyncze nH. Z tego co potrafię wydedukować z tego programu, wynika ze odstęp pomiędzy ścieżkami realizującymi funkcję kondensatorów jest za mały (ok. 0.003mm). Mój problem polega na tym ,że nie bardzo orientuję się w obsłudze tego programu i ciężko mi cokolwiek znaleźć ,żeby zmienić chociażby właśnie jakieś parametry, żeby te błędy znikły ( chociaż i tak były by to metody prób i błędów) :| raczej do łatwych i domyślnych programów to on nie należy:cry:

0
  • #6 11 Sty 2010 18:41
    microwave
    Poziom 17  

Na jakim laminacie masz zaprojektować filtr?
    ( co do obsługi , to wszystko zależy od punktu widzenia , w porównaniu np. z ADS Ansoft jest intuicyjny:D )

0
  • #7 11 Sty 2010 23:01
    PaBloD
    Poziom 10  

Laminat mogę sobie wybrać (najlepiej z Rogersa jakiś) aby tylko filtr miał założone parametry czyli FFT 2.2GHz (górnoprzepustowy). Nie mam narzuconego laminatu ani nawet ilości stopni filtru. Po prostu ma być płytka z działającym filtrem:) bardzo Ci dziękuję kolego Microwave za zainteresowanie moją sprawą:D

0
  • #8 12 Sty 2010 08:52
    microwave
    Poziom 17  

Prześlij schemat filtru,look'nę w niego.Zobaczymy co się da zrobić.
    Pozdrowienia.

0
  • Pomocny post
    #10 14 Sty 2010 21:26
    microwave
    Poziom 17  

Witaj,
    Troszeczkę brakło mi czasu na szybszą odpowiedź.Widzę,że wziąłeś się za pierwszy obwód , który choć trochę przypominał , to ,co miałeś zrobić.Rzeczywiście Filter Wizard jest trochę zakręcony i bardziej ma podejście komercyjne niż proponuje "ludzkie" rozwiązania.Mam nadzieję , że za zadanie miałeś zrobić obliczenia niekoniecznie stosując asystenta filtrów.Proponuję Ci trochę inne rozwiązanie.Co prawda jest to zrobione "na szybko" i można przy tym jeszcze "porzeźbić" ( choćby poprawić s11 ) ale realne do wykonania i tak jak chciałeś tylko elementy drukowane na płytce.Tutaj link http://www.speedyshare.com/files/20337582/HPANSOFT.adsn .Jeśli potrzebujesz więcej wiedzieć "jak to się robi ",to daj znać.Pozdr.

0
  • #11 14 Sty 2010 21:47
    PaBloD
    Poziom 10  

Wielkie dzięki kolego za pomoc, ratujesz mi życie :D może wiesz jeszcze co zrobić bo moj ansoft nie chce tego pliku otworzyć bo mam wersje studencką.

0
  • Pomocny post
    #12 14 Sty 2010 22:24
    microwave
    Poziom 17  

Powinno się otwierać.Trzeba by prześledzić różnice między SV a pełną wersją.Trochę szkoda na to czasu.Schemat jest prościutki.Zaraz Ci prześlę zrzut.Analizę ustaw np.0.5-5GHz.Wyrysuj charakterystyki s21 i s11.Najpierw otwórz Ansofta i wybierz insert circuit.W otwartym oknie wybierz technologię MS-RT Duroid 5880 grubość miedzi nie ma znaczenia.Po otwarciu okna wybierz na górnym pasku Schematic a następnie Layout Stackup .Otworzy Ci się okno edycji warstw . Ustaw copper thickness 35um (wpisz tak jak napisałem ,program po przejściu do następnej tabelki przyjmuje wartości metryczne),dielectric thickness 1.57 mm.Ground pozostaw bez zmian.Naciśnij OK przerysuj schemat i przeprowadź analizę.Mam nadzieję , że wszystko się uda wtedy prześlij mailem butelkę piwa.Powodzenia
    Projektowanie filtru w Ansoft Designer Projektowanie filtru w Ansoft Designer
    P.S.
    Na jakiej uczelni tak męczą biednych studentów?

0
  • #13 14 Sty 2010 22:38
    PaBloD
    Poziom 10  

Kolego Microwave twoja pomoc jest nieoceniona :D nie mam pojęcia czemu nie chce się to otworzyć, wyskakuje komunikat ,że wersja studencka nie otworzy tego projektu..... studiuje we Wrocławiu na Polibudzie ;) spróbuje zrobić ten projekt tak jak opisałeś. Mam nadzieje ,że się uda (napiszę jak wyszło).

PS
    Zaraz wysyłam 4-pak ;)

Robie ten filtr wg instrukcji ,wszystko idzie super tylko nie wiem gdzie znaleźć te elementy w kształcie rezystorków....(porty we/wy mam).

0
  • #14 14 Sty 2010 22:42
    microwave
    Poziom 17  

Nie bądź taki rozrzutny, właśnie teraz jestem na dłużej we Wrocławiu.W przypadku kłopotów daj znać to może bezpośrednio będę Ci mógł pomóc.Pozdrowienia

0
  • #15 08 Kwi 2012 11:36
    gtr7
    Poziom 1  

Hej.
    Również stanąłem przed zadaniem projektowym w wielkich częstotliwościach. Moim zadaniem jest dzielnik Wilkinsona i o ile paski i ich połączenie nie jest dla mnie większa tajemnicą, to nie potrafie zrobić analizy polowej. Jest ona wogóle możliwa w wersji studenckiej? Jeśli nie to skąd mogę ściągnąć pełnego ansofta?

P.S. Gdzies sciagnalem obraz plyty z Ansoftem i jakimś dodatkiem. Był niby crack, ale nie odpaliło mi się to...

0
  • #16 08 Kwi 2012 23:29
    microwave
    Poziom 17  

Na czym ma polegać ta analiza polowa?Z punku widzenia zastosowań tego dzielnika najważniejszymi parametrami jest dopasowanie wrót wejściowych oraz wyjściowych oraz separacja między wrotami wyjściowymi.Jak zwykle ,niezawodny Google pozwala wyszukać porównanie możliwości między wersją komercyjną a studencką.;)

http://www.ansoft.co.kr/html/dow/designer.php

0