Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opłacalnosc zakupu telewizora.

knefel93 29 Gru 2009 12:41 2409 10
  • #1 29 Gru 2009 12:41
    knefel93
    Poziom 9  

Mam takie pytanie: Zamierzam zakupić telewizor: Link
    jak myslicie opłaca się go kupić?
    I co oznacza Odświeżanie standard? Bo gdzieś wyczytałem że to jest 50Hz, a to może być trochę za mało jak na Full HD ;/

Pozdrawiam!

0 10
  • Pomocny post
    #2 29 Gru 2009 19:03
    Mr Killer
    Poziom 13  

Ale telewizor nie musi mieć więcej niż 50Hz tym bardziej, że ludzkie oko widzi łapie obraz (czy jak to nazwać) do około 45 - 50 Hz większa częstotliwość nie jest zauważana.

Tzn. obraz z telewizora 250 Hz (przykładowo) będzie widziany jakby miał 50 czy 60 Hz bo to jest chyba max dla ludzkiego oka i więcej zmian nie wyłapie.

Dlatego telewizory co się tak je reklamuje w technologi 200Hz są bez sensu, bo dla oka ludzkiego są jak stare telewizory kineskopowe w technologiach 35 - 70 Hz.

A telewizor wart ceny ;]

0
  • Pomocny post
    #3 29 Gru 2009 19:17
    hojlo1
    Poziom 35  

Nie doceniane są chyba "Hz".

Nie chodzi tutaj tylko o to co oko ludzkie z "migotaniem" widzi, ale np przy 100/200 Hz rusza specjalny układ i np. wstawia klatki pośrednie (obliczając przed i po...).

Np. przy 50Hz mamy 2 , a przy 200 = 8

Jest to różnie u różnych producentów.

Jednak jak postawi się obok np. 50Hz i 200Hz (z wykorzystaniem tych "poprawiaczy") to obydwa nie będą migać (bo to LCD), ale obrazy ruchome będą się sporo różnić
    (reklama Sony 200 Hz to w TV przedstawia i to widać w sklepie jak materiał odpowiedni)

Czasami części osób denerwuje to 100/200 Hz bo efekty raz rewelacyjne innym razem "teatr" z filmu robią (można chyba wył.).

0
  • #4 29 Gru 2009 19:42
    Hucul
    Poziom 39  

hojlo1 napisał:
    ...Jednak jak postawi się obok np. 50Hz i 200Hz (z wykorzystaniem tych "poprawiaczy") to obydwa nie będą migać (bo to LCD), ale obrazy ruchome będą się sporo różnić
    (reklama Sony 200 Hz to w TV przedstawia i to widać w sklepie jak materiał odpowiedni)...

"Mityczne" 100Hz w plazmach i LCD nie ma żadnego znaczenia , najlepsze źródła obrazu podają sygnał z odświeżaniem 30Hz.

0
  • #5 29 Gru 2009 21:04
    hojlo1
    Poziom 35  

Stanąć sobie obok plazmy (jak jeszcze gdzieś dostępna) 50Hz i obok LCD = gołym okiem widać migotanie plazmy.
    (stąd także 50Hz PDP już w sklepie nie uświadczysz)

Mnie CRT 50 Hz też nie migał, do czasu aż obok LCD 50Hz postawiłem.

Trzeba odróżnić źródło sygnału od tego co dostaje się na finał.

To przykład:
    http://www.tvlampsnbulbs.com/2009/03/what-does-600hz-subfield-motion-mean/

Właśnie problem w tym że tego ma nie być widać (po to jest to robione).
    Jest obraz lepszy i już (cytat):

"600 Hz Sub-field Drive Intelligent Frame Creation Pro (uff, co za nazwa!). Jego działanie wyjaśnimy szczegółowo już wkrótce ? w kwietniowym wydaniu AV. Efekty działania systemu są wymierne. Metoda pomiarowa APDC, polegająca na badaniu rozdzielczości poziomej na planszach czarno-białych przemierzających szerokość ekranu w 5 sekund, daje obecnie wynik 1080 linii. Dla porównania: w modelach obecnych (G11 na 2008 rok) wynosi ona około 900 linii. 200-hercowy telewizor Sony Z4500, który wykorzystano do porównań, daje (w analogicznym pomiarze) rozdzielczość na poziomie 800 linii. Na przygotowanym przez Panasonica materiale widać było wyraźnie przewagę ostrości nowych plazm, zarówno nad poprzednikami (G11), jak również wspomnianym, 200-hercowym elcedekiem. Pomijając wyniki pomiarów, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nowe Panasoniki to obecnie najostrzejsze ekrany na rynku."

Z tanich TV (plazm) króluje Panasonic za obraz, a nawet nikt się nie zastanawia ,że tam 600Hz jest załączone na stałe , bez możliwości ingerencji.
    Tak samo LG w serii PQ/PS ma 600HZ na stałe (nie wyłaczy się tego) i coś dziwnie nikt nie narzeka. ;)

Zapraszam np na forum "hdtvpolska" (bardziej techniczne jest) i poczytać opisy testów TV z poprawiaczami 100/200 itp.

Pozdrawiam. ;)

0
  • #6 29 Gru 2009 21:44
    Hucul
    Poziom 39  

Znowu ten reklamowo-pseudotechniczny bełkot :cry:
    Powtarzam jeszcze raz : Dostępne źródła obrazu dają nam sygnał z odświeżaniem 30Hz - 30 pełnych obrazów lub 60 półobrazów .
    Ludzkie oko widziało migotanie w telewizorach CRT 50Hz , w LCD i plazmach takiego zjawiska nie zauważymy przy tej częstotliwości . Nawet najstarsze plazmy można nazwać 400Hz , to wynika ze specyfiki wyświetlania matrycy . Wszystkie te "bajery" 200-600Hz , "coś tam engine" , "intelligent bla bla ..." są po to by wyciągnąć kasę od naiwnych klientów .
    Najlepszy obraz w telewizorze mamy dopiero po wyłączeniu wszystkich "poprawiaczy" obrazu i ustawieniu jasności i kontrastu manualnie , stosownie do warunków w jakich oglądamy .

0
  • #7 29 Gru 2009 22:10
    hojlo1
    Poziom 35  

...dlatego podziwiam np. producentów plazm, że nie patrząc na opinie... ot tak sobie nowe układy wstawiają itp...
    (chyba kasy za dużo mają bo TV tanieją ...).

Jestem tylko w szoku że ktoś potrafi np (tak pierwsze z brzegu) "XD Engine" wyłączyć (tego sam producent nie przewidział...,że będzie mu grał TV z wyłączonym głównym procesorem).

Polak potrafi (choćby w mowie) - pozdrawiam. :)

Ps - Hucul to moze pomożesz (raz w praktyce) i znajdziesz opcje wyłączenia 600Hz w nowych PDP?
    Model dowolny, z instrukcją pomogę (jak brak).
    Ja "instalowałem" kilka takich modeli i nigdzie nie znalazłem wyłączenia, ale może w niewiedzy żyję.
    Sam użytkuję takze PDP "600Hz" to i mnie taka wiedza się przyda.

Pozdrawiam. ;)

0
  • #8 30 Gru 2009 08:24
    irekr
    Moderator

Ja tylko nieśmiało dodam, ze oprócz tych wszystkich wodotrysków wizyjnych należy zwrócić uwagę jeszcze na jeden drobny szczegół konstrukcyjny: odbiornik powinien mieć wmontowany "na stałe" dekoder MPEG4 oraz (UWAGA!!!) miejsce/kieszeń/złącze na kartę dostępową, analogiczna do kart stosowanych w dekoderach satelitarnych.
    Brak modułu karty dostępowej może zaowocować tym ze wydaliśmy pieniądze na MPEG4 który nie będzie mógł być stosowany dla emisji kodowanych. Wówczas trzeba będzie i tak zapłacić za nowy ZEWNĘTRZNY dekoder......

0
  • #9 30 Gru 2009 10:15
    hojlo1
    Poziom 35  

Jest w tym sporo racji, bo chodzi raczej o "DVB-T MPEG-4" ( i dodatkowy dekoder dla karty dostępu - jak zawarte w niskiej cenie TV).

Jednak trzeba brać pod uwagę że sporo sprzętu ma sparowane dekodery z kartą (np VECTRA) i przy ichniej ofercie nie jest konieczny.

To się standard TV robi, ale z kartami dostępu może być różnie.

0
  • #10 30 Gru 2009 13:38
    mczapski
    Poziom 38  

Ot i szkoda, że nie kontynuujecie dyskusji. Jako, ze właśnie łamię się, czy LH 3000, czy LH 4000 nabyć. Właśnie owe 100 Hz kosztuje w tym przypadku trochę grosza. Pomijając różne marketingowe tricki spodziewam się innego obrazu. Ale czy faktycznie jeśli mówimy o technice cyfrowej przekazu? Obecnie używam jeszcze CRT 100Hz i nie da się ukryć, że dla przekazu analogowego różnica w jakości obrazu jest.
    Jak wiadomo w salonach prawie zawsze wyświetlają obraz HD a do tego chyba z premedytacją tak dzielą grupy odbiorników, ze rzetelne porównanie nie jest możliwe. Ale sugeruję się trochę odświerzaniem w monitorze, gdzie różnice są odczuwalne (wprawdzie w innym zakresie). Ale 75 Hz warto mieć na ekranie.

0
  • #11 30 Gru 2009 13:57
    Hucul
    Poziom 39  

hojlo1 napisał:
    ..Ps - Hucul to moze pomożesz (raz w praktyce) i znajdziesz opcje wyłączenia 600Hz w nowych PDP?
    Model dowolny, z instrukcją pomogę (jak brak).
    Ja "instalowałem" kilka takich modeli i nigdzie nie znalazłem wyłączenia, ale może w niewiedzy żyję.
    Sam użytkuję takze PDP "600Hz" to i mnie taka wiedza się przyda...

Kolego przeczytaj dokładnie jeszcze raz - nigdzie nie napisałem o wyłączeniu odświeżania 600Hz , tym bardziej że taki telewizor rzeczywiste odświeżanie ma co najmniej sześciokrotnie mniejsze .
    Gdybyś wiedział jak pracuje matryca w plazmie , to wiedziałbyś skąd producenci wzięli te 600Hz .
    Gdybyś bardziej zainteresował się jak działa tryb "GAME" w nowszych telewizorach , to wiedziałbyś że wyłącza on większość "poprawiaczy" , które "psują" obraz z konsoli czy komputera .
    mczapski napisał:
    Obecnie używam jeszcze CRT 100Hz i nie da się ukryć, że dla przekazu analogowego różnica w jakości obrazu jest.

Producenci właśnie to wykorzystują , kiedyś telewizory CRT 100Hz to były produkty z wyższej półki . Obraz w kineskopie jest inaczej wyświetlany i podwojenie częstotliwości odświeżania dawało stabilny nie migający obraz .

0