Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATMEGA[BASCOM] Najprostsze odtwarzanie Wav .

adambehnke 14 Jan 2011 23:40 95049 328
Computer Controls
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Duch__ wrote:
    A to koledzy widzieli? Wave file player

Możliwość odtwarzania 8 bitowych plików (22ksps - stereo oraz 44ksps - mono)

Właśnie testuje go na atmedze 644 i działa rewelacyjnie. Próbuje go przy okazji zoptymalizować do atmegi32, gdyż szkoda używać takiego olbrzyma jak 644.
    Phiiii... Szkoda takiego olbrzyma jak ATmega32 - look here :
    http://elm-chan.org/works/sd8p/report.html
    ;)
  • Computer Controls
    heyka
    Level 17  
    Witam

przy komilacji kodu z 9 strony tego watku otrzymuje komunikat o braku wolnej pamięci SRAM, jak sobie z tym poradzić?
    PiotrEtenM500
    Level 19  
    Zmień układ na Atmega 32 lub większy, fat zabiera ponad 2kb!!!
    heyka
    Level 17  
    Code:
    '-------------------------------------------------------------------------------

'-------------------------------------------------------------------------------
    '--------WAV PLAYER-----16kHz 8bit mono-----------------------------------------

'$PROG &HFF,&HDF,&HDF,&H00' generated. Take care that the chip supports all fuse bytes.

'---PROCESOR--------------------------------------------------------------------
    $regfile = "M32Def.dat"
    $crystal = 16000000
    $hwstack = 128
    $swstack = 64
    $framesize = 64
    $baud = 38400                                               ' use baud rate

'---DEKLARACJE ZMIENNYCH--------------------------------------------------------
    Dim Timer1_licznik As Byte
    Dim Buffer(256) As Byte At 1024
    Dim Write_position As Byte
    Dim Read_position As Byte
    Dim Write_position_word As Word
    Dim S As String * 36
    Dim A As Byte
    Dim B As Word
    Dim Volume As Byte
    Dim Mix(2) As Integer
    Dim Mixx As String * 3
    Dim Vol_val As String * 10

'---MOJE ZMIENNE TESTOWE--------------------------------------------------------

Dim Play As Integer                                         'START/STOP ODTWARZANIA
    Dim Plik As String * 30                                     'NAZWA PLIKU DO OTWARCIA

'UART
    Dim Uart_flaga As Integer
    Dim Uart_dane As String * 30

'---TIMER 1---------------------------------------------------------------------
    On Timer1 Timer1_handler Nosave
    Config Timer1 = Pwm , Pwm = 8 , Compare A Pwm = Clear Up , Prescale = 1
    Pwm1a = 129

'---PORTY-----------------------------------------------------------------------
    Config Porta = &B00000000                                   'nc
    Config Portc = &B00000000                                   'nc
    Config Portb = &B00000110
    Config Portd = &B00100110                                   'OCR1A = Output

Porta = &B00000000                                          'nc
    Portc = &B00000000                                          'nc
    'Portb = &B00000000
    Portd = &B00000000

'---PLIKI ZEWNĘTRZNE I BIBLIOTEKI-----------------------------------------------
    $include "CONFIG_AVR-DOS.Bas"

'---ZEGAR-----------------------------------------------------------------------
    Config Clock = Soft

'---UART------------------------------------------------------------------------
    Config Serialin = Buffered , Size = 20 , Bytematch = 13     'KONFIGURACJA PRZERWANIA OD UART-A

'---WATCHDOG---------------------------------------------------------------------------
    Config Watchdog = 1024                                      'reset wystąpi po 1024ms = 1s

'---SPI-HW----------------------------------------------------------------------
    Const Cmmc_soft = 0                                         'SPI HARDWARE

' define Chip-Select Pin
       Config Pinb.4 = Output                                   ' define here Pin for CS of MMC/SD Card
       Mmc_cs Alias Portb.4
       Set Mmc_cs

' Define here SS Pin of HW-SPI of the CPU (f.e. Pinb.0 on M128)
       Config Pinb.7 = Output                                   ' define here Pin of SPI SS
       Spi_ss Alias Portb.7
       Set Spi_ss                                               ' Set SPI-SS to Output and High por Proper work of
                                                      ' SPI as Master

' HW-SPI is configured to highest Speed
      Config Spi = Hard , Interrupt = Off , Data Order = Msb , Master = Yes , Polarity = High , Phase = 1 , Clockrate = 4 , Noss = 1       'Config Spi = Soft , Din = Pinb.3 , Dout = Portb.2 , Ss = Portb.0 , Clock = Portb.1
       Spsr.0 = 1                                               ' Double speed on ATMega128
       Spiinit                                                  ' Init SPI

'Spiinit
    ' Error
    Const Cperrdrivereset = 225                                 ' Error response Byte at Reset command
    Const Cperrdriveinit = 226                                  ' Error response Byte at Init Command
    Const Cperrdrivereadcommand = 227                           ' Error response Byte at Read Command
    Const Cperrdrivewritecommand = 228                          ' Error response Byte at Write Command
    Const Cperrdrivereadresponse = 229                          ' No Data response Byte from MMC at Read
    Const Cperrdrivewriteresponse = 230                         ' No Data response Byte from MMC at Write
    Const Cperrdrive = 231
    Const Cperrdrivenotsupported = 232                          ' return code for DriveGetIdentity, not supported yet
    Waitms 700
    Dim Gbdriveerror As Byte                                    ' General Driver Error register
    Dim Gbdriveerrorreg As Byte                                 ' Driver load Error-Register of HD in case of error
    Dim Gbdrivestatusreg As Byte                                ' Driver load Status-Register of HD on case of error
    Dim Gbdrivedebug As Byte
    $lib "MMC.LIB"                                              ' link driver library
    $external _mmc

'---WŁĄCZENIE PRZERWAŃ-------------------------------------------------
    Enable Interrupts

'---SD-INICJACJA KARTY I SYSTEMU PLIKÓW-----------------------------------------
    'B = Drivecheck()
    Gbdriveerror = Driveinit()
    B = Initfilesystem(1)

'---USTAWIENIA WSTĘPNE----------------------------------------------------------

Set Portb.0                                                 'podciągnięcie do vcc klawisza TEST

Plik = "helo.wav"
    Play = 0

'***********************ODCZYT USTAWIENIA POZIOMU GŁOŚNOŚCI*********************
    Readeeprom Volume , 5
    If Volume > 250 Then Volume = 15
    If Volume < 0 Then Volume = 0
    '*******************************************************************************

Print "ONLINE:" ; Volume ; Chr(13);

'---URUCHOMIENIE WATCHDOG-A----------------------------------------------------------------------------
    Start Watchdog                                              'uruchamiamy układ watchdog
    Clear Serialin

'---PĘTLA GŁÓWNA PROGRAMU-------------------------------------------------------
    Do

'klawisz TEST"
    If Pinb.0 = 0 Then
       Waitms 20
       Bitwait Pinb.0 , Set                                     ' jak puscisz przycisk to dalej wykonuje program
       Plik = "test.wav"
       Play = 1
    End If

If Uart_flaga = 1 Then Gosub Zatrzymanie
    If Uart_flaga = 1 Then Gosub Dekoder                        'SPRAWDZANIE CZY ODEBRANE DANE SĄ POPRAWNE

If Play = 0 Then Portb.1 = 0                                'Używam sobie tego podczas testów
    If Play = 1 Then Portb.1 = 1                                'Używam sobie tego podczas testów
    If Play = 0 Then Portb.2 = 1                                'Używam sobie tego podczas testów
    If Play = 1 Then Portb.2 = 0                                'Używam sobie tego podczas testów
    If Play = 1 Then Gosub Odtwarzacz                           'ZEZWOLENIE I SKOK DO ODTWARZANIA

Reset Watchdog                                              'resetujemy watchdoga
    Loop
    End                                                         'KONIEC PROGRAMU PRZY OPUSZCZENIU PĘTLI GŁÓWNEJ

Zatrzymanie:

'Zatrzymanie odtwarzania do czasu rozpoznania danych
       For Write_position_word = 1 To 256                       'czyszczenie bufora
       Buffer(write_position_word) = 128
       Next Write_position_word
       Disable Timer1                                           'zatrzymanie timera1
       Close #2
       Start Watchdog
    Return

'---DEKODOWANIE ODEBRANYCH DANYCH Z UART-A--------------------------------------
    Dekoder:

If Right(uart_dane , 4) <> ".wav" Then Goto Clp

Plik = Uart_dane                                         'NAZWA PLIKU DO ODTWORZENIA
       Play = 1                                                 'ZEZWOLENIE NA SKOK DO ODTWARZANIA

Clp:
       Uart_dane = ""
       Uart_flaga = 0
       Clear Serialin

Return

'---ODTWARZACZ------------------------------------------------------------------
    Odtwarzacz:
    Stop Watchdog

Open Plik For Binary As #2

Pwm1a = 129

For Write_position_word = 1 To 256
    Get #2 , Buffer(write_position_word)
    Next Write_position_word

For Write_position_word = 1 To 256
    Get #2 , Buffer(write_position_word)
    Next Write_position_word

Write_position = 0
    Enable Timer1

Do
        If Write_position <> Read_position Then
            Get #2 , A

lds R16, {A}
            subi R16, 128
            lds R17, {Volume}                                   'Od 0 do 255
            mulsu R16, R17
            mov R16, R1
            subi R16, 128

ldi R27, 4                                          '<------------------- Starsza połówka adresu bufora. Np. 4 = High(1024)
            lds R26, {Write_position}
            st X+, R16
            sts {Write_position}, R26

End If

If Play = 0 Then Goto Stp                               'Nagły stop odtwarzania

Loop Until Eof(#2) <> 0

Stp:
    For Write_position_word = 1 To 256                          'czyszczenie bufora
    Buffer(write_position_word) = 129
    Next Write_position_word

Play = 0                                                    'wstrzymanie odtwarzania
    Disable Timer1                                              'zatrzymanie timera1
    Close #2                                                    'ZAMKNIĘCIE PLIKU

Start Watchdog
    Return

'---PRZERWANIE OD TIMERA 1------------------------------------------------------
    Timer1_handler:
      push R16
      In R16, SREG
      push R26
      push R27

lds R26, {Timer1_licznik}
      inc R26
      sts {Timer1_licznik}, R26
      cpi R26, 2
      brlo R26_mniejsze_2
          ldi R26, 0
          sts {Timer1_licznik}, R26

ldi R27, 4                                            '<------------------- Starsza połówka adresu bufora. Np. 4 = High(1024)
          lds R26, {Read_position}
          ld R27, X+
          !Out OCR1AH, R27
          !Out OCR1AL, R27

sts {Read_position}, R26
      R26_mniejsze_2:

pop R27
      pop R26
      !Out SREG, R16
      pop R16
    Return

'---PRZERWANIE OD UART-A--------------------------------------------------------
    Serial0charmatch:

Play = 0

Input Uart_dane Noecho                                      'ODBIÓR DANYCH Z UART-A

'VOLUME
    If Left(uart_dane , 4) = "vol:" Then
       Mix(1) = Len(uart_dane)                                  'całkowita długość odebranych danych z początkiem vol:
       Mix(2) = Mix(1) - 4                                      'całkowita długość wartości do wstawienia do volume
       Mixx = Mid(uart_dane , 5 , Mix(2))
       Volume = Val(mixx)
       If Volume < 0 Then Volume = 0
       If Volume > 250 Then Volume = 250
       Writeeeprom Volume , 5                                   'zapis poziomu głośności do pamięci eeprom
    End If

'STOP
    If Uart_dane = "stop" Then                                  'JEŚLI ODEBANO STOP TO WSTRZYMAJ ODTWARZANIE
       Play = 0 : Uart_dane = ""
       Clear Serialin
    End If

'RESET
    If Uart_dane = "reset" Then
       Uart_dane = ""

Next Write_position_word

Play = 0                                                 'wstrzymanie odtwarzania
       Close #2                                                 'ZAMKNIĘCIE PLIKU

Gosub Reset_systemu
    End If

'ZAPYTANIE O POZIOM GŁOŚNOŚCI
    If Uart_dane = "vol_val" Then                               'SPRAWDZANIE AKTUALNEGO POZIOMU GŁOŚNOŚCI

Vol_val = "vol_val:" + Str(volume)
       Print #4 , Vol_val ; Chr(13);
       Clear Serialin

End If

Uart_flaga = 1                                              'FLAGA INFORMUJĄCA ŻE ODEBRANO DANE

Clear Serialin
    Return

'---PĘTLA POWODUJĄCA ZAPLANOWANY I CELOWY RESET SYSTEMU-------------------------
    Reset_systemu:
    Start Watchdog
       Next Write_position_word

Play = 0                                                 'wstrzymanie odtwarzania
       Close #2
    Do
    'Pusta pętla spowoduje reset wywołany przepełnieniem watchdoga
    Loop
    Return

To jest cały kod, procesor atmega 32, jak zmienie na 64 wszystko jest ok.
    heyka
    Level 17  
    Nie wiem ile RAMU brakuje, w jaki sposob to sprawdzić?

Dodano po 11 [minuty]:

Tak się zastanawiam, a nie dalo by się zrobić takiego odtwarzacza np na atemega8, cos to nie tak że Atmega 32 sobie z tym nie radzi :(
  • Computer Controls
    heyka
    Level 17  
    Error:22 Line 121 Out of SRAM space, in File : D:\... ścierzka dostępu....\config_AVR-DOS.bas

tak wyglada cały komunikat błedu

Dodano po 12 [minuty]:

wstawilem do projektu zmodyfikowany plik avr-dos (podany w tym watku) i sie skompilowalo, czas na budowe urzadzenia

Dodano po 5 [godziny] 54 [minuty]:

Zależy mi aby program był pisany w Bascomie a z tego co przeglądałem odtwarzacz na atemega 8 nie jest pisany w Bascomie.
    atom1477
    Level 43  
    heyka wrote:
    Error:22 Line 121 Out of SRAM space, in File : D:\... ścierzka dostępu....\config_AVR-DOS.bas

tak wyglada cały komunikat błedu

Chm, kiedyś chyba wypisywało o ile przekroczyło rozmiar RAMu. A w pliku informacyjnym nic nie pisze?

heyka wrote:
    Zależy mi aby program był pisany w Bascomie a z tego co przeglądałem odtwarzacz na atemega 8 nie jest pisany w Bascomie.

No to się zdecyduj, chcesz żeby to się zmieściło w ATMega8, czy chcesz żeby to było w BASCOMie. Bo tych dwóch rzeczy nie pogodzisz (Wykorzystując oryginalną bibliotekę AVRDOS z BASCOMa. Z własną biblioteką to oczywiście dało by się i w BASCOMie.).
    heyka
    Level 17  
    Chciałbym żeby działało na Atemega8, niestety nie jestem w tym aż tak biegły żeby napisac własną bibliotekę, dlatego będę musiał pozostać przy avr-dos, zastosowałem zmienioną bibliotekę avr-dos która była dostępna w tym wątku i program się skomilował.
    Mam nadzieję że zadziała, jak uruchomie to się pochwalę.
    Serdeczne dzieki za zainteresowanie i pomoc w temacie. Pozdrawiam
    misiekdg
    Level 13  
    Mam problem z tym układem... w głosniku słychać pisk i jakies "lekkie" przebicia dziwnych dzwięków pasujących do pliku jaki wrzucę na kartę. Transmisja z kartą jest poprawna, na oscyloskopie widać jak przesyłane są informacje. ustawiałem stałą wartość głośności, testowałem rózne pliki równiez ten umieszczony wczesniej w tym temacie na 100% sprawny, próbowałem wszyskich kodów i na wszystkich mam to samo, tak jakby PWM nie działał tak jak powinien, zmieniałem tez na fastPwm ale bez rezultatu, zmienił sie tylko ton pisku. Testowałem na dwóch AtMega32 i jednej AtMega32a... Nie wiem gdzie szukać problemu?
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    misiekdg wrote:
    Mam problem z tym układem... w głosniku słychać pisk i jakies "lekkie" przebicia dziwnych dzwięków pasujących do pliku jaki wrzucę na kartę. Nie wiem gdzie szukać problemu?
    Zbyt niska częstotliwość nośna (podstawowa) PWM...
    WOBI
    Level 19  
    misiekdg wrote:
    Mam problem z tym układem... w głosniku słychać pisk i jakies "lekkie" przebicia dziwnych dzwięków pasujących do pliku jaki wrzucę na kartę. Transmisja z kartą jest poprawna, na oscyloskopie widać jak przesyłane są informacje. ustawiałem stałą wartość głośności, testowałem rózne pliki równiez ten umieszczony wczesniej w tym temacie na 100% sprawny, próbowałem wszyskich kodów i na wszystkich mam to samo, tak jakby PWM nie działał tak jak powinien, zmieniałem tez na fastPwm ale bez rezultatu, zmienił sie tylko ton pisku. Testowałem na dwóch AtMega32 i jednej AtMega32a... Nie wiem gdzie szukać prblemu?

Masz nieustawione fuse bity i nie taktujesz procesora właściwą częstotliwością, sam piszesz że wgrywasz pliki z tego wątku, a pliki i programy są dobre i działaja więc błąd leży tylko po Twojej stronie, niewłaściwie zaprogramowanego procesora. Dużo postów na tym forum jest właśnie związanych ze złym taktowaniem procesora, źle ustawione FUse bit a w prodedurach krytycznych czasowo od których zależy prawidłowe działanie programu tak sie dzieje że źle działa prawidłowo napisany program.
    arktik1
    Level 27  
    Witam.
    Złożyłem to na Atmega 32 i działa super.
    Zastanawiam się, czy można użyć do tego Atmega 328p dip28 :?:
    W końcu jest mniejsza gabarytowo. :D
    arktik1
    Level 27  
    Jaki można najlepszy dźwięk tym odtworzyć?
    32.000 kHz, 8 bit, trochę szumi.
    idla
    Level 2  
    Kochani, kompilator (1.11.8.6) wyrzuca błąd:
    22 Line : 120 Out of SRAM space , in File : C:\PROGRAM FILES\MCS ELECTRONICS\BASCOM-AVR\CONFIG_AVR-DOS.Bas.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    idla
    elektryk101
    Conditionally unlocked
    idla wrote:
    Kochani, kompilator (1.11.8.6) wyrzuca błąd:
    22 Line : 120 Out of SRAM space , in File : C:\PROGRAM FILES\MCS ELECTRONICS\BASCOM-AVR\CONFIG_AVR-DOS.Bas.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    idla

Jakiego procesora używasz w $regfile ?
    Błąd dotyczy małej ilości Ram-u.
    idla
    Level 2  
    Atmega32. Ustawiłem Atmega64 i poszło.
    Dzięki
    FastProject
    Level 28  
    Witam,
    zamierzam wykonać sobie ten player i próbuje zrozumieć oraz zmienić kod dla swoich potrzeb. Mam pytania mianowicie:
    1. Dlaczego w podprogramie Odtwarzacz dwukrotnie wykonuje się odczyt:
    Code: basic4gl
    Log in, to see the code

2. Czy zamiast Get #2 może być Get #1? Czym wybór kanału został tu uzależniony?

3. Czy sprawdzał ktoś kod kolegi WOBI z tego postu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7817283#7817283

4. C.d.n.
    FastProject
    Level 28  
    Dziękuje za szybką odpowiedź.

Ad. 1. No tak po to gdzieś było napisane aby na początku pliku dodać krótką ciszę aby uzupełnić do tych początkowych 256B.
    WOBI
    Level 19  
    Przecież Get dotyczy otwieranego pliku, konkretnie funkcji w bibliotece, poczytaj o bascomdos.
    Code:
    Open Plik For Binary As #1 

Get i tu numer dotyczy numeru otwartego pliku nie wiem dlaczego wątpisz, poprostu wszystkie odniesienia do obsługi pliku muszą mieć ten sam numer, jeśli używasz 5 to wszędzie będzie #5 a jeśli będzie 1 to wszędzie #1.

W moim przykładzie używam #1 jakbyś nie zauważył...

A mój kod działa, wystarczy wgrać do procka i sprawdzić czy to aż tak trudne :) to nie boli. A omijanie nagłówka jest prosto zrobione wystarczy zobaczyć w moim przykładzie. Czy tak trudno sobie poeksperymentować i coś przy okazji się nauczyć? ;)
    FastProject
    Level 28  
    WOBI wrote:
    Przecież Get dotyczy otwieranego pliku, konkretnie funkcji w bibliotece, poczytaj o bascomdos.
    Code:
    Open Plik For Binary As #1 

Get i tu numer dotyczy numeru otwartego pliku nie wiem dlaczego wątpisz, poprostu wszystkie odniesienia do obsługi pliku muszą mieć ten sam numer, jeśli używasz 5 to wszędzie będzie #5 a jeśli będzie 1 to wszędzie #1.

W moim przykładzie używam #1 jakbyś nie zauważył...

Tak myślałem i zauważyłem to dlatego pytam. Wolałem spytać i zrozumieć niektóre sprawy, żeby później nie popełniać i nie pytać o głupoty.

WOBI wrote:
    A mój kod działa, wystarczy wgrać do procka i sprawdzić czy to aż tak trudne :) to nie boli. A omijanie nagłówka jest prosto zrobione wystarczy zobaczyć w moim przykładzie. Czy tak trudno sobie poeksperymentować i coś przy okazji się nauczyć? ;)

Nie jest to trudne i właśnie to robię. Jednak nie kopiuje słowo w słowo niczyjego kodu. Jedynie posługuje się kodami w celu zrozumienia tematu. Na ich bazie buduje i piszę własne programy.

P.S. Jak długo trwa wywołanie inicjalizacji karty (Gbdriveerror = Driveinit() ) może to być kilka sekund w przypadku gdy nie ma podłączonej karty? Pytam, bo jeszcze nie mam katy a trwa to dosyć długo.

Niedługo dam znać o wynikach eksperymentów. Dziękuje za odpowiedzi i podpowiedzi.
    FastProject
    Level 28  
    Dzięki za potwierdzenie. U mnie też jest to coś koło tego, nie mierzyłem dokładnie bo dorwałem kartę.

Podsumowując układ z programem kolego WOBI działa bardzo fajnie na ATmega32, nie słychać żadnych trzasków, nie ma zawieszeń. Jako wzmacniacz wykorzystałem układ LM4871 z funkcją Shutdown pozwalającą zrealizować funkcję MUTE w player-ku.
  • Helpful post
    FastProject
    Level 28  
    No więc właśnie przydałby ci się ten LM4871 (3W dla 4 Ohm) lub podobny w którym pin Shutdown pozwala i na oszczędność baterii i na wyciszenie głośnika w przerwach w odtwarzaniu.