Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mały subwoofer (logitech x-530) w samochodzie

29 Dec 2009 17:48 4561 11
  • Level 9  
    witam, niedawno spalił mi się wzmacniacz albo zasilacz z głosników Logitech X-530. Szkoda było mi wywalić cały zestaw (wszystkie głośniki działają) więc otworzyłem subwoofer, wywierciłem dwie dziurki w obudowie, przylutowałem do głosnika nowe kabelki i wpadkowałem do do bagażnika. Producent deklaruje, że moc subwoofera wynosi 25RMS, a aucie podpiąłem go pod zmostkowany wzmak 2x90w czyli pewnie łącznie coś około 80-90RMS. Gra całkiem przyzwoicie, tylko się zastanawiam czy to może spalić głośnik. Czy te deklarowane 25rms to jest moc wzmacniacza który był wbudowany w głośnikach, czy zalecana moc głosnika niskotonowego?
    dzięki i pozdrowienia
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 41  
    Nie bez znaczenie jest tu impedancja głośnika- pewnie jest 8Ω ( a może więcej) i dlatego jeszcze żyje.
    Pozdr.J.
  • Level 20  
    Głośnik ma ok 25W rms przy 4 Ohm.
    Mozesz mu podać wiecej najlepiej to zdejmij maskownice jak sie da z tego suba patrzac na skok głośnika możesz mu zwiekszać moc jak bedziesz widział ze głośnik juz nie daje rady harczy itp to mu troche zdejmiesz i bedzie ok.Jakiej firmy ten wzmak masz ?
  • Level 9  
    wzmak jest magnata -> Classic 360 4x90w
    a w subwooferze siedzi głosnik chyba Tang Banda, 4 calowy.
    Czyli rozumiem, ze raczej nic mu nie grozi tak? pozdrawiam
  • User removed account  
  • Level 9  
    Dodano po 9 [minuty]:

Quote:
    Grozi. Ten głośnik ma 4 omy i moc 25W.
    Twój wzmacniacz ma 90W przy 4 omach.

To prawie czterokrotnie więcej.
    Dasz "w palnik" i możesz pożegnać się z Tang Bandem. ;)

Sub ma 25Rms a wznacniacz ma 90w ale rms to pewnie z 40-50 na jeden kanał. W mostku to faktycznie daje ~90rms. Zlikwidowanie mostka i podłączenie suba pod jeden kanał chyba powinno poprawić sytuację prawda (w sensie żywotności głośnika)?
  • Level 20  
    Nom podlacz go pod jeden kanał i daj mu 70-80% mocy wzmacniacza i bedzie ok.
    Z tego co wiem to w tym logitechu powinien być głośnik 13cm mniejszych do logitechow nie pakowali.

Dodano po 28 [sekundy]:

Tylko ustaw mu na bass nie pełne pasmo. Bo to głośnik basowy ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Zreszta powinneś słyszeć przy tak małym głośniku kiedy dostaje za dużo mocy ;).

Dodano po 2 [minuty]:

Jak go ustawisz wyjmij suba na chwile z samochodu i wtedy bedziesz słyszał czy charczy czy nie.
  • Level 9  
    kiedyś go mierzyłem, z tego co pamiętam membrana miała 10cm. Na siłe można by go podciągnąć pod 13cm (ale to już lącznie z mocowaniem) :D więc podłączyłem go pod jeden kanał i bas wyraźnie zmalał, co zrozumiałe. Głosnik nie trzeszczy pod jednym kanałem ani pod dwoma. Na wmaku jest ustawione niepełne pasmo. Zostawie go chyba podłączonego pod ten jeden kanał, bo jak sie spali na mostku za dwa dni to będzie szkoda :D
  • Level 35  
    Jezeli glosnik ma 25wat RMS przy 4ohm to jeeli zrozumialem twoj wzmak ma 40wat rms przy 4ohm na kanal czyli pewnie po zmostkowaniu ma okolo 120wat wiec cod ze sub zyje ;)
  • Level 9  
    sanders156 wrote:
    Jezeli glosnik ma 25wat RMS przy 4ohm to jeeli zrozumialem twoj wzmak ma 40wat rms przy 4ohm na kanal czyli pewnie po zmostkowaniu ma okolo 120wat wiec cod ze sub zyje ;)

wytrzymały produkt :D
  • Level 35  
    No jak najbardziej :) A tak powaznie to zostaw go dla jego bezpieczenstwa pod jednym kanalem bo szkoda glosnika
  • Level 9  
    tak zrobie ;d dzięki za pomoc i pozdrowieniaa