Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pokojowa antena CB służaca do testów.

andi34 29 Gru 2009 17:55 2637 12
  • #1 29 Gru 2009 17:55
    andi34
    Poziom 19  

Witam, mam takie pytanie odnośnie konstrukcji anteny -poziomej zamocowanej wzdłuż ściany np. karnisze drewniane. Zrobiłem taką antenkę dwa druty miedziane o długości 2,25m na żyle gorącej zamontowałem cewkę wydłużającą 25 zw na średnicy 8mm. Przy strojeniu tej powiedzmy anteny mam SWR 2,5 i w żaden sposób nie mogę go obniżyć. Może ktoś z kolegów będzie miał ochotę pomóc mi w konstrukcji anteny, bardzo bym prosił o pomoc i porady.

0 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Gru 2009 18:16
    kajoj6661
    Warunkowo odblokowany

bez analizatora,swr miarki profesjonalnej i oscyloskopu nie polecam bawić się....w budowę anteny na pasmo cb,ciężko będzie z swr,,,

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 29 Gru 2009 18:26
    DarekP 2008
    Poziom 10  

A konkretniej czy w cazm pasmie (40ch) SWR wynosi 2,5 czy jest jakaś rozbieżność między 1 a 40 kanałem??

0
  • #4 29 Gru 2009 18:28
    andi34
    Poziom 19  

Kiedyś robiłem taką antenę zewnętrzną rozwieszona na podwórku i bardzo ładnie to chodziło. Teraz potrzebuje zrobić taką prowizorkę tylko do testów ale o zmniejszonej wielkości. Ponieważ jest to dipol poziomy sprawdzam tylko dla jednej częstotliwości a mianowicie dla kanału 20 SWR 2,5, po za tym nie ma różnicy czy na 40 czy na 1 kanale. Myślę ze popełniłem gdzieś błąd w obliczeniach ilości zwozi w cewce wydłużającej.

0
  • #5 29 Gru 2009 18:33
    kajoj6661
    Warunkowo odblokowany

możesz zrobić sobie tzw balon ,czyli antena z kabla antenowego

0
  • #6 29 Gru 2009 18:38
    c2h5oh
    Moderator

kajoj6661 napisał:
    możesz zrobić sobie tzw balon ,czyli antena z kabla antenowego

Może jakieś szczegóły? Co to za antena?
    Napisz co to za "balon". Narysuj jakiś schemat, rysunek, cokolwiek...

0
  • #7 29 Gru 2009 18:39
    andi34
    Poziom 19  

Może kolega miał na myśli wyciąganie anteny balonem w niebo???? Było by to bardzo ciekawe rozwiązanie antena z kabla.

0
  • Pomocny post
    #8 29 Gru 2009 18:43
    kondensator
    Poziom 36  

andi34 napisał:
    Witam, mam takie pytanie odnośnie konstrukcji anteny -poziomej zamocowanej wzdłuż ściany np. karnisze drewniane. Zrobiłem taką antenkę dwa druty miedziane o długości 2,25m na żyle gorącej zamontowałem cewkę wydłużającą 25 zw na średnicy 8mm. Przy strojeniu tej powiedzmy anteny mam SWR 2,5 i w żaden sposób nie mogę go obniżyć. Może ktoś z kolegów będzie miał ochotę pomóc mi w konstrukcji anteny, bardzo bym prosił o pomoc i porady.
    Masz zdecydowanie za mały pokój albo za stosujesz w tym pokoju dużą długość fali (czyli za niską częstotliwość) - antena jest za blisko materiałów stratnych (i metalowych - w konstrukcji budynku, w ścianach (rury, zbrojenie, przewody, elementy okien), za ścianą, w pokoju...).
    Na 868MHz 1/4 fali od ściany to tylko ok. 8cm, a na 27MHz to ok. 270cm...
    Na 27MHz możesz robić próby na dworze lub na dachu (ale nie za blisko podłoża, powyżej 1/2 fali, zwłaszcza z antenami symetrycznymi), ew. na maszcie wewnątrz dużej wysokiej hali (sala gimnastyczna w szkole jest zwykle za niska i jej ściany, okna, dach też mają wiele metalu - długość fali przy 27MHz to ponad 11m...
    Możesz (mając sprzęt pomiarowy...) eksperymentować z antenami skróconymi elektrycznie - ale ich minimalne odległości od metalu, podłoża, elementów stratnych zależą dalej głównie od częstotliwości pracy (czyli długości fali...)

0
  • #9 29 Gru 2009 18:51
    andi34
    Poziom 19  

I to by się zgadzało z tymi zakłóceniami, odsunąłem antenę od ściany o jakieś 50cm i SWR obniżył się do 2. A może kolega ma jakiś pomysł na niedużą antenę pokojową, nie chodzi mi o antenę do prowadzenia rozmów, bo posiadam stacjonarną 5/8. potrzebuję jak najprostszej i najmniejszej antenki do sprawdzania radyjek.

0
  • #10 29 Gru 2009 19:23
    kondensator
    Poziom 36  

andi34 napisał:
    I to by się zgadzało z tymi zakłóceniami, odsunąłem antenę od ściany o jakieś 50cm i SWR obniżył się do 2. A może kolega ma jakiś pomysł na niedużą antenę pokojową, nie chodzi mi o antenę do prowadzenia rozmów, bo posiadam stacjonarną 5/8. potrzebuję jak najprostszej i najmniejszej antenki do sprawdzania radyjek.
    Sztuczne obciążenie 50ohm (może być na kablu) z niedoskonałym ekranem (a większość ma właśnie niedoskonały ekran, dodatkowo w.cz. ucieka przez złą konstrukcję stosowanych złącz UC i BNC (stosowanych powszechnie w sprzęcie CB). "Kabel" RG58 też niestety promieniuje przez "umowny ekran" - ekranowanie rzędu 50...20dB (lepiej zastosować S544, RG223, RG142 z ekranem z dwóch warstw oplotu Cu- ekranowanie rzędu 100...70dB). Dodatkowo w.cz. ucieka (i wchodzi) przez złą obudowę, przewody zasilające, mikrofonowe, głośnikowe... Nawet w profesjonalnych radiotelefonach Radmor serii 30x3 było wiele do poprawienia - nie dało dobrze zestroić odbiornika bo sygnał z generatora "luzem" (też niezbyt ekranowanego jak się okazało) wchodził nie tylko przez gniazdo antenowe radiotelefonu...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic898635.html
    (Jak poprawić, EMC - Lektura: Bieńkowski, Charoy...)
    Uwaga - nadając z "nie wystarczająco ekranowanego sztucznego obciążenia" trzeba uważać co się mówi - da się porozmawiać "na tym" nieraz na nawet ponad 1km... Dlatego ekranowanie powinno być dobre aby przy pracach serwisowych nie zajmować i nie zakłócać częstotliwości w całym osiedlu... Ekranowanie sztucznego obciążenia i kabli pomiarowych powinno być znacznie lepsze niż w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1524882.html ....
    Związane:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic919632.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic955456.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic971471.html

0
  • #12 29 Gru 2009 19:48
    andi34
    Poziom 19  

Tak się właśnie zastanawiam nad tą antenką. Tylko ten opis trochę nie dokładny ale spróbuje zrobić, zobaczymy jak wyjdzie. Dziękuję wszystkim za pomoc, wyjaśniliście mi sporo. Pozdrawiam

0
  • #13 29 Gru 2009 20:14
    kondensator
    Poziom 36  

andi34 napisał:
    A może kolega ma jakiś pomysł na niedużą antenę pokojową, nie chodzi mi o antenę do prowadzenia rozmów, bo posiadam stacjonarną 5/8. potrzebuję jak najprostszej i najmniejszej antenki do sprawdzania radyjek.
    Zależy co rozumiesz przez "sprawdzanie radyjek"...
    Jest też inna opcja (przy małych mocach i zastosowaniu podobnym do Twojego) : antena na dane pasmo (nawet ze złym SWR) i tłumik (przynajmniej -6...-10dB, a lepiej -20...-30dB - wtedy z 4W zostanie 40...4mW) odpowiedniej mocy (prawie cała wydzieli się w tłumiku). SWR nie będzie przekraczał niskich wartości, ale przy antenie symetrycznej (np. różne rodzaje dipoli) nie można (mimo tłumika) zapomnieć o odpowiednim symetryzatorze (->balun) aby nie w.cz. nie szło po wierzchu ekranu kabla i aby on nie promieniował w.cz. ...
    Literatura: już wskazywana + wiele w internecie...

0