Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu ładowania miernikiem cyfrowym

29 Gru 2009 22:09 2663 5
  • Poziom 9  
    Witam
    Ładuję akumulator żelowy ładowarką VIPow BT1132, jednak ze względu na brak jakichkolwiek czujników naładowania, jestem zmuszony podpiąć zewnętrzny amperomierz. Tutaj pojawia się zgrzyt, korzystając z miernika uniwersalnego cyfrowego UT60A w jednym momencie ładowania na zakresie 10A otrzymuję prąd 0.3A, zaś na zakresie 400[mA] - 0.15A. Ta tendencja (na zakresie 400mA ciągle 50% mniejszy wynik) się utrzymuje na każdej wartości. Wiem, że w miernikach analogowych mogą być różne odczyty ze względu na rodzaj prądu ładowania (tętniący itp), ale dziwią takie odczyty w jednym mierniku cyfrowym...

I dodatkowe pytanie: dokupiłem miernik tablicowy 1[A] na prąd stały (kieeeepskiej jakości), podłączyłem do układu, wskazówka na max (powyżej 1[A]), a sam miernik ogranicza prąd (zmierzyłem wyżej wymienionym miernikiem cyfrowym) do 47 [mA]. Oznacza to, że owy amperomierz tablicowy nadaje się na śmietnik?
  • Poziom 14  
    Witam.

Z tego co słyszałem to niektóre ładowarki akumulatorów żelazowych ładują je prądem przerywanym i możliwe dlatego amperomierz zaniża pomiar. Ale prosił bym żeby wypowiedzieli się tu bardziej doświadczeni elektronicy.
  • Poziom 22  
    To jest tak:

Jak działa przeciętny amperomierz ? Taki w mierniku za kilkadziesiąt PLN. Jest to miliwotlomierz z połączonym równolegle bocznikiem. Prąd przepływający przez bocznik powoduje odłożenie się na rezystancji pewnego napięcia. Żeby zmierzyć mniejszy prąd (mniejszy zakres) na takim samym miliwoltomierzu potrzeba większej rezystancji.

Dla maksymalnego prądu jest tam specjalne gniazdo i bocznik około 0,1 Ω. Dla zakresu mniejszego jest to już około 1 Ω.

Teraz już rozumiesz :)

Droższe mierniki mają to inaczej - lepiej rozwiązane.

Co do tablicowego - prawdopodobnie nie ma bocznika.
  • Poziom 9  
    Czyli - jeżeli dobrze rozumiem - "bliższy" prawdy jest odczyt zakresu maksymalnego?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Dokładnie. W takich badziew - miernikach im mniejszy zakres tym większa rezystancja samego miernika. A wszystko to przez to, ze bazą jest miliwoltomierz do 200 mV - 7106...
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki, tylko szkoda, że za ten miernik płaciłem 150 zł :/