Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa w miarę cichej sprężarki

29 Gru 2009 22:28 4696 14
  • Poziom 15  
    Witam

Posiadam sprężarkę olejową, ale jest strasznie głośna.
    Potrzebuje zrobić coś cichszego. Myślałem o zastosowaniu kilku kompresorów lodówkowych. Stwierdziłem jednak, że jak one by dały rade to może zastosować sprężarkę od klimatyzacji samochodowej?
    Podłączyć do niej jakiś silnik... może 1.1kW. W końcu w samochodzie nie hałasuje zbytnio.

Prosiłbym o poradę w tym temacie.

Ps. jak jest to zły dział to prosiłbym o przeniesienie tematu.
  • Poziom 31  
    To nie jest najlepszy pomysł. Sprężarka klimy jest smarowana czynnikiem, który spręża (a dokładniej olejem dodawanym do chłodziwa).
    Jeśli to miałoby trochę pochodzić, to musiałbyś dodawać olej do powietrza zasysanego i odolejać je po sprężeniu.
  • Poziom 15  
    Oki. Dzięki za informację. Myślałem, że ona kompresuje gaz tak jak sprężarka lodówkowa.
    Skąd można wyciągnąć jakieś większe sprężarki lodówkowe?
    Jest różnica pomiędzy sprężarką z lodówki a z zamrażarki?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Spróbować można ze sprężarką od chłodni przemysłowej lub jakąś sprężarką nietłokową (śrubowa, łopatkowa).
  • Poziom 15  
    Śrubowa byłaby super, ale jest też jeden mankament.
    To miało być w miarę tanie.
    Coż, dzięki wszystki za odpowiedzi.

Życzę również wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!!!
  • Poziom 25  
    Glowne zrodlo halasu (najbardziej slyszalnym)w sprezarkach tlokowych to klekotenie na zaworze ssacym (cmokanie).
    Sadze ze moznaby to wyeliminowac zasilajac ja malutkim turbo zasilanym z innego silnika. Sprezarce tlokowej to nie zaszkodzi i nie zwiekszy obciazenia czesci.
    Daloby to zwiekszenie wydajnosci sprezarki i wyciszyloby klekotanie.
    Trzeba by tylko dobrac obroty turbo tak aby dawalo w miare uzyteczne cisnienie ale jednoczesnie nie gwizdalo zbyt glosno.
  • Poziom 16  
    J. Kleban napisał:
    Glowne zrodlo halasu (najbardziej slyszalnym)w sprezarkach tlokowych to klekotenie na zaworze ssacym (cmokanie).
    Sadze ze moznaby to wyeliminowac zasilajac ja malutkim turbo zasilanym z innego silnika. Sprezarce tlokowej to nie zaszkodzi i nie zwiekszy obciazenia czesci.
    Daloby to zwiekszenie wydajnosci sprezarki i wyciszyloby klekotanie.
    Trzeba by tylko dobrac obroty turbo tak aby dawalo w miare uzyteczne cisnienie ale jednoczesnie nie gwizdalo zbyt glosno.

Żartujesz ? W miarę rozsądne obroty "turbo" to tylko jakieś 2000-3300 obr/s :D

Są prostsze metody uciszenia sprężarki:
    - wyrównoważenie elementów wirujących,
    - skasowanie wszelki luzów wew. sprężarki,
    - można sprężarkę obudować i obudowę okleić od środka np. styropianem,
    - można się pokusić o wykonanie prostego tłumnika szmerów ssania,
    - ustawienie sprężarki na elastycznych (gumowych) kołach + guma pod nóżkę itd...

Zależy jeszcze co to za sprężarka. Z reguły sprężarki chłodnicze są względnie ciche (ale zazwyczaj wymagają małych przeróbek żeby pompować powietrze).
  • Użytkownik obserwowany
    Najsensowniejszą metodą wyciszenia sprężarki jest obudowanie jej i wytłumienie filcem stosowanym w komorach silnikó w samochodach.

Tak są robione najbardziej hałaśliwe sprężarki łopatkowe. Stosowane w przemyśle.
  • Poziom 15  
    Sprawdziłem, że do mojego zastosowania wystarcza jeden non stop pracujący kompresor lodówkowy. Czyli sądzę, że jakbym zrobił sprężarkę z 3 takich elementów to w zupełności wystarczy mi.
    Trzech dlatego, żeby się nie grzały zbytnio i zdołały odpocząć.
  • Poziom 20  
    1- odpoczną tylko wtedy jak podłączysz odpowiednio duży zbiornik z presostatem. Ile byś razem nie podłączył reagować i tak będą na spadek ciśnienia.
    2- I zaraz interes zatrze się, chyba że zastosujesz jakiś system smarowania (czytaj oliwienia powietrza ssanego)
    3- Zastanów się nad sprężarką membranową.
  • Poziom 32  
    Jakie cisnienie potrzebujesz bo jak niewielkie to sa sprezarki membranowe uzywane w laserach-glowicah do wydmuchiwania spalin podobnie halasuja jak agregat lodowki.
  • Poziom 15  
    Napisałem, że zrobię sprężarkę z tego także będzie miała na pewno łącznik ciśnieniowy i reduktor na wyjściu.
    Pytałem się w serwisie lodówek to spokojnie można wykorzystać je pod warunkiem uzupełniania oleju w nich co jakiś czas.
    Sprężarkę membranową? Skąd taką wytrzasnąć?
  • Poziom 20  
    Mr_T_ napisał:
    Sprężarkę membranową? Skąd taką wytrzasnąć?

Na przykład z napowietrzacza dużego akwarium
  • Poziom 15  
    Potrzebuję 2 atmosfery. Ilość lpm niestety nie jestem w stanie określić.
    Może ktoś zna na to jakieś wzory?
    Rozmiar otworu znam, ciśnienie jest znane.. myślę, że są jakieś wzory na to.