Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tti 881 czy alan 48 plus multi?

kosalki 26 Sty 2010 19:36 13994 53
  • #31 26 Sty 2010 19:36
    kosalki
    Poziom 9  

Dziekuje Wam Koledzy za wyjasnienie tych rzeczy, jeszcze poczytalem troszke i jak wroce to namacalnie pobawie sie paroma radyjkami i cos z tego wybiore :)
    A moze jeszcze ktos podpowie mi jaka jest roznica po miedzy : AM,FM (to juz wiem) ,SSB,USB,LSB i CW?Czym sie roznia te cztery rodzaje?SSB tez juz troszke wiem o co chodzi a reszta? Co mozna "posluchac" przez te pozostale..
    I moze ktos moze porownac z doswiadczenia :
    PRESIDENT JACKSON 1 OD JACKSON 2 ASC (czym oprocz tego asc sie roznia) i SUPER STAR 3900. Ktore wybrac ....? A moze GALAXY ?
    Z gory dziekuje za porowniania :)

• #32 26 Sty 2010 20:39
    pietach
    Poziom 22  

SSB - to tak zwane wstęgi, które dzielą sie na górną wstęge (USB) oraz dolną wstęge (LSB).
    Na CB używa się górnej wstęgi (USB)
    Dolnej wstęgi (LSB) używa się na niskich pasmach krótkofalarskich (1,8-3,5-7 MHz)
    CW to telegrafia.
    Co do porównania tych radyjek nie podpowiem bo nie miałem żadnego z nich - jedynie opinie słyszane od innych kolegów co posiadali - SuperStar 3900 podobno ma dobry małoszumiący odbiornik.

• #33 27 Sty 2010 18:51
    kosalki
    Poziom 9  

Kolego a na czym polega telegrafia ( CW) i jak można ją wykorzystać w praktyce?

• #35 27 Sty 2010 21:12
    pietach
    Poziom 22  

Telegrafia to nadawanie alfabetem Morse'a - kropka, kreska

• #36 27 Sty 2010 23:55
    Jap
    Poziom 28  

W praktyce wykorzystywana przez krótkofalowców - jest wciąż sporo fanów tej emisji ale powoli umiera... Przydatna w DXach (łącznościach na duże odległości), do konwersacji - nie za bardzo :o)

• #37 28 Sty 2010 08:17
    Jap
    Poziom 28  

Lisu815 napisał:
    Kolego Jap, W radiu jest potrzebny RF gain.

To już chyba kwestia indywidualna... ja od kiedy mam CB (15 lat) nigdy nie wykorzystywałem RG gaina... No i niestety - CB to nie telefon - szumieć i prychać musi.

A co do dopałek i zakłucaniu nimi kompa w mobilu, to proszę popytać Włochów, jakimi mocami jadą z mobilów i jadą!

Jakimi? To, że często słyszysz Włochów to kwestia propagacji 11m i położenia geograficznego, a nie ich mocy nadawczej. Oni tak samo słysza nas. Jak znasz włoski (bo oni praktycznie nie znają innych języków) to możesz nawet próbować zrobić z nimi łączność na 4W (mój rekord z mobila to Francja na 4W, dla przypomnienia kanał wywoławczy w europie to 27.315FM czyli 31 w tzw potocznie "piątkach").
    Ciekawostka: co do mobili we Włoszech - jestem tam w okolicach Bolonii / Forli kilka razy w roku - nie spotkasz anteny CB w osobówkach... :o)

• #38 31 Sty 2010 22:53
    Lisu815
    Poziom 11  

Rozmawiałem z osobami znającymi włoski na radiu.
    Znaków nie podam, bo kartek nie wymieniałem.
    A co do tego, że oni nas słyszą tak samo to się nie zgadzam.
    Jeśli walą z 1kw to my ich słyszymy super.
    A oni nas słyszą z 4w w szumach.
    Wiem, bo się pytałem.
    Ale to kwestia propagacji...

Mój rekord to mobil 150w(polak na zachodzie francji) <==> baza z 3w(centrum polski) raport 5/3
    Wtedy to była propagacja:D
    Przepraszam adminów z offtopic.

• #39 01 Lut 2010 04:37
    kosalki
    Poziom 9  

Koledzy.. Dziekuje Wam za te wszystkie informacje. Jeszcze troszke poczytalem i chyba juz wiem co kupie. zastanawiam sie jeszcze jednak nad President George , a Super Star 3900 . Czy ktos moze je porownac? Jak odbior i nadawanie? Ktore byscie wybrali? Dziekuje :)

• #40 01 Lut 2010 22:43
    Jap
    Poziom 28  

hehe - ooo to już całkiem inna półka. Ja ślepo brnąłbym w Georga - choć nie miałem okazji go posłuchać i porównać z super starem. Kupując takie radio zarazisz się DXowaniem na SSB - a bez częstościomierza to troszkę źle się operuje. W superstar masz wyświetlany kanał, bandę - do tego drukujesz tabelę częstotliwości i jakoś idzie na tym pracować. Po pewnym czasie nauczysz się na pamięć pod jakim kanałem i bandą jest dana częstotliwość.
    Dodatkowo zdając egzamin na operatora krótkofalarskiego Georgea możesz wykorzystać LEGALNIE w paśmie 10m. Super Star nie ma takowego zakresu...

• #41 02 Lut 2010 01:15
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jap napisał:
    Dodatkowo zdając egzamin na operatora krótkofalarskiego Georgea możesz wykorzystać LEGALNIE w paśmie 10m.

Proponuję nie mylić pojęć " operatora krótkofalarskiego " z możliwością DX-owania na paśmie CB i umożliwienia pracy ma tym Radiu w pasmach "Krótkofalarskich". :cry:

Pojęcie "operatora krótkofalarskiego" to tzw. wymogi zdania egzaminu Państwowego jako :
    - Uprawnienia Operatorskie wydawane przez UKE (egzamin z udziałem prawnych członków/egzaminatorów z UKE)
    - po uzyskaniu tego "Uprawnienia" - o ubieganie się do UKE, o wydanie Licencji (z daną kategorią) na znak wywoławczy w "służbie amatorskiej".

Pozdrawiam.

• #42 02 Lut 2010 07:18
    pietach
    Poziom 22  

Cytat:
    Proponuję nie mylić pojęć " operatora krótkofalarskiego " z możliwością DX-owania na paśmie CB i umożliwienia pracy ma tym Radiu w pasmach "Krótkofalarskich".

Dlaczego?
    Po zdaniu egzaminu i otrzymaniu pozwolenia zanim uzbierałem pieniążki na radio KF moje pierwsze kroki były właśnie na 28 MHz na HR2510 i antenie samochodowej na balkonie i pierwsze QSO to z Józkiem z Francji.
    Te emocje przy pierwszym QSO z własnym znakiem to bezcenne wrażenia.

• #43 02 Lut 2010 08:26
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

pietach napisał:
    ... moje pierwsze kroki były właśnie na 28 MHz na HR2510 i antenie samochodowej na balkonie i pierwsze QSO to z Józkiem z Francji.

Popatrz o jakich radiach tu jest mowa. Chyba, że first QSO zrobiłeś na AM lub FM w paśmie 28MHz.

Cytat:
    Te emocje przy pierwszym QSO z własnym znakiem to bezcenne wrażenia.

Oczywiście tu masz rację i dlatego napisałem post, aby nie namawiać "przyszłych adeptów" do pracy na 28MHz radiami TTI-880 lub Alan 48+ multi, bo to będzie tzw. porażka .

HR-2510 to radio robione pod 28MHz (SSB i CW i inne) a tylko wykorzystywane przez użytkowników CB-pasma.

Pozdrawiam.

• #44 02 Lut 2010 08:49
    pietach
    Poziom 22  

Cytat:
    Popatrz o jakich radiach tu jest mowa. Chyba, że first QSO zrobiłeś na AM lub FM w paśmie 28MHz.

No właśnie, autor zaczynał temat o TTI oraz Alanie ale po kilku postach zdecydował się na Presidenta Georga lub Super Star 3900 a jeden użytkownik polecił mu właśnie Georga ze wzgledu na możliwość wykorzystania w przyszłości na 28 MHz.

• #45 04 Lut 2010 13:12
    kosalki
    Poziom 9  

a koledzy moze president jackson I ? bedzie moze lepszy od georga czy super stara..? a moze sie myle...??

• #46 09 Lut 2010 10:46
    kosalki
    Poziom 9  

dziekuje za wszystkie odpowiedzi :)
    zdecydowalem sie do domu na presidenta georga a do mobila jeszcze sie zastanawiam miedzy tti 881 a marka INTEK , bo ceny maja podobne a w INTEKU jest wieksza moc nadawania :)
    Moze ktos posiada jakiegos inteka i chcialby sie podzielic wrazeniami ?? :)

• #47 13 Lut 2010 18:42
    Lisu815
    Poziom 11  

Powiem krótko...

Intek to porażka :cry:
    Próbowałem podkręcać moc w Inteku m-550 power za pomocą cewek w radiu.
    Mozna podkręcić moc bodajze do 12 watów o ile dobrze pamiętam.
    Mnie udało się podbić do ok. 10w i była masakra!
    Modulacja była bardzo cicha i bardzo niewyrażna. Otrzymywałem raporty od innych stacji, że jestem ledwie słyszalny :|
    Kupiłem więc mikrofon ze wzmocnieniem, żeby trochę podnieść swoją modulację ale niewiele to dało. Moja modulacj była charcząca i nie wyróżniała się od mobilów pod względem głosności(oni lecieli na zwykłych mikrofonach bez wzmocnienia).
    Rozkręciłem więc peerką w micu modulację na maxa i zawołałem jeszcze raz...
    Nikt nie odpowiada więc wołam jeszcze raz i nic.
    W serwisie dowiedziałem się, że w radiu poszedł modulator czy coś w tym stylu i naprawa drogo mnie wyniesie bo radio jest zbudowane na podzespołach smd :cry:
    Finał był tego taki że radio wylądowało na allegro w kategorii uszkodzone :|

Po tygodniu kupiłem tti tcb880 i mikrofon K-PO NM532:D
    Radio i mikrofon pracowało jak marzenie...
    Czysta, głośna i w 100% wyrażna modulacja.
    Byłem o niebo lepiej słyszalny niż z Inteka :D

Jesli jednak nadal chcesz Inteka to do modelu m-550 power mogę przesłać Ci na maila instrukcję jak podkręcić moc na 12w i rozblokować na 400 kanałów.
    Jak jednak zdecydowałes sie na tti tcb880 / tcb881 to mogę przesłać Ci instrukcję jak rozblokować na 400 kanałów.

Z dwóch tych radyjek będziesz bardziej zadowolony z tti nie tylko z ładniejszego wygladu i lepszej jakości wykonania ale przede wszystkim z jakości pracy radia.
    Ponadto w tti masz ukryte menu gdzie ustawiasz intensywność podświetlania, szybkośc skanowania kanałów, dźwiek klawiszy itd.
    Jednak nie warto się jednak łudzić, że z wyżej wymienionych radyjek wyciśniesz niewiem jaką moc bez ryzyka uszkodzenia.
    Nie są to radia przystosowane do pracy z moca wieksza niż 4w.
    Nie posiadają ani radiatora odpowiadajacego za chłodzenie końcówki mocy,
    ani samej końcówki odpowiedniej do pracy z mocą wiekszą niż 4w.
    Podkręcając moc pogarszasz modulacje i zmniejszasz żywotność koncówki mocy.
    To tak samo jak z samochodem: Jeżdżąc jak wariat pojeździ się dużo krócej niż jakby się jezdziło spokojnie.
    Kupujac Inteka naciałem się na ten chwyt reklamowy że z radia mozna wycisnąć 12wat i sam widzisz jak było...

W mobilu lepiej mieć głośniejszą modulację niż więcej mocy choćby tylko dlatego, że przy kontroli ktoś na pewno się doczepi jak się dowie, ze lecisz z większej mocy niz 4w. Sam wiesz jak to jest z polskimi służbami...
    Jesli chcesz korzystać z mocy wiekszej niz 4w kup radio, które jest do tego przystosowane czyli takie, które ma funkcję RF power czyli możliwosć regulacji mocy.

Na poczatek kup tti, a bedziesz zadowolony :D

• #48 14 Lut 2010 07:49
    Jap
    Poziom 28  

Lisu815 napisał:
    Powiem krótko...

Próbowałem podkręcać moc w Inteku m-550 power za pomocą cewek w radiu.
    Mozna podkręcić moc bodajze do 12 watów o ile dobrze pamiętam.

O mój Boże.... kręcisz cewkami żeby zwiększyć moc? Twoje radio na pewno sieje aż miło... czy posiadasz analizator widma sygnału (ok 20 razy droższy od tego radia) lub selektywny woltomierz w.cz. , żeby ocenić poziom harmonicznych?

• #49 14 Lut 2010 10:47
    pietach
    Poziom 22  

Pewnie robił to poprzez rozciąganie cewki przy końcówce mocy.
    Ja proponuje nie grzebać w radiu tym bardziej jak jest nówka na gwarancji.
    Ewentualnie dokupić mikrofon ze wzmocnieniem i dobrą antenę.
    Nie grzebać we wnętrzu.

• #50 24 Lut 2010 17:07
    kosalki
    Poziom 9  

dziekuje lisu815, jak mozesz to wyslij mi na maila to co masz o tti 880/881 i cos jak masz o tym ukrytym menu :) dzieki.
    kosalki (malpa) poczta.fm

• #51 06 Mar 2010 07:28
    Lisu815
    Poziom 11  

Ok.
    Powodzenia w modyfikacjach i dalszym użytkowaniu :D
    Tylko nie nadawaj na częstotliwości powyżej 28MHz.
    Z tego co wiem, jest to pasmo amatorskie i bez licencji krótkofalarskiej nie można tam nadawać :cry:

PS: Daj znać jak Ci poszło.

Pozdrawiam :D

• #52 07 Mar 2010 11:54
    kosalki
    Poziom 9  

Podsumowujac.. Kupie sobie TTI881 do osobowki + antena LEMM TURBO 2001 (jakos powinno juz smigac..) a do domku President GEORGE i jakas antenke ok 6m z przeciwwagami.To powinno zapewnic mi zasieg w kolo domu i okolicach (dom <-> osobowka).pozniej moze jeszcze dokupie drugiego GEORGA i bede mial juz wieksze mozliwsci laczenia sie z domem.
    dzieki i pozdrawiam.

• #53 08 Mar 2010 08:09
    pietach
    Poziom 22  

Mała propozycja - gdy w późniejszym czasie będziesz kupował radio wstęgowe do mobila to nie kupuj Georga - obsługa w czasie jazdy tych guziczków może być niewygodna.
    Jeśli chcesz robić połączenie dom-mobil na większe odległości to na początku w tym TTI to proponuje spróbować w FM a jak na SSB to radia mniej skomplikowana pod względem gałkologii - Alan 87, Jackson, Grant

• #54 27 Maj 2010 13:30
    kajt55
    Poziom 14  

Sam osobiście używam TTI TCB-881 i jestem zadowolony,bardzo dobra słyszalność przy antence PRESIDENT OCHIO...W Trasie jak i po mieście radyjko niezawodne...Wyposażone jest również w Funkcję RF gain... (Automatyczna redukcja szumów)...,Przełącznik czułości odbioru DX/LOCAL ,filtr przeciwzakłóceniowy ANL...Kiedyś miały to radyjka tylko z najwyższej półki ,a teraz i tańszy TTI..