Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samoróbka transoformatora WN do stroboskopu - jak ?

keeller 30 Gru 2009 06:28 1743 5
  • #1 30 Gru 2009 06:28
    keeller
    Poziom 11  

Witam

W stroboskopie uległo uszkodzeniu malutkie trafo wyzwalające palnik. Przez trafo rozładowywał się kondensator 1uF naładowany do ~300V (bez podwajacza napięcia).
    Jak takie trafo wykonać samemu ? było bardzo malutkie ale domyślam się, że spokojnie mogę użyć większego rdzenia z jakiegoś innego trafa. Na oryginalnym trafie iskra była długa na ok. 1cm. Boję się, że jak nawinę grubszym drutem niż był w tym malutkim trafie to uszkodzę wyzwalający tyrystor.

Ile zwojów na pierwotnym/wtórnym i jaki opór pierwotnego powinno mieć mniej więcej takie trafo ? Chyba jest szeregowo rezystor 330Ohm, ale nie pamiętam, stroboskop projektowałem już dawno, załączam schemat, jest to stroboskop, który prąd do błysku dawał robiąc zwarcie na sieci przez palnik pod koniec połówki sinusoidy z regulacją mocy i częstotliwości.

Samoróbka transoformatora WN do stroboskopu - jak ?

0 5
  • #2 30 Gru 2009 07:49
    globus
    Poziom 24  

Uzwojenie pierwotne nawiń kilka zwoi (3-5) grubości 0,1-0,3 uzwojenie wtórne to jakiś 1000 zwoi drutem 0,01. grubość tu ma znaczenie tylko dla osiągnięcia gabarytów. Za bardzo liczeniem ilości zwoi nie powinieneś sie przejmować, ja kiedyś wkładałem karkas w wiertarkę liczac nawijałem kiklanaście zwoi a potem reszte proporcjonalnie 'na oko aby grubo było" i zawsze działały. Na koniec w środek włóż mały rdzeń i masz gotowe trafo.

0
  • #3 02 Sty 2010 15:30
    sknerek007
    Poziom 14  

Co do liczenia można zrobić licznik z kalkulatora . wystarczy zlutować 2 kabelki odchodzące od przycisku = i na końci np. dać kontrakton a na końcu osi dać magnes neodymowy. .Wciskasz +potem 1 potem sam ci odlicza.

0
  • #4 02 Sty 2010 15:43
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tego typu transformatorki powinny być dostępne bez większych problemów w sklepach z podzespołami.
    Ja swojego czasu, robiłem takie transformatorki wykorzystując cewki z miniaturowych przekaźników. Wystarczyło zdemontować cewkę, nawinąć na niej kilkanaście zwojów drutu i gotowe.

0
  • #5 02 Sty 2010 15:59
    robokop
    Moderator Samochody

Rdzeń kubkowy , drut w okolicach 0,2 -04 ( w zależności od fizycznej wielkości rdzenia), przekładnia powiedzmy 1:20. Raz jeden robiłem stroboskop na podstawie schematu kitu TSM, transformatorek nawinąłem na "całkowitą pałę". Można by jeszcze spróbować użyć transformatorka z zasilacza wtyczkowego.

0
  • #6 23 Kwi 2011 09:58
    keeller
    Poziom 11  

Udało mi się naprawić oryginalne trafko przez włożenie zerwanego przewodu "na styk" i w miare pracuje, mimo że pewnie pełnego styku nie ma tylko iskra przeskakuje :)

0