Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schneider STV328THZ i TDA6111Q Dziwna usterka

been1 30 Gru 2009 10:47 2295 20
  • #1 30 Gru 2009 10:47
    been1
    Poziom 14  

Tv jw pracuje bardzo ładnie, jednak co pewien czas uszkadza TDA6111Q w torze niebieskim. Uszkodzenie polega na całkowitym zwarciu n2 [zaś 12V] do masy Wymieniłem już wszystkie elementy wokół scalaka, podstawkę kineskopu, a nawet sam kineskop, podejrzewając że powodują to przebicia w bańce. Przelutowałem płytkę, sprawdziłem masy. Niestety nadal to samo. Telewizor stary można by go skasować, jednak chciałbym go naprawić, by poznać przyczynę takiego zachowania. Może ktos spotkał się z taka sprawą i mógłby coś pomóc?

Gdzie moge znalezc schemat tego tv?

0 20
  • #2 30 Gru 2009 12:20
    amper 72
    Poziom 16  

Proponuje zakup układu w sprawdzonym sklepie, który zaopatruje serwis rtv, i go podstawić .

0
  • #3 30 Gru 2009 13:10
    been1
    Poziom 14  

Układy mam z wylutu, ze sprawnych tv, więc raczej nie podróbki.

0
  • #4 30 Gru 2009 15:45
    ssss
    Poziom 31  

Witam.
    Sprawdzil bym kinol moze dzialo pszywiera i dlatego uklad siada.
    Przy zalaczonym TV postukaj w szyjke kineskopu i zobacz jak sie zachowuje.

0
  • #5 30 Gru 2009 17:21
    leonard666
    Poziom 17  

Witam.
    W TV Schneider nie miałem takich przypadków ale w TV Grundig robiłem tak;
    1. Sprawdzałem jakość masy kineskopu i ewentualnie dolutowałem drugą jak najkrótszą.
    2. Sprawdzałem prawidłowość napięcia S2 i ewentualnie je regulowałem.
    3. Sprawdzałem wartość i odfiltrowanie napięcia 200V oraz w szereg wstawiałem rezystor 100 om aby go nieco ograniczyć
    W twoim przypadku sprawdził bym napięcie 12V ale raczej nie ono jest przyczyną zwierania TDA...

0
  • #6 30 Gru 2009 21:44
    bogred
    Moderator TV

ssss napisał:
    Witam.

Przeczytaj dokładnie pierwszy post...Tam coś pisze o wymianie kineskopu :D

0
  • #7 31 Gru 2009 00:14
    ojciec dyrektor.
    Poziom 22  

Cytat:
    jednak co pewien czas uszkadza TDA6111Q w torze niebieskim. Uszkodzenie polega na całkowitym zwarciu n2 [zaś 12V] do masy Wymieniłem już wszystkie elementy wokół scalaka, podstawkę kineskopu, a nawet sam kineskop,

Co jaki czas?
    Skoro wymieniłeś wszystko, łącznie z kineskopem, to pozostała tylko wiara w siły nadprzyrodzone. Zamień sterowanie i katody np. niebieskiego z czerwonym.

0
  • #8 31 Gru 2009 08:23
    ssss
    Poziom 31  

Witam
    Kinol napewno uzywka wiec nie wiadomo w jakim stanie.

0
  • #9 31 Gru 2009 09:47
    been1
    Poziom 14  

Kinol używka, ale w świetnym stanie. Poprzedni też miał dobrą emisję.
    Scalak pracuje bardzo różnie, czasem kilka dni, a czasem godzinę.
    "Skoro wymieniłeś wszystko, łącznie z kineskopem, to pozostała tylko wiara w siły nadprzyrodzone."
    Też o tym pomyślałem, ale sądzę że siły nadprzyrodzone mają ważniejsze sprawy do załatwienia, i dlatego uparłem się żeby to naprawić. Zamieniałem już sterowanie katod, bez zmian.Zamienię jeszcze sterowanie wejścia wzmacniaczy-może to coś ze sterowaniem wzmacniacza. Najbardziej dziwi mnie to że zwiera zaś. 12V a nie przebija na zasilaniu 200V.Teraz szukam innej płytki kineskopu do podmiany [z taką samą obsadą scalaków] O efektach oczywiscie poinformuję. Czy może ktoś wie jakie to chasis lub gdzie można znalezć schemat?
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i rady. Z okazji nowego roku życzę wam Panowie pomyślności wszelakiej i we wszystkim.

0
  • #10 31 Gru 2009 10:47
    ssss
    Poziom 31  

Na plycie glownej powinienes miec schassi nr.

0
  • #11 31 Gru 2009 11:19
    ojciec dyrektor.
    Poziom 22  

Cytat:
    Najbardziej dziwi mnie to że zwiera zaś. 12V a nie przebija na zasilaniu 200V.

Bo na 200V przywiera przeważnie jak są przebicia w kineskopie.
    Sterowanie nie powinno uszkadzać scalaka wiec prawdopodobnie coś przeoczyłeś.

0
  • #12 31 Gru 2009 11:23
    been1
    Poziom 14  

Masz rację ssss. Po dokładnym obejrzeniu płyty znalazłem że jest to chassis 97ta021c.
    Niestety schematu nigdzie nie znalazłem:cry:
    Co do przeoczenia, to jest możliwe.Dziś już kończę zajecia i idę balować, ale po nowym roku zabiorę sie za złoma. Szampańskiej zabawy dla wszystkich:D
    Pozdrawiam

0
  • #13 31 Gru 2009 20:19
    mirex
    Poziom 43  

Porównaj sobie schemat chassis 11AK18.

Trudno sobie wyobrazić co takiego mogłoby za każdym razem prowadzić do zwarcia pinu 2 do masy. I za każdym razem w B. Jakoś nie wierzę jednak w te scalaki. Ciekawe co będzie gdy stary scalak z toru czerwonego przełożysz do niebieskiego, a w czerwony wstawisz te kupione?

0
  • #14 02 Sty 2010 10:22
    leonard666
    Poziom 17  

Kolega been1 włożył dużo czasu i pracy na znalezienie usterki ale może szukał nie tam gdzie trzeba. Nie znam budowy tego odbiornika ale jeżeli jest podobny do płyty 11AK18, to lina zasilania 12V idzie na złącze PL603 w okolicy trafopowielacza. Warto by było sprawdzić, czy trafo nie ma ulotów WN z obudowy lub rdzenia do tej linii.

0
  • #15 02 Sty 2010 14:29
    Sonlight
    Poziom 9  

Sprawdź dokładnie samą płyte i ścieżki. Być może dochodzi do przebicia napięcia,.

0
  • #16 04 Sty 2010 10:19
    been1
    Poziom 14  

Witam wszystkich w nowym roku. Z zapałem wziąłem się za złosliwca, i znalazłem taki temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic12064.html Dotyczy identycznego chassis. Jest tam taka rada:"Sprawdź czy wzmacniacze wizji są zabezpieczene dodatkowo przez dwie diody każdy. Jeśli nie to do wyjść każdego z układów TDA6111 (n. podłącz dodatkowo dwie diody typu BAV21.Pierwsza katodą do + 200V a anodą do n.8 - są na nie miejsca na płytce drugą anoda do masy katoda do n.8 czyli między n. 4 i 8. " Wlutowałem diody, dodatkowo zwarłem siatkę pierwszą kinolka z masą. Oczywiście poprawiłem wszystkie masy kineskopu. Na razie tv pracuje, zobaczymy co dalej.
    Porada zacytowana z tematu o "Radiotone" przekonuje mnie że ta usterka w tym chassis nie jest czymś wyjątkowym skoro producent przewidział diody zabezpieczające i w innych tv też ubijało wzmacniacz w torze niebieskim. Co do przyczyn, to jedyne co by to wyjasniało, to jednak przebicia w kineskopie. Zobaczę jak długo tv popracuje i poinformuję o skutecznosci tej naprawy. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  • #17 04 Sty 2010 14:33
    ojciec dyrektor.
    Poziom 22  

Cytat:
    Porada zacytowana z tematu o "Radiotone" przekonuje mnie że ta usterka w tym chassis nie jest czymś wyjątkowym skoro producent przewidział diody zabezpieczające i w innych tv też ubijało wzmacniacz w torze niebieskim.

Tylko że te diody zabezpieczają przed wyładowaniami w kineskopie, a Ty twierdzisz, ze kineskop masz sprawny. Poza tym piszesz że zamieniałeś katody.

0
  • #18 05 Sty 2010 13:46
    been1
    Poziom 14  

Gdyby usterka była "normalna" to nie zawracałbym głowy szanownym kolegom. Ponieważ w żaden sposób nie mogłem sobie poradzić poprosiłem o pomoc. Mimo że zmieniłem kinol, podstawkę, zamieniłem sterowanie katod, zamieniłem sterowanie wzmacniaczy, to ciągle ubijało scalak w torze niebieskim. Scalaki pochodziły z wylutu, więc nie malowanki. Po zastosowaniu diod telewizorek pracuje (na razie) dobrze, wysnułem więc wniosek że przyczyną były przebicia w kineskopie. Kineskop używka, z dobrą emisją ale kto go tam wie. Nic innego nie przychodzi mi do głowy, chyba ze siły nadprzyrodzone... Opis w Radiotone sugeruje wg mnie że ta dolegliwość pojawiała się w tym chassis i próbowano rozwiazać problem. Jest jeszcze inna możliwość. Scalak toru niebieskiego znajduje się blisko podstawki kineskopu, może tam następowały przebicia. To są tylko moje przypuszczenia. Najważniejsze że sprzęt pracuje. Pozdrawiam

0
  • #19 07 Sty 2010 09:11
    Bogusław100
    Poziom 11  

bogred napisał:
    ssss napisał:
    Witam.

Przeczytaj dokładnie pierwszy post...Tam coś pisze o wymianie kineskopu :D

Sprawdził bym napięcie żarzenia kineskopu. Autor nic o tym nie pisze. W przypadku przegrzania katod każdy kineskop ma skłonność do wyładowań.

0
  • #20 11 Sty 2010 09:16
    been1
    Poziom 14  

Nie pisałem nic o U żarz kieskopu, ale go sprawdzałem. Po wymianie sprawdziłem i ustawiłem prawidłowe napięcie. Do tej pory tv śmiga. Może będzie dobrze. Pozdrawiam.

0
  • #21 12 Sty 2010 03:56
    Mirek Z.
    Moderator

Sposób z diodami dotyczy problemów ze scalakami na PK w różnych chassis, nie tylko w tym jednym. Dość skuteczną metodą była wymiana PK na tranzystorową - tam, gdzie to możliwe.

0