Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie układu Praktyczny wyłącznik zmierzchowy

30 Gru 2009 12:33 2516 2
  • Poziom 10  
    Witam. Znalazłem fajny układ wyłącznika zmierzchowego. Niestety, włącza się ona wtedy, kiedy staje się ciemno. Ja natomiast chciałem tego użyć jako alarmu, który zamontuję w szufladzie, dlatego układ powinien działać dokładnie odwrotnie.
    Chciałem także połączyć ten układ z układem Turbodopalacz do budzika, lecz także będzie trzeba go przerobić, ponieważ uruchamia się dopiero po określonym czasie (kilkanaście sekund). Chciałbym, aby alarm włączył się od razu po otworzeniu szuflady (kiedy światło zacznie padać na fototranzystor/fotorezystor) i aby głośno piszczał. Potrafiłby ktoś przerobić tak te układy?
    Schematy:
    Przerobienie układu Praktyczny wyłącznik zmierzchowy Przerobienie układu Praktyczny wyłącznik zmierzchowy
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista elektronik
    W pierwszym układzie wystarczy zamienić miejscami fotorezystor z rezystorem R1, zresztą do regulacji czułość przydał by się w miejsce R1 potencjometr.
    Teraz tak, bazę tranzystor T3 z "turbo" podłącz do kolektora T2.
    I zastosuj tylko układ U2, czyli T3 i wszystko co na dole, resztę elementów usuń.
    Choć można by się pokosić o prostą przeróbkę i zrobić przerzutnik Schmitta na bramkach pierwszego generatora U2Ei U2F

A tak w ogolę to testowałeś układ z oryginalnym brzęczykiem bez turbo.
    Bo może głośność będzie wystarczająca.
  • Poziom 10  
    Chyba jednak nie będę robił tej wersji z dopalaczem. Za bardzo bym się pogubił w tym wszystkim. Może dać przed brzęczyk jakieś tranzystorki, żeby głośniej działał? Układu jeszcze nie zmontowałem ponieważ najpierw zamawiam części w internecie, do wielu projektów elektronicznych. Chcę także zrobić płytkę pcb w eagle, więc potrzebuje gotowy schemat, nie mogę nic później pokombinować.