Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik oświetlenia o dużej mocy.

30 Gru 2009 12:55 2048 9
  • Poziom 9  
    Witam.

Jestem nowicjuszem na tym forum i mam pytanie czy trudne i jak kosztowne jest zbudowanie sterownika do oświetlenia (chodzi mi tu o oświetlenie zewnętrzne, choinkowe, takie jak czasowy włącznik/wyłącznik, włączanie sektorowe ( w określonej kolejności), efekt fali, i może jakiś bajer od Was. Wiem że wiąże się to ze sporą ilością zużycia przewodów) Oświetlenia będzie tak max około 10kW.
  • Poziom 9  
    A był byś w stanie sporządzić jakiś szczegółowy schemat odnośnie tego ?
  • Poziom 42  
    Oczywiście, tylko sam schemat niewiele da, trzeba napisać program do mikrokontrolera. Chyba że sekwencja migania ma być jakaś prosta to można takie coś zbudować na elementach dyskretnych.
    A jeśli chodzi o twój schemat to proponuję zapoznać się z dokumentacja elektroniki "discolitez", podpiąć toto pod piny jakiejś atmegi, programowo nauczyć ją co te piny maja robić i już.
  • Poziom 14  
    Tu masz stronkę z prawie gotowymi wsadami do procków a przy okazji można się coś jeszcze nauczyć Link a co do schematu to zamiast diód (w schemacie na tej stronce) dać kawałek discoliteza
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Proponuję wykonanie najpierw układu wykonawczego odpowiedniej mocy koniecznie z optoizolacją, a dopiero później wziąć się za sterowanie.

Ile planujesz zbudować kanałów?
    Czy obciążenie 10kW to obciążenie jednego kanału, czy całkowite?

Pozdrawiam

PS: marcinosko - Ciekawa stronka, może nauczę się programowania procków (w końcu)
  • Poziom 9  
    Około 10-12 gniazd chciałem założyć w puszce aby to podłączyć. Jestem totalnie zielony i poszukuje kogoś kto mnie albo nauczy albo pomoże w wykonaniu : ) bardziej siedze w elektryce niż elektronice a tak naszło mnie na taki pomysł... i jeszcze czy był by możliwy do dolożenia w całości włącznik czasowy np od 17:00 do 01:00 ? taki który załączył by tylko zasilanie całościowe a sterownik po dostaniu zasilania załączył reszte w określonej sekwencji i czasie... a i czy dużym problemem było by to oświetlenie ściemniającorozjaśniające ?
  • Poziom 42  
    Oświetlenie ściemniane przy takiej mocy to spory problem. Taki duży ściemniacz będzie siał zakłóceniami jak pieron. Z kolei sterowanie PWM to kilka kłopotów po drodze no i stały prąd na dworze ( a przypuszczam że tam będą lampy) to przyspieszona korozja wszystkich złącz. Jak już chcesz sterować czasowo to trzeba by zaimplementować zegar w procku i niech on steruje całą procedurą.
  • Poziom 9  
    Czyli pozostańmy przy tym systemie "zero-jedynkowym". Orientujecie się może w jakich kosztach by to stało ? taki system na 14 gniazd z wykonaniem i wszystkimi materiałami i jakiej wielkości +- by był ten sterownik? wybaczcie że tak kręce ale czy jest możliwość wstawienia tam gniazda np chinch i podłączenia źródłą dzwięku i zrobienia czegoś w stylu "kolorofonu"?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Może prościej i taniej będzie zaprzęgnąć do tego Lighting - komputer i układ wykonawczy na triakach...