Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka wzmacniacza Booster 747 na pasmo 6m

30 Gru 2009 15:47 4578 17
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam taki problem czy próbował ktoś przerobić wzmacniacz Booster 747 na pasmo 6m,50 MHz - 52 MHz. Wzmacniacz ma spalone tranzystory oryginalne i z tego co się orientuje pasować powinny IRF510 lub IRF520.
    Jakie modyfikacje muszę jeszcze przeprowadzić abym mógł używać go w paśmie 6m.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Akurat klasa AB.
    Michał
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    jacekhfx napisał:
    Zostawiam przekaźniki , obudowę , przełączniki. Reszta do zrobienia na nowo. Pewnie AM -ek i jeszcze liniowo ? Dużo pracy.

Witam

Tu nie wiem co kolega miał na myśli pytając "Pewnie AM -ek i jeszcze liniowo ?" i uważam że jest to do zrobienia, pewne wątpliwości mam co do wykorzystania podanych przez kolegę tranzystorów ale może się mylę.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    IRF520 bez problemu pracuje w 747. pRzynajmniej na 27MHz :)
    Michał
  • Poziom 20  
    SP5IT napisał:
    IRF520 bez problemu pracuje w 747. pRzynajmniej na 27MHz :)
    Michał

Tak to się zgadza, ale tu mowa o paśmie 6m, pewnym problemem mogą być dosyć duże pojemności wewnętrzne tych tranzystorów, ale nie zaszkodzi spróbować.
  • Poziom 20  
    Więc tak - potwierdziła się słuszność zastosowania wymienionych przez kolegę tranzystorów, ze względu na pojemności wewnętrzne tych tranzystorów najlepszym wydaje się być tranzystor IRF510 który ma najmniejszą pojemność wejściową.
    Pewnej modyfikacji mogą wymagać obwody wejścia/wyjścia, a szczególnie od strony wejściowej wzmacniacza, rdzenie i nawinięte na nich transformatory nie powinny stanowić problemu jak to się dzieje w przypadku przeróbki wzmacniacza na niskie pasma KF, usuną bym kondensatory C3, C4 od strony wejścia wzmacniacza, należało by podać sygnał z TRX-a przez reflektometr i sprawdzić dopasowanie od strony wejścia, oczywiście tak samo sprawdzić dopasowanie na wyjściu.
    Przy większym zasilaniu, np. 24V należałoby zmienić R4/R2.
    Proszę to traktować jako teoretyczną poradę, nigdy nie przestrajałem tego wzmacniacza na 50MHz, więc moje porady są czysto teoretyczne wynikające z przemyśleń jak ja bym się za to zabrał.

Przy przewidzianej pracy wzmacniacza tylko w paśmie 6m pojemności kondensatorów C3, C4 należałoby zmniejszyć, w tym przypadku przy podwojeniu częstotliwości dzieląc je przez 3, jako kondensator C3 dobrym rozwiązaniem byłoby użycie dobrej jakości trymera o odpowiedniej pojemności w celu dokładnego zestrojenia.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=322221

Oczywiście osobną sprawą jest filtr dolnoprzepustowy który należałoby zastosować na wyjściu wzmacniacza.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    To jaki radzicie wzmacniacz na pasmo 6m zrobić. Mam transwerter z którego wychodzi moc, którą można regulować w zakresie od 2 do 15 wat.
    Wiem że w necie jest dużo konstrukcji tego typu, ale szukam coś sprawdzonego i licze na ewentualną pomoc.
  • Poziom 20  
    Witam

15 wat w paśmie 6m to naprawdę dużo, zapytam jaką kolega ma antenę na to pasmo, bo warto bardziej niż o moc zadbać o antenę.
    Ja pracowałem w paśmie 6m z mocą nie większą jak 10 wat, a bywało że moc nie przekraczała 1 wata i nie było sytuacji żebym nie zrobił łączności, oczywiście potrzebne było otwarcie, bez tego to żadna moc nie pomogła.

Pozdrawiam.

Dodano po 4 [godziny] 1 [minuty]:

Jaka kolegi interesuje moc ? , kiedyś pasmo 6m (Magic Band) to był mój priorytet :)
  • Poziom 11  
    Mam skromną J-kę.
    Planuje budowę 3-elementy Qubical Quoda.

Dodano po 6 [minuty]:

Moc wzmacniacza ok. 150 wat.
    Może być więcej, ale bez przesady.
  • Poziom 20  
    ADAMCB napisał:
    Mam skromną J-kę.
    Planuje budowę 3-elementy Qubical Quoda.

Quod dobry wybór, miałem również quoda 3 elementy, ale zaczynałem od pojedyńczej ramki o boku 1,5m z dopasowaniem w postaci odcinka kabla 75ohm, antena ta była nie zawodna :)
  • Poziom 17  
    ADAMCB napisał:
    To jaki radzicie wzmacniacz na pasmo 6m zrobić. Mam transwerter z którego wychodzi moc, którą można regulować w zakresie od 2 do 15 wat.
    Wiem że w necie jest dużo konstrukcji tego typu, ale szukam coś sprawdzonego i licze na ewentualną pomoc.

Właśnie chciałem zapytać o moc do wysterowania.Przeróbka klonów wzmacniacza CB 747 na tanie i dostępne IRF510-520 niestety nie ma zbyt wielkiego sensu-będziesz miał małą sprawność na 50MHz(robiłem takie próby). Chyba że spróbujesz na tranzystorach serii RD... Natomiast rozejrzyj się za "dopałką" 27MHz SSB na tranzystorach bipolarnych serii MRF-tam wystarczy lekka korekta cewek powietrznych i pojemności-kiedyś sterowałem taką z FT690RII mocą 2,5W.Generalnie Twojej mocy powinno Ci wystarczyć w letnich "otwarciach" sporadic na 6m ,nawet na prostej gp 1/4 fali czy dipolu, polecam jednak kierunkową-jakieś 3el lub HB9CV 73
  • Poziom 11  
    Może ma ktoś jakiś sprawdzony schemat wzmacniacza na pasmo 6m.
  • Poziom 36  
    ADAMCB napisał:
    Może ma ktoś jakiś sprawdzony schemat wzmacniacza na pasmo 6m.
    Nie osobiście, ale przez niemieckiego krótkofalowca DJ9FG, opublikowany w FUNKAMATEUR i na tanich VMOS tranzystorach IRF610
    http://www.qsl.net/va3iul/Homebrew_RF_Circuit_Design_Ideas/50MHz_35W_PA_DJ9FG.gif (sam schemat)
    http://www.radioamater.cz/cisla/pdf/2002-2.pdf (na str 26 schemat wersji na 2x IRF610 i skrót artykułu)
    Więcej:
    "V-MOSFET linear fur 6m macht den Transverter zum Sender" autor: Rolf-Dieter Mergner DJ9FG
    Funkamateur 12/1999 str. 1426...1429 artykuł, rysunki płytek, wyjaśnienia, układy pomocnicze, fotografie
    Funkamateur 01/2000 str. 72...73 dokończenie, wersje na dwóch IRF610, zasilacz sieciowy
    Jedno z tego wynika: ma to sens na użytych tanich tranzystorach VMOS "nieradiowych" pod warunkiem dysponowania zasilaniem 24...50V.

Na stronie http://www.qsl.net/va3iul/Homebrew_RF_Circuit...gn_Ideas/Homebrew_RF_Circuit_Design_Ideas.htm są i inne układy i nie tylko na 50MHz i nie tylko nadawcze.

Na 50MHz (i nie tylko...) moc nadajnika jest mało istotna (poza EME). Bardziej liczą się cierpliwość, szczęście, odbiornik, filtry, anteny, miejsce odbioru (zakłócenia lokalne)...
  • Poziom 17  
    Pisząc o małej sprawności wzmacniacza na tranzystorach serii IRF5... w moich próbach nie wspomniałem właśnie o zasilaniu 12V-przy takim napięciu sprawność na 50MHz będzie słaba.Ale przyszło mi do głowy jeszcze takie rozwiązanie- spróbuj zdobyć stopień mocy od radiotelefonu FM z pasma LOW BAND, np. Yaesu FTL1011 lub Motorola M216, Shinwa itp..Potrafią mieć do 50-60W przy zasilaniu 13,8V.Można je przystosować do pracy liniowej, SSB (jeżeli są na tranzystorach-najczęściej) odłączając dławiki w bazach tranzystorów od masy i dodać odsprzężoną polaryzację napięciem stałym do uzyskania pracy liniowej.Moc sterującą możesz płynnie regulować w transwerterze.W dzisiejszych czasach takie rozwiązanie będzie zdecydowanie prostsze od budowy wzmacniacza "od zera" .