Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowa instalacja z trzema oddzielnymi antenami

Simson671 30 Dec 2009 21:28 3944 13
Ochrona Domu
 • #1
  Simson671
  Level 12  
  Witam!
  1.Chciałbym się upewnić czy zaplanowana przeze mnie instalcja antenowa będzie prawidłowo działać.

  2.Czy oporność gniazd ma znaczenie? Jeśli ma, to jak dobrać gniazda w moim przypadku?

  3.Ile max. można montować gniazd szeregowo? Czy ma to jakieś znaczenie dla odbioru sygnału?


  Proszę ładować obrazki funkcją Dodaj obrazek u dołu pola wpisu . [SP5ANJ]
 • Ochrona Domu
 • Helpful post
  #2
  Macosmail
  Level 34  
  Witam. Na pewno część SAT nie będzie działała prawidłowo. Jeżeli chcesz wiele gniazdek SAT to tyle samo wyjść z konwertera lub multiswitch plus taka sama ilość przewodów do każdego gniazda niezależnie. Co do anten R i TV to może działać zależy to od poziomu sygnałów być może będzie trzeba zastosować rozdzielacze aktywne. Pozdrawiam.
 • Ochrona Domu
 • #3
  stolarek_1988
  Level 21  
  Prosiłbym o podanie większej liczby szczegółow odnośnie instalacji. Ile chciałbym Pan mieć pozycji orbitalnych? Myślę, że warto założyć że 2 lub więcej. Ile Odbiorników TV-SAT ma w niej pracować? Czy mają pracować niezależnie? Jeśli tak to nie powinno być gniazd przelotowych według mnie. Dodatkowo jeśli panuje Pan instalację dekoderów PVR (z dyskiem) wymagane są 2 niezależne przyłącza - pozwala to wygodnie nagrywać i oglądać równocześnie (np w N-BOX recorder lub Turbo Recorder lub odbiorniki niezależne z modułami Cyfry lub Polsatu)
  Całą instalację proponowałbym zrealizować na odpowiednio dobranym multiswitchu. Gniazd przelotowych do TV naziemnej też nie polecam.

  W razie problemów proszę pytać śmiało. Służę radą również przez gg: 2609730
  Propozycję schematu instalacji Przygotuję jutro i załączę. Jednakże prosiłbym o kilka podstawowych informacji:
  1) ilość pozycji orbitalnych
  2) ilość niezależnych tunerów
  3) budżet (multiswitche są dość drogie, ale warto je zaplanować i założyć już na etapie projektowym przy kładzeniu okablowania w budynku)
  4) czy instalacja radiowa jest Panu tak bardzo niezbędna?
 • #4
  Sien
  Level 14  
  Schemat jest... Nieco bez sensu.
  W każdym gniazdku ma być sygnał i TV-naziemnej i SAT? Jeśli tak, to sygnał musi zostać zsumowany. Jego rozdział nastąpi dopiero w gniazdku.
  Antena UKF ogólnie to dobry pomysł. W końcu masz zamiar słuchać radia, nie szumów...

  Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz mieć możliwość odbioru w każdym pokoju sygnału radiowego, telewizyjnego i satelitarnego, to taka instalacja jest nieekonomiczna i mało przyszłościowa. Najlepiej zainwestować w multiswitch.

  Jeśli chodzi o ilość "pozycji orbitalnych" to dwie w zupełności wystarczy (Hot Bird i Astra).

  Podaj więcej szczegółów - ilość gniazdek / pokoi, itp.


  Edit: Co do multiswitchy, to są one tanie... Koszt multiswitcza to ok. 450 - 600 PLN. Patrząc na to z perspektywy czasu, późniejszych chęci przerabiania instalacji, zmiany wymagań i oczekiwań jest to inwestycja celowa i mądra.
 • #5
  Simson671
  Level 12  
  Dzięki za wartościowe informacje.
  stolarek_1988 :
  1),2)Ilość pozycji orbitalnych, hmm...Kojarzy mi się z satelitą . Mam SAT z zezem(ASTRA i HOTBIRD) z jednym kablem wyjściowym. Mają z tym pracować dwa niezależne dekodery(czy to jest możliwe przy jednej antenie SAT odbierając różne stacje-HOTBIRD i ASTRĘ?). Będę planował kupno dekodera PVR, drugi prosty dekoder już mam.
  3)Jeśli konieczny będzie zakup multiswitcha to coś się znajdzie...
  4)Instalacja radiowa jest niezbędna ze względu braku dostępu fal w piwnicy.
  5)Puszki podtynkowe są już pozaprawiane, kable wg mojego schematu są już położone, dociągnięcie dodatkowych kabli raczej nie jest możliwe.Anteny wszystkie są zamontowane.

  Sien:
  SAT, TV i R są oddzielne.
  Wszystkie gniazda są w oddzielnych pokojach. Nie będzie sie korzystać jednocześnie z więcej niż dwóch odbiorników TV(tyczy się to TV i SAT).
 • Helpful post
  #6
  Sien
  Level 14  
  Nie do końca rozumiem sens takiej instalacji...

  To nie jest istotne, czy masz 1 TV, 2, albo 3, czy podglądasz u sąsiada przez lornetkę... Ale jeśli już coś robisz, to wypadałoby, żeby to było funkcjonalne i przyszłościowe.

  Skoro kable już masz rozprowadzone, anteny na dachu, czyli de facto wszystko gotowe, to nie wiem o co nas pytasz tutaj. Zrobiłeś i masz. Działać to będzie. Ale jakakolwiek zmiana koncepcji, czy choćby przeniesienie TV do innego pokoju będzie problematyczne :?

  1. Masz zeza z jednym kablem. Dwa niezależne tunery już na tym nie zadziałają. Jeden tuner = jedno wyjście z konwertera. Sygnału SAT nie rozdzielisz na zwykłym rozgałęźniczku. Dekoder z nagrywarką (czyli dwa wejścia SAT) to konieczność posiadania konwertera z czterema wyjściami i ew. 3 diseqi.
  2. Przy obecnym rozprowadzeniu kabli multiswitch odpada. Drugi raz musiałbyś prowadzić kable.
  3. Dla sygnału UKF w piwnicy wystarczyło bezpośrednio poprowadzić sygnał aż do miejsca docelowego...

  Z takimi pytaniami należało się zgłosić nieco wcześniej.
 • Helpful post
  #7
  stolarek_1988
  Level 21  
  No cóż. W takim razie czeka Pana dość poważna przeróbka instalacji.
  1) Jeśli nie planuje pan już nigdy więcej rozbudowy instalacji satelitarnej w co pozwolę sobie powątpiewać (sam tak też myślałem, a życie to zweryfikowało) to można jeszcze jakoś obejść multiswitcha (2x twin + 2 x diseq + oczywiście niezależne okablowanie do każdego dekodera), choć tego nie proponuję.
  2) Multiswitch pozwoliłby na połaczenie wszystkich sygnałów i prowadzenie ich jednym przewodem więc pomimo kosztów jest to duży plus - do multiswitcha inne konwertery.
  3) Skoro planuje Pan PVR to niestety czeka Pana przeróbka instalacji bo ta po prostu nie zadziała. na tej o PVR też może Pan zapomnieć (chyba że będzie podłaczona tylko jedna głowica i zrezygnujemy z nagrywania - choć wtedy po co nam PVR)
  4) Przepraszam za komentarz, ale dlaczego pyta Pan o poprawność instalacji kiedy jest już położona, a nie przed? Niestety czeka Pana obowiązkowa przeróbka instalacji, jeśli chcemy coś osiągnąć.


  Proszę ładować obrazki funkcją Dodaj obrazek u dołu pola wpisu . [SP5ANJ]

  Domowa instalacja z trzema oddzielnymi antenami
 • #8
  Simson671
  Level 12  
  Przerobiłem już okablowanie.
  Cała instalacja R, TV i SAT ma niezależne okablowanie. Są 3 gniazda końcowe Radio, 6 TV końcowych i 6 SAT końcowych pojedynczych i 2 SAT podwójne z oddzielnym okablowaniem. Chcę nagrywać dany program a oglądać w tym czasie drugi. Teraz mam problem z doborem osprzętu do instalacji: konwerterów(Astra i Hotbird),multiswitcha,uchwytu do konwerterów.Proszę o pomoc w dobraniu urządzeń mając dekoder z możliwością nagrywania, zwykły dekoder i dekoder USB pod komputer.

  Czy jest konieczność montowania zabezpieczeń na wyjścia ze wszystkich anten, bo trochę ich dużo trzeba, a kosztują ok. 15zł szt. ?

  Czy jest konieczność uziemiania anten Sat, R i TV (w jaki sposób się to robi i zastosowane materiały), zakładając, że multiswitch ma uziemienie?

  Ile prądu pobiera multiswitch podczas pracy i w czasie spoczynku?
 • Helpful post
  #9
  stolarek_1988
  Level 21  
  Co do zabezpieczeń to o ile dobrze myślę, to wystarczy założyć zabezpieczenie tuż przed multiswitchem (po zsumowaniu sygnałów Radia, TV w zakresie VHF i TV w zakresie UHF) - przewód zabezpieczający z końcowego sumatora - dobry sumator sygnałów powinien mieć śrubę na przewód uziemiający

  Konwertery i multiswitch kupujemy razem. Z racji użytkowania tylko 2 pozycji orbitalnych szukamy multiswitcha 9 wejść. Co do wyjść to proszę zauważyć że z multiswitcha sygnały R - TV - SAT przesyłane są jednym (wspólnym) przewodem, a więc można we wszystkich pomieszczeniach bez problemu zastosować gniazda RTVSAT (one same wydzielą sygnał dla odpowiednich urządzeń).
  Ilość wyjść = ilość gniazd końcowych, którą zamierzamy podłączyć (np multiswitch 9/8 - czyli 9 wejść (2 pozycje orbitalne po 4 i wejście analogowe TV + radio) i 8 wyjść niezależnych, przy czym proszę pamiętać że nRecorder i każdy dwugłowicowy dekoder powinien mieć oba podłączone).

  Co do ilości prądu - nie potrafię odpowiedzieć. Kwestia zastosowanego zasilacza.

  Co do konwerterów: takie 2 sztuki

  Multiswitch: np taki z wbudowanym zasilaczem

  Co do nagrywania - nada się dekoder dwugłowicowy. Sam mam nRecorder telwizji "n". Nie chciałbym tu niczego reklamować, ale jest niezły.

  Całą reszta odbiorników praktycznie dowolna.

  Moderated By GKVIDEO:

  Widzę że Kolega nie ma zamiaru stosować się do poleceń moderatora i prosi się o OSTRZEŻENIE!
  Regulamin p.6

 • #10
  stolarek_1988
  Level 21  
  Nie bardzo rozumiem? Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego wg moderatorów nie mogę wrzucać obrazków tak, żebym dostawał punkty za to co narysowałem?
  Wiem, że to może i banalne, ale trochę wydaje mi się to dziwne.

  Przepraszam, za posta jeden pod drugim, ale nie mogłem już dodać do poprzedniego.
 • #11
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  stolarek_1988 wrote:
  Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego wg moderatorów nie mogę wrzucać obrazków tak, żebym dostawał punkty za to co narysowałem?


  Zasad jest całkiem prosta.

  To TY przecież prosisz o przysługę czy poradę. :!:

  A ten co podpowiada - to właśnie tylko ten "podpowiadający" - powinien dostać od Ciebie punkty albo jeszcze lepiej wpis, że pomógł.


  Po wyjaśnieniu , teraz przystępujemy do zagadnień zawartych w Temacie .  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #12
  Sien
  Level 14  
  1. Multiswitch firmy TRIAX. Stosowałem. Dobre, niezawodne. Koniecznie z zewnętrznym zasilaniem (padnie zasilacz, to wymienisz od ręki, z wbudowanym musisz rozkręcać obudowę lub słać do serwisu). Najlepiej, jeśli nie będzie miał aktywnego wzmocnienia sygnału R-TV.
  2. Konwertery najlepiej Inverto. Oczywiście Golden Interstar, czy inne też mogą być, ale Inverto dają nieco większą siłę i jakość. Szczególnie jest to istotne, gdy mamy mniejszy talerzyk.
  3. Uchwyt konwertera? Raczej uchwyt zeza... To zależy od kształtu wysięgnika przy czaszy. Jeśli jest okrągły, to pół biedy. Wtedy montujesz coś takiego. Jest w tym wypadku większa możliwość regulacji, czyli szansa na lepszy sygnał :wink:
  4. Zabezpieczenia na wyjściach... Kwestia gustu. Jeśli przyjdzie Ci szlag z sieci, to i tak wszystko spali. Idealne zabezpieczenie przeciwprzepięciowe jest marzeniem każdego. Tylko nierealnym.
  5. Uziemienie... Ja z reguły tego nie robię :wink: Poprawnie wykonanie jest bardzo ciężkie i sam się na tym nie znam. Przykręcenie drutu do metalowej rury z wodą to taki pic na wodę, a nie uziemienie. Maszt antenowy możesz do odgromu podłączyć.
  6. Pobór prądu - nieznany... Producenci się tym nie chwalą :D
 • #13
  Simson671
  Level 12  
  Dziękuję za pomoc. Mam jeszcze parę pytań.

  stolarek_1988 wrote:
  Co do zabezpieczeń to o ile dobrze myślę, to wystarczy założyć zabezpieczenie tuż przed multiswitchem (po zsumowaniu sygnałów Radia, TV w zakresie VHF i TV w zakresie UHF) - przewód zabezpieczający z końcowego sumatora - dobry sumator sygnałów powinien mieć śrubę na przewód uziemiający


  Czyli potrzebny będzie jakiś sumator do zsumowania sygnałów Radia i TV ?
  Bo mam antenę naziemną bardzo podobną do tej:
  Domowa instalacja z trzema oddzielnymi antenami
  http://allegro.pl/item_siatkowa_antena_szerokopasmowa_tv.html
  i dodatkowo założyłem oddzielną antenę do Radia. Czy nie pchać już tej anteny radiowej do multiswitcha ?


  Proszę pamiętać o regulaminie pkt. 10.11 .
  Obrazek wstawiłem a link do aukcji zablokowałem. [SP5ANJ]
 • #14
  Sien
  Level 14  
  Tak. Konieczna będzie zwrotnica taka, lub podobna. Jedno wejście dla "anteny szerokopasmowej", czyli tej siateczki, a drugie dla anteny UKF. Jeśli UKF'ka będzie z przedwzmacniaczem, to montujesz i tyle. Jeśli będzie pasywna musisz przeciąć zworkę, aby nie popłynęło napięcie i nie spaliło jej.

  Antenkę radiową warto mieć. Co prawda miniwieże, czy różnego rodzaju radyjka mają wbudowane anteny, jednak porządna, zewnętrzna jest najlepsza :wink:


  Proszę koniecznie przeczytać i zapoznać się z regulaminem elektrody.pl (pkt. 10.11). [SP5ANJ]