Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić, czy przekaźnik rzeczywiście pracuje

y0yster 30 Gru 2009 22:00 6761 18
  • #1 30 Gru 2009 22:00
    y0yster
    Poziom 19  

Witam,

Jak można sprawdzić, czy przekaźnik jest zwarty?

Podaję napięcie na cewkę do przekaźnika. W jego środku zwierane są styki, do których jest podłączona np. zwykła żarówka na 230V. Jak sprawdzić, czy przekaźnik jest zwarty, czy też nie?

Odpadają tutaj pomysły typu:
    -zakładam, że podaję napięcie na cewkę to styki powinny być zwarte. Ok. Wszystko jest w porządku do póki nie "zlepią" mi się styki. Wtedy jak przestanę podawać napięcie na cewkę, to styki powinny być rozwarte i żarówa nie świeci. A wyżej wspomniane sklejenie styków i tak dalej puszcza prąd dla żarówy, która świeci, a ja myślę, że nie.
    -można zawsze popatrzyć na żarówkę :P. To od razu odpada :).

Chodzi mi tutaj o kwestię bezpieczeństwa. Jeśli czymś steruję to chciałbym wiedzieć, czy to działa, czy nie.

Mam nadzieję, że dobrze omówiłem problem.

Sprawa się tyczy dwóch przypadków, o których wyżej nie wspomniałem.

Kiedy przekaźnik działa jak włącznik i zwiera zasilanie dla odbiornika prądu:
    1. Zmiennego
    2. Stałego

Pozdrawiam.

1 18
  • Sklep HeluKabel
  • #2 30 Gru 2009 22:29
    Logi
    Poziom 19  

Witam

Są przekaźniki które posiadają większą liczbę styków (dwie lub trzy niezależne pary). Może po prostu wystarczy do jednej pary styków podłączyć odbiornik który ma być sterowany a drugą parę styków wykorzystać jako styki kontrolne.
    Można też mierzyć płynący prąd odbiornika. Jeśli prąd płynie to na pewno przekaźnik włączył odbiornik.

Pozdrawiam

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 30 Gru 2009 22:47
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

Albo wykorzystać transoptor.

0
  • #4 31 Gru 2009 11:03
    y0yster
    Poziom 19  

Logi napisał:

Są przekaźniki które posiadają większą liczbę styków (dwie lub trzy niezależne pary). Może po prostu wystarczy do jednej pary styków podłączyć odbiornik który ma być sterowany a drugą parę styków wykorzystać jako styki kontrolne.

Tak, tylko jest pewien problem. Sam powiedziałeś, że są niezależne pary. Więc jeśli styk w I parze się sklei, a w II- tej kontrolnej nie to jest po zawodach.

Logi napisał:

Można też mierzyć płynący prąd odbiornika. Jeśli prąd płynie to na pewno przekaźnik włączył odbiornik.

Tak :) to jest bardzo dobre rozwiązanie. Tylko do tego celu potrzebne są z tego co mi wiadomo specjalne pierścienie, które wykrywają pole elektromagnetyczne, które wytwarza prąd płynący w przewodzie.
    Niestety nie chciałbym ingerować w odbiornik. Wiem, że tu specjalnej ingerencji nie ma. Nakładamy pierścień jak mocujemy kabel do przekaźnika, ale ...
    Nie wiem, czy o to Ci chodziło Logi, ale chyba tak.

Ja natomiast poszukuję rozwiązania, które da się od razu zaimplementować w płytce.

polprzewodnikowy napisał:

To może być rozwiązanie :). A jakie są tego parametry? Ile V i A można z tego wyciągnąć, przy jakiej cenie? Z tego co się orientuję nie jest tutaj za wesoło. Trzeba zapłacić ok. 30zł za 600V na 6A.
    Jest jeszcze jedna wada tego rozwiązania. Nie wiem czy jest coś takiego możliwe, ale ... Jeśli coś mi się stanie z optoodbiornikiem, który jest w transoptorze? Ja nie będę podawał sygnału a on będzie leciał dalej. Jest to możliwe?

0
  • #5 31 Gru 2009 12:06
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Po co kontrolować stan załączenia przekaźnika, można kontrolować stan załączenia odbiornika. Przekaźnik może być załączony a jednocześnie jego styki mogą nie przewodzić. Chyba chodzi o to żeby mieć wgląd na pracę samego odbiornika a nie tylko załączenia przekaźnika.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 31 Gru 2009 13:35
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

Cytat:

To może być rozwiązanie :). A jakie są tego parametry? Ile V i A można z tego wyciągnąć, przy jakiej cenie? Z tego co się orientuję nie jest tutaj za wesoło. Trzeba zapłacić ok. 30zł za 600V na 6A.
    Jest jeszcze jedna wada tego rozwiązania. Nie wiem czy jest coś takiego możliwe, ale ... Jeśli coś mi się stanie z optoodbiornikiem, który jest w transoptorze? Ja nie będę podawał sygnału a on będzie leciał dalej. Jest to możliwe?

Nie chodziło mi o załączanie odbiornika transoptorem :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Transoptor

Pod diodę podłączasz zasilanie odbiornika (trzeba zastosować rezystor ograniczający prąd) a pod tranzystor podłączasz np wejście w uC.

0
  • #7 31 Gru 2009 15:47
    y0yster
    Poziom 19  

Coś za bardzo nie rozumiem jak by to miało wyglądać.

Schemat

Tak jak na tym obrazku. Pod 1 i 2 podłączasz odbiornik. Pod 3 jakieś zasilanie, a pod 4 wejście do uC, tak?

0
  • Pomocny post
    #8 31 Gru 2009 16:24
    Ryszard49
    Poziom 34  

y0yster napisałeś:

Cytat:
    Tylko do tego celu potrzebne są z tego co mi wiadomo specjalne pierścienie, które wykrywają pole elektromagnetyczne, które wytwarza prąd płynący w przewodzie.

To są przekładniki prądowe, stosowane do kontroli prądu przepływającego w obwodzie. Niestety są dosyć drogie. Ale można też wykonać taki układ samodzielnie przy niewielkich nakładach finansowych.

0
  • #9 31 Gru 2009 16:48
    y0yster
    Poziom 19  

Cytat:

Nie chodziło mi o załączanie odbiornika transoptorem :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Transoptor

Pod diodę podłączasz zasilanie odbiornika (trzeba zastosować rezystor ograniczający prąd) a pod tranzystor podłączasz np wejście w uC.

Tak :) Dokładnie. Układ, który mnie interesuje znalazłem w EdW 03/96. Wykorzystuje on właśnie transoptor.

Ryszard49 napisał:
    y0yster napisałeś:
    Cytat:
    Tylko do tego celu potrzebne są z tego co mi wiadomo specjalne pierścienie, które wykrywają pole elektromagnetyczne, które wytwarza prąd płynący w przewodzie.

To są przekładniki prądowe, stosowane do kontroli prądu przepływającego w obwodzie. Niestety są dosyć drogie. Ale można też wykonać taki układ samodzielnie przy niewielkich nakładach finansowych.

Zdążyłem już to znaleźć na hurtowni elektronicznej. Co do kosztowności to za ok. 5zł można mieć właśnie taki pierścień- przekształtnik prądowy do 10A.

Jeśli ktoś jeszcze byłby chętny się udzielić w rozmowie to zapraszam. Może jakiś ciekawy pomysł się wyłoni.

Pozdrawiam :)

0
  • #10 31 Gru 2009 17:05
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Dobrze byłoby gdybyś trochę uchylił rąbka tajemnicy i napisał trochę więcej nt układu.
    Nie wiemy np przy jakim napięciu pracują żarówki.
    Przy założeniu, że wykorzystasz transoptor to układ jego włączenia można odpowiednio modyfikować stosownie do napięcia.

Mam też nadzieję, że nie zapalasz żarówki/żarówek stykami kontaktronu :).

Nie wiadomo też jakiego rodzaju przewidujesz sygnalizację - optyczną, akustyczną czy też ma to być tylko sygnał logiczny.

0
  • #11 31 Gru 2009 17:37
    y0yster
    Poziom 19  

W.P. napisał:

Mam też nadzieję, że nie zapalasz żarówki/żarówek stykami kontaktronu :).

Nie, nie. Aczkolwiek pomyślę nad tym :). Jakaś uC np. atmega z serwem, do którego będzie przyczepiony duży magnes :].

Jeśli dojdziemy do końca wątku i będę wiedział jak to zrobić w 100% to zdradzę temat :).

Sygnał ma być logiczny :).

Planuję zrobić detektor według schematu:

Jeśli dobrze rozumiem, to powinienem podłączyć jedno wyjście żarówki do gniazdka, drugie do wejścia itd. Może rysunek:

Czy takie coś wchodzi w grę? Jak włączę żarówę do kontaktu to będę mieć sygnał. Jeśli jej nie włączę to nic nie będę mieć. Tak?

0
  • #12 31 Gru 2009 18:00
    Ryszard49
    Poziom 34  

Cytat:
    Czy takie coś wchodzi w grę? Jak włączę żarówę do kontaktu to będę mieć sygnał. Jeśli jej nie włączę to nic nie będę mieć. Tak?

Sygnał będzie ale żarówka nie będzie świecić.

A tak na marginesie gdzie można kupić przekładniki prądowe za 5zł ?.

0
  • #14 31 Gru 2009 18:03
    Ryszard49
    Poziom 34  

Jaka jest moc żarówki ?.

0
  • #15 31 Gru 2009 18:07
    y0yster
    Poziom 19  

Ok. To widzę, że się nie obejdzie bez podania tematu.

Ową "żarówką" jest pompa do pieca CO i zawór.
    Pompa ok. 400W, a zawór do 100W.

Pozdrawiam.

0
  • #16 01 Sty 2010 02:56
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

A może tak:

C = 47n/630V
    R1 = 1K/0,25W
    PC = 814 (nie pamiętam pełnej nazwy)
    R2 = 10K

Zamiast przekaźnika użyj stycznika. Silnik ma charakter indukcyjny więc w momencie wyłączania na stykach powstanie łuk.
    Styki styczników wyposażone są w celki do gaszenia łuku (inna konstrukcja niż w przekaźniku).

0
  • #17 01 Sty 2010 11:49
    Logi
    Poziom 19  

Tu jest sprawdzony układ oparty na transoptorze dwukierunkowym

Można też zamiast układu transoptora podłączyć równolegle do pompy mały przekaźnik sygnałowy z cewką 230V. Wtedy już na 100% będzie wiadomo czy pompa ma zasilanie

0
  • #18 01 Sty 2010 12:49
    kuba135
    Poziom 14  

Witam.
    Tu masz schemat prostego wykrywacza pola elektromagnetycznego emituje je każdy kabel przez który płynie prąd.
    Antena to kawałek przewody długości 2-5cm.

0
  • #19 05 Sty 2010 20:06
    y0yster
    Poziom 19  

Logi napisał:
    Tu jest sprawdzony układ oparty na transoptorze dwukierunkowym

Można też zamiast układu transoptora podłączyć równolegle do pompy mały przekaźnik sygnałowy z cewką 230V. Wtedy już na 100% będzie wiadomo czy pompa ma zasilanie

Tak, jest to pewna modyfikacja schematu, który podałem. Myślę, że jest to podajże najlepsze rozwiązanie.

kuba135 napisał:
    Witam.
    Tu masz schemat prostego wykrywacza pola elektromagnetycznego emituje je każdy kabel przez który płynie prąd.
    Antena to kawałek przewody długości 2-5cm.

Tego samego nie mogę jednak o tym powiedzieć. Wydaje mi się, że jeśli wykrywane jest pole elektromagnetyczne, to jak puszczę kabel dość blisko anteny, inny niż badany, to będę miał "zakłócenia". Sprawa pewnie tak samo się będzie miała jak z bliska będę dzwonił telefonem, albo chociażby sieć wifi, chociaż nie wiem jak z czułością tej anteny. Ta opinia jest jednocześnie moim domniemaniem, ale pewnie tak by było.

W.P. napisał:
    A może tak:

C = 47n/630V
    R1 = 1K/0,25W
    PC = 814 (nie pamiętam pełnej nazwy)
    R2 = 10K

Zamiast przekaźnika użyj stycznika. Silnik ma charakter indukcyjny więc w momencie wyłączania na stykach powstanie łuk.
    Styki styczników wyposażone są w celki do gaszenia łuku (inna konstrukcja niż w przekaźniku).

Styczniki. Nigdy się tym nie bawiłem. Jak szukałem na internecie to znalazłem ofertę takowych urządzeń, ale :], albo :( jeśli dobrze zidentyfikowałem to jako stycznik to jest to strasznie drogie. Jeśli jest to w ogóle to. Np. 3RT1016-1BB42, czy jest to właśnie stycznik? Poza tym z tego co widziałem mają cewki na wysokie napięcia :/. nie za bardzo mi to też pasuje.

0