Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie dwoma silnikami

30 Gru 2009 22:04 3418 6
  • Poziom 9  
    Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co jest nie tak z zamieszczonym przeze mnie schemacie. Sterowanie silnikami odbywa się przez rs232. Jeden z silników jest krokowy a drugi dc. Problem polega na tym ze wejścia sterowników l293d są ustawione cały czas na stan wysoki. Logika atmegi jaki i sterowników jest zasilana 5v natomiast silniki 12v. Dodam jeszcze że układ działał mi jeszcze niedawno :(

https://obrazki.elektroda.pl/16_1262206925.jpg
  • RenexRenex
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Problem polega na tym ze wejścia sterowników l293d są ustawione cały czas na stan wysoki.

Może trochę dokładniej , stan wysoki wystawiony przez ATMegę czy stan wysoki bez sygnałów sterujących , jakie poziomy są na wyjściach .
    Najprościej odłącz mikrokontroler wejścia sterujące połącz do masy przez rezystory 4,7k Ω podawaj H na wejścia i zobacz czy jest prawidłowa reakcja L293D , kolejna sprawa jak wygląda program czy przy braku sygnałów sterujących masz wystawione L na wejścia L293D , jeżeli stworzyłeś sekwencję dla silnika krokowego która pozostawia stany wysokie to porostu mostek mógł tego nie wytrzymać , zmierzyłeś prądy pobierane przez silnik
    Schemat rozumiem należy potraktować jako poglądowy bo brak masy GND i kilku innych rzeczy
  • RenexRenex
  • Poziom 17  
    Jeśli działał i żadnych zmian w kodzie i elektronice nie było, to może coś się spaliło, zimny lut albo coś takiego
  • Poziom 9  
    Stan wysoki jest na sterownikach bez sygnałów sterujących tym samym na wyjściu jest napięcie 12V. Sprawdzałem L293D na płytce stykowej i reakcja jest prawidłowa. Przy braku sygnałów sterujących z RS232 PORTB ustawiam na 0.
    Jeśli chodzi o zimny lut hmm operator lutownicy ze mnie marny tylko jak dojść do tego który to??:)
  • Poziom 39  
    jak dojść to proste , odłącz silniki aby nie obciążać L293D ustaw L na stałe na Porcie.B i sprawdzaj czy masz również L na wejściach sterujących ....... stawiam na brak masy pomiędzy układami jeszcze jedna sprawa nie wiem jak dokładnie wygląda Twój układ ciekawe czy masz kondensatory przy mostkach , mikrokontrolerze przy stabilizatorze wypada dać jeszcze ceramiczne praktycznie zasilania wszystkich komponentów układu powinny mieć kondensator EL i ceramiczny jak najbliżej swoich nóżek te dwa przy stabilizatorze to stanowczo za mało
  • Poziom 9  
    Dzięki już jest ok coś się stało z lutem przy GND jednego l293d i nie było GND na nim miałeś racje jakoś wcześniej tego nie zauważyłem. Teraz znowu wszystko pięknie działa. Jeszcze jak możesz to napisz mi więcej o tych kondensatorach bo ja tylko przy stabilizatorze mam te dwa i więcej brak nigdzie nie ma. Czy brak tych kondensatorów co pisałeś wpłynie nieprawidłowo na działanie układu??
    Tak na marginesie to te silniczki sterują kamerą która śledzi twarz człowieka wcześniej wprowadzonego do systemu przetwarzanie obrazu i jego identyfikacja odbywa się w c++.

Jeszcze mam pytanko czy nie można jakoś upłynnić pracy silników żeby kroki nie były tak gwałtowne.
    I czy nic się nie stanie z silnikiem dc jest to silniczek z dvd chyba napięcie 5v ale jak go zasilam takim napięciem to nie da rady ruszyć kamerą dlatego dalem większe 10v i działa nic się nie grzeje.
    To mój pierwszy projekt tego typu wcześniej zajmowałem sie tylko samym programowaniem więc jestem jeszcze trochę zielony.
    dziękuje za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Zupełne min. to przynajmniej 100µF + 100nF na zasilaniu mikrokontrolera jak najbliżej nóżek układu przy stabilizatorze do EL dodaj ceramiczne 100nF , zobacz sobie schematy w przyklejonych tematach sterowanie przez RS232 i Elebot , proponuje również lekturę tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic594106.html nic nie napisałeś jaką masz sekwencję sterowania silnika krokowego falowa / pełny krok / półkrok czy sterownie masz w programie uC czy sekwencję wysyłasz z PC dalej silnik o jakim podziale kąt / krok , napęd bezpośredni czy przekładnia .
    Dla uzyskania płynności ruchu to musiałbyś zastosować sterowanie mikrokokiem ale nie wiem czy ma to sens dla tak prostego urządzenia , jeżeli układ pracuje bez przełożenia i z silnikiem o dużym kącie to ciężko będzie uzyskać płynność ruchu , praktycznie zastosowanie odpowiedniej przekładni powinno rozwiązać problem szarpnięć .
    Jeżeli L293D i silnik są zimne w czasie pracy to możesz pozostawić zasilanie 10V .