Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe wcielenie starych Tonsil Zg 15-c

fikus89 31 Gru 2009 00:57 14906 19
  • Nowe wcielenie starych Tonsil Zg 15-c

Witam serdecznie. Dzisiaj chcialbym sie pochwalic swoja domowa konstrukcja monitorów na głosnikach tonsil. Jest to praktycznie kopia kolumienek legendarnych Zg 15-c dodawanych do zestawu z radiem zodiak. Kolumny trafily do mnie pewnego dnia od kolegi ktory wygrzebal je gdzies w garazu. Niskie tony mialy oczywiscie posypana pianke na zawieszeniach gornych. OD razu sie napalilem i zregenerowalem glosniki, po czym podlaczajac je doznalem szoku, ze gra to naprawde niezle ! A musze powiedziec ze ucho mam dosc wyczulone bo juz wieele lat zajmuje sie naglosnieniem, prowadzeniem imprez itd. Kolumny kiedy je dostalem wygladaly tak:

To teraz troche danych technicznych o glosnikach:
    Sekcja basowa - Tonsil GDN 16/12/8
    Sekcja wysokotonowa Tonsil GDW bodajże 9/15/8/2 podłączone tak jak w oryginale przez kondensator 1,5(? juz nie pamietam) mikro
    Obudowa typu closed ~9 l wytłumiona na każdej sciance (bez przedniej) gąbką 3 cm
    Obudowa z płyty wiórowej 18 mm, skrecana wkretami co 5-10 cm i klejona, następnie szpachlowana, szlifowana, oklejona fornirem wenge, zabejcowana i polakierowana 3krotnie. Terminale zaciskowe, w środku kolumn użyłem kabli 2x 1,5mm.

Kolumny napędzane są amplitunerem Unitra Tosca 303. Mam do nich jeszcze zodiaka ale jeden kanał narazie nie jest sprawny, jak naprawie to bedzie pod zodiakiem.

Kolumny robiłem dla własnej frajdy i satysfakcji - uwielbiam przywracać takie sprzety do zycia. Początkowo miały to był tylne kolumny do kina domowego które planuje sobie zrobić w całości, jednak postanowiłem, że dam je dziewczynie ponieważ bardzo jej się spodobały :)) Ahh te baby.. (już kupiłem kolejne zg 15-c i produkcja kolejnych w trakcie :D).

Kilka słów o fornirowaniu:
    Fornir kładłem pierwszy raz w zyciu na klej butapren. Był to fornir wenge - bardzo skubaniec twardy, kruchy i wredny. Ciezko ciąć nozykiem do tapet poniewaz drewno to jest zbudowane z twardych długich igieł pomiedzy ktore nozyk wpada i ciezko je przeciac pod kątem. Przykleic fornir dałem jakoś rade jednak szczerze to naćpałem sie przy tym jak nigdy.. wyszło w miare fajnie. Zabejcowałem bejcą wenge zeby dodać pazurka kolorowi :)) Po polakierowaniu jednak załamałem się.. okazało się że fornir się skurczył kiedy schnął lakier.. i na łączeniach fornir się porozłaził :/ Jako ze mialem fornir w pasach szerokosci 16 cm łączenie bylo na kazdej sciance.. Wyglada to tragicznie, sprobowalem wiec zeszlifowac cały lakier, zaszpachlowałem i polakierowałem ponownie, jednak szpachla wykruszyła się i pęknięcia pozostały. No cóż, polecam kupować szerszy fornir lub taki który nie kurczy się ( widziałem gdzies w internecie rozpiske fornirów i tego jakie dane drewno ma wlasciwosci).

Głośniki niestety już po klejeniu zostały psikniete czarnym sprejem (bylem niecierpliwy i najpierw skleilem a potem dopiero malowałem - nie mialem mozliwosci pomalowac samego kosza..) Mysle jednak ze wyszlo w miare ok.

Kopułki wkleiłem odwrotnie, stwierdziłem ze calkiem fajnie to wyglada i pomyslalem sobie ze moze troche sredniego pasma bedzie wiecej ( trąbka cos jak w GDS ). Nie wiem czy dobrze zrobiłem, bo srednicy chyba nie doszło w ten sposob ale nie ma to chyba az tak wielkiego znaczenia :)

Kosztorys:
    Płyty z pocięciem - praktiker - 12 zł
    Lakier akrylowy około 15 zł
    Bejca - 7 zł
    Wikol - miałem
    Butapren - 15 zł (polecam jednak ten z henkla a nie polski bo kiepsko łapie :/)
    Szpachla - 7 zł
    Sprej czarny - 15 zł
    Głośniki - dostałem
    membrany - 10 zł za dwie
    Fornir - od znajomego :))
    Papiery ścierne, pędzelki i inne pierdoły nie pamiętam ale około 40 zł
    Terminale około - 10 zł
    Kable - koło 10 zł
    ------------------
    W sumie: 151 zł

Wrażenia:
    Kolumny przy podbiciu basów na tosce na 6 i wysokich na 4 grają naprawde bardzo ładnie. Co ciekawe słychać bas i to całkiem niezły! Może nie schodzą do 30 hz ale od 50-60 Hz radzą sobie całkiem nieżle. Średnica leciutko wycofana ale nie przeszkadza. Wysokie tony są bardzo ciekawe z tego GDW :) Nie sypią piachem, dość szczegółowe i nie gryzące uszu. Ogólnie rzecz biorąc za takie pieniądze nic lepszego się nie dostanie, potrafią narobić przyjemnego hałasu. Myślę, że do małego pomieszczenia nadawały by się nawet jako fronty do kina domowego.

Zdjęcia:

Nowe wcielenie starych Tonsil Zg 15-c Nowe wcielenie starych Tonsil Zg 15-c Nowe wcielenie starych Tonsil Zg 15-c Nowe wcielenie starych Tonsil Zg 15-c Nowe wcielenie starych Tonsil Zg 15-c
    Nowe wcielenie starych Tonsil Zg 15-c Nowe wcielenie starych Tonsil Zg 15-c

Aktualnie robię drugą pare kolumn dla siebie, oraz fronty na gdn 20/40. Jak skoncze to sie pochwale :) Prosze o oceny te lepsze i gorsze :) Pozdrawiam i zycze szczesliwego nowego roku!

Fajne!
  • #2 31 Gru 2009 01:00
    DJ MHz
    Poziom 24  

Te kopułki to śmiesznie jednak zrobiłeś. Obciołeś ich krawędzie? Bo widze że nie, a znacznie lepiej by wyglądały.

• #3 31 Gru 2009 01:29
    Usunięty
  • #4 31 Gru 2009 01:36
    fikus89
    Poziom 14  

Kopułki nie byly obcinane. Troche widac czarne obwodki ale to klej który wypłynął i po pomalowaniu widac go jednak niestety :( Aparat bardzo naswietlil zdjecia, na zywo nie jest to jednak tak widoczne :) Wyglada calkiem przyjemnie ale to kwestia gustu :)

Pierscienie jezeli jakies znajde na allegro to dokupie :) Niestety nie mialem czym wyfrezowac otworów zeby wpuscic glosniki.

Oczywiscie jezeli komus po drodze do Częstochowy to zapraszam na odsłuch :)

• #5 31 Gru 2009 11:03
    stanislaw56
    Poziom 19  

Witam Gratuluje samo zaparcia przy renowacji ,kolumienki wyglądaja przyzwoicie .Posiadam pierścienie od altusuów 40 i całą resztę .Życzę Szczęśliwego Nowego Roku.

• #6 31 Gru 2009 11:32
    Morpheusss
    Poziom 15  

Fornir powinno kleić się na wikol, przez to że klej ten jest na bazie wody, część wpija do forniru, zmiękcza go i ułatwia klejenie (spokojnie można okleić np walec). Minusem jest to, że fornir musi być porządnie dociśnięty przez pierwsze kilka godzin od klejenia, inaczej może się pofalować. Generalnie uważam, że ściągnęło Ci fornir dlatego, że rozpuszczalnik z lakieru rozpuścił butapren, podczas schnięcia wszystko się skurczyło no i masz ;)
    Pozdrawiam!

• #7 31 Gru 2009 12:05
    fikus89
    Poziom 14  

Mysle, ze za bardzo sie spieszylem z fornirowaniem. Zanim jeden bok wysechł już kleiłem drugi, potem następny i następny. Byłem bardzo zniecierpliwiony no i mam :)) W dodatku lakierowałem fornir który dzien wczesniej był klejony, moze gdyby butapren dobrze wysechł to polakierowanie nie miałoby wpływu na to. Mam jeszcze jedną teorie, być może lakier napłynął w szczeliny między pasami forniru, kiedy wysechł rozepchnął go na boki. I taki oto efekt.. Ale mam nauczkę - na przyszłość bede wiedzial :) A te pekniecia to bedzie pamiątka :)

• #8 31 Gru 2009 15:34
    robert1
    Poziom 16  

Właśnie kilka dni temu znalazłem takie kolumienki przy smietniku !!! Oczywiscie zabrałem ! O dziwo głośniki w bardzo dobrym stanie .Obudowy tak sobie .Grają naprawdę niezle. Będą u mnie na warsztacie służyły :-) .

• #9 31 Gru 2009 16:30
    fikus89
    Poziom 14  

Ja ostatnio wylicytowałem je za 5,50 zł na allegro w dodatku aukcja odbywała się w moim miescie wiec za przesylke nie placilem :) Glosniki juz sklejone, niedlugo beda nowe skrzynki ;)

• #10 01 Sty 2010 13:32
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kilka razy ożywiałem te paczki, dziewczynie, znajomemu, komuś jeszcze. Solidna obudowa to ich ogromny plus, jednak na tym plusy się kończą. Przetworniki są fatalne, z GDN nie ma ani basu ani dobrego środka, a wysokotonowy to porażka. Brak zwrotnicy dopełnia dzieła. Nie chciałbym ich za darmo. Szkoda pracy.

• #11 01 Sty 2010 20:23
    Ptolek
    Poziom 36  

chaka napisał:
    Brak zwrotnicy dopełnia dzieła.

Dziwne, że kilka razy miałeś do czynienia z Zg 15C i nie widziałeś zwrotnicy, a ja miałem do czynienia raz, i zwrotnica oryginalna była?
    Tak czy siak, to tylko głośniki do Amatora 2 itp. amplitunerów, więc niska półka. Ale i tak w porównaniu z niektórymi marketowymi wynalazkami nie wypadają tak źle, przynajmniej wersja ze zwrotnicą.
    Tak na temat, strasznie szare te głośniki. Brak im kontrastu, kopułka przeciwpyłowa chociaż w innym odcieniu wyglądałaby znacznie lepiej, a obecna kolorystyka głośników lepiej pasowałaby do czarnej obudowy.

• #12 01 Sty 2010 20:32
    Usunięty
  • #13 01 Sty 2010 23:47
    jaroel
    Poziom 14  

Ładne kolumienki, grałem takimi jako pierwszym zestawem stereo, bardzo miło wspominam,gdzieś mam jeszcze obudowy chyba, to nacięcie trochę wg. mnie nie trafione, lepiej by było bez, a tak to fajne.

• #14 01 Sty 2010 23:54
    fikus89
    Poziom 14  

Glosniki nie sa takie szare na zywo - sami wiecie jak wychodza zdjecia z lampa blyskowa. Co do jakosci glosnikow - w tych kolumnach byly stosowane gdn 16/12/8 lub 16/15/8. Mam 2 zestawy kolumn i jedne wlasnie są na 12 W a drugie na 15W. I o dziwo roznica jest ogromna - w 15 W wersji basu nie ma w ogole, natomiast 12stki grają bardzo fajnie i potrafią zagrzmieć. Zgadzam się, nie jest to wysoka polka, ale w porownaniu z wieza panasonica ktora stoi na jednym ze zdjęć, moje kolumny wypadają podobnie, moze nawet lepiej. Niech ktos sobie jeszcze porowna tylko koszty i odpowiedz sama sie nasunie czy bylo warto.

• #15 02 Sty 2010 00:38
    mkpl
    Poziom 37  

Ładnie ładne ;) dobrze, że jeszcze ktoś reanimuje takie sprzęty. Sam miałem te kolumny w wersji 15W i szczerze basu mi nie brakowało a napędzałem je Zodiakiem :D
    Co do samych kolumn i przetworników z czasem możesz podmienic przetworniki na jakies Tesla ARN i wysokotonowy kopułkowy

• #16 03 Sty 2010 15:04
    Shadowek
    Poziom 31  

fikus89
    Jak widzę koszty, to stwierdzam że nie było warto ;)

Bez sensu ożywiać stare, źle brzmiące kolumny...

• #17 11 Sty 2010 12:03
    skaktus
    Poziom 37  

Shadowek napisał:
    fikus89
    Jak widzę koszty, to stwierdzam że nie było warto ;)

Bez sensu ożywiać stare, źle brzmiące kolumny...

Bez sensu ? Autor pisał że dla własnej satysfakcji, więc o co chodzi ? Chłop jest zadowolony, kolumny grają więc nie widzę problemu... ;)

Mi się nie podobają odwrotnie wklejone kopułki - niedawno była na to moda w tanich głośnikach i to mi się nie podoba.

Ogólnie zły efekt dają rozjechane forniry ...

• #19 25 Kwi 2011 00:49
    fikus89
    Poziom 14  

Książe Radziwił napisał:
    Nie wiem jak ty to zrobiłeś , oraz że nikt nie zauważył tego ,że zawieszenie wkleiłeś do zewnętrznej strony głośnika ... jaki to miało cel ?

A to moje naprawiane rok temu :

https://obrazki.elektroda.pl/40_1279178234.jpg

https://obrazki.elektroda.pl/80_1279178234.jpg

Twoje tez ladne w stylu retro ;) pierscienie fajne.

Kolumny o ktorych ten temat przepadły wraz z kobietą :P Już ponad rok temu.. ;)
    ... ale brakuje mi tylko kolumn ... nie wierz nigdy kobiecie ;)

Zapomniałem dodać. Zawieszenia kupiłem już wklejone w membrany w zestawie. Tak już bylo :)

• #20 26 Kwi 2011 22:57
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

Bo moje to wersja zg15-c11 wersja ze zwrotnicą posiadają trochę inne maskownice,moje nie przepadły lecz też kobieta używa u siebie w domu,muszę ich pilnować,mam do nich sentyment i być może niedługo sprawie sobie drugą parę w razie czego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME