Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa Subwoofera (głośnik, wzmacniacz)

31 Dec 2009 01:18 2744 21
  • Level 9  
    Witam.
    Zamierzam zrobić/dokończyć budowę subwoofera. Posiadam 2 głośniki 30/120/1 w obudowie 120l gra ładnie i nisko. Wykorzystuje potencjał suba w 20% ponieważ posiadam tylko wzmacniacz 90wat/4r. Moje pytanie jaki wzmacniacz zastosować? Mam do wybory 5: 1.Panel irka sub300 480zł ( irek produkuje jeszcze wzmacniacze?) wypada 150wat na jeden głośnik.
    2. PA 15.1 400W 399zł ( z tego co wyczytałem ma ok 300wat rzeczywistych)
    3. Holton 400 (nie składałem, nie umiem trzeba kupić gotowy panel) cena: ??
    4.Matronix WXP300T.koszt:335zł.
    5.STX S-300-W cena 498zł
    Który z wymienionych wzmacniaczy będzie najlepszy i najtańszy.

W grę wchodzi jeszcze sprzedaż 30/120/1 i kupienie 32/450. Czytałem spór na temat tych głośników i nie wiem który lepszy. Proszę o poradę.
    Dziękuje i pozdrawiam.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    User under supervision
    W 120L masz zaaplikowaną 1szt tego głośnika? Czy 2szt.? Co do wzmacniacza to ja zawszę wolę mieć zapas mocy w zależności od głośnika. Np. w przypadku głośnika 120W proponował bym wzmacniacz nie słabszy niż 200W rms oczywiście na ten głośnik :) Przy 32-450 będziesz potrzebował już czegoś z rzędu 500W rms przynajmniej żeby ładnie rozruszać ten głośniczek. Osobiście mam młodsze wersje 32-300 i powiem Ci że DAP AUDIO 900 czy ADS LX800 które mają moc 2x250W/8R ADS i 2x300W/8R DAP nie wykorzystują tego głośnika. Przy napędzie paczek DAP'em czyli podaniu na głośnik jego mocy rms - 300W widać że jest mu tej mocy jeszcze mało... kopułka głośnika nawet się nie nagrzewa :) Swego czasu gdy paczką zdarzyło się grać pod 2x400W rms / 8R kopułka po 5-7 godzinach grania była ciepła ale głośniki grają do dziś czyli ok. 4 lata i nigdy do tego czasu nie odmówiły posłuszeństwa :) Tak że polecam :)
  • Level 9  
    2 sztuki w 120L. Jednak pozostanę przy tonsilach mniej wydam na wzmacniacz. Luke15 to jaki polecasz wzmacniacz żeby wykorzystać te tonsile??
  • Helpful post
    User under supervision
    Hmm... wiesz, są gusta u guściki... Masz 240W rms... a ile R? Myślę jednak żę do tej paczki, holton 400 dał by radę :) Szukał bym coś rzędu 350-400W do tej paczki.
  • Level 9  
    Jeden 30/120/1 ma 8ohm w połączeniu równoległym wychodzi impedancja wypadkowa 4ohm. Holton 400 byłby bardzo dobry ale nigdy nie składałem nic więc wolał bym kupić jakiś gotowy panel. :) Myślę że 500zł będzie wystarczającą kwota żeby kupić coś porzadnego. Co polecacie??
  • Helpful post
    Level 21  
    Panel sub 300 od irka.
    Ztym że byś musiał poczekać trochę na niego bo ma sporo zamówień.

A stx daruj sobie on ma 200 rms to za mało na te gdny.
  • Level 9  
    A panel irka wysteruje ładnie te gdny??
  • Helpful post
    Level 21  
    No to nie 150 wat będzie szło na głośnik.
    Chyba że chcesz panel sub 450 też jest ale kosztuje chyba 600 zł czy więcej.W tedy 220 wat na głośnik ale myśle że to już za dużo,w końcu on ma 120 wat mocy ciągłej,w sumie razem 240.
  • Helpful post
    User under supervision
    Trudno powiedzieć... myślę że ten 300W to tak na styk będzie :) W końcu to tonsil :) Najlepszy byłby holton 400, możesz poszukać gotowych układów na allegro.
  • Level 11  
    Słuchałem u znajomego wiele razy suba na panelu 400 Irka i jest bardzo dobry wzmaczek.

Regulamin p.10.9
    (dj-MatyAS)
  • Level 9  
    To decyduje sie na panel irka sub 300. Będe zmieniał obudowę do suba(nie ma miejsca na wzmacniacz). Jaką obudowę byście proponowali?? 120l to wystarczająco??
  • Helpful post
    User under supervision
    Tak, 120L ale netto ;) To nawet za dużo, gdyż przy 2 szt. objętość może być nieco inna, ale nie powinna być mniejsza niż ok. 100L i tak objętość ma Ci wyjść już po odliczeniu wzmocnień, głośnika i b-r.
  • Helpful post
    Level 25  
    W zeusach siedzi 2xgdn 30/120 w 90l i o żadnym zejściu nie ma mowy. Wiec myslę ze 10l wielkiej różnicy nie zrobi i efekt będzie podobny jak w zeusie, czyli marnota. Osobiście dawałbym OD 120L w górę.
  • Helpful post
    User under supervision
    Może od razu kolega zaproponuje 200L na 2x12" ?? :) Powodzenia takiej konstrukcji. To że o zejściu nie ma mowy nie świadczy jedynie pojemność paczki. 100-120L dla tych głośników jest wystarczająco. Gdyby kolega dawał powyżej 120L fakt - może i zejście by się poprawiło ale kosztem głośników gdyż w takiej paczce ich wytrzymałość mechaniczna była by marna. O zejściu świadczy to jak została zestrojona paczka, jakie głośniki a niekiedy jakość wzmacniacza jakim są one napędzane.
  • Helpful post
    Level 25  
    Jeżeli autorowi tematu zależy na zejściu to właśnie dlatego powinien zastosować większą obudowę. I tak też powinien zrobić jeżeli ma to być SUBwooer a nie woofer siejący jedynie kickbas powyżej 50Hz.
    Oczywiście wiem, że w przypadku większej obudowy wytrzymałość mchniczna spada, ale subwooferów chyba nie buduje się po to aby przyjmowały setki wat mocy, tylko po to, aby schodziły SUBnisko.
    Quote:
    To że o zejściu nie ma mowy nie świadczy jedynie pojemność paczki

W tym przypadku świadczy, drogi kolego. Te głośniki są dobrymi przetwornikami na subwoofer i ogranicza je tylko i wyłącznie pojemność obudowy (w zeusach - czyli w 90L obudowie bassreflex) Nie mówie tu o tandemach czy jeszcze innych konstrukcjach, ale konkretnie o tej.

Quote:
    Gdyby kolega dawał powyżej 120L fakt - może i zejście by się poprawiło ale kosztem głośników gdyż w takiej paczce ich wytrzymałość mechaniczna była by marna

Coś za coś, albo chce się mieć subwoofer, albo woofer. To chyba normlane. Jak zastosuje mniejszą to o 35Hz będzie mógł tylko pomarzyć.

Quote:
    O zejściu świadczy to jak została zestrojona paczka

Strojenie paczki, pomaga tylko głośnikowi w danej częstotliwości i w jej granicach.
  • User under supervision
    exik wrote:
    Jeżeli autorowi tematu zależy na zejściu to właśnie dlatego powinien zastosować większą obudowę. I tak też powinien zrobić jeżeli ma to być SUBwooer a nie woofer siejący jedynie kickbas powyżej 50Hz.
    Oczywiście wiem, że w przypadku większej obudowy wytrzymałość mchniczna spada, ale subwooferów chyba nie buduje się po to aby przyjmowały setki wat mocy, tylko po to, aby schodziły SUBnisko.

Tak więc w przypadku dania większej obudowy otrzymujemy subwofer mulący tak że aż głowa boli... w takim litrażu bas będzie dudnił a nie grał. Gdyby był to dobry głośnik to 1szt. w 60L powinna schodzić nisko, więc w tym przypadku nie możemy mówić o głośniku do zastosować subniskotonowych.

Druga sprawa - subwofery muszą przyjmować jak to powiedziałeś "setki watów" gdyż bez tych watów grają bardzo marnie... Co koledze z subwofera schodzącego do 30Hz skoro przy 100W głośnik będzie latał jak szmata? Co koledze z takiego subwofera skoro nadstawki "no name" zagrają głośniej? Skoro subwofer nie będzie mógł przyjąć wystarczająco dużej mocy by dostać kopa, to nic mu po zejściu. Fakt, zejście się liczy, ale bez jaj... nie damy przecież do głośnika 12" paczki 100L, bo w takiej paczce to już 15" sobie bardzo dobrze radzi i schodzi.
  • Level 9  
    Podpowiem, że słucham muzyki electro-house, techno, rnb, głównie muzyka clubowa i tą co graja w radiach:) Pokój 22m^2. Reszta kolumn to tonsil disco 110 cięte od 120hz. (wymiana na coś lepszego niedługo). Miałem 1gdn-a w 68l strojone na 36hz testowany był na holtonie 400, bas był mocny, niski i taki mięsisty. I taki bas chciałbym otrzymać tylko mocniejszy .
  • Helpful post
    User under supervision
    Powiem Ci tylko tyle... że w tym przypadku duża paczka nie zda roli... gdyż w takiej muzyce liczy się impuls, a w tak dużej paczce będzie on bardzo słaby... Głośnik będzie zamulał, ale będzie niżej schodził niż w przypadku paczki z mniejszym litrażem w której głośnik nie zejdzie może tak nisko ale będzie miał lepszy impuls i efektywność... Wiec teraz sam musisz zdecydować i powiedzieć na czym zależy Ci bardziej.
  • Level 9  
    A mógłby ktoś zrobić charakterystyke w programi WiniSd? Bo z moim Iplusem po limicie ciężko z ściąganiem i ogólnym przeglądaniem stron. Byłbym bardzo wdzięczny.

Budowa Subwoofera (głośnik, wzmacniacz) Nie wiem czy mi dobrze to wyszło. Różnica niewielka jest. Proszę o porade.
  • Helpful post
    User under supervision
    Ja pokusiłem się na zrobienie symulacji paczki 140L strojonej na 30 Hz i w sumie z użyciem tego głośnika impuls byłby nie najgorszy :) Co prawda w okolicach 20Hz jest on bardzo duży ale po co komu słuchać 20Hz ;) Potem jak widzimy z poniższej charakterystyki impuls maleje bardzo szybko więc nie będziesz odczuwał żadnego opóźnienia. Zejście przy -3dB to 49Hz więc w sumie... albo WinIsd się myli... albo głośnik nie zejdzie zbyt nisko... lub też miałem złe parametry... Jeśli się pomyliłem to proszę o ewentualną poprawę :)

Charakterystyka:

SPL:

GROUP DELAY (impuls):
  • Level 9  
    Zastosuje 112l netto strojenie na 36Hz. Bo 140l to za dużo, przy takiej muzyce co słucham potrzebny jest impuls, zejście stawiam na drugim miejscu, ale nie oznacza to, że go nie potrzebuje.
  • Helpful post
    User under supervision
    Według mnie strojenie na 36 Hz to zbyt wysoko jak na ten głośnik gdyż ma on Fs 26 Więc 30Hz to będzie najodpowiedniejsze strojenie... Daj 120L 30Hz i będziesz zadowolony :)