Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Infinity Reference 7541a - potrzebna pomoc przy naprawie

Daniel_GSM 31 Gru 2009 09:01 1578 6
  • #1 31 Gru 2009 09:01
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Problem dotyczy Infinity 7541a.
    Wszystko było z tym wzmacniaczem dobrze gdy był wysterowany ze słabszych radioodtwarzaczy np stare SONY czy stary PIONEER.
    Wczoraj jednak podłączyliśmy nowego ALPINE model 9882r. Widocznie to radio zbyt mocno wysterowało wzmacniacz bo ... przestał grać.

Problem wyglądał tak:
    Po kilku minutach "zabawy" wzmacniacz przestał grać - słychać było tylko delikatny dźwięk z suba (wzmacniacz jest wykorzystany tylko do suba)
    Po podłączeniu świeciła się kontrolka power i clip - clip swieciła tylko w momencie kiedy podłączone zostały chincze do wyjścia radia.
    Na początku myślałem, że to końcówka mocy, ale to raczej nie to, ponieważ podczas dotykania palcem chinczy wejściowych słychać było w subie wzmocniony przydźwięk.

Po rozkręceniu wzmacniacza sprawdziłem wszystkie tranzystory końcowe TIP35 i TIP36 - wszystkie sprawne.
    Podejrzewam, że problem tkwi w obwodach wejściowych opartych na wzmacniaczach NJM2068 - jest ich tam kilkanaście - kilka smd i kilka w tradycyjnej jednorzędowej obudowie.

Najlepsze jest to, że oba kanały we wzmacniaczu padły - tak samo lewy i prawy oraz przód i tył - po podłaczeniu sterowania na któryś z kanałów efekt był taki sam - czyli podczas dotykania palcem słychać było przydźwięk i to mocno wzmocniony - tak jakby wzmacniacz normalnie wzmacniał.

Nie wiem jak się zabrać za sprawdzanie tych 2068 - jest ich kilkanaście a wymieniać wszystkie to porażka...

A teraz dlaczego piszę, że wszystko to było - ponieważ podczas sprawdzania całego wzmacniacza w środku w pewnym momencie wysiadło napięcie +15 i -15 zasilające wzmacniacze operacyjne 2068 i całą płytkę regulacji ... - teraz wspomnianego wyżej efektu przydźwięku już nie ma niestety i świeci się dodatkowo kontrolka protect.

Sprawdzałem wcześniej napięcia na kolektorach tranzystorów końcowych - przetwornica podawała napięcie około 40V - teraz przy braku tego napięcia +15 na kolektorach jest około 30V zaraz po włączeniu a po chwili spada do 17V, tak więc przetwornica już raczej nie pracuje...

Czy ktoś jest w stanie mnie chociaż trochę pomóc w odnalezieniu usterki w tym wzmacniaczu?

• #2 04 Sty 2010 02:17
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

No to ciąg dalszy...

Jeśli chodzi o przetwornicę to poradziłem sobie bezproblemowo - uszkodzone były dwa tranzystory w torze zabezpieczenia - blokowały pracę przetwornicy.

Teraz już tylko pozostał problem z wejściami - po podłączeniu na wejście sygnału świeci się "clip" - tak jak to opisałem wcześniej...

Może ktoś pomoże?

Poniżej link do schematu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7481913#7481913

• #3 04 Sty 2010 05:42
    27c256
    Poziom 12  

Jeżeli dotkniesz palcem gniazda wejściowego(cinczy) i usłyszysz przybrum w głośniku tak jak napisałeś to czyli wzmacniacz jest sprawny . W tym przypadku sprawdź masę cinczy między radiem a wzmacniaczem , mogło i ją upalić nawet w samym radiu.Tak więc weź miernik i ustaw na pi... potem jedną sondę dotknij do masy radia a drugą do masy cinczy w radiu jeżeli nie ma przejścia to jest brak masy,jeżeli jest przejście to radio jest dobre .Następnie sprawdź przewód cinczowy radio wzmacniacz , a takze masę cinczy wzmacniacza, tylko że masa cinczy wzmacniacza jest odseparowana od masy obudowy wzmacniacza .Będziesz musiał rozkręcić wzmacniacz żeby to sprawdzić , później pisz dalsze uwagi ok.

• #4 04 Sty 2010 09:52
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Wzmacniacz juz dawno rozkręcony bo naprawiałem przetwornice :)

Sprawa o której piszesz odpada - stało się to tak jak pisałem po tym jak wysterowałem wzmacniacz z Alpine - widocznie za bardzo...

Sprawdzałem na innych kablach i na poprzednim radiu Sony ... to nie jest powód usterki

• #5 08 Sty 2010 18:25
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

a może ktoś mi podpowie jak sprawdzić te układziki NJM2068?

• #6 11 Sty 2010 08:37
    bibul
    Poziom 19  

Przecież to zwykły dual opamp - co to dużo sprawdzać - podstaw innego (np TL082 - uwaga na zmianę wyprowadzeń), jeśli masz podejrzenia co do niego.

• #7 11 Sty 2010 10:36
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

bibul napisał:
    Przecież to zwykły dual opamp - co to dużo sprawdzać - podstaw innego (np TL082 - uwaga na zmianę wyprowadzeń), jeśli masz podejrzenia co do niego.

Jest ich 15 sztuk - jak sobie wyobrażasz podstawienie wszystkich i kombinować z wyprowadzeniami?

Tak w ogóle to problem już rozwiązany - postaram się go opisać w innym dziale.
    Poradziłem sobie sam bo na forum żadnej pomocy nie uzyskałem - widać mało kto tutaj ma do czynienia z naprawą wzmacniaczy tego typu.

Temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME