Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka wkładka do gramofonu TELEFUNKEN STS-1?

Battrek 31 Gru 2009 11:18 3649 8
  • #1 31 Gru 2009 11:18
    Battrek
    Poziom 9  

Witam!

Jestem nowy, więc pozwolicie, że sie przedstawię. Jestem Jan i jestem muzykiem:
    www.organy.net/jan
    Z racji wykonywanej pracy nie muszę chyba wyjaśniać co znaczy dla mnie słuchanie płyt :-)
    Mam ich sporo. Głównie klasyka i jazz. Tyle tytułem wstępu :-)

Mam gramofon... Mam problem... :-)
    Mój gramofon to bardzo dobry model Telefunkena STS-1 - direct drive, 2 motory itd.
    Niestety ramię w tym gramofonie jest dostosowane do bardzo lekkiej wkładki.
    Normalnie montowali tam ortofony LMA5. Jest to podobne do wkładki typu ortofon concorde (jak dla DJ).
    Była ona bardzo lekka. Te dla DJ są cięższe i dlatego to nie rozwiązuje problemu. Nie mogę tego upolować ani na allegro,
    ani w komisach (na wolumenie)...

Może ktoś podpowie mi co mam zrobić. Lekki headshell?, lekka wkładka?, i to i to? itd itp... Może ktoś coś zaproponuje... Chętnie kupię jeśli za rozsądne pieniądze. Nie powiem, że mogę (bo oczywiście chcę) wydać na to sporo grosza...

Ostatnio w akcie desperacji kupiłem nawet JVC QL F-61
    http://allegro.pl/item860397617_super_g ... _f_61.html
    Może ktoś z Was zna ten model? Dobry? Napiszcie proszę szczerze co sądzicie...

Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi!

Jan (Battrek)

0 8
  • #2 31 Gru 2009 11:45
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co to znaczy "bardzo lekka wkładka"? O niskiej masie własnej? Patrząc na ten gramofon Telefunkena, to mam wrażenie, że ma on standardowe ramię typu J, którego masa własna i ułożyskowanie predestynują do zastosowania np. AT95E, AT110,120E firmy Audio-Technica. Wszystkie te trzy typy wkładek bardzo dobrze współpracują z ramionami o umiarkowanej masie własnej. Można również popracować nad zmianą główki ramienia. Zastosowanie lżejszej pozwoli na zastosowanie cięższej wkładki.

GM

0
  • #3 31 Gru 2009 11:56
    Battrek
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

W specyfikacji jest napisane o wkłądce:
    Cartridge: Ortofon low mass Concorde LMA5; Tracking weight: 1.5-2g

Chodzi o bardzo niską masę własną wkładki. Na innej stronie widziałęm, że montowali do tego gramofonu także inną wkłądkę:
    Audio Technica AT 52

W każdym razie lekka wkładka GRADO z aluminiowym headshellem okazuje się być zdecydowanie za cięzka do tego gramofonu.

Będę wdzięczny za jakąś pomoc.
    Może powie Pan gdzie wkleić ten wątek bo teraz jest chyba w niewłaściwym miejscu.

Nie bardzo znam sie na forach, a tym bardziej takich wielkoludach jak elektrona.pl

Pozdrawiam i jeszcze raz serdecznie dziękuję za odpowiedź.
    BAttrek

0
  • #4 31 Gru 2009 12:26
    Grzegorz Markowski

Zacznijmy od tego, że skala na ciężarku przeciwwagi jest ruchoma względem samego ciężarka i oznaczenia skali będą adekwatnej jedynie dla wkładki, którą dołączał producent do gramofonu lub innych wkładek o tej samej masie własnej.
    Myślę, że ciężarek przeciwwagi ma wystarczającą masę, aby zrównoważyć i wywrzeć właściwy nacisk dla szerokiej gamy wkładek. Przy czym nacisk musi być mierzony za pomocą wagi, a nie wskazań skali na ciężarku.
    Wkładka AT110E ma masę własną 7,1g i stawiam dolary przeciwko orzechom, że po jej założeniu uda się nastawić właściwy nacisk. Inna sprawa to rezonanse własne układu wkładka - ramię. Ale tym bym się na razie nie przejmował.

GM

0
  • #5 31 Gru 2009 13:04
    Battrek
    Poziom 9  

A jaki headshell założyć żeby nie był za ciężki. Może zna Pan jakieś wkładki wyglądające jak ortofon concorde, które są lekkie i headshell byłby niepotrzebny.
    Pozdrawiam!

Dodano po 31 [minuty]:

Przed chwilą rozmawiałem przez telefon z człowiekiem, który ma do sprzedania na allegro taki model Telefunkena. Powiedział żeby założyć inny ciężarek na tył i nie będzie problemów. Gdybym ja się na tym znał :-(
    No nic może ktoś podpowie...

0
  • #6 31 Gru 2009 15:50
    Grzegorz Markowski

Skoro producent fabrycznie zaopatrzył ten gramofon we wkładkę tzw. "długą" czyli bezkoszykową, to istotnie ciężarek może być za lekki aby zrównoważyć standardową wkładkę z koszykiem. Proszę zmierzyć średnicę trzpienia na który nakręcany jest ciężarek, zważyć sam ciężarek i pokazać na forum zdjęcia trzpienia.
    Mam kompletną przeciwwagę o masie 100g, która pochodzi od gramofonu z mocowaniem wkładki do koszyka. Przeciwwaga jest mi zbędna i jeśli będzie pasować do ramienia w gramofonie Kolegi, mogę ją Koledze wysłać.

GM

0
  • #7 31 Gru 2009 16:57
    Battrek
    Poziom 9  

Wielkie dzięki za pomoc i propozycję. Wklejam fotki... może coś podpowiedzą.
    Nie ukrywam, że najchętniej kupiłbym taką wkładkę jaką miałem bo z tym ciężarkiem to mogę sobie nie poradzić :-) Chyba, że ktoś mi pomoże :-)
    Pozdrawiam sylwestrowo. Chętnie odwdzięczę się za pomoc którąś z moich płyt - jeśli nie stroni Pan od muzyki organowej :-)) A nawet jeśli to była to audiofilska produkcja i można na tym potestować swój sprzęt.
    Jaka wkładka do gramofonu TELEFUNKEN STS-1?Jaka wkładka do gramofonu TELEFUNKEN STS-1?

0
  • #8 31 Gru 2009 17:26
    Grzegorz Markowski

Hmmm...
    Przeciwwaga pokazana na zdjęciach "wygląda" dość ciężko i myślę, że da się z jej pomocą ustawić właściwy nacisk igły na płytę przy zastosowaniu wkładki z koszykiem.
    Proszę wykonać następujące czynności:
    - obciążyć ramię w punkcie mocowania wkładki, bez wkładki oczywiście, trzema monetami o nominale 2 złotych. To da obciążenie ok. 15,5g, równe masie wkładki AT95 wraz z popularnym koszykiem Reloopa.
    - "zrównoważyć" ramię gramofonu, czyli tak obracać ciężarkiem przeciwwagi aby przesuwał się on do tyłu, patrząc od przodu gramofonu, do momentu w którym koniec ramienia obciążony monetami, uniesie się minimalnie do góry w stosunku do swojej normalnej pozycji w trakcie odtwarzania płyty. Zrobić zdjęcia przeciwwagi w tej pozycji ramienia.
    - zmierzyć długość ramienia od środka uchwytu w którym jest zamocowane, do miejsca w którym montuje się wkładkę.

Jeśli próba podana pod drugą kreską wypadnie pomyślnie, to będzie oznaczać, że przeciwwaga ma wystarczającą masę aby zrównoważyć masę wkładki z koszykiem.

GM

0
  • #9 02 Sty 2010 18:23
    Battrek
    Poziom 9  

Witam!
    Dzięki za odpowiedź i porady. Przepraszam, że odpowiadam dopiero teraz ale dopiero dziś wróciliśmy z sylwestra :-) Tak zobaczyłem, że w tych ujęciach przeciwwaga wygląda na sporą :-) ale to tylko wrażenie. Ciężarek jest mały.
    Mój problem z tego co widzę jest znany; napisałem podobny post na forum:
    winyl.net
    oto link: http://winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=132
    Odpowiedział mi Administrator forum. Nie poleca doważania itp...
    Spróbuję wykonać co Pan radzi. Co mi w sumie szkodzi.
    Dam znać jak wyjdzie eksperyment. Tymczasem poluję
    na używaną wkładkę Ortofon Concorde LMA.
    Wielkie dzięki za życzliwość. Może jeszcze coś Panu wpadnie do głowy? :-)

Wszystkiego dobrego z okazji Nowego Roku!!!

Battrek
    www.organy.net/jan

0