Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poradniki na temat właściwego lutowania

Elektronik9 01 Sty 2010 22:19 25811 49
 • #31
  cobras
  Poziom 13  
  Każdy powinien wiedzieć że topnik to podstawa. Takie poradniki są ok bo wielu moich znajomych nie ma o lutowaniu pojęcia i kiedy zakładaliśmy 17 lat temu domofony to wszystkie połączenia (wykonane przez amatorów) musiałem poprawiać z powodu "zimnych lutów" moich współpracowników. pasta lub kalafonia to podstawa. Po latach każdy już wie jak szybko i bez uszkodzeń wlutować "scalaka"
 • PCBway
 • #33
  pp74
  Poziom 25  
  Dioda1796 napisał:
  TokamakPl napisał:
  Dioda1796 napisał:
  Mam ogromne pytanie, gdzie można dostać takie imadełko jak na 6 filmie pt. „How and WHY to Solder Correctly” , albo chociaż poprosił bym o jakąś nazwe tego imadła.

  Imadło obrotowe? http://images.google.pl/images?hl=pl&source=h...%82o%20obrotowe&lr=&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi


  Chodzi mi tu o to dociskanie od góry ze z boku są te zęby zaciskowe. Pięknie pokazane na 2,12 minucie  Taki wynalazek to imadło modelarskie z przegubem kulowym.
  Kupiłem ostatnio takie:
  Link

  Bardzo przydatny przyrząd.

  Pozdrawiam
 • #36
  emil
  Poziom 15  
  Do wszystkich amatorów lutowania. Aby mocno i ładnie połączyć dwa lub więcej przewodów to trzeba najpierw nawinąć "sprężynkę" z drutu Cu lub posrebrzanego, o średnicy wewnętrznej takiej aby swobodnie umieścić w niej końcówki, które chcemy połączyć i dopiero wtedy lutujemy. Takie połączenie będzie bardzo trwałe i nie będzie z wyglądu przypominało "smarkanie" cyną po przewodach. A co do innych typów lutowania to wszystko zależy od rodzaju łączonych elementów, spoiwa i topnika. Wszystko zawarte jest w normach IPC - D -610.
 • PCBway
 • #37
  drzasiek
  Specjalista - Mikrokontrolery
  Różne cuda można robić.. jeśli lutujemy cienkie druty to nie trzeba żadnych cyrków, sprężyn itd.. Przy cienkich przewodach nie trzeba nawet pasty, kalafonii czy innego topnika, ten zawarty w cynie wystarcza.. wystarczy skręcić końce tak aby się nie rozszczepiały, każdy osobno a nie razem skiklać bo potem to trzeba rozrywać w razie potrzeby.. przyłożyć grot do końca przewodu który cynujemy tak by się rozgrzał i cynę przyłożyć na granicy styku grota i przewodu, przewód wessie cynę i pięknie zostanie pocynowany, w przypadku łączenia przewodów pocynowanych pasuje dodać troszkę topnika bo ten z cyny już odparował w trakcie pierwszego lutowania..
 • #38
  gemiel
  Poziom 21  
  Darom napisał:


  Ale właśnie w firmiku 7 gościu pokazuje jak nie powinno się lutować.  Tak... takich filmików to można kręcić miliony. Tylko po co zajmować czas i miejsce na pokazywanie tego jak się nie powinno czegoś robić. Na kolejnych filmach powinni trzymać lutownicę za grot :-)
 • #39
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #40
  paszaww123
  Poziom 16  
  Dzięki tym poradnikom zauważyłem błędy które do tej pory popełniałem przy lutowaniu. Teraz już wiem jak prawidłowo i fachowo lutować ;)
 • #41
  Michalo_007
  Poziom 14  
  No właśnie takie filmy uzależnione są od wykonawcy ponieważ każdy ma swoją metodę jak ktoś wcześniej mówił że szybciej skręcić dwa przewody niż je ocynować i połączyć. Oczywiście skręcenie przewodów przyśpieszy ten proces, ale nie chciałbym potem tego rozlutowywać :/
 • #42
  fabi
  Spec od car audio
  Najlepiej to wzorować się na filmach przedstawiających certyfikowanych trenerów IPC
  np. te filmy:

  Link


  Link


  Link


  oraz

  Link


  Podczas prezentacji została użyta kultowa na zachodzie oraz w stanach stacja Metcal, która ze względu na cenę nie jest popularna w Polsce.
 • #43
  amator2
  Poziom 17  
  Niestety chociaż, to najlepsze filmy, jakie widziałem na Youtube, to cały ten osprzęt, który został zaprezentowany, nijak ma się do naszej "chińskiej" rzeczywistości !. Na pierwszym filmie, widać, wiele stacji różnych producentów. Autor do lutowania używa grotu i stacji firmy JBC, widać charakterystyczną zielona rączkę. Grot pewnie C245-038 lub C245-938 .W drugim i trzecim filmie, użyta została stacja PACE typu MBT-250 ( widać ją na półce po prawej stronie, trzy kanały i wyświetlacz LED), do tego zwykła rączka PS-90 i grot typu hoof. w trzecim filmie, autor używa Metcala, ale przedtem innego wynalazku, jak spoiwo o niskiej temperaturze topnienia i podgrzewacz firmy Zephyrtronics. Używa też cały czas topnika TSF-6502, który kosztuje ponad 50zł za 10ml , drogi i bardzo dobry, najlepszy jaki testowałem. Można, sobie tylko życzyć, takiego wyposażenia warsztatu !.
 • #44
  Elektronik9
  Poziom 30  
  Szybkie pytanko: czy gąbka od kąpieli nadaje się do czyszczenia grota?
 • #45
  TokamakPl
  Poziom 16  
  Elektronik9 napisał:
  Szybkie pytanko: czy gąbka od kąpieli nadaje się do czyszczenia grota?

  Nie, ale taka metalowa do mycia garków tak.
 • #46
  Elektronik9
  Poziom 30  
  Dlaczego taka od kąpieli się nie nadaje?
 • #47
  fabi
  Spec od car audio
  A czy gąbka od kąpieli odporna jest na wysoką temperaturę grota? Spróbuj, nasącz gąbkę wodą destylowaną i zobacz czy grot jej nie roztopi.
 • #48
  amator2
  Poziom 17  
  Ile zwykła gąbka wytrzyma przeciągnięć grotem o temperaturze 350 stopni ?
 • #49
  szczodros
  Poziom 18  
  Sprawdź ;-). Ale pewnie nic.
  Ja mam przymocowaną do podstawki kawałek szczotki drucianej z obciętym "włosiem".
 • #50
  Niuniek_84
  Poziom 23  
  Witam,

  Tak czytam czym czyścić grot i normalnie chyba śnię:
  - gąbka do naczyń, kąpieli - mimo nasączenia wodą, będą zostawały śladowe ilości PP, i gratuluję dalszego lutowania PLC itp....
  - drucik do naczyń - pewnie, jak nie szkoda grota to można, tylko że po pół roku będą takie rysy na grocie, że cynę będzie pewnie łapał w połowie wysokości.

  Na pewno nie jestem ekspertem lutowania, ale brałem kilka lekcji u zawodowców, gdzie ich luty wyglądały w stu procentach idealnie. Każdy z nich odradzał mi druciki, gąbeczki PP, szmatki, filce, itp ... tylko kupno firmowej gąbeczki do czyszczenia grota, nasączoną wodą demineralizowaną.

  Stosuję taką technikę po dziś dzień, grot ma już przepracowane ponad 1500h a jego końcówka wciąż lśni :)

  Filmy są bardzo dobre dla nowicjuszy, daje szybki obraz jak podejść do sprawy.
  Jednak by dobrze lutować, trzeba trenować, sprawdzać różne rodzaje grotów, topniki, kupować różnych producentów cyny, stopy cyny ... poznanie tego, procentuje ślicznym lekko wklęsłym i lśniącym spoiwem.

  Kolega "amator2" słusznie ocenił sprzęt przedstawiony w filmach, każdy z nas chciałby mieć takie zaplecze sprzętowe + szufladkę chemii :)
  Najważniejsze są umiejętności, nawet zwykłą chińską lutownicą można wykonać poprawne spoiwo, jednak gdy w rolę wchodzi precyzja, delikatność musi wkroczyć sprzęt z górnej półki jak Pace, Goot, Metalco, JBC, Rocco - nie koniecznie Weller który technologicznie jest 20lat do tył.

  Pewnie wiele osób powie, co się czepiam tanich stacji ... ale jest różnica, choćby w stabilizacji temperatury +/- 50stopni, czy +/- 0,1 stopnia co lepsze ? :)
  Wszystko zależy od naszych wymagań :)

  Pozdrawiam