Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poradniki na temat właściwego lutowania

Elektronik9 31 Gru 2009 11:19 25397 49
  • #2 31 Gru 2009 13:37
    seba_x
    Poziom 31  

Szkoda że po angielsku .

• #3 31 Gru 2009 13:59
    pawello148
    Poziom 12  

uczcie się angielskiego , w końcu wszytki dokumentacje masz po angielsku... Elektonik9 dzięki za wsad:)

• #4 31 Gru 2009 15:30
    Popak
    Moderator na urlopie...

pawello148 napisał:
    uczcie się angielskiego , w końcu wszytki dokumentacje masz po angielsku...

A język Polski to brzydki język?
    W końcu jesteśmy w PL i ciągle mówimy po Polsku.
    Wracając do tematu to niektóre techniki są trochę dziwne. Ale każdy wybiera taką jak mu jest wygodniej lutować.
    Ps.Też bym wolał obejrzeć filmik z ojczystym języku nakręconego z userów elektrody bo znaleźć w internecie i zmieścić to prosto.

Pozdrawiam

• #5 31 Gru 2009 15:41
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Dobry jest ten chyba 6 filmik How to Solder. Na pewno najlepszy z nich wszystkich. Fajnie opowiada o przegrzewaniu cyny i parującej kalafonii :)

• #6 31 Gru 2009 15:50
    lubon124
    Poziom 19  

Elektronik9 dobrze że zamieściłeś te filmy bo na forum pełno tematów: Jak lutować itd.

• #7 31 Gru 2009 16:14
    Cubaza
    Poziom 14  

już nie przesadzajcie z tym językiem polskim. Kocham mój ojczysty język, ale prawda jest taka, że zdecydowana większość dokumentacji jest w języku angielskim a nie polskim. Raczej jeszcze wiele wody upłynie w Wiśle, zanim dokumentacje do układów zostaną tłumaczone na nasz język.

A co do poradników to bardzo fajne :) Chociaż lutuję dość dużo to i tak dowiedziałem się kilku nowych rzeczy :D
    Dzięki za te filmiki.

• #8 31 Gru 2009 16:37
    dipol
    Poziom 33  

Nie ma czym się zachwycać.Facet zaczyna się dopiero uczyć lutować.Polacy nie gęsi a na pewno lepiej lutują niż na tych obrazkach.Końcówki przewodów zanurzamy w roztworze kalafonii i spirytusu i na pewno je lepiej pobielimy jeden z złych przykładów pobielania końcówek. Tak lutując żadnego wyrobu by nie odebrał Polski Rejestr Statków jak stroiłem i serwisowałem radary.
    A zaczyna się od zlutowania sześcianika 1cm/1cm przewodem 0.8 do 1mm
    Do ćwiczeń młodzieży i pochwalcie się zlutowanym sześcianem i wtedy te filmy nikomu do niczego nie będą potrzebne z najlepszymi Życzeniami w Nowym 2010 Roku
    73!

• #9 31 Gru 2009 18:08
    szczodros
    Poziom 18  

kto to widział żeby kable skręcać i wtedy lutować xD
    a co do krycia kalafonia to tak jak kolega zamaczam nóżki w gorącej kalafonii(powstaje wtedy cieniutka warstwa) i wtedy cyną ;)
    szczęśliwego nowego roku wszystkim ;D

• #10 31 Gru 2009 18:24
    MITIW
    Poziom 15  

Szału to niema. Tych filmików nie poleciłbym nawet początkującym bo w większości te techniki są wręcz błędne. wystarczy dobra cyna i prawie,że samo się lutuje.
    Szczęśliwego nowego roku!!!

• #11 31 Gru 2009 21:27
    Dioda1796
    Poziom 9  

Witam
    Mam ogromne pytanie, gdzie można dostać takie imadełko jak na 6 filmie pt. „How and WHY to Solder Correctly” , albo chociaż poprosił bym o jakąś nazwe tego imadła. Szukać, szukałem lecz niestety nie znalazłem. Aha no i życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku :)

• #12 31 Gru 2009 21:35
    TokamakPl
    Poziom 16  

Dioda1796 napisał:
    Mam ogromne pytanie, gdzie można dostać takie imadełko jak na 6 filmie pt. „How and WHY to Solder Correctly” , albo chociaż poprosił bym o jakąś nazwe tego imadła.

Imadło obrotowe? Myślę że taki przyrząd nie ma specjalnej nazwy i trzeba szukać wśród imadeł modelarskich z kilkoma stopniami swobody.

• #13 31 Gru 2009 21:37
    Dioda1796
    Poziom 9  

TokamakPl napisał:
    Dioda1796 napisał:
    Mam ogromne pytanie, gdzie można dostać takie imadełko jak na 6 filmie pt. „How and WHY to Solder Correctly” , albo chociaż poprosił bym o jakąś nazwe tego imadła.

Imadło obrotowe? http://images.google.pl/images?hl=pl&source=h...%82o%20obrotowe&lr=&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

Chodzi mi tu o to dociskanie od góry ze z boku są te zęby zaciskowe. Pięknie pokazane na 2,12 minucie

• #14 31 Gru 2009 21:48
    TokamakPl
    Poziom 16  

Ah, policzyłem obrazek jako film i oglądałem ten z numerem 5 :P Znalazłem na allegro: Imadło wielopłaszczyznowe.
    Edit: Są jeszcze kątowe pozwalające na obrót 90 stopni, też wypatrzone na allegro.

• #16 31 Gru 2009 22:06
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 31 Gru 2009 22:38
    Pittt
    Poziom 31  

pandy napisał:
    szczodros napisał:
    kto to widział żeby kable skręcać i wtedy lutować xD

ano wlasnie tak sie powinno robic by zapewnic najlepsze polaczenie

Dla zapewnienia jak najlepszego połączenia służy spoiwo a nie skręcanie.
    Czemu te skręcanie ma służyć ?
    Dla przewodu linki np. 0,5 mm2 w zupełności wystarczy dobrze go zlutować równolegle na odcinku o długości 2-3 mm. Połączenie takie będzie miało pewnie i większą wytrzymałość mechaniczną jak i większy przekrój niż sam kabel. Z długością połączeń i skręcaniem żył do lutowania nie ma co przesadzać, potem jest tylko problem jak trzeba to rozlutować.

• #18 01 Sty 2010 01:35
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Nie oglądnąłem wszystkich filmów tylko włączyłem filmik 7 i to co zobaczyłem na początku :/ Już dalej nie oglądam.. nie wiem kto to jest ale wogole lutować nie potrafi.. nakłada cynę na grot i klei tym, zanim mu się cokolwiek złapie to topnik już odparuje i po lutowaniu, o jakości takiego lutu chyba nie trzeba mówić.. Lepiej się na tym nie wzorować. pozdrawiam

• #19 01 Sty 2010 12:11
    smoukista
    Poziom 10  

w skrócie pisząc:
    poradnik lutowania:
    wejdź na stronę www.youtube.com/ w oknie wyszukiwania wpisz soldering
    chyba prościej

• #20 01 Sty 2010 14:15
    nelik1987

Poziom 31  

no właśnie pisaliście o dobrej cynie, od dawno korzystam ze zwykłej cyny która niby zawiera kalafonię w sobie ale bez użycia dodatkowej ilości pasty lutowniczej czy kalafonia to ta cyną nic nie idzie polutować. Jak podejrzewam we wszystkich produktach tak i w cynach są lepsze i gorsze, możecie polecić te lepsze. Dodam na koniec że ja przyzwyczaiłem się do tego że najpierw płytkę pędzelkiem pokrywam pastą lutowniczą a potem lutuję, połączenia wychodzą idealne, tak samo robię z przewodami najpierw zanurzam je w paście lutowniczej potem lutuje cyna natychmiast dociera do wewnatrz przewodu wielożyłowego.

• #21 01 Sty 2010 14:30
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Ja do zwykłego lutowania nie używam żadnego topnika, ten zawarty w cynie w zupełności wystarcza.. tylko nie trzeba nakładać cynę na grot a potem tym kleić tylko przyłożyć grot do padu/miejsca lutowniczego na płycie, zaczekać chwilkę (dosłownie 2 s) aż się miedź rozgrzeje i cynę przyłożyć na granicy styku grota z miedzią, cyna się pięknie rozpłynie po tej miedzi i mocno i ładnie przylutuje..

• #22 01 Sty 2010 15:15
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam
    Obejrzałem wszystkie poradniki. Myślę, że doświadczonym forumowiczom nie są one zupełnie potrzebne, natomiast mogą być przydatne nowicjuszom. Filmy są wykonane przez osoby reprezentujące różny poziom opanowania sztuki lutowania. Co niektórzy mogliby się jeszcze douczyć od forumowiczów Elektrody. Filmik 6 jest chyba najbardziej ciekawy.

drzasiek napisał:
    ... tylko włączyłem filmik 7 i to co zobaczyłem ..... ale wogole lutować nie potrafi.. nakłada cynę na grot i klei tym, zanim mu się cokolwiek złapie to topnik już odparuje i po lutowaniu, o jakości takiego lutu chyba nie trzeba mówić.

Ale właśnie w firmiku 7 gościu pokazuje jak nie powinno się lutować.

Pittt napisał:

To zależy co rozumiemy pod pojęciem "najlepsze połączenie". W elektronice połaczenie zapewnia głównie spoiwo. Ale tam gdzie płyną duże prądy (zależy nam na małej rezystancji) nalepsze jest połączenie typu Cu-Cu a nie Cu-SnPb-Cu.

pzdr
    -DAREK-

• #23 01 Sty 2010 15:16
    Elektronik9
    Poziom 30  

W filmiku 6 (How and WHY to Solder Correctly) w 2:21 koleś mówi, żeby uciąć końcówki elementu przed lutowaniem, ja ucinam zawsze po. Jak lepiej? Jak utnę przed to element chyba wyleci... Bo daję płytkę na krokodylka w trzeciej ręce i ona jest do góry nogami.

• #24 01 Sty 2010 15:23
    nelik1987

Poziom 31  

z tym obcinaniem nóżek przed lutowaniem to jest różnie, ja z reguły lekko rozginam nóżki tak by się zablokowały w otworze potem je obcinam. Jeżeli nóżki są obcięte wychodzą ładniejsze luty a czasami jak nie obetniesz nóżki to cyna wspina się po nóżce i tworzy się stożek z cyny który po obcięciu wygląda mało estetycznie ale z punktu widzenia poprawności nie ma to chyba żadnego znacznie bo i tak i tak będzie działać

• #25 01 Sty 2010 18:35
    sssso
    Poziom 10  

Przy obcinaniu nóżek po lutowaniu, na punkt lutowniczy może zadziałać taka siła, która spowoduje przerwanie ścieżki, oderwanie jej od płytki, bądź oderwanie samego punktu od PCB. To jest główny problem i trzeba zachowywać dość dużą ostrożność przy działaniu w ten sposób, ponieważ ew. pęknięcie może być później trudne do zlokalizowania.

• #27 01 Sty 2010 19:50
    Pittt
    Poziom 31  

Darom napisał:
    Witam

Pittt napisał:

To zależy co rozumiemy pod pojęciem "najlepsze połączenie". W elektronice połaczenie zapewnia głównie spoiwo. Ale tam gdzie płyną duże prądy (zależy nam na małej rezystancji) nalepsze jest połączenie typu Cu-Cu a nie Cu-SnPb-Cu.

pzdr
    -DAREK-

Nie wiem w jakim kontekście kolega łapie mnie za słówka, gdyż wypowiadałem się tylko a propos połączeń lutowanych, tam gdzie one są odpowiednie i wystarczające.
    A jak komuś zależy na połączeniu Cu-Cu to po co je lutuje ? Powinien zostawić druty skręcone albo zaprasowane i to wszystko.

• #28 01 Sty 2010 20:07
    nelik1987

Poziom 31  

nie wiem jak ty ale ja zawsze skręcam razem przewody chociażby dlatego by podczas lutowania się nie strzępiły i żeby się trzymały podczas lutowania

• #29 01 Sty 2010 20:36
    Pittt
    Poziom 31  

nelik1987 napisał:
    nie wiem jak ty ale ja zawsze skręcam razem przewody chociażby dlatego by podczas lutowania się nie strzępiły i żeby się trzymały podczas lutowania

Aby się nie strzępiły druciki przewodu, to i ja skręcam je przed cynowaniem, i tak przygotowane przewody dalej lutuje np ze sobą. Ale nie skręcam przewodów przed lutowaniem, bo w niczym to nie pomaga, a przede wszystkim irytująco utrudnia rozlutowanie takiego połączenia.

• #30 01 Sty 2010 20:53
    nelik1987

Poziom 31  

tak tylko szybciej jest skręcić 2 przewody i od razu je lutować niż pobielać każdy z nich i potem jeszcze raz lutować je razem poza tym jak je najpierw skręcisz to będą bliżej siebie przylegały a jak je tylko nieskręcone to często od siebie odstają. Prawdą jest że gorzej się je rozlutowuje ale wystarczy lekko skręcić a nie 15 obrotów

Szukaj w 5mln produktów