Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

router d-link gwl-d700ap - nie działa jako repeater

clip7 31 Dec 2009 15:50 2282 8
    clip7
    Level 23  
    Witam.
    Kumpela mieszka na 1 piętrze a ja na drugim po przekątnej. Ma router speedport w 503v. Podłączyłem się do niej laptopem ale zasięg jest bardzo słaby a czasem zanika.
    Miałem na zbyciu tego d-linka a więc postanowiłem wykorzystać go jako repeater. Postawiłem go na korytarzu, gdzie zasięg sieci był na dobrym poziomie (3 kreski na 5). Ustawiłem mu na sztywno ip, zaznaczyłem repeater, wpisałem maca (a w zasadzie sam go znalazł), wpisałem hasło do sieci, wyłączyłem w nim dhcp i niby chodzi. Pali się lampka wlan. Lecz zasięg w moim domu się nie zmienił na lepszy.

Sprawdziłem sieć kilkoma programami, np: network stumbler. Znajduje mi 2 sieci o tej samej nazwie ale różne mac. Czyli oba urządzenia są dostępne. Na jedno i drugie mogę wejść. Nawet zmieniłem kanał w routerze bazowym bo był na tym samym kanale co jakaś inna sieć. Sprawdziłem sygnały na wykresie ale nie za bardzo to kumam.
    Stosunek sygnał szum routera bazowego to około -75dBm a repeatera -50dBm.

Czy ten repeater w ogóle działa. Co zrobić żeby polepszyć? Czytałem trochę ,że ta funkcja repeater to trochę lipa.
    garden
    Level 19  
    Co do samego działania repeatera - rutery mające jeden tor radiowy po prostu muszą się przełączać żeby odebrać i wysłać sygnał. Z pewnością przy takiej konfiguracji traci się na jakości jak i transferze. Bardziej rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup 2 taniego ap. Można jeszcze spróbować jeśli urządzenie na to pozwala uruchomienie trybu ap+wds w celu pokrycia większego obszaru sygnałem danej sieci.
    clip7
    Level 23  
    Mam 3 tryby:repeater, AP Client (nie wiem czym to się różni od trybu repeater), Access Point.
    Próbowałem AP Client ale nic się nie zmienia.
    Czy na trybie Access Point mogę coś zdziałać?
    Nie widzę nigdzie w ustawieniach ap+wds.
    on117
    Level 27  
    clip7 wrote:
    Witam.
    Kumpela mieszka na 1 piętrze a ja na drugim po przekątnej. Ma router speedport w 503v. Podłączyłem się do niej laptopem ale zasięg jest bardzo słaby a czasem zanika.
    Miałem na zbyciu tego d-linka a więc postanowiłem wykorzystać go jako repeater. Postawiłem go na korytarzu, gdzie zasięg sieci był na dobrym poziomie (3 kreski na 5). Ustawiłem mu na sztywno ip, zaznaczyłem repeater, wpisałem maca (a w zasadzie sam go znalazł), wpisałem hasło do sieci, wyłączyłem w nim dhcp i niby chodzi. Pali się lampka wlan. Lecz zasięg w moim domu się nie zmienił na lepszy.

Spróbuj przenieść go bliżej laptopa gdzieś do mieszkania.

garden wrote:
    Co do samego działania repeatera - rutery mające jeden tor radiowy po prostu muszą się przełączać żeby odebrać i wysłać sygnał. Z pewnością przy takiej konfiguracji traci się na jakości jak i transferze.

Tu nie o to chodzi, tylko to to że jest słaby zasięg w laptopie. A co do tego przełączania to nie widzę problemu w tym przypadku. Pewnie chodzi o podłączenie do internetu 1 laptopem.
    clip7
    Level 23  
    No właśnie interesuje mnie internet a nie sieć. Ona ma ten router podłączony do linii telefonicznej, skąd ciągnie internet. Podłącza się do niego kablem, albo bezprzewodowo.
    U sąsiadów z naprzeciwka, czyli nad nią zasięg jest bobry ale już u mnie słabiutki.

"Spróbuj przenieść go bliżej laptopa gdzieś do mieszkania." - no właśnie w mieszkaniu też go stawiałem i nic z tego nie wychodziło. Ale spróbuję jeszcze raz.
    on117
    Level 27  
    clip7 wrote:
    U sąsiadów z naprzeciwka, czyli nad nią zasięg jest bobry ale już u mnie słabiutki.

"Spróbuj przenieść go bliżej laptopa gdzieś do mieszkania." - no właśnie w mieszkaniu też go stawiałem i nic z tego nie wychodziło. Ale spróbuję jeszcze raz.

Nie wiem jak wygląda twoja sytuacja dokładnie, ale na podstawie tego co napisałeś zrobiłem rysunek. Widać na nim jak umiejscowić AP żeby uniknąć przeszkód typu ściany nośne i stropy zbrojone:

router d-link gwl-d700ap - nie działa jako repeater

Jeżeli nic nie da to możesz zmodyfikować rysunek lub zrobić nowy, żeby było wiadomo gdzie dajesz tego AP.
    clip7
    Level 23  
    rozumiem że ma pracować w trybie repeater?
    on117
    Level 27  
    clip7 wrote:
    rozumiem że ma pracować w trybie repeater?

Dwa najlepiej jakby pracowały w trybie WDS
    jaromisz
    Level 17  
    przede wszystkim to odpal wszystko na biurku. Dopiero jak zadzaiała to noś się z tym po mieszkaniach.
    Spróbuj dać do tego repeatera jakąś większą antenę - 13-15dbi. Jedyny słuszny tryb to repeater.