Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

programator USBasp (at8 orginal) nie zapisuje, ale czyta

olo_3 31 Gru 2009 16:24 3283 27
  • #1 31 Gru 2009 16:24
    olo_3
    Poziom 15  

witam,
    awaria portu lpt zmusiła mnie z zrobienia na szybko programatora pod USB, usbasp był prosty, tani, i miałem wszystkie części by go zrobić na szybko.

ale pojawił się problem:
    korzystając z najnowszej wersji Bascoma (z lic.) oraz najnowszego softu do usbasp (2009.02.28 - zer strony autora) sprawdziłem programator na at8, 88, 128 - czytał prawidłowo fusebity, przeprogramował je, odczytał flesza, odczytał eeprom, jednak nie chce programować żadnego uC - szukam 2 dzień problemu, czytałem wiele postów o min ale nigdzie nie spotkałem podobnego problemu - czy ktoś z kolegów ma jakieś pomysły na rozwikłanie problemu ?

pozdr.

0 27
  • SterControl
  • Pomocny post
    #2 31 Gru 2009 17:00
    krzycho123
    Poziom 31  

Wgraj najnowszy firmware z http://www.fischl.de/usbasp/ + ściągni najnowszy soft USBasp .
    Według mnie lepszym softem do programowania jest khazama lub eXtreme burner i Tobie bym proponował sprawdzić programowanie w tym sofcie .

PS> rozumiem że masz zworkę od zasilania dobrze wpiętą lub zew zasilanie układu ?

0
  • #3 31 Gru 2009 17:25
    olo_3
    Poziom 15  

nie ma nowszego softu - moim zdaniem - niż ten który wymieniłem, (usbasp.2009-02-28.tar.gz (260 kB) - ze strony autora)
    co do srodowska to faktycznie nie probowalem z innym, zobacze.

sama konstrukcja programatora, sprawdzona kilkakrotnie, co prawda na pająku i płytce uniwersalnej, ale sprawna i zgodna ze schematem....

0
  • Pomocny post
    #4 31 Gru 2009 19:25
    OlekM
    Poziom 17  

Taki problem często sprowadza się do sposobu zasilania układu.
    Atmega bez napięć zasilających potrafi się zasilić z programatora i wówczas właśnie pozwala się odczytać ale nie można nic do niej zapisać. Sugeruję zatem wpierw sprawdzić czy na programowanym procesorze są napięcia zasilające (na VCC i AVCC), masa (na GND i AGND) oraz czy masa "przechodzi" pomiędzy programatorem a programowanym układem.

0
  • SterControl
  • #5 31 Gru 2009 20:57
    olo_3
    Poziom 15  

zasilania i masy są ok na obu pcb,
    myślałem ze może coś z resetem ale tez nie.
    nie wiem już sam... chyba zostaje zrobienie nowego pcb, bo przecież wszyscy piszą ze działa ... tylko ten egzemplarz jakoś nie chce w pełni

0
  • Pomocny post
    #6 31 Gru 2009 22:38
    krzycho123
    Poziom 31  

Masz dobry kwarc ? programator jest za każdym razem wykrywany po USB ? masz wpięte zenery na liniach danych USB ?

Ja przerabiałem sporo problemów z USBasp ,ale generalnie to prosta konstrukcja i dobrze złożona z prawidłowych elementów śmiga od kopa

0
  • #7 01 Sty 2010 16:22
    olo_3
    Poziom 15  

witam w Nowym Roku

Code:
    Masz dobry kwarc ? 

tak, 12m
    Code:
    programator jest za każdym razem wykrywany po USB ?

tak, widoczny pod nazwa USBasp, wykrywany przez windowsa i testlibusb-win.exe:
    Cytat:
    DLL version: 0.1.12.1
    Driver version: 0.1.12.1

bus/device idVendor/idProduct
    bus-0/\\.\libusb0-0001--0x16c0-0x05dc 16C0/05DC
    - Manufacturer : www.fischl.de
    - Product : USBasp
    wTotalLength: 18
    bNumInterfaces: 1
    bConfigurationValue: 1
    iConfiguration: 0
    bmAttributes: 80h
    MaxPower: 25
    bInterfaceNumber: 0
    bAlternateSetting: 0
    bNumEndpoints: 0
    bInterfaceClass: 0
    bInterfaceSubClass: 0
    bInterfaceProtocol: 0
    iInterface: 0

Code:
    masz wpięte zenery na liniach danych USB ?

tak, 3V6

Code:
    Ja przerabiałem sporo problemów z USBasp ,ale generalnie to prosta konstrukcja i dobrze złożona z prawidłowych elementów śmiga od kopa

tez tak myślałem, wytłumacz mi dlaczego czyta fusy i programuje je !!! - a flesza cze eepromu już nie

0
  • Pomocny post
    #8 01 Sty 2010 18:43
    krzycho123
    Poziom 31  

No właśnie , to jest dobre pytanie . Próbowałeś programować softem o którym Ci pisałem ?
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to kabel , masz poprawnie podpięte piny SCK/MISO/MOSI/RST ? Masz podłączoną masę we wtyku ISP ?

Podajesz napięcie do układu po ISP ? czy zasialnie w docelowym układzie ?

Jaki system masz w komputerze ? może problem z USB jest ?

0
  • #9 01 Sty 2010 20:17
    olo_3
    Poziom 15  

poskładałem 2giego pajączka, na 2gim Procku, efekty te same.
    próbowałem tez na innym kompie - bez zmian

Cytat:
    Próbowałeś programować softem o którym Ci pisałem ?

tak.
    oto efekty (Navr V2,0a) :
    Code:

>>> -p ATmega128 -c usbasp -P lpt1 -v

________________________________________________________________________________________________

avrdude.exe: Version 5.5, compiled on Dec 19 2007 at 21:17:54
                 Copyright (c) 2000-2005 Brian Dean, http://www.bdmicro.com/

System wide configuration file is "C:\avrdude55\avrdude.conf"

Using Port            : lpt1
                 Using Programmer      : usbasp
                 AVR Part              : ATMEGA128
                 Chip Erase delay      : 9000 us
                 PAGEL                 : PD7
                 BS2                   : PA0
                 RESET disposition     : dedicated
                 RETRY pulse           : SCK
                 serial program mode   : yes
                 parallel program mode : yesavrdude.exe: safemode: lfuse reads as DE

Timeout               : 200
                 StabDelay             : 100
                 CmdexeDelay           : 25
                 SyncLoops             : 32
                 ByteDelay             : 0
    avrdude.exe: safemode: lfuse reads as DE
                 PollIndex             : 3
    avrdude.exe: safemode: hfuse reads as C9
                 PollValue             : 0x53
    avrdude.exe: safemode: efuse reads as FF

Memory Detail         :

Block Poll               Page                       Polled
                   Memory Type Mode Delay Size  Indx Paged  Size   Size #Pages MinW  MaxW   ReadBack
                   ----------- ---- ----- ----- ---- ------ ------ ---- ------ ----- ----- ---------
                   eeprom         4    12    64    0 no       4096    8      0  9000  9000 0xff 0xff
                   flash         33     6   128    0 yes    131072  256    512  4500  4500 0xff 0xff
                   lfuse          0     0     0    0 no          1    0      0  9000  9000 0x00 0x00
                   hfuse          0     0     0    0 no          1    0      0  9000  9000 0x00 0x00
                   efuse          0     0     0    0 no          1    0      0  9000  9000 0x00 0x00
                   lock           0     0     0    0 no          1    0      0  9000  9000 0x00 0x00
                   calibration    0     0     0    0 no          4    0      0     0     0 0x00 0x00
                   signature      0     0     0    0 no          3    0      0     0     0 0x00 0x00

Programmer Type : usbasp
                 Description     : USBasp, http://www.fischl.de/usbasp/

avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude.exe: Device signature = 0x1e9702

avrdude.exe: safemode: Fuses OK

avrdude.exe done.  Thank you.

________________________________________________________________________________________________

NAvr® v.2.0a is ready

Cytat:
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to kabel , masz poprawnie podpięte piny SCK/MISO/MOSI/RST ? Masz podłączoną masę we wtyku ISP ?

te 5sciezek na krzyż to mi już się po nocach śni, sprawdzałem to tyle razy, za aż nie do uwierzenia,
    Cytat:
    Podajesz napięcie do układu po ISP ? czy zasialnie w docelowym układzie ?

wszystkie opcje już były, dyskusja po raz setny o banalnych sprawach typu napięcie na układach czy synchronizacja masy są już naprawdę nudne !

Cytat:
    Jaki system masz w komputerze ?

WIN XP SP3 PL
    komp: Fujitsu-Siemens Lifebook E8020D

Cytat:
    może problem z USB jest ?

raczej nie - wszystko inne pod usb działa, ponadto sprawdzałem na 2 komp. i problemy dokładnie te same.

problem musi leżeć po stronie albo:
    1) sterowników USB
    2) wsadu .hex do procka (USBasp) - który wgrałem przy pomocy PonyProga2000 (korzystając z uprzejmości kolegi, programatorem STK200/300- pod lpt)

ps.
    meczy mnie już pisanie w kolko tego samego, o napięciach, masach, info o portach usb tez już było, itd... proszę kolegów o czytanie ze zrozumieniem, zaoszczędzi nam to czasu

0
  • Pomocny post
    #10 01 Sty 2010 20:50
    Gienek
    Poziom 35  

Jeżeli jest wszystko dobrze, to dlaczego jest tak źle?
    Gdzieś musisz popełniać jakiś systematyczny błąd i go nie zauważasz, skoro na innych komputerach (i ponownie złożony programator) nie działa.
    A może kolega, który był uprzejmy zaprogramować Ci procesor, popełnił jakiś błąd, może zapomniał (albo nie wiedział) o fuse bitach?

0
  • #11 01 Sty 2010 21:09
    olo_3
    Poziom 15  

sam to programowałem - tylko na komp. znajomego.
    fusy ustawiłem wg. zalaczika:

0
  • Pomocny post
    #12 01 Sty 2010 21:16
    Gienek
    Poziom 35  

To właśnie jest przyczyna.
    Fuse bity powinny być: HFUSE=0xC9, LFUSE=0xEF
    U Ciebie jest 0xC9 i 0x9F. Skąd masz takie?

0
  • Pomocny post
    #14 01 Sty 2010 21:34
    Gienek
    Poziom 35  

Ja korzystałem ze strony autora http://www.fischl.de/usbasp/ , a konkretnie z pliku Readme.txt zawartego w usbasp.2009-02-28.tar.gz
    Wykonany programator ruszył bez problemów.

0
  • Pomocny post
    #15 01 Sty 2010 22:42
    medicb
    Poziom 28  

Ja miałem problemy z najnowszym softem, zawsze korzystałem z wersji z 2006 roku z września.

0
  • #16 02 Sty 2010 03:36
    olo_3
    Poziom 15  

zrobiłem fusy,
    wsadziłem hexa na nowo i kicha jak zawsze ostatnio (na obu)

0
  • #17 02 Sty 2010 10:18
    Gienek
    Poziom 35  

Faktycznie, można się załamać.
    Pozostaje jeszcze sprawdzić oprogramowanie.
    Czy BASCOM jest dobrze skonfigurowany do współpracy z AVRDUDE? (konfiguracja programatora).
    Używasz wersji AVRDUDE 5.5 ??? Nowe firmware nie chce współpracować ze starym oprogramowaniem i odwrotnie. Pobierz nowsze oprogramowanie (luty 2009) ze strony http://mirror.lihnidos.org/GNU/savannah/avrdude/
    Jeżeli to nie pomoże, to sprawdź na oprogramowaniu (bez BASCOMA!!!) ze strony http://www.khazama.com/project/programmer/ - komunikuje się z tym programatorem z pominięciem AVRDUDE.

0
  • #18 02 Sty 2010 13:43
    olo_3
    Poziom 15  

można, można...

nie programuje bascom+avrdude z bascoma pokazałem tylko fusy

oba były robione ponyprog2000 (na wyjeździe :) - przez stk300 na lpt).

bez bascom tez próbowałem - avrdude5.5+ Navr2,0a

chyba kupie jakiś programator na usb, zaprogramuje to od początku do końca, zrobię pcb na żelazko i po sprawie, bo to się tak nie da dalej, tyle ze w tme akurat nie maja - a nie mieszkam w pl, większość sprzedawców na alledrogo nie wysyła za granice i nie akceptuje Pay-Pala - i tak w kolko jak się nie obrócisz to dupa zawsze z tylu.

0
  • #19 02 Sty 2010 15:43
    Gienek
    Poziom 35  

Trochę trudno coś więcej doradzić, a tym bardziej, że nie czytasz tego co piszę.
    Napisałem byś użył nowszego oprogramowania AVARDUDE, bo 5.5 z tym wsadem co Ty wgrałeś nie będzie współpracowało. Więc ani BASCOM, ani avrdude5.5+ Navr2,0a nic Ci nie pomoże, bo odwołuje się do tego samego AVRDUDE 5.5.
    Dlatego zaproponowałem Ci oprogramowanie KHAZAMA, bo ono nie odwołuje się do AVRDUDE. Ty jednak konsekwentnie moją propozycję zlekceważyłeś. Przy takim podejściu do zagadnienia swojego problemu nie rozwiążesz. Słusznie zauważyłeś, najlepiej będzie jak kupisz jakiś sprawdzony programator na USB.
    Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.

0
  • #20 02 Sty 2010 17:38
    olo_3
    Poziom 15  

nie jest tak ze nie czytam tego co piszecie, wprost przeciwnie ze zrozumieniem.
    czytam ale nudzi mnie instalowanie co rusz nowego oprogramowania i zaśmiecania Windowsa, mam ciekawsze rzeczy do robienia niż formatowanie dysku co miesiąc.

ponadto jeżeli autor usbasp pisze ze bascom suport-uje go. to ma to działać i już.

sprawa następna taka ze za każdym razem chcąc coś przeprogramować muszę jechać 20km do najbliższego komputera wyposażonego w lpt. (rozumiem ze dla ciebie to nie problem, bo masz lpt pod biurkiem, a sklep elektroniczny za co 3 rogiem - niestety dla mnie jest)

dobrze zainstaluje kolejny soft, i co dalej (????), przecież tu nie idzie o soft do obsługi, nikt do tej pory nie wyjaśnił tego paradoksu dlaczego czyta i zapisuje fusy, czyta flesza, a go nie programuje - jak w końcu ktoś to wyjaśni to rozwiąże problem

Dodano po 4 [minuty]:

może inaczej napisz jaki hex wgrać tam by ruszyło, jak ruszy to będzie można przynajmniej stwierdzić ze sprzętowo jest ok.

Dodano po 9 [minuty]:

KHAZAMA, v1.6.2
    zachowuje się tak samo, czyta nie programuje.

0
  • #21 02 Sty 2010 20:06
    krzycho123
    Poziom 31  

Pozostaje jeszcze jedno wyjście , zbuduj sobie na pająka cel - tzn. procek + stabilizator + kwarc z kondensatorami podepni pod to zasialnie i sprawdź czy USBasp zaprogramuje tobie samego procka a nie w układzie.

Nie pisałeś jakiś układ programujesz , może w układzie coś powoduje zakłócenia , chyba że testowałeś z różnymi układami.
    Czasem bywa tak że przy zbyt niskim napięciu lub wachaniach jego proca do się odczytać ale nie da się zaprogramować.

pozdrawiam

0
  • #22 02 Sty 2010 22:18
    Gienek
    Poziom 35  

Rozumowanie Twoje jest poprawne, ale nie do końca. Jeżeli ktoś opracował programator, do niego firmware i zgrał to z odpowiednim oprogramowaniem, to istnieje ścisła zależność pomiędzy hardware i software. Dlatego ja budując ten programator wgrałem firmware z lutego 2009 i korzystam z AVRDUDE 5.8. Taka konfiguracja ruszyła bez problemów jakie występują u Ciebie (zewnętrzny zasilacz).
    Ja podpowiadałem co sprawdzić, by w końcu ustalić czy błąd tkwi w źle wgranym firmware, czy błąd tkwi w samym wykorzystywanym oprogramowaniu.
    Z Twojej ostatniej wypowiedzi wnioskuję, że problem tkwi w samym hardware.
    Tutaj mogę snuć tylko przypuszczenia, bo nic konkretnego na ten temat nie napisałeś.
    Czy programowany układ jest zasilany z portu USB, czy z zewnętrznego zasilacza. Jeżeli z portu USB, to może układ za bardzo obciąża port i jest za niskie napięcie?
    Jeżeli z zewnętrznego zasilacza, to może jego "wydolność" jest za niska?
    Sam musisz to sprawdzić.
    A tak na marginesie, w elektronice czasami trzeba mieć dużo cierpliwości, bo nie wszystko "rusza od pierwszego kopa". Trzeba wykonać wiele prób, ale później jaka satysfakcja :D

0
  • #23 02 Sty 2010 22:32
    zumek
    Poziom 39  

olo_3 napisał:
    ... dlaczego czyta i zapisuje fusy, czyta flesza, a go nie programuje...

Przeczytałem ten temat kilka razy i nigdzie nie wyjaśniłeś, co oznacza "nie programuje".
    Czym to się objawia :?:
    a)uC nie wykonuje programu
    b)avrdude wyświetla jakieś informacje, że nie zaprogramował uC
    c)błędy przy weryfikacji
    d)etc

Miałem podobny problem, po kompletnej wymianie "bebechów" PC-ta.
    Ja poszedłem na łatwiznę i kupiłem klon STK500v2, z FT232 na pokładzie i wszystkie problemy z programowaniem "atmeli" zniknęły :-P

0
  • #24 03 Sty 2010 18:18
    olo_3
    Poziom 15  

panowie, w kolko to samo, vcc, gnd, prąd , napięcie - możne czas przenieść ten post do działu dla początkujących.... możemy tez zacząć się zastanawiać czy czasem rezonator nie jest odwrotnie wlutowany

wybaczcie sarkazm ale ile razy mam jeszcze pisać ze temat zasilnia był już przerabiany i PISAŁEM ZE W ŻADNEJ KONFIGURACJI NIE RUSZA ...

podobnie jak wcześniej pisałem ze USBasp nie zapisuje: flesz, eepromu (dla wyjaśnienia dodam ze zapisywanie fleszu = programowanie go)
    no i proszę :

Cytat:
    Przeczytałem ten temat kilka razy i nigdzie nie wyjaśniłeś, co oznacza "nie programuje".

Cytat:
    a)uC nie wykonuje programu

nie wykonuje bo ma pusta pamięć rom oraz ram
    Cytat:
    b)avrdude wyświetla jakieś informacje, że nie zaprogramował uC

wszystkie programy piszą ze jest zaprogramowany, co nie jest prawda
    Cytat:
    c)błędy przy weryfikacji

brak
    Cytat:
    d)etc

khazama v1.6.2
    - odczytuje i zmienia fusy (prawidlowo) w ATm8, 88, 128, 2561
    - kasuje w/w (flesz, eeprom)
    - odczytuje flesz/eeprom - (pliki porównane, są takie same, wiec odczyt prawidłowy)

bascocm 1.11.9.8
    - odczytuje flesz/eeprom - (pliki porównane , są takie same, wiec odczyt prawidłowy)
    po wgraniu flesza pokazuje ze operacja ok, fizycznie nic nie ładuje do uC

avrdude55+NAvr2.0a
    - kasuje w/w (flesz, eeprom)
    - odczytuje flesz i eeprom - (nie wiem, nie porownywalem plikow)

- teoretycznie zapisuje flesza i eeprom, pokazuje podsumowanie z którego wynika ze operacja ok, lecz fizycznie flesz nie jest zapisany, mało tego nawet nie skasowany
    to wyniki weryfikacji:

Code:

>>> -p ATmega128 -c usbasp -P lpt1 -U flash:w:"E:\TESTER_VAG\BASCOM\at128_patMUT\V1.hex":i
    avrdude.exe: NOTE: FLASH memory has been specified, an erase cycle will be performed
                 To disable this feature, specify the -D option.
    avrdude.exe: erasing chip
    avrdude.exe: reading input file "E:\TESTER_VAG\BASCOM\at128_patMUT\V1.hex"
    avrdude.exe: writing flash (770 bytes):
    Writing | ################################################## | 100% 0.16s
    avrdude.exe: 770 bytes of flash written
    avrdude.exe: verifying flash memory against E:\TESTER_VAG\BASCOM\at128_patMUT\V1.hex:
    avrdude.exe: load data flash data from input file E:\TESTER_VAG\BASCOM\at128_patMUT\V1.hex:
    avrdude.exe: input file E:\TESTER_VAG\BASCOM\at128_patMUT\V1.hex contains 770 bytes
    avrdude.exe: reading on-chip flash data:
    Reading | ################################################## | 100% 0.16s
    avrdude.exe: verifying ...
    avrdude.exe: 770 bytes of flash verified
    avrdude.exe: safemode: Fuses OK
    avrdude.exe done.  Thank you.

pliki i procek użyto te same - chodzi tylko i wyłączenie o zilustrowanie problemu, ręce mi już upadają, każecie mi opisywać jeden i ten sam problem w kolko

Cytat:
    Miałem podobny problem, po kompletnej wymianie "bebechów" PC-ta.

to laptop o czym już tez było

0
  • #25 03 Sty 2010 18:24
    krzycho123
    Poziom 31  

Zamiast pisać o przedszkolu napisałbyś jaki układ programujesz bo nie napisałeś jeszcze albo ja jestem ślepy.

Z tego co piszesz to raczej jesteś "nie reformowalny" i odrzucasz naszą wiedzę , napisałem żebyś sprawdził z innym układem , innym procem itd.

Pozatym proponuje wogóle zamknąc ten temat bo ani Tobie przy takim podejściu ani nikomu innemu już nie przyniesie korzyści.

0
  • #26 03 Sty 2010 18:33
    olo_3
    Poziom 15  

wszystkie odpowiedzi na twoje pytania zawarte są w wątku.
    poczytaj może i porozmawiamy o reformach, szczególnie jeśli wniosą one coś do tematu !

0
  • #27 03 Sty 2010 18:57
    zumek
    Poziom 39  

olo_3 napisał:
    ...wszystkie programy piszą ze jest zaprogramowany, co nie jest prawda

Obawiam się, że Twój programator działa prawidłowo, tylko Ty nie jesteś w stanie tego zauważyć :|

0
  • #28 03 Sty 2010 19:38
    olo_3
    Poziom 15  

tak masz racje,
    aż przyznam ci punkt...

Moderowany przez zumek:

Skoro do autora nie przemawiają żadne argumenty, nie widzę sensu aby kontynuować temat.

0