Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik/skala OH6CJ problem

k-olarz 31 Gru 2009 19:09 2492 8
  • #1 31 Gru 2009 19:09
    k-olarz
    Poziom 9  

Witam. Zbudowałem licznik częstotliwości/skala Na PIC16F84A i wyświetlaczu LCD 1x16. http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/om3cph/index.htm Mam problem z odczytem ofsettu, bo gdy odejmuję od zadanej częstotliwości ( zapisanej w pamięci ) inną częstotliwość , to jest wszystko OK. Problem jest, gdy chcę do zadanej częstotliwości ( zapisanej w pamięci ) dodać inną częstotliwość, to na pierwszym miejscu wyświetlacza ( po lewej stronie ), miga mi cyfra na przemian z czarnym prostokątem. I to jest właśnie ten problem. Próbowałem programować z oryginalnej strony, ale to nic nie dawało. Podczas programowania ( JDM ) weryfikacja jest OK. Nie wiem co zrobić, bo na mikrokontrolerach się nie znam i jest to pierwsza konstrukcja. Na tej stronie która podałem, jest wszystko, gdyby ktoś chciał mi pomóc w tej sprawie.

0 8
  • #2 31 Gru 2009 19:58
    prz
    Poziom 20  

A nie masz wtedy przepełnienia? Wynik nie przekracza możliwości rejestru/zmiennej??

0
  • #3 31 Gru 2009 20:42
    k-olarz
    Poziom 9  

Wystarczy tylko jak podam na wejscie które zlicza w górę , albo w dół -stan wysoki ( +5v ) i po 1 sek następuje miganie na 1 miejscu od lewej. Nie muszę nawet podawać żadnej częstotliwości.

Dodano po 3 [minuty]:

jest to przełącznik S4 ( na schemacie ze strony którą podałem ). Wystarczy na chwilę dać tam 5v i się po 1 sek psuje. Żeby wrócić do stanu normalnego, to trzeba licznik wyłączyć i ponownie włączyć.

0
  • #4 01 Sty 2010 09:55
    rysel
    Poziom 12  

Witam

W tej konstrukcji jest istotny błąd polegający na tym, że do wejścia E wyświetlacza został podany inny sygnał.
    W czasie pracy układu wszelkie zmiany stanu na tym wejściu wyświetlacz widzi jako wpisanie nowych danych...
    Przełącz R11 z RA2 do np: RA1 i dokonaj odpowiedniej zmiany w kodzie źródłowym programu.

0
  • #5 01 Sty 2010 14:56
    wzk
    Poziom 19  

Wykorzystanie linii strobującej wyświetlacz LCD do innych funkcji nie jest błędem. Natomiast zakłócenie na tej linii może być przyczyną błędnej pracy LCD.
    Autor szuka przyczyny w programie zamiast poszukać źródła fałszywych impulsów strobujących LCD. Najprościej jest nie przełączać przełącznika S4 w czasie pracy urządzenia - wtedy nie powinno być zawieszeń wyświetlania.

0
  • #6 02 Sty 2010 16:07
    k-olarz
    Poziom 9  

Gdy nie przełączam przełącznika S4 podczas pracy, ale przed włączeniem go , dam na R11 + 5 V , to nic nie zmienia się. Licznik nie działa prawidłowo.

0
  • #7 03 Sty 2010 18:14
    adamwesola
    Poziom 24  

Proponuje zmienić procesor na 16F628, zmiany w programie niewielkie i wtedy zamiast podłączać przełącznik do RA2, masz do dyspozycji nogę RA5 do której go podłączysz.
    Tu sprawdza jego stan : btfsc PORTA,E ; If RA2 = 1 then adds the RF
    trzeba zmienić na btfsc PORTA,5 (i parę innych drobiazgów).

0
  • #8 03 Sty 2010 18:53
    rysel
    Poziom 12  

Witam

Zmiana pic16f84 na pic16f628 nic nie pomoże a tylko jeszcze skomplikuje sprawę bowiem autor postu delikatnie mówiąc zdaje się nie ma żadnego pojęcia na temat programowania kontrolerów pic a to wymagałoby całkowitej zmiany inicjalizacji kontrolera.

do k-olarz podaj którą wersje masz zaprogramowaną, sa dwie:
    1) ze stabilizacja częstotliwości (źródło lcd4diep.asm)
    2) bez stabilizacji (lcd4diec.asm).

0
  • #9 04 Sty 2010 20:21
    k-olarz
    Poziom 9  

Witam. Poradziłem sobie w taki sposób,że zmieniłem R11 z 3k3 na 47k, oraz C7 ze 100n na 220n. Licznik zaczął działać prawidłowo. Przyczyna chyba leży po stronie wyświetlacza LCD, ale nie jestem w stanie tego opanować ingerując w oprogramowanie.

0