Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

elektronika czy mechatronika

31 Dec 2009 19:24 6212 18
  • Level 11  
    Witam
    kończę niedługo gimnazjum i czeka mnie trudny wybór pomiędzy elektroniką a mechatroniką, proszę doradźcie mi co jest lepszym rozwiązaniem
    lubię czasem pogrzebać w kablach polutować,i nie wiem co wybrać
    proszę doradźcie mi.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAOIGE-XAO

• Level 34  
    Ja wybrałem elektronikę i myślę że dobrze zrobiłem . Z elektronika po szkole średniej można zawsze zrobić mechatronika , informatyka , lub dalej kontynuować elektronikę . Takie jest również moje zdanie :D Pewnie za chwilke tu mnie skrytykują mechatronicy ;P .
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 19  
    Tak jak pisał poprzednik, elektronika jest trudniejsza ale daje większe możliwości. Nawet gdyby to nie był docelowy kierunek to taka wiedza zawsze się przyda.
  • Level 21  
    Jak wyżej. Mechatronik to stosunkowo nowy kierunek i niektóre placówki nie są odpowiednio przygotowane do nauczania tego przedmiotu, co może objawić się brakami w wiadomościach.
  • Level 23  
    Wybierz łatwiejszy. 5% ludzi pracuje w wyuczonym zawodzie. Poza tym za czas jakiś upodobania mogą się zmienić.
  • Level 11  
    mam dostęp do szkoły mechtronicznej bardzo dobrze wyposażonej.wcześniej myślałem o elektronice ale jak dowiedziałem się o stypendium na dobry start zacząłem się zastanawiać.a czy mógłby mi ktoś opisać czego tam się uczy?
  • Level 21  
    Popraw błędy w pisowni chłopie, bo jak mod tu wparuje, to będzie sajgon... Ja nie zdecydowałem się na mechatronika bo to jest lizanie wszystkiego po trochę, a mi to nie odpowiadało, wolałem być wykształcony w jednym kierunku porządnie, niż być majster klepką od wszystkiego.

Mogę podać w przypadku nauczania modułowego jakie kolejne tematy są poruszane w pierwszej klasie technikum:

-Definiowanie pojęcia „mechatronika”
    -Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
    -Badanie obwodów elektrycznych prądu stałego
    -Badanie obwodów elektrycznych prądu przemiennego

Dodam tylko od siebie że jako elektronicy w pierwszej mieliśmy te same moduły oprócz pierwszego, a i tak musieliśmy ominąć temat filtrów reaktancyjnych w ostatnim module. A mechatronik ma więcej materiału...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mechatronika
  • Level 14  
    Tak więc ja jestem na profilu technik mechatronik obecnie w drugiej klasie. Tak jak napisal omicronNs w pierszej klasie roznica w programie nauczania między elektronikiem a mechatronikiem jest niewielka (mechatronik ma to co elektronik + BHP i TIKM(Technologie I Konstrukcje Mechaniczne - glownie rysunek techniczny i AutoCad). W drugiej klasie natomiast są większe różnice. Kiedy elektronicy maja 6 czy 5 h pracowni (lutowanie itp) to my (mechatronicy) obczajamy rozne wlasnosci mechaniczne a obecnie wykres zelazo-węgiel. Elektronicy maja też więcej godzin na przedmioty zawodowe typu uklady analogowe itp. , kiedy my omawiamy ten sam materiał ale bardzo ogulnikowo.
    Więc jesli jesteś ambitny i wytrwały oraz chcesz poznać więcej niz sama elektronike to polecam Ci ten profil, jeśli nie to zdecydowanie odradzam.
  • Level 12  
    Jeśli posiadasz odpowiednie zacięcie do nauki i jesteś ambitny - wybieraj mechatronikę.
    Na kierunku mechatronika poznasz zagadnienia związane z mechaniką (również płynów), elektroniką i telekomunikacją, informatyką oraz automatyką i robotyką.
    Posiądziesz znajomość obsługi wielu programów wspomagania projektowania z modelowaniem, wytwarzania oraz eksploatacji złożonych obiektów technicznych.
    Np. posiadając umiejętność programowania w GRIP (Siemens NX) jesteś w tym kraju gościem.
    O zarządzaniu nie wspominam bo to jest obecne wszędzie w programach nauczania.

Nie opisuje tu różnic programowych w technikum, ponieważ piszę to z perspektywy kilku lat studiów (mechatronika na WAT w wawie - specjalność: Wspomaganie komputerowe w mechatronice).
    Owszem jak ktoś wcześniej napisał jest to poznawanie zagadnień w sposób ograniczony (jest tego trochę), ale potem jest tak, że każdy wchodzi w jakąś konkretną część zagadnień i na tym się przede wszystkim skupia (ale znajomość pozostałych zagadnień jest naprawdę bardzo pomocna).
    Studiowałem również elektronikę na WAT, ale wyszło jak wyszło i przeniosłem się na mechatronikę i nie żałuję tego. Jestem w stanie inteligentnie porozmawiać z elektronikami, automatykami, mechanikami i informatykami.
    Na pracę dyplomową wykonałem bazę danych wspomagającą eksploatację obiektów.

Tak więc jak widzisz na mechatronice możesz się nauczyć naprawdę wiele. A że nie jest to wiedza tak gruntowna jak w przypadku węższej specjalizacji, to się nie przejmuj, bo potem jak pójdziesz do pracy to i tak będziesz się musiał sporo nauczyć, a znajomość i umiejętność łączenia oraz zastosowania kilku dziedzin wiedzy jest sporym atutem mimo wszystko.
  • Level 11  
    no nie wiem chyba jednak wybiorę elektronikę,wole nauczyć się jednego a dobrze. no ale do wyboru zostało mi jeszcze trochę czasu zobaczymy.
  • Level 21  
    Pamiętaj również że szkoła daje ci tylko podstawy. Pierwszą klasę jeszcze można bez nauki. Ale jak chcesz dobrze znać się na zawodzie musisz się uczyć. I nie chodzi mi o to że możesz mieć złe oceny. Problem może się zacząć przy egzaminie zawodowym. Wiele też zależy od nauczyciela, naprawdę wiele, w moim przypadku pierwsza klasa była świetna, w ogóle nie musiałem się uczyć, wszystko było takie lekkie. Teraz zmienili nam nauczyciela i kilka miesięcy tłukliśmy cyfrówke, potem w kilka zajęć odklepaliśmy analogówke, i opierało się to jedynie na poznaniu symboli tranzystorów bipolarnych, oraz kilka schematów do zapamiętania(wzmacniacze). Przed świętami nauczyciel oznajmił że koniec analogówki a przed nami najkrótszy moduł automatyka na który zostało nam czasu do końca roku, podsumowując na dwa dłuższe moduły zeszło mniej niż na jeden najkrótszy... Aha i nie zabrakło komentarza w którym podkreślone zostało że pan "nie lubi" analogówki, koniec kropka.
  • Level 10  
    Z tych dwóch - ja spoglądając z perspektywy wybrałbym mechatronikę. Daje większe możliwości znalezienia pracy. Właściwie nie masz w tej chwili urządzenia w przemyśle, które nie łączy dziedzin wiedzy. No i może jak skończysz to już będzie możliwość znalezienia spokojnie pracy w zawodzie bo póki co większość moich znajomych elektroników przekwalifikowała się na elektryków. Większy popyt.
  • Level 11  
    nie no z naukom myślę że nie będzie problemów ,bo jak się coś lubi to szybciej wchodzi do głowy. na razie w gimnazjum wyciągam po 3 na przedmiot.!?jeszcze się zastanowię nad tym mechatronikiem.a znalezieniem pracy się na razie nie przejmuje
  • Level 16  
    dominn11 wrote:
    nie no z naukom myślę że nie będzie problemów ,bo jak się coś lubi to szybciej wchodzi do głowy. na razie w gimnazjum wyciągam po 3 na przedmiot.!?jeszcze się zastanowię nad tym mechatronikiem.a znalezieniem pracy się na razie nie przejmuje

Ale z Polskiego to masz chyba 2.

Zastanów się najpierw czy to Cię naprawdę interesuje. Czy nie lepiej ogólniak i dobre studia ?
  • Level 15  
    Mechatronika ma przyszłość, po tym kierunku będziesz mógł serwisować maszyny CNC, roboty itp bez których żaden zakład produkcyjny się nie obejdzie. Elektronik super zawód ale dość mocno ukierunkowany, elektronicy często nie mają pojęcia o prostych rzeczach związanych z mechaniką.
    Ja jestem mechanikiem choć zawsze siedział we mnie elektryk czy elektronik, ale kur..a wiedzy brakuje, szkoła dała mi tylko podstawy z tej dziedziny, coś więcej to już własna inwencja.
  • Level 11  
    z Polaka mam +2,collfon - odkąd pamiętam bawiłem się elektronikom,nie ma mowy bym poszedł na coś innego. myślę że podstawy o mechanice mam ,zresztą dużo wiem od brata (poszedł na mechanika). a np po mechatronice starczy mi wiedzy bym mógł serwisować zwykłe urządzenia użytku domowego?
  • Level 14  
    Ja jestem w technikum elektronicznym i powiem, że na układach analogowych jest ogrom wiedzy na temat wszelkich wzmacniaczy, generatorów i innych układów elektronicznych, w większości nie są to proste rzeczy i jeśli ktoś nie jest zainteresowany tematem i nie poczyta sobie dodatkowo czegoś np na temat tranzystorów bipolarnych, to mogą być kłopoty ze zrozumieniem zagadnień. Z kolei na przedmiocie o nazwie Podstawy Elektroniki i Elektrotechniki można się sporo dowiedzieć na temat instalacji elektrycznych prądu przemiennego jedno i trójfazowego oraz na temat zabezpieczeń instalacji, urządzeń i człowieka.
    Na układach cyfrowych poznasz (przynajmniej ja poznałem) wiele różnych kodów i przekształcanie ich jeden w drugi, jest też wiele o bramkach logicznych, ich typach i zastosowaniach.
    Zostaje jeszcze pracownia gdzie w praktyce posługujemy się różnymi urządzeniami pomiarowymi, dla mniej wtajemniczonych okazuje się, że multimetr to nie wszystko.
    To mogę ci powiedzieć na temat technikum elektronicznego (opisałem głównie 2 klasę).
  • Level 11  
    Dobra, dzięki wszystkim za rady i opisy.temat uważam za zamknięty ale jak ktoś chce coś dodać to proszę,bo nadal się zastanawiam.
  • Level 9  
    Witam. Jestem w pierwszej klasie technikum elektronicznego. I mówię ci chłopie tylko elektronika. W pierwszej klasie masz trzy przedmioty zawodowe są to Podstawy Elektrotechniki , Przyrządy Pomiarowe i Technologia i Materiałoznawstwo. Przedmioty są interesujące ale to może za sprawą nauczycieli u mnie w szkole sami starsi z ogromnym doświadczeniem. Podstawy Elektrotechniki rzecz trudna lecz jak przysiądziesz do nauki zrozumiesz bo bez tego będziesz nikim w tym zawodzie. Ogółem jak na początku roku szkolnego były 32 osoby w klasie teraz jest 26. A po semestrze będzie około 20. Nauczyciele mówią że zostaje głównie 15 osób głównie przez ciężkie podstawy elektrotechniki