Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji

Marko121 15 Lut 2016 17:01 297326 549
 • #421
  blabson1982
  Poziom 9  
  screw napisał:
  Panowie. Działa miernik poprawnie tylko jedno ale ! nie może być zasilany z tego samego źrudła co pomiar. Zmieniłem miernik z osobnym zasilaniem i pomiarem i jest gitara :)

  Aleź to jasne oczywiste,sprzedawca w sklepie mi to podpowiedzial,chcialem wziąść ten podwojny z V i A z mojego linku ale nie miał,mial tylko taki jak twoj i mi go pokazywał,wiec wziolem analogi.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • #424
  marian paszek
  Poziom 19  
  1,5 doby i brak odpowiedzi to ja skomentuje krotko /!!!!! Autor ma 2381 pkt . Widac jest mocno znuzony tym widokiem i chce go koniecznie zmienić !!!!!!Widac ma w tym jakiś interes .Jaki to tylko można się domyslac . Niestety ale nie dam tylu p-kt. za friko czyli za rozwiązania które można znalezdz w tem. powiązanych których na tym forum znalazłem co najmniej 4 . . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry:
 • #425
  bearq
  Poziom 37  
  blabson1982 napisał:
  Co to za modyfikacje? Mozesz troche wiecej napisac

  Grubsze ścieżki, otwory montażowe, otwory do zworek do większych prądów, zworki kalibracji, zmniejszona płytka o prawię połowę i wiele wiele innych elementów. Miałem jeszcze wersję z układem chłodzenia.
  marian paszek napisał:
  1,5 doby i brak odpowiedzi to ja skomentuje krotko /!!!!! Autor ma 2381 pkt . Widac jest mocno znuzony tym widokiem i chce go koniecznie zmienić !!!!!!Widac ma w tym jakiś interes .Jaki to tylko można się domyslac . Niestety ale nie dam tylu p-kt. za friko czyli za rozwiązania które można znalezdz w tem. powiązanych których na tym forum znalazłem co najmniej 4 . . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Nikomu nie każe korzystać z mojego rozwiązania, jak sam napisałeś jest kilka innych projektów, czy dobrych nie mi to oceniać. Gdybyś projektował takie płytki to zapewne wiedział byś że nie jest to kwestia minut a często godzin czy dni ale przyzwyczaiłem się do tego że większość chce mieć wszystko za "friko".
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • #426
  blabson1982
  Poziom 9  
  [/quote]
  Nikomu nie każe korzystać z mojego rozwiązania, jak sam napisałeś jest kilka innych projektów, czy dobrych nie mi to oceniać. Gdybyś projektował takie płytki to zapewne wiedział byś że nie jest to kwestia minut a często godzin czy dni ale przyzwyczaiłem się do tego że większość chce mieć wszystko za "friko".[/quote]
  Zgadzam sie z tym,za poswiecony czas i wiedze trzeba nagradzać,sam kozystam z gotowców.bearq proponuje dodać podglad pcb aby kazdy kto chce sciagnac wiedzial za co buli punkty.
 • #427
  stary66
  Poziom 10  
  Witam.
  Pragnę zrobić prostownik w oparciu o pakiet bearq, z postu #423 (regulacja prądu auto+manual). Prostownik ma dawać maksymalnie 10A. Jako zasilanie mam transformator TS200/9 (18VAC/10A, 2VAC/10A).

  Czytam wątek od początku, ale dotarłem dopiero do 5 strony, a już chcę kupić brakujące mi elementy do złożenia urządzenia. Dlatego zwracam się z pytaniem do kolegów.

  1. Czy mogę tyrystor BT151 zastąpić TYN612 (600V, 12A, Igt 15mA)?
  2. Czy mogę tranzystory BD136 zastąpić BD140 (ten sam typ, ale większe napięcie dopuszczalne)?
  3. Czy mogę zastąpić tranzystory BC177 tranzystorami BC178 (zapas NOS)?

  Pozdrawiam.
 • #428
  marian paszek
  Poziom 19  
  ad 1 możesz- aczkolwiek być może będzie trzeba dobrac rezystor r4 o innej wartości aby zwiekszyc prad bramki .
  ad 2 możesz
  ad 3 możesz- aczkolwiek sa lepsze zamienniki kosztujące grosze . .
  posprawdzaj sobie parametry w datashet poszczególnych typow .nota katalogowa ma to do siebie ze nie gryzie a pomaga w doborze zamienników :crazyeyes:
 • #429
  stary66
  Poziom 10  
  Dziękuję!
  Mam karty katalogowe :)
  BT151 ma prąd bramk od 2 do 15 mA, a TYN612 od 2 do 15mA, więc wyglądają na niemal identyczne.
  BC178 mam jakiś stary, nieruszany zapas, więc jest okazja aby je w końcu wykorzystać.
  Pozdrawiam.
 • #430
  czuker
  Poziom 25  
  A ja mam pytanie to pierwotnego schematu, czyli schematu jozefag. Wiadomo mianowicie że jednym z założeń w tym układzie było zabezpieczanie przed odwrotnym podłączeniem, jednak ma to też swoją zła stronę -przy mocno rozładowanym akumulatorze prostownik nie wystartuje. Czy dało by się go jakoś przerobić tak aby np przez podanie chwilowego napięcia na bramkę tyrystora wyzwolić tyrystor a potem już miałby działać jak przy pierwotnym założeniu?
 • #431
  marian paszek
  Poziom 19  
  Dalo by się to nawet przerobić na podgrzewacz degulgotnik (tylko po jaka cholerę )-co to jest i jak działa to ci nawet najstarsi gorale nie powiedzą !!!!!!. masz w tym tem 2 tryby pracy -automat i reczny .
  Jak ci na automacie nie chce zalaczyc to jaki kurna problem przejść na tryb reczny gdzie automat nie pracuje i ustawić na ok 3-5 min prad ok 0,5-1A?-po tym czasie przelaczasz na automat i ustawiasz prad jaki chcesz !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shii:
 • #432
  czuker
  Poziom 25  
  problem głownie taki że tzw. prostownik jozefa mam już zrobiony i jeśli dobrze rozumuję - ale pewności że głupot nie piszę nie mam żadnej - wystarczyłoby wstawić na osobnym uzwojeniu małej stabilizator na 12V i przez diode i przełącznik podłączyć to do bramki tyrystora.
  Ale to może być duuża herezja bowiem nie wiem czy można tak połączyć uzwojenia wtórne - wydaje mi sie że tak. w skrócie: jedno wtórne uzwojenie mam z odczepem na środku wiec zakładam że minus układu jest na środkowym odczepie a do dwóch pozostałych mam diody Schottky'ego. I tak wygląda to teraz - dalej juz układ jozefa.
  Ten sam trnsformator ma inne uzwojenie z którego pewnie dam radę uzyskac kolejne 12V z duzo niższym prądem więc w skrócie na tym uzwojeniu mostek Gretza opcjonalnie stabilizator 7812 albo w wersji ubogiej kondensator, Mam "+" i "-". Minusy łączę ze sobą, plus przez diodę i przełącznik na bramkę. Chce zacząc ładowanie mocno padniętego akumulatora załączam przełącznik wyzwalając tyrystor. Potem zaczyna działać automatyka jozefa pilnujaca wyłączenia ładowania i ponownego załączenia przy rozładowaniu
 • #433
  marian paszek
  Poziom 19  
  kombinuj- jak ci się uda dasz manuala dla potomnych . osobiście bym po prostu dolozyl do prostownika jozefa reg w-g tego tem i problem z dekla . zaleta to czas i sprawdzony układ . 2 tranzyst =max 1zl +dioda zen 20gr + 2 rezyst i kondenator 1 zl+ pot za 2 pln . . po cholerę ci kolejny transformatorek ? ma robic za przeciwwagę w pudle prostownika i pobierac dodatkowy prad . ?
 • #434
  czuker
  Poziom 25  
  koszty nie grają roli bo elementy do tego projektu i tak mam :)
  a kolejnego transformatora nie bedzie bo wykorzystywany przeze mnie posiada takowe dodatkowe uzwojenie, pytanie czy sama koncepcja nie jest z gruntu idiotyczna, w sensie ma poważne błędy logiczne

  chyba jednak znalazłem cienkośc mojego rozumowania. Do wyzwolenia chciałem wykorzystać przełacznik monostabilny, czyli jego naciśnięcia miałoby wyzwolić tyrystor tylko że teraz wydaje mi się że po tym jak napięcię z transformatora spadnie do zera tyrystor przestanie przewodzić więc mój pomysł działałby dość krótko....
 • #435
  stary66
  Poziom 10  
  Witam ponownie.

  Składam płytkę prostownika według projektu z postu #423 (od bearq). Czekam jeszcze na kilka rezystorów. Ale...

  Mam kompletny prostownik CBP-20A: obudowa, analogowy woltomierz, analogowy amperomierz, LEDy, włącznik główny. Chcę tę obudowę wykorzystać do projektu prostownika z tematu.
  Nowy transformator - TS200/9 (18VAC/10A), mostek na 25A, itd.
  Rozrysowałem schemat prostownika CBP-20A (nota bene, oryginalny transformator może dać nominalnie około 4,5A, w porywach do 6A, a nie jak producent podaje 20A. Pomijając już jakość wykonania i lutów - tragiczne.), który zamieszczam poniżej.

  W prostowniku tym (CBP-20A) jest, dla mnie dziwny, obwód amperomierza. Mierzy on różnicę napięcia pomiędzy napięciem przemiennym (przed mostkiem prostowniczym), a napięciem wyprostowanym (po mostku). Amperomierz jest w szeregu z rezystorem 10R/0,5W i diodą prostowniczą 1N400x. Obwód zaznaczyłem czerwonym prostokątem.
  I tu pytanie do kolegów: czy taki układ amperomierza nie jest jakąś chińską "krzywizną"? Jeśli jest OK (bo w końcu wskazywał coś, ale nie mierzyłem, nie sprawdzałem poprawności, a jest już rozmontowany), to czy mogę go użyć do prostownika z tematu (wersja z automatyczną i ręczną regulacją)?

  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
 • #436
  marian paszek
  Poziom 19  
  Pomiar na rezystorze 10 ohm to niezły przekręt i na dodatek dokladnosc praktycznie żadna .Wydaje się ze zsle skopiowales . Rez.10 ohm powinien stanowic bocznik dla amp . Tylko dlaczego az 10 ohm ?- z rego się zrobi niezla grzalka .
  Inna możliwość stanowi zakup V-tomierza i ampromierza zbudowanego na icl7107
  Jako przykład zapoznaj się się z http://darel.elektroda.eu/produkt2.html
  podaj mu zakresy pomiaru dla V-tomierza i amperomierza i dowiesz się ile to cie wyniesie lub dobor odpowiedniego bocznika dla tego amp.wlaczonego szeregowo w galezi za mostkiem .

  Robilem ten miernik samodzielnie i doposazylem go w system przekaznikow sterowanych jednym minipakieciakiem . Na jadnym mierniku mogę mierzyc napiecie i prady dla zasilacza 5V
  regulowane1,5-18V i napiecie i prad prostownika do ladowania aku w-g tego schem
  Wykorzystałem do tego układ prezentowany jako ostatni na wskazanej str .
  Jednym przelacznikiem mam 6 możliwości pomiarowych dla 3 roznych zasilaczy -2stabilizowanych + prostownik do ladowania . .
 • #437
  stary66
  Poziom 10  
  Kilka razy sprawdzałem podłączenie amperomierza, bo właśnie wydawał mi się dziwaczny. Rezystor 10 ohm w szeregu z amperomierzem i diodą, a całość "zawieszona" pomiędzy "wejściem" i "wyjściem" mostka. Rozumiem, że jest jakaś różnica napięć (straty napięcia w mostku), ale nie umiem pojąć zależności tej różnicy do natężenia ładowania. Wydaje mi się, że różnica napięć na mostku jest stała, niezależnie od napięcia na zaciskach akumulatora. Duże obciążenie transformatora zmniejsza jego wyjściowe napięcie. Zmniejsza też napięcie "za" mostkiem (na akumulatorze). W miarę ładowania się akumulatora (napełniania), jego zapotrzebowanie na prąd maleje; pobór prądu z transformatora jest mniejszy. Transformator pracuje z mniejszym wysiłkiem i tym samym zwiększa napięcie wyjściowe. Zwiększa się tym samym napięcie "za" mostkiem.
  Ale spadek napięcia na mostku jest chyba stały.
  A może źle rozumuję?
  Jeśli pół-watowy rezystor 10 ohm byłby bocznikiem dla kilku amper, to szybko poszedłby z dymem. Tymczasem używałem prostownika tej zimy przez około 10 godzin (wskazania 6 do 4,5 A) i rezystor 10 ohm nawet nie był przebarwiony wysoką temperaturą. Ładował 16(!) woltami (pomiar multimetrem na zaciskach akumulatora 12V/94Ah) przy prądzie 5-5,5A wskazanym amperomierzem w prostowniku. Potem rozebrałem całe badziewie i postanowiłem gruntownie przerobić na porządny z wykorzystaniem czego się da z oryginału.
  Sprawdzę jeszcze raz i napiszę.
  Kłopot z zamianą oryginalnego wskaźnika (amperomierza) na inny to taki, że wskaźnik ma nietypowe wymiary, a co za tym idzie i okienko w obudowie. Myślałem oczywiście o wmontowaniu cyfrowego modułu woltomierz+amperomierz, ale niczego o zbliżonych wymiarach nie znalazłem (sporo tego na Allegro).
 • #438
  marian paszek
  Poziom 19  
  10ohm /0.5w jest podany w tabeli jako bocznik amperomierza na icl 7107 ale tylko dla zakresu 20 mA.
  Podaj wym okienka . wczoraj byłem w sklepie i widziałem kupe amperomierzy o roznych wymiarach w cenie od 7- 20 pln z wbudowanym bocznikiem . zadzwonię i się zorientuje odnośnie wymiarow .
  Co do skasowania okienka to dwie nakładki w zbliżonej kolorystyce do plyty czołowej o wymiarach amp a w srodku pleksi pod kolor wyświetlacza i już możesz montować modul na icl 7107
  Weź jeszcze pod uwagę ze w polaczeniu ze sterownikiem będziesz miał na na wyjściu prostownika prad pulsujacy co przy analogowym amp. będzie powodować drgania wskazówki i może być lekko wkurzajace a zadnego elektrolita nie możesz stosować bo będzie problem ze sterowaniem tyrystora .
  Dodatkowo przemysl takie zamontowanie przelacznika auto/reczny aby jeśli prostownik będzie użytkowany na wypozyczce użytkownik nie miał do niego dostępu -nigdy nie wiesz ilu elekrycznych idiotow jest w rodzinie lub wśród znajomych
  Zabezpieczylem to poprzez wykonanie tulejki która jest nakrecana na przelacznik Sama konieczność odkręcenia daje do myslenia .wykonałem x takich przerobek po zmianie normy energ. i żaden nie trafil z reklamacja przy czym skrocona instr obsługi z reguly umieszczam na tylniej scianie zalaminowana . :D
 • #439
  stary66
  Poziom 10  
  Sprawdziłem dokładnie "świeżym rozumem" podłączenie amperomierza.
  Niestety, układ jest taki, jak na załączonym schemacie z mojego postu #436. Bez bocznika, wszystko w szeregu :( Nie rozumiem zasady.
  Załączam obrazki podłączenia amperomierza. Wskaźnik po lewej (z diodą i żółtym kabelkiem), nad włącznikiem. Zdjęcia z netu.

  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji

  Otwór w metalowej obudowie ma wymiary: dł. 59 mm, wys. 36 mm.
  W ten otwór może być wsadzona ramka, której okienko ma wymiary: dł. 51 mm, wys. 28 mm.
  Ustrojstwo amperomierza jest w obudowie o wymiarach: dł. 59 mm, wys. 48 mm.

  Gdybyś trafił na miernik, który będzie pasować w otwór w obudowie, lub w ramkę, to będę wdzięczny za podanie namiaru lub typu/modelu amperomierza lub modułu V+A.
  Może być wskazówkowy, aż tak nerwowy nie jestem (drganie wskazówki) ;)

  Prostownik robię dla siebie i tylko dla siebie. Taki już ze mnie egoista. ;)

  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
 • #440
  marian paszek
  Poziom 19  
  Podane wymiary w zasadzie spelnia tylko chiński amp. elektroniczny . Wstępnie wymierzone 50x28mm- cena ok 25 pln.Dokładnie można to wymierzyć przed zakupem suwmiarka .

  Łacznie z przesylka nie powinno przekroczyć 32pln . W drodze sa v-tomierz +amp. Nie znane sa wymiary w jednym module . Kol nie podal czy ten amp jest okragly za ramka bo być może jeden analogowy by pasowal-do 10A.
  Jeżeli czas nie nagli to proponuje się wstrzymać do 2 tyg . Zamówienie było jednoczesne i jeden duzy karton dotarl dzisiaj .
 • #441
  stary66
  Poziom 10  
  Poczekam.
  Przydałby się jakiś obrazek tego chińskiego amperomierza i opis skąd dokąd mierzone są rozmiary wskaźnika.
  Dziękuję.
 • #442
  marian paszek
  Poziom 19  
  Towar dotarl dziś rano wymiary modulu v-tomierzai amperomierza
  mierzone suwmiarka ale poprzez folie w które był zapakowany
  Wymiar zewn ramki 47,56x28,60 mm.
  Wymiar części wsuwanej w okno 45,15 x 25,80 mm
  Cena wstepna ponieważ towar jest w stanie rozpakowywania została wstępnie oceniona na 50 pln
  Modul posiada dwie linie po 3 cyfry .V-tomierz max wskazania 999V
  A-peromierz 9,99 A oba obwody mogą wspolpracowac z dodatkowymi modulami i np. dla amp
  dostępne sa aktualnie boczniki do 400A oraz przekładniki napięciowe do 10kV


  Jak sklepik się ogarnie to dostane info o dokładnej cenie . wstępnie wycenil go na 50 pln . To towar w trakcie rozpakowywania wiec musi dokładnie policzyć .
  Modul wyposażony w zatrzaski i szybke .Do podlaczenia sluza dwa zlacza oddzielnie dla v-tomierza i a-mp. tyle w skrocie .
 • #443
  euggie
  Poziom 9  
  stary66 napisał:
  Poczekam.
  Przydałby się jakiś obrazek tego chińskiego amperomierza i opis skąd dokąd mierzone są rozmiary wskaźnika.
  Dziękuję.

  Gdyby chodziło o ten amperomierz-woltomierz a Allegro:
  Moduł woltomierz 0-99.9V amperomierz 10A bocznik - ma podane potrzebne wymiary, jest bardzo szykowny ale próbowałem zastosować go do prostownika z regulacją na tyrystorze i nie udało mi się. Przypuszczam, że duża prędkość odświeżania powoduje, że wskazania są pobierane w przypadkowym momencie przebiegu i przez to zwariowane i nieczytelne. Natomiast zastosowałem go do zasilacza z wygładzonym napięciem i spisuje się doskonale.
  Byłbym wdzięczny za wytłumaczenie tego zjawiska.
 • #444
  marian paszek
  Poziom 19  
  Być może zależy jak go zasilałeś .Wariować może najmniej znaczaca cyfra . Niektóre nie mierza napięcia z którego sa zasilane -wymagają osobnego zasilacza . Na rys . wyraźnie zasilanie nie jest podpięte do zasilacza mierzonego napięcia .
 • #446
  stary66
  Poziom 10  
  Czy obciążyłeś czymś (np. żarówka) prostownik podczas kręcenia tego filmu?
 • #447
  euggie
  Poziom 9  
  stary66 napisał:
  Czy obciążyłeś czymś (np. żarówka) prostownik podczas kręcenia tego filmu?

  W szeregu z prostownikiem był włączony akumulator samochodowy, amperomierz-woltomierz zgodnie ze schematem podłączenia i miernik cyfrowy ustawiony na pomiar prądu, ten zachowywał się w miarę stabilnie, oprócz ostatniej cyfry.
 • #448
  stary66
  Poziom 10  
  Zrobiłem prostownik na płytce bearq.
  Wszystkie rezystory 0,25W ledwo mieszczą się na płytce. Jest bardzo ciasno. Rezystor 330R/0,6W wlutowałem na długich nóżkach (wysoko nad płytką) aby w ogóle go zmieścić.

  Trochę motałem się z właściwym podłączeniem przełącznika ręcznego/automatycznego trybu pracy. Mylące są punkty podłączenie przełącznika na płytce, więc trzeba uważać.

  Miałem trochę kłopotu z tranzystorami BC178 (zamiast BC177). Mam stary, około 30-letni zapas nigdy niemontowanych BC178. Kupowane były na początku lat 80. Po wymianie kilku tranzystorów, przypomniałem sobie, że to były czasy gdy do sprzedaży trafiały partie drugiej jakości, bo musiał być wykonany jedynie słuszny plan rządów PRL. Parametry i sprawność elementów była zupełnie przypadkowa. Cena niska, sprzedaż na wagę.

  Potencjometr do regulacji prądu dałem 10 kOhm, ale będę musiał zwiększyć wartość rezystora R12. Z 150Ω do 2,5 kOhm - aby ograniczyć maksymalny prąd. Regulacja prądu (i napięcia) działa dosyć płynnie, choć regulacja górnego zakresu prądu wymaga minimalnych i precyzyjnych ruchów potencjometrem. Nie pamiętam, czy to potencjometr logarytmiczny czy może liniowy. W tej chwili (potencjometr odkręcony na maks = zerowa oporność potencjometru) maksymalny prąd przekracza 12A i pali mi bezpiecznik na wtórnym uzwojeniu (transformator 18VAC/10A).
  Kondensator C2, zamiast 470 nF (nie miałem pod ręką), dałem 330 nF.
  Tranzystory BD140, zamiast BD136.
  Zamiast BYP401, dałem 1N4007.
  Tyrystor TYN 612, zamiast BT151. Mostek 25A.

  Dodatkowo dałem wentylator (zasilanie z 18VAC + dodatkowy mostek + 330nF + L7812 + 100nF) uruchamiany włącznikami bimetalicznymi (50°C) zamontowanymi na transformatorze, tyrystorze i mostku. Tyrystor i mostek przykręcone są do metalowej obudowy. Wentylator ze starego zasilacza do komputera stacjonarnego (80x80mm, 12V/0.12A, 7 łopatek, 2000 rpm) ma zbyt małą wydajność. Na dniach wymienię go na 9-łopatkowy, 4000 rpm, 12V/0.38A i dołożę drugi taki sam. Tyrystor i mostek zbyt mocno się grzeją (temp. otoczenia +15°C, prąd 8-9A) i, moim zdaniem, słaba jest stabilizacja temperaturowa prostownika. Podczas ładowania akumulatora (napięcie początkowe akumulatora 11,89V) prądem 7-8A natężenie waha się ± 0,3-0,5A w górę i w dół, od nastawionego. Napięcie waha się też proporcjonalnie do wahań natężenia, ale z mniejszą amplitudą: ± do około 0,3V.

  Na razie nie naładowałem akumulatora do pełna, więc nie sprawdziłem, czy prostownik wyłączy się przy ustawionym napięciu 14,4V, a załączy przy spadku napięcia na akumulatorze do 13V.

  Wykorzystałem wskaźniki analogowe z posiadanego prostownika CBP-20A/12V (jak pisałem wcześniej - straszne badziewie, realnie 6-7A, bez żadnej kontroli napięcia; dochodziło do 16V). Woltomierz mało precyzyjny, ale pokazuje co trzeba. Natomiast amperomierz pierwotnie pracował w dziwacznym układzie i nie wiadomo, co pokazywał. Zmierzyłem amperomierz stosując zasilacz regulowany według patentu p. Mariana Paszka. Pomiar wykazał, że amperomierz jest na 80mV. Zamówiłem w Dareltek bocznik SMD 20A/80mV (0,004 ohm/2W) za kilkanaście złotych i działa, nawet dosyć precyzyjnie. Testując prostownik podczas ładowania akumulatora porównywałem jednocześnie jego wskazania z dodatkowym multimetrem cyfrowym (napięcie na akumulatorze) i amperomierzem cęgowym (na przewodzie "+" prostownik-akumulator). Jak dla mnie precyzja posiadanych, starych, analogowych wskaźników jest wystarczająca.

  Edit:
  Wymiana i zamontowanie drugiego wentylatora się sprawdziła.
  Oba wiatraki 80x80 mm, 9-łopatkowe, 4200 rpm, 12V/0,38A.
  Mostek i tyrystor osiągają temperaturę tylko +65...+70°C (przy temp. otoczenia +20°C i ładowaniu 75...85% mocy prostownika).

  Doprecyzowanie ustawień górnego i dolnego progu na pracującym prostowniku, ładującym akumulator jest mozolna.
  Ustawione za pomocą zasilacza regulowanego progi, wg metody opisanej w pakiecie Bearq dała mi błąd podczas pracy rzeczywistej.
  Górny próg (ustawiony na 14,45V) w rzeczywistości (nagrzany prostownik) wypadł w okolicach 14,0-14,1V. Podobnie dolny próg - w rzeczywistości odchyłka "w górę" o ułamek Volta.
  Obecnie górny próg ustawiłem na 14,2V jako bezpieczny latem (+20°C). Zimą, przy innej temperaturze otoczenia, górny próg może się nieco podnieść samoczynnie.
  Ustawiam jeszcze dokładnie dolny próg (na 13,2V), ale każde zdemontowanie obudowy, regulacja, kilka minut ładowania/sprawdzania ustawień, zamontowanie obudowy, ponowne minuty sprawdzania/ładowania i... próg znowu za nisko. Zamiast 13,2V spada do 13,0V. Trochę mozolne.

  Próg dolny ustawiam na 13,2V bo wyczytałem, że jest to minimalne napięcie mierzone na akumulatorze podczas ładowania, które wskazuje że akumulator został całkowicie naładowany. Tzn. podczas ładowania akumulator osiąga 13,2V, a po odłączeniu akumulatora od ładowania i odczekaniu 2 godzin, jego napięcie nie może być niższe niż 12,5V. Niższe napięcie (po 2 godz. od odłączenia) oznacza, że akumulator wymaga jeszcze ładowania lub jest zbyt zużyty i nie osiągnie pełnej pojemności.
  Czy ktoś może potwierdzić lub zdemontować tę opinię?
 • #449
  euggie
  Poziom 9  
  stary66 napisał:

  Czy ktoś może potwierdzić lub zdemontować tę opinię?


  Komentować nie zamierzam, poszedłem trochę inną, chociaż podobną drogą. Mój prostownik, do którego link jest na dole, został totalnie skrytykowany przez fachowców z Portalu, głównie za wygląd. Zgadzając się w zasadzie z opinią dotyczącą wyglądu, chciałbym zaproponować tym, którzy mają zamiar samodzielnie wykonać prostownik zapoznanie się także i z moim rozwiązaniem. Może znajdą elementy do wykorzystania.
 • #450
  marian paszek
  Poziom 19  
  stary66 napisał:
  Doprecyzowanie ustawień górnego i dolnego progu na pracującym prostowniku, ładującym akumulator jest mozolna.
  Ustawione za pomocą zasilacza regulowanego progi, wg metody opisanej w pakiecie Bearq dała mi błąd podczas pracy rzeczywistej.
  Górny próg (ustawiony na 14,45V) w rzeczywistości (nagrzany prostownik) wypadł w okolicach 14,0-14,1V. Podobnie dolny próg - w rzeczywistości odchyłka "w górę" o ułamek Volta.
  Obecnie górny próg ustawiłem na 14,2V jako bezpieczny latem (+20°C). Zimą, przy innej temperaturze otoczenia, górny próg może się nieco podnieść samoczynnie.
  Ustawiam jeszcze dokładnie dolny próg (na 13,2V), ale każde zdemontowanie obudowy, regulacja, kilka minut ładowania/sprawdzania ustawień, zamontowanie obudowy, ponowne minuty sprawdzania/ładowania i... próg znowu za nisko. Zamiast 13,2V spada do 13,0V. Trochę mozolne.

  Próg dolny ustawiam na 13,2V bo wyczytałem, że jest to minimalne napięcie mierzone na akumulatorze podczas ładowania, które wskazuje że akumulator został całkowicie naładowany. Tzn. podczas ładowania akumulator osiąga 13,2V, a po odłączeniu akumulatora od ładowania i odczekaniu 2 godzin, jego napięcie nie może być niższe niż 12,5V. Niższe napięcie (po 2 godz. od odłączenia) oznacza, że akumulator wymaga jeszcze ładowania lub jest zbyt zużyty i nie osiągnie pełnej pojemności.


  jaka jest srednica przezwodow do aku i ich dlugosc ? regulowałem na zasilacz i przy dlugosci 1m i fi 5mm nie zauważam zadnych odchyłek od ustawien niezaleznie od temp .

  może kol mierzy na slupkach aku a sterownik czerpie dane z wyjścia przewodow .