Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji

Marko121 03 Cze 2016 21:53 296681 549
 • #451
  stary66
  Poziom 10  
  Uruchamiałem prostownik już z przewodami do podłączenia akumulatora. Zasilacz regulowany (wzorcowy) był podłączony do "krokodylków", które zaciska się na kołkach akumulatora. I tu również mierzone było napięcie podczas ustawiania progów.
  Przewody prostownik-akumulator mają przekrój 1,8 mm² (trochę mało dla 10A max. - trudno) i długość około 0,5 m każdy.
  Podczas regulacji prostownika pracującego w realnych warunkach, czyli ładowanie akumulatora, miernik wzorcowy mierzy napięcie na kołkach akumulatora.
  Rozbieżność napięć progów podczas uruchamiania a pracy rzeczywistej (nagrzewnie się elementów prostownika) być może bierze się ze słabej jakości (jak pisałem parę postów wcześniej) tranzystorów BC178.
 • HelukabelHelukabel
 • #452
  stary66
  Poziom 10  
  A tak wygląda prostownik w obudowie.
  Dołożone:
  - przełącznik trybu pracy: Auto - Manual (+żółty LED wskazujący tryb pracy ręcznej).
  - pokrętło do regulacji natężenia w trybie Auto i natężenia/napięcia w trybie Manual.
  - wentylator górny (dodatkowe otwory wlotu powietrza) i tylny (wykorzystane stare otwory i wlot)
  - w tylnej ściance dodatkowe gniazdo na bezpiecznik 12A na uzwojeniu wtórnym.

  Włącznik sieciowy, LEDy "charge" (wskazuje ładowanie) i "protection" (wskazuje przepalenie głównego bezpiecznika z tyłu obudowy), woltomierz i amperomierz, no i obudowa - są stare. Oczywiście prostownik podaje maksymalnie 10-11A, a nie jak mówi stary napis na froncie - 20A.


  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
 • HelukabelHelukabel
 • #453
  marian paszek
  Poziom 19  
  Ładnie . Można by ewentualnie nanieść na skale znaczniki co 2A o ile skala się nie pokrywa . Z poprzedniego postu wynika ze bocznik jest na 20 A ale niekoniecznie musi się pokrywac bo z tego co widze to skala nie jest liniowa .
  Skoro nie jest przewidziane wypożyczanie to może pozostać .
 • #454
  stary66
  Poziom 10  
  Dziękuję :)
  Skala do 10A pokrywa się z pomiarami. W przedziale 0-2A wskazuje dosyć dokładnie ± 0,5A. Od 3 do 10A już lepiej z odchyłką: ± 0,1A. Ale sam miernik cęgowy (ten wzorcowy) ma przecież błąd pomiaru kilka procent.
  Powyżej 10A i tak mnie nie interesuje, bo transformator nie wyciągnie tylu Amper.
 • #455
  jajen
  Poziom 17  
  Dwa pytania.

  Zrobiłem ten prostownik (plytka kolego avokado). Regulacja w trybie ręcznym ok - od 0-6A (trafo 16v, 6A) , ale po przełączeniu na automat można uzyskać maksymalny prąd 2,5A, czyli regulacja od 0-2,5A. Sprawdzałem na dwóch różnych tyrystorach. Jakieś pomysły gdzie przyczyna?

  Druga sprawa jak zrobiliście zasilanie wiatraka do chłodzenia? Stabilizator / przetwornica do mostka czy jakoś wyprowadzić z ukladu 12V na wiatrak?
 • #456
  stary66
  Poziom 10  
  Czym obciążałeś prostownik do pomiaru natężeń?
  Przyjrzałbym się części układowi z tranzystorami BC177 i T1 (BD136). Sprawdziłbym tranzystory, a szczególnie poprawność i wartość rezystorów (np. R5, R6, R8) wokół tych tranzystorów.

  Zasilanie wiatraka/ów zrobiłem dodając równolegle do wtórnego uzwojenia (które zasila układ prostownika)
  - włącznik bimetaliczny (dałem trzy włączniki wzajemnie równolegle na: transformatorze, mostku prostownika i tyrystorze),
  - dalej mały okrągły mostek prostowniczy,
  - a potem stabilizator napięcia L7912 (1,5A) wraz z kondensatorami (dwa "suche" kondensatory, chyba 300 nF i 100 nF - układ z karty katalogowej L79xx).
  Do wyjścia stabilizatora podłączony jest wiatrak.

  Ten dodatkowy, mały mostek prostowniczy (dla wiatraka) odseparowuje kondensatory przy stabilizatorze od układu prostownika, który (jak napisał autor układu) nie może mieć kondensatora tłumiącego tętnienie wyprostowanego napięcia.
  Ponieważ dałem dwa dosyć mocne i wydajne wiatraki - każdy 12V/0,34A - to podczas włączania i wyłączania się wiatraków jest impulsowy skok natężenia/napięcia na wyjściu prostownika. Pokazują to wskaźniki prostownika. Nie przeszkadza to jednak w pracy prostownika. Wiatraki włączają się gdy akumulator "ma jeszcze daleko" do pełnego naładowania i ładowany jest w sposób ciągły prądem 10C.

  W fazie, gdy akumulator jest na tyle naładowany (ale wciąż nie do pełna), że prostownik zaczyna przerywać ładowanie,
  (tzn.:
  - akumulator osiąga napięcie górnego progu
  - prostownik wyłącza ładowanie i "czeka" na spadek napięcia akumulatora do wartości dolnego progu
  - prostownik włącza ładowanie ponownie i ładuje akumulator do momentu osiągnięcia górnego progu
  - i tak "w kółko", wydłużając wraz ze stopniem naładowania akumulatora, okres "czekania", a skracając okres ładowania/włączenia się)
  to elementy (mostek i tyrystor) nie nagrzewają się już tak mocno, aby wiatraki chłodziły je non-stop i wiatraki pracują również z przerwami. Z czasem, im akumulator jest bardziej naładowany, tym czas ładowania (w cyklu: ładowanie do górnego progu + wyłączenie, czekanie na spadek napięcia do dolnego progu i ponowne włączenie) jest na tyle krótki, że mostek i tyrystor nie grzeją się zupełnie i wiatraki wcale nie pracują. Nie ma też już skoków natężenia/napięcia na wyjściu prostownika, powodowanych przez pracę wiatraków.
  Być może... gdybym włączniki bimetaliczne dał po stabilizatorze, to nie byłoby skoków natężenia/napięcia, lub byłyby niezauważalne.

  Alem się napisał... :wink:

  PS. Włącznik bimetaliczny na transformatorze okazał się zbędny, bo transformator nie grzeje się aż tak mocno.
 • #457
  jajen
  Poziom 17  
  Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie. Obciążyłem żarówkami podłączonymi równolegle z akumulatorem. Na recznym trybie mam 6A , a na automacie max 2,5A. Chłodzenie zrobie podobnie jak Ty, ale dam wyłączniki termiczne między stabilizatorem a wiatrakiem.
 • #458
  stary66
  Poziom 10  
  jajen napisał:
  Na recznym trybie mam 6A , a na automacie max 2,5A.


  No to szukaj wad w sekcji automatyki. Jak pisałem: sekcja z tranzystorami BC177 wraz z otaczającymi je elementami. A jak tam będzie wszystko OK, to zmierz T1 (BD139), który odpowiada za wysterowanie tyrystora w trybie automatyki.
 • #460
  stary66
  Poziom 10  
  Mój błąd.
  Chodzi oczywiście o L7812 - dodatni.
  Z ustawieniem progów też walczyłem. o czym napisałem w końcowej części postu #449.
 • #461
  borys_mb
  Poziom 10  
  blabson1982 napisał:
  Witam,prostownik poskładany i działa super jak na ręcznym i automacie,pcb wykonana od kolegi avocado,tranzystory zastosowałem bc557,potencjometr 10K dziala od 1/4 zakresu,reszta elementów jak na pcb,diode zastosowałem podwójna do trybu pracy A/R,obudowa kiepska bo byla przerabiana 3razy,najwazniejsze źe działa
  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji  Ciekaw jestem jak rozwiązałeś (gdzie podłączyłeś się na schemacie) sprawę sygnalizacji trybu AUTO/RĘCZNY
 • #462
  blabson1982
  Poziom 9  
  Musiałem zastosować przełącznik 6 pin 2-pozycyjny Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji do przełączania A/R do bocznych nóżek podłączyłem led przez rezystory,główny włącznik zespolony z wtyczką z konsoli ps3 jest z tyłu
 • #463
  marian paszek
  Poziom 19  
  kol przeczyta posty od 331-337 pisałem o tym dla kol Zepter. nawiasem mowiac to z tym przelacznikiem kol długo nie pociągnie . to jest typ chinszczyzna która nie zna dnia ani godz .kiedy padnie . taki sam ale 1,5x grubszy i 2xdluzszy . miałem taki i2x po kilkurazowym przelaczaniu odmawial współpracy . oby ci sluzyl .
 • #464
  blabson1982
  Poziom 9  
  Fotkę zapodałem orientacyjnie, u siebie zamontowałem podobny i chodzi bez problemu, jak padnie to kilka złotych nie zaboli.
 • #465
  marian paszek
  Poziom 19  
  nie zaboli ale przemysl do czego może doprowadzić -a to już może zaboleć .
 • #466
  borys_mb
  Poziom 10  
  blabson1982 napisał:
  Musiałem zastosować przełącznik 6 pin 2-pozycyjny Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji do przełączania A/R do bocznych nóżek podłączyłem led przez rezystory,główny włącznik zespolony z wtyczką z konsoli ps3 jest z tyłu


  ok, ja zrealizowałem jednak na przekaźniku.
  Jak znajdę więcej czasu wrzucę swój schemat zmodernizowany ze sterowaniem wentylatorem w zależności od temperatury radiatora, proawidłowe podłaczenie akumulatora oraz sygnalizacja pracy Ręka/ Auto za pomocą diod
 • #467
  norghe
  Poziom 9  
  Wiem że może idę na łatwiznę ale elektronikiem zbytnio nie jestem więc proszę kogoś o ostateczny schemat tego prostownika dla 29V(2x14V) wejściowego bo akurat takowy transformator posiadam i większego prądu czyli z 10A?
 • #468
  bearq
  Poziom 37  
  #423 czyli na stronie 15 masz kompletny schemat w 100% działający.
 • #470
  Marko121
  Poziom 17  
  Kolego bearq -dlaczego mój opis i mój schemat dodałeś do swojego załącznika za 3 pkt ?
  Wymyśliłeś płytkę ok.- chwała Ci za to , kasuj więc za swoją pracę i pomysły jeśli chcesz ale nie dodawaj pracy innych użytkowników jako swoich załączników .
 • #471
  bearq
  Poziom 37  
  Płytka na stronie 15 to któraś z kolei płytka zmodyfikowana mojego autorstwa. We wcześniejszych wersjach informowałem w poście o tym że jest to zmodyfikowany prostownik Józefa.G przez Marko121. "Kasuję" za zaprojektowaną płytkę o czym pisałem na stronie 15 w poście #425 a schemat prostownika dorzucam tylko po to aby człowiek tworząc takowy prostownik miał wszystko w jednym miejscu. Nigdzie i nigdy nie twierdziłem że schemat jest mój.
 • #472
  Marko121
  Poziom 17  
  Jednak w twoich załącznikach nie powinno być załączników innych użytkowników bo w tym momencie sprzedajesz je jako swoje . To, żeby było wszystko w jednym miejscu nie jest wytłumaczeniem . Ciekawe co byś powiedział gdyby teraz ktoś wymyślił fajną obudowę zabrał mój załącznik i zabrał twój załącznik , dołożył projekt swojej obudowy i umieścił to wszystko jako swój załącznik za 5pkt albo choćby za 1pkt .
 • #473
  euggie
  Poziom 9  
  norghe napisał:
  Wiem że może idę na łatwiznę ale elektronikiem zbytnio nie jestem więc proszę kogoś o ostateczny schemat tego prostownika dla 29V(2x14V) wejściowego bo akurat takowy transformator posiadam i większego prądu czyli z 10A?

  Wielcy tego forum zapomnieli poinformować , że posiadany przez Ciebie transformator, posiadający uzwojenia z odczepem w środku, jest najwłaściwszym do budowy prostownika, ponieważ pozwala na użycie tylko 2 diod prostujących zamiast 4 (pełnego mostka) a jeżeli dodatkowo zamiast diod i tyrystora użyje się tylko 2 tyrystorów, pełniących rolę i prostujących, i regulujących - otrzymujemy prostownik o zmniejszonej ilości (zamiast 5 tylko 2) grzejących się elementów, co jest cechą nie do pogardzenia.
 • #474
  mati1904
  Poziom 13  
  Witam, a ja mam takie pytanie czy omawiany w tym wątku regulator prądu ładowania nie powoduję nadmiernego "buczenia" transformatora ?
  Wiem, że regulatory po stronie pierwotnej trafa są właśnie z tego znane a jak jest w tym przypadku ?

  Pytam, ponieważ zamierzam wykorzystać ten regulator a przeglądając wątek, ktoś o tym wspominał.

  Pozdrawiam
 • #475
  bearq
  Poziom 37  
  W tym przypadku nie ma żadnego problemu z grzaniem czy buczeniem transformatora.
 • #476
  agut1
  Poziom 10  
  Transformatory jak wiecie są zbudowane z blach które są skręcone, sklejone lub zalane żywicą lub klejem. Źle wykonany transformator buczy nawet na jałowym biegu. Powodują to prądy wirowe, nie da się ich uniknąć. Dobrze zrobiony trafo, nigdy nie buczy. Przy przeciążeniu poleci dym, spali się uzwojenie i taki będzie finał.
  Zawsze trzeba pamiętać o doborze trafo do projektu. Ważnym współczynnikiem jest sprawność. Nie wnikając w szczegóły, przy większej sprawności mogą być mniejsze gabaryty przy tycz samych parametrach katalogowych. Dla przykładu na rdzeniach zwijanych (okrągłe mają strumień zamknięty i większą sprawność). Wykonanie trafo dobieramy czasem ze względu na separacje między uzwojeniami. Przy każdym projekcie liczy się bezpieczeństwo człowieka. Czasem konsekwencje mogą być przykre dla konstruktora jak nastąpi porażenie prądem użytkownika.
  Nie jest to moje dzieło ale polecam http://www.sklep.cosiw.pl/vademecum-elektryka-2016-p-48.html. Wyrosłem na takich książkach.
  Pozdrawiam Andrzej
 • #477
  marian paszek
  Poziom 19  
  Tylko jak to się ma do tego tematu ? Tego to nawet najstarsi gorale nie wiedza .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • #478
  agut1
  Poziom 10  
  Przeczytaj pytanie
  mati1904, kolego marian paszek.
  Polecam czytanie ze zrozumieniem.
  "Witam, a ja mam takie pytanie czy omawiany w tym wątku regulator prądu ładowania nie powoduję nadmiernego "buczenia" transformatora ?
  Wiem, że regulatory po stronie pierwotnej trafa są właśnie z tego znane a jak jest w tym przypadku ?
  Pytam, ponieważ zamierzam wykorzystać ten regulator a przeglądając wątek, ktoś o tym wspominał.
  Pozdrawiam
  "
 • #480
  bearq
  Poziom 37  
  Raczej ciężko będzie Ci pomóc, w tym temacie podawane były gotowe i sprawdzone projekty płytki prostownika wtedy błąd ewentualnie jest w montazu.