Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji

Marko121 21 Sty 2018 19:55 295463 549
 • HelukabelHelukabel
 • #513
  czuker
  Poziom 25  
  Ja to raczej "składacz" jestem a nie projektant :), będę miał schemat to złożę, ale sam nic nie zaprojektuję.

  Mam jeszcze pytanie o tyrystory: jaka jest różnica pomiędzy tymi w obudowach TO220AB i tymi w obudowach TO48?
  Np: TIC126M; 12A; 600V; TO220; przewlekany (THT) i BTP 10/600

  Ten drugi czyli w obudowie TO48 zazwyczaj jest znacząco droższy.
 • #514
  kwiatekdawid
  Poziom 8  
  Witam wszystkich. Mam problem z uruchomieniem prostownika. Płytkę zrobiłem w wersji od kolego avocado, zlutowałem wszystko i niestety nie działa mi regulacja w trybie ręcznym. Po włączeniu prostownika świeci dioda czerwona, natomiast zielona w zależności od położenia potencjometru. Ponad to po podłączeniu żarówki na wyjściu zapala mi się żarówka włączona szeregowo na uzwojeniu pierwotnym transformatora. Sprawdzone elementy, wszystkie sprawne i brak pomysłu na rozwiązanie. Chciałbym dopytać, od czego zaczynać, aby wpierw uruchomić tryb ręczny i zająć się automatycznym.

  Pozdrawiam serdecznie, Dawid

  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacjiProstownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacjiProstownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
 • #515
  zamela
  Poziom 14  
  Nie jestem specjalistą ale to co widzę to
  warto pogrubić ścieżki prądowe
  do tyrystora nawet na czas prób dokręcić choć mały radiator .

  W trybie ręcznym jedna dioda ma się palić cały czas a druga swoją jasność zmieniać wraz z zmianą położenia potencjometru .
  Sprawdź montaż elementów takich jak tyrystor , tranzystory w regulatorze i podłącz no normalnie bez żarówki .
 • HelukabelHelukabel
 • #517
  kwiatekdawid
  Poziom 8  
  Zworka jak i zwarty tryb ręczny są połączone cyna na płytce. Po włączeniu do sieci, zapala się czerwona dioda, a zielona zmienia jasność w zależności od położenia potencjometru. Mimo to napięcia na wyjściu nie ma.
 • #518
  zamela
  Poziom 14  
  napięcia na wyjściu nie ma a dioda od wysterowania tyrystora zmienia jasność czyli OK , sprawdź sam tyrystor i poprawność jego wlutowania KAGProstownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
 • #519
  bearq
  Poziom 37  
  Tam na wyjściu napięcia nie zmierzymy, proszę sprawdzić jak działa tyrystor
 • #520
  kwiatekdawid
  Poziom 8  
  Wyjście układu obciążone jest żarówką H4. Poza tym w trybie ręcznym nie ma zabezpieczeń więc jak mi się wydaje powinno być napięcie, prawda?
 • #521
  bearq
  Poziom 37  
  Zajrzyj do instrukcji, odłącz blok automatyki i zostaw sam układ regulacji prądu. Wtedy jest tylko kilka elementów do sprawdzenia.
  Sprawdzałeś co się dzieje na bramce tyrystora?
 • #522
  kwiatekdawid
  Poziom 8  
  Mam podłączony tylko tryb ręczny. Na bramce względem plusa mam 17.16 V, tyle samo, co napięcie po wyprostowaniu za mostkiem. Po złączeniu bramki anodą zarówka zapala się, ale po rozłączeniu gaśnie.

  Tyrystor wlutowany poprawnie.
 • #524
  nik156
  Poziom 18  
  Gdzie znajdę przetestowany układ? Jak i schemat wraz z płytką? Bo co strona to inny schemat.
  Automat, reczny.
 • #525
  juszczak120
  Poziom 11  
  Przejrzyj cały temat a wszystkiego się dowiesz.
 • #526
  marian paszek
  Poziom 19  
  Schemat w poscie 1 plytki znajdziesz dalej tylko trzeba się wyzbyc lenia !
 • #527
  bearq
  Poziom 37  
  Schemat działa, płytka ode mnie również. Robiło ją kilka osób i dostawałem wiadomość zwrotną o jej działaniu. Są też inne, też podobno działają.
 • #529
  bearq
  Poziom 37  
  Cofnij się kilka stron do tyłu, tam jest projekt prostownika.
 • #530
  zamela
  Poziom 14  
  Ma ktoś może pomysł jak zrobić układ którego zadaniem będzie rozłączenie ładowania po osiągnięciu odp napięcia a dokładnie 16,2V coś na przekaźniku ale o dokładnym pomiarze napięcia.
  Prostownik z tematu ma tryb automatyczny i tam powiedzmy że ustawię sobie górny próg 14,4 , II tryb to ręczny i w tym trybie chciałbym zrobić tak by nie przekraczać tych 16,2V
 • #531
  hobbyelektronik
  Poziom 27  
  Możesz śmiało zastosować układ do automatycznego włączania świateł mojego pomysłu, dajesz diodę zenera na 15,5V, wykorzystujesz styk NC przekaźnika i po zawodach.
 • #532
  Kamilpl123
  Poziom 15  
  Witam,
  Mam taki mały problem, bowiem chciałem zamontować do układu radziecki tyrystor 2T151-100. Jednak po jego podłączeniu prostownik nie rusza. Dioda LED świeci ciągle jednak nie ładuje. Gdzie leży problem? Trzeba zwiększyć prąd bramki?
 • #533
  marian paszek
  Poziom 19  
  datashet tego tyrystora powinien dac odpowiedz
 • #534
  E8600
  Poziom 38  
  Mam kilka pytań co robi ten sterownik prostownika.
  - Czy jest płynna regulacja prądu?
  - Czy jest regulacja napięcia np. do akumulatorów 6V.
  - Do jakiego napięcia ładuje akumulator i czy można to regulować? Czy po naładowaniu jest automatyczne przełączany z napięcia ładowania na napięcie podtrzymujące?
  - O co chodzi z trybem automatycznym?

  Pytam bo od pierwszej strony układ zapewne udoskonalono.
 • #535
  marian paszek
  Poziom 19  
  Ten sterownik jest dla akumulatorów 12V.Dla ak. 6V należało by wymienić diody Zenera oraz obniżyć napięcie zasilania układu . Istnieje możliwość ładowania w trybie ręcznym przy którym ten prostownik pracuje jako regulowany zasilacz jednakże nie będzie żadnej kontroli nad prądem ładowania .Trzeba by było ładować przez żarówke co jednak
  wymaga ciągłego dozoru nad procesem ładowania . Jest płynna regulacja prądu w trybie automatycznym.

  Tryb automatyczny sluży do ładowania akumulatorów .zabezpiecza przed odwrotnym podłączeniem .Przy nie podłączonym akumulatorze na wyprowadzeniu prostownika nie ma napięcia i można sobie spokojnie zewrzeć kable .Układ sterownika jest zasilany z akumulatora .Jeżeli będą odwrotnie podłączone bieguny akumulatora to się nie włączy

  Ma to na celu ochronę tyrystora mostka i sterownika .W trybie automatycznym ustawiasz potencjometrem prąd ładowania dla danego akumulatora .Nad dalszym procesem czuwa sterownik .Jak akumulator osiągnie 14,4-5Vto sterownik wyłączy proces ładowania. Po pewnym czasie gdy napięcie na akumulatorze osiągnie dolny próg np. 12,8V sterownik ponownie włączy ładowanie do osiągniecia górnego progu .Ten proces będzie trwał nieprzerwanie .czas przerwy miedzy tymi okresami będzie się wydłużał aż do czasu odłączenia akumulatora. Gdyby ci się cos przytrafiło -czego oczywiście ci nie życzę i wylądował byś np. na tydzień w szpitalu mając podłączony akumulator do prostownika to go nie przeładujesz .Po powrocie akumulator będzie całkowicie sprawny (to taki skrajny przykład możliwości tego sterownika )
  Tryb ręczny służy do chwilowego ładowania małym prądem głęboko rozładowanego akumulatora poniżej 9-8Vponieważ w trybie automatycznym sterownik przy takich napięciach nie zadziała . Jak osiągnie 10-12V przechodzimy na tryb A i ustawiamy właściwy prąd dla danego akumulatora .W trybie ręcznym jest pozbawiony wszelkich zabezpieczeń i jakiekolwiek zwarcie spowoduje uszkodzenie tyrystora i sterownika a nawet mostka
  Za role napięcia podtrzymującego można uznać cykliczne włączanie i wyłącznie po osiągnięciu górnego progu ładowania . Aby się dowiedzieć czy coś zostało udoskonalone należy poczytać .Niechęć do literatury technicznej jest szkodliwa . Te wiadomości są zawarte w pliku z 1 str. tylko należy czytać ze zrozumieniem . :cry:
 • #536
  Rafael22
  Poziom 16  
  Tworząc ostatnio płytkę wg projektu kolegi Avocado podczas lutowania denerwowało mnie, że w wykazie elementów na płytce nie ma wartości oporników tylko nr R1, R2 itp więc zrobiłem swój wykaz elenentów do płytki Avocado z wypisanymi wartościami elementów.
  Mam nadzięję, że kolega Avocado się nie obrazi ;)

  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji

  Dodam, że transformator o napięciu 14,3V na uzwojeniu wtórnym do budowy prostownika do tej płytki też spełnia swoje zadanie. Testowane na dwóch akumulatorach 45Ah i 120Ah rozładowanych do 12,2V i spokojnie naładował do 14,4V.

  Wzór płytki PCB z dodanym buzerem, oraz rozstawami pod zaciski śrubowe.
  Opornik pod Buzer trzeba dobrać doświadczalnie, żeby za głośno nie piszczał.
  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
 • #537
  zamela
  Poziom 14  
  Mam takie pytanie dotyczące voltomierza podłączonego do tego prostownika mianowicie na początku ładowania gdy napięcie jest na poziomie około 13V a prąd powiedzmy 5A to wynik pomiaru napięcia "w prostowniku" jest taki sam jak napięcie na akumulatorze ale wraz z wzrostem napięcia , maleje prąd i niestety pomiar napięcia zaczyna się rozjeżdżać do tego stopnia że voltomierz w prostowniku wskazuje 16,8V a na słupkach akumulatora jest 15,3.
  Wskazuje to na spadek napięcia na przewodach więc dam grubsze 2x2,5mm5 lub dam przewód 4 żyłowy z czego 2 żyły wykorzystam tylko do pomiaru .
  Dlaczego dopiero przy wyższym napięciu , przy wzroście naładowania akumulatora pomiar tak się rozjeżdża ??
 • #538
  maziizam
  Poziom 11  
  Mam transformator dający jałowo około 17,2 V oraz 8,6 V zmiennego (symetryczne rozłażenie uzwojeń niekiedy wykorzystuje przy ładowaniu 6V akumulatorów) i 4 diody dobrze chłodzone w układzie mostka Greca. Transformator dość spory przekrój rdzenia około 4x5,5 cm co daje moc około 480W i przy ładowaniu akumulatorów 225 AH problemu problemów nie ma ładuje je około 20-30A prądu.
  Chciałbym go jednak wykorzystywać do akumulatorów nie tylko 225 Ah ale również około 40Ah itd.
  Żadnych zabezpieczeń nie ma oprócz bezpiecznika 3,2 A na pierwotnym.
  Chciałbym zastosować regulator prądu ładowania oraz układ czasowo napięciowo wyłączający.
  Co polecacie?
  Jako czasówka i maksymalne napięcie po którym ma się wyłączyć.
  https://pl.aliexpress.com/item/6-60-v-30A-10A...055.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.59f62e0eoBqnI5
  Do regulacji prądu wykorzystać np stary ściemniacz do lamp czy
  https://allegro.pl/oferta/wyprzedaz-regulator-mocy-prostownika-2000w-2kw-5510360184

  Z góry dziękuje za pomoc
 • #540
  marian paszek
  Poziom 19  
  Dokładnie !Jeżeli masz na pierwotnym odczepy to na wtornym zamontuj mostek i dobierz taki odczep na pierwotnym aby po mostku mieć 18-20V DC. W samym sterowniku wymień tyrystor na 40-50A.Diody lub mostek to samo .Musisz mieć jakiś zapas . Do tego porządne radiatory. Na wtórnym bezp. max 30-35A .Możliwe ze będziesz musiał wymienić tranzystory na mocniejsze .
  Ścieżki na płytce będą dla takich prądów za cieńkie wiec wymaga to wzmocnienia lub wywalenia tyrystora z płytki na radiator . https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3539103.html str 2 tem --w tym tem w poście nr 56 masz przykład jak można to zrobić bez wzmacniania ścieżek .