Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji

Marko121 01 Sty 2010 01:10 290627 549
 • W załączniku (niestety za punkty bo trochę czasu poświeciłem), w skrócie:
  -schemat modyfikacji tytułowego prostownika z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21461.html , któremu dostawiłem regulacją prądu ładowania ,opis regulacji (dla mniej zaawansowanych) prostownika za pomocą zasilacza regulowanego i schemat innego (rosyjskiego) prostego prostownika ,który odrysowałem z natury.
  Większość informacji pewnie znajdzie się w temacie z linku powyżej ale niestety trzeba przeczytać te 33 strony :)

  Jeśli moderatorzy uważają że załącznik jest mało pomocny lub za drogi w punkty to zapraszam do kosza.
  Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku Wszystkim życzę.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Marko121
  Poziom 17  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektronika i programowanie
  Marko121 napisał 314 postów o ocenie 48, pomógł 10 razy. Jest z nami od 2003 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  Marcin G.
  Poziom 18  
  Jakie są zakresy regulacji prądu w tych schematach??
 • #3
  Marko121
  Poziom 17  
  Prąd głownie zależny od zastosowanego transformatora, jego napięcia na uzwojeniu wtórnym oraz jego mocy. Zastosowałem trafo 18V zmiennego i koło 200W mocy uzyskałem na nim spokojnie prąd 9A (więcej nie wyciskałem bo nie miałem takiej potrzeby) .Jeśli chodzi o dolny zakres to przy potencjometrze P1=10k u mnie regulacja zaczyna się od 0.7-1A ale przy P1=22K początek zakresu powianiem zejść niżej.
  Pozdrawiam
 • #4
  tomas79
  Poziom 15  
  Kolego wprowadzasz w błąd pisząc o możliwości regulacji prądu ładowania. Z tego co widzę jest to źródło napięciowe a nie prądowe (jak to sugeruje opis). Szkoda że nie dałeś prądowego bo do ładowania akumulatora kwasowego powinno być właśnie źródło prądowe z ograniczeniem napięcia.
 • #5
  Marko121
  Poziom 17  
  Gdzie jest napisane że to źródło prądowe?
  To jest prostownik opisany na stronie podanej w pierwszym poście,tylko trochę przerobiony czyli dodana jest możliwość regulacji prądu ładowania (czytaj ograniczenie prądowe) a nie źródło prądowe . Gdybyś poczytał trochę temat z podanego linku wiedział byś o co chodzi.
  Jeśli chcesz regulowane źródło prądowe to zbuduj sobie choćby ten zasilacz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613.html
  -bardzo fajny i przydatny zresztą .

  Pozdrawiam
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #6
  tomas79
  Poziom 15  
  Nie chcę czepiać się szczegółów ani wytykać Ci błędów ale pisząc o dodaniu możliwości regulacji prądu ładowania nie zaznaczyłeś (w pierwszym poście) że chodziło tylko o ograniczenie wartości prądu. Dodatkowo zauważ że w twoim projekcie ograniczenie prądu także nie występuje. Zastosowałeś jedynie regulację napięcia wyjściowego a to nie jest jednoznaczne z regulacją prądu lub jego ograniczeniem.
  Ograniczenie powinno uniemożliwić przepływ zadanej wartości prądu we wszystkich przypadkach (także zwarcie) a w twoim układzie niestety nie ograniczy.
  Uprzedzając ewentualną odpowiedź że podczas ładowania wartość prądu spada a zwarcia można zabezpieczyć w inny sposób odpowiem że zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie powinno się sprawdzić ale jeżeli już decydować się na rozbudowę układu zaproponowanego przez jozefg (rozbudowę w kierunku regulacji) to wyłącznie przez dodanie źródła prądu.
 • #7
  Marko121
  Poziom 17  
  tomas79 napisał:
  Nie chcę czepiać się szczegółów ani wytykać Ci błędów ale pisząc o dodaniu możliwości regulacji prądu ładowania nie zaznaczyłeś (w pierwszym poście) że chodziło tylko o ograniczenie wartości prądu.


  Nie napisałem również nigdzie, że dodałem źródło prądowe.Wybacz więc ale w ten sposób można przyczepić się do prawie każdej wypowiedzi gdzie w grę wchodzi zależność prądu od napięcia i na odwrót.

  W tytułowym prostowniku zaproponowanym przez jozefg rolę ograniczenia prądu ładowania spełniał rezystor, który musiał być odpowiednio dobrany,posiadać odpowiednią moc i wartość rezystancji w zależności od napięcia wtórnego transformatora.Przy takim rozwiązaniu aby uzyskać regulacje prądu ładowania trzeba by było za pomocą przełącznika lub przekaźników dołączać rezystory o różnych wartościach.
  Wydawało mi się dość kłopotliwe więc postanowiłem dobudować regulację płynną którą przedstawiłem w załączniku.

  tomas79 napisał:
  Zastosowałeś jedynie regulację napięcia wyjściowego a to nie jest jednoznaczne z regulacją prądu lub jego ograniczeniem.


  Owszem zastosowałem regulacje napięcia wyjściowego ale wiąże się to również z regulacją prądu ładowania .

  Jeśli zaś chodzi o wytykanie błędów... można je wytknąć każdemu .
  Nie nalezę do ludzi którzy za wszelką cenę bronią swojego.
  W załączniku chciałem przedstawić praktyczne i w miarę najprostsze rozwiązanie płynnej regulacji napięcia i co za tym idzie prądu ładowania. Rozpatrywanie teoretyczne aspektów tego rozwiązania wydało mi się mało znaczące.Skupiłem się po prostu bardziej na praktyce.

  tomas79 napisał:
  odpowiem że zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie powinno się sprawdzić ale jeżeli już decydować się na rozbudowę układu zaproponowanego przez jozefg (rozbudowę w kierunku regulacji) to wyłącznie przez dodanie źródła prądu.


  Chętnie zobaczę schemat takiego wykonania. Załączysz?

  Pozdrawiam
 • #8
  tomas79
  Poziom 15  
  Nie neguję pomysłu zastosowania regulacji. Zastanawia mnie tylko Twoja niechęć do zastosowania źródła prądu. Swoją drogą ciekawa postawa gdyż zastosowanie rezystora 0,1 oma i pomiar napięcia na nim załatwiłby całą sprawę.
 • #9
  Marko121
  Poziom 17  
  tomas79 napisał:
  Zastanawia mnie tylko Twoja niechęć do zastosowania źródła prądu.


  niechęć ?? widzę ze znowu mnie źle zrozumiałeś . Przecież napisałem że chętnie zobaczę taki projekt.
  Oczywiście nie twierdzę, że źródło prądowe jako dostawka do tego prostownika (zamiast mojej ), to złe rozwiązanie lub nie możliwe do wykonania .
  Jak najbardziej, jest to możliwe i dlatego może pogłówkujesz trochę i zamieścisz na forum taki schemacik?
  Jeśli będzie w miarę prosty i funkcjonalny to też zrobię sobie taki prostowniczek ze źródełkiem.

  Pozdrawiam
 • #10
  tomas79
  Poziom 15  
  Ja mam zamieścić??? Przecież to twój post. Ja tylko zgłaszam uwagi i propozycje.
  A co do modyfikacji to nie wiem o jakie główkowanie ci chodzi wystarczy rezystor 0,1 oma i pomiar napięcia na nim zrealizowany w oparciu o wzmacniacz operacyjny.

  Pozdrawiam
 • #11
  Marcin G.
  Poziom 18  
  tomas79 ja też chętnie przetestuję twoją regulacje:) możesz mi podesłać jakiś schematy na pw lub wrzuć tutaj jakis
 • #12
  Marcin G.
  Poziom 18  
  Marko121 jaki zastosowałeś tyrystor. BT151??
 • #13
  Marko121
  Poziom 17  
  Zastosowałem T32-16-02 ,taki akurat wpadł mi w rękę.
 • #14
  piotrkoza34
  Poziom 12  
  jak to rozpakować oczywiście schemat?????????
 • #15
  tobike
  Poziom 10  
  mam pytanie do konstruktora, marko121 czy można zastosować bez przeróbek do tego układu tyrystor BT152
 • #16
  Marko121
  Poziom 17  
  piotrkoza34 napisał:
  jak to rozpakować oczywiście schemat?????????


  rozpakować archiwum np. programem winRAR, potem otworzyć artykuł ze schematem ,który jest zapisany w programie Microsoft Word  tobike napisał:
  mam pytanie do konstruktora, marko121 czy można zastosować bez przeróbek do tego układu tyrystor BT152


  można
 • #17
  tobike
  Poziom 10  
  Witam
  Zaprojektowałem płytkę do przerobionego przez Marko121 prostownika, uczę się dopiero projektować w programach więc na razie zrobiłem płytkę w paincie, może komuś się przyda, płytka i opis elementów
 • #18
  tobike
  Poziom 10  
  Marko121 chciałbym prosić o pomoc, zmontowałem układ według twojego schematu i na takiej płytce jak zamieściłem wyżej i układ mi nie działa, jak mógłbym go sprawdzić?
 • #19
  Marko121
  Poziom 17  
  Przede wszystkim musisz mieć pewność poprawności zmontowania układu. Sprawdź to spokojnie kilka razy (zgodność druku ze schematem, poprawność włożenie elementów np zamienione emiter z kolektorem tranzystora itp. ) najczęściej zdarza się ze układ nie działa właśnie z powody błędu montażu a z tym musisz poradzić sobie sam .Natomiast sposób regulacji i sprawdzenia-prawidłowo zmontowanego układu, opisałem w załączniku.
 • #20
  tobike
  Poziom 10  
  Układ sprawdzałem już kilka razy ale się nie poddaję, czy zastosowane tam tranzystory były w wersjach PNP i NPN? Czy jest możliwość pomiaru napięć aby wyeliminować uszkodzone elementy?
  wstawię wieczorem zdjęcie płytki może dostrzeżesz coś co dla mnie wydaję się poprawne
  Oto zdjęcia mojego układu:
  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
 • #21
  Marko121
  Poziom 17  
  pierwsze co tak na szybko zauważyłem, to chyba w miejscu , gdzie narysowałem powinno być połączenie, sprawdź to.
  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
 • #22
  tobike
  Poziom 10  
  poprawiłem to już wcześniej i jest zworka od strony druku, a układ dalej nie działa, prześledziłem cały schemat, posprawdzałem wszystkie tranzystory czy baza-kolektor-emiter trafiają w odpowiednie miejsce i wszystko się zgadza, układ zasilam trafem przy wyprostowaniu i obciążeniu żarówką daje 16V może to jest powodem niedziałania, jeżeli przełączę przełącznik na tryb ręczny to zapala się dioda sygnalizująca ten tryb, natomiast jeśli w trybie automatycznym podepnę akumulator to znów zapala się dioda od trybu recznego.
 • #23
  Marko121
  Poziom 17  
  Dioda D4 (od trybu ręcznego) ma się świecić cały czas w trybie ręcznym, natomiast w trybie automatyki D4 świecić się ma wtedy gdy prostownik ładuje a gdy przestaje ładować powinna gasnąc .Ta dioda, to nie jest typowa sygnalizacja trybu ręcznego , tylko w ogóle sygnalizacja ładowania . Prostownik w trybie ręcznym jest pozbawiony kontroli ładowania wiec dioda świeci cały czas.

  Sprawdź jeszcze czy nie zamieniłeś miejscami R5-z -R8 oraz R13-z-R14 ,bo wydaje mi się że na płytce są opisane właśnie odwrotnie .

  Dobrze było by, gdybyś zamieścił poprawny opis elementów i widok ścieżek ,jak już wszystko będzie poprawnie. Może ktoś zechce wykorzystać twój projekt płytki i po co ma głowic się jeszcze raz .
 • #24
  tobike
  Poziom 10  
  Dzięki masz rację co do R5 i R8, ale R13 i R14 sprawdziłem i są dobrze natomiast znalazłem brak połączenia między środkiem R16 i DZ2 z potencjometrem P1 jutro to poprawię i dam znać czy pomogło. A co z napięciem zasilania czy ten układ automatyki ruszy na 14-15V?
  Edit:
  Miałeś rację R13 i R14 w opisie też były zamienione, poprawiłem PCB i opis do niego, dziś to sprawdzę czy układ ruszy.
  Jeśli możesz to napisz przy jakim minimalnym napięciu układ automatyki może działać?
 • #25
  tobike
  Poziom 10  
  Poprawiłem te znalezione błędy i układ dalej nie działa :( już nie wiem dlaczego
 • #26
  Marko121
  Poziom 17  
  Napięcie może być trochę za niskie do automatu.Rozumiem że transformator ma wystarczająco duża moc.
  Uruchom najpierw tryb ręczny: .Podłącz woltomierz do wyjścia i zobacz czy reguluje się napięcie jak kręcisz potencjometrem . Potem podłącz jakąś żarówkę sprawdź jak zachowuje się regulacja pod obciążeniem .
  Gdy już będzie działał tryb ręczny zabierz się za automat ,na temat automatu całą masa postów jest w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic152383.html
 • #27
  spirytusik84
  Poziom 23  
  Witam i jak uruchomił ktoś już prostownik według płytki kolegi TIBIKE działa?
 • #28
  AdamG123
  Poziom 15  
  Wykonałem ten prostownik w/g powyższego projektu. Działa.
  Jest regulacja napięcia jak też załącza ładowanie i wyłącza w ustawionych progach napięcia.
  Ale mam pytanie do Marko 121, jak ma się zachowywać dioda D3. U mnie ledwo świeci. Jest ona konieczna czy też nie, ponieważ dioda D4 sygnalizuje ładowanie w zadanym zakresie tj. w trybie automatyki jak w trybie ręcznym.
 • #29
  Marko121
  Poziom 17  
  AdamG123 napisał:

  Ale mam pytanie do Marko 121, jak ma się zachowywać dioda D3. U mnie ledwo świeci. Jest ona konieczna czy też nie, ponieważ dioda D4 sygnalizuje ładowanie w zadanym zakresie tj. w trybie automatyki jak w trybie ręcznym.


  Dioda D3 nie jest konieczna .Spełniała ona funkcję sygnalizacji w prostowniku bez regulacji . Natomiast w tym wykonaniu czyli z regulacją ładowania dioda zachowuje się tak że- świeci mocniej przy większym zadanym prądzie ładowania a przygasa przy mniejszym -( jest w szeregu z bramką tyrystora ) Można ją pominąć czyli zwora w miejsce ledy, ale może się wtedy zmienić trochę zakres regulacji prostownika .
  W swoim prostowniku zostawiłem tą diodę w płytce nie wyprowadzając jej na zewnątrz . Może ona posłużyć kiedyś w celu diagnostyki przy naprawie , widać po jej intensywności świecenia czy i jak zmienia się sterowanie bramką tyrystora.

  Pozdrawiam marko121
 • #30
  AdamG123
  Poziom 15  
  Właśnie tak jak opisujesz, ta dioda (D3) się zachowuje. Nie wyprowadzę jej na zewnątrz, tylko faktycznie lepiej ją zostawić na płytce , do ustawień na "kiedyś". W niczym nie przeszkadza. Ja do sygnalizacji ładowania ręcznego jednak zastosuję dodatkową włączaną poprzez ten sam przełącznik (przełącznik podwójny) do ustawiania Ręczne- Automatyka.