Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji

Marko121 01 Jan 2010 01:10 332567 569
IGE-XAO
 • W załączniku (niestety za punkty bo trochę czasu poświeciłem), w skrócie:
  -schemat modyfikacji tytułowego prostownika z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21461.html , któremu dostawiłem regulacją prądu ładowania ,opis regulacji (dla mniej zaawansowanych) prostownika za pomocą zasilacza regulowanego i schemat innego (rosyjskiego) prostego prostownika ,który odrysowałem z natury.
  Większość informacji pewnie znajdzie się w temacie z linku powyżej ale niestety trzeba przeczytać te 33 strony :)

  Jeśli moderatorzy uważają że załącznik jest mało pomocny lub za drogi w punkty to zapraszam do kosza.
  Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku Wszystkim życzę.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Marko121
  Level 17  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika i programowanie
  Marko121 wrote 327 posts with rating 74, helped 10 times. Been with us since 2003 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  Marcin G.
  Level 18  
  Jakie są zakresy regulacji prądu w tych schematach??
 • IGE-XAO
 • #3
  Marko121
  Level 17  
  Prąd głownie zależny od zastosowanego transformatora, jego napięcia na uzwojeniu wtórnym oraz jego mocy. Zastosowałem trafo 18V zmiennego i koło 200W mocy uzyskałem na nim spokojnie prąd 9A (więcej nie wyciskałem bo nie miałem takiej potrzeby) .Jeśli chodzi o dolny zakres to przy potencjometrze P1=10k u mnie regulacja zaczyna się od 0.7-1A ale przy P1=22K początek zakresu powianiem zejść niżej.
  Pozdrawiam
 • #4
  tomas79
  Level 15  
  Kolego wprowadzasz w błąd pisząc o możliwości regulacji prądu ładowania. Z tego co widzę jest to źródło napięciowe a nie prądowe (jak to sugeruje opis). Szkoda że nie dałeś prądowego bo do ładowania akumulatora kwasowego powinno być właśnie źródło prądowe z ograniczeniem napięcia.
 • #5
  Marko121
  Level 17  
  Gdzie jest napisane że to źródło prądowe?
  To jest prostownik opisany na stronie podanej w pierwszym poście,tylko trochę przerobiony czyli dodana jest możliwość regulacji prądu ładowania (czytaj ograniczenie prądowe) a nie źródło prądowe . Gdybyś poczytał trochę temat z podanego linku wiedział byś o co chodzi.
  Jeśli chcesz regulowane źródło prądowe to zbuduj sobie choćby ten zasilacz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613.html
  -bardzo fajny i przydatny zresztą .

  Pozdrawiam
 • #6
  tomas79
  Level 15  
  Nie chcę czepiać się szczegółów ani wytykać Ci błędów ale pisząc o dodaniu możliwości regulacji prądu ładowania nie zaznaczyłeś (w pierwszym poście) że chodziło tylko o ograniczenie wartości prądu. Dodatkowo zauważ że w twoim projekcie ograniczenie prądu także nie występuje. Zastosowałeś jedynie regulację napięcia wyjściowego a to nie jest jednoznaczne z regulacją prądu lub jego ograniczeniem.
  Ograniczenie powinno uniemożliwić przepływ zadanej wartości prądu we wszystkich przypadkach (także zwarcie) a w twoim układzie niestety nie ograniczy.
  Uprzedzając ewentualną odpowiedź że podczas ładowania wartość prądu spada a zwarcia można zabezpieczyć w inny sposób odpowiem że zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie powinno się sprawdzić ale jeżeli już decydować się na rozbudowę układu zaproponowanego przez jozefg (rozbudowę w kierunku regulacji) to wyłącznie przez dodanie źródła prądu.
 • #7
  Marko121
  Level 17  
  tomas79 wrote:
  Nie chcę czepiać się szczegółów ani wytykać Ci błędów ale pisząc o dodaniu możliwości regulacji prądu ładowania nie zaznaczyłeś (w pierwszym poście) że chodziło tylko o ograniczenie wartości prądu.


  Nie napisałem również nigdzie, że dodałem źródło prądowe.Wybacz więc ale w ten sposób można przyczepić się do prawie każdej wypowiedzi gdzie w grę wchodzi zależność prądu od napięcia i na odwrót.

  W tytułowym prostowniku zaproponowanym przez jozefg rolę ograniczenia prądu ładowania spełniał rezystor, który musiał być odpowiednio dobrany,posiadać odpowiednią moc i wartość rezystancji w zależności od napięcia wtórnego transformatora.Przy takim rozwiązaniu aby uzyskać regulacje prądu ładowania trzeba by było za pomocą przełącznika lub przekaźników dołączać rezystory o różnych wartościach.
  Wydawało mi się dość kłopotliwe więc postanowiłem dobudować regulację płynną którą przedstawiłem w załączniku.

  tomas79 wrote:
  Zastosowałeś jedynie regulację napięcia wyjściowego a to nie jest jednoznaczne z regulacją prądu lub jego ograniczeniem.


  Owszem zastosowałem regulacje napięcia wyjściowego ale wiąże się to również z regulacją prądu ładowania .

  Jeśli zaś chodzi o wytykanie błędów... można je wytknąć każdemu .
  Nie nalezę do ludzi którzy za wszelką cenę bronią swojego.
  W załączniku chciałem przedstawić praktyczne i w miarę najprostsze rozwiązanie płynnej regulacji napięcia i co za tym idzie prądu ładowania. Rozpatrywanie teoretyczne aspektów tego rozwiązania wydało mi się mało znaczące.Skupiłem się po prostu bardziej na praktyce.

  tomas79 wrote:
  odpowiem że zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie powinno się sprawdzić ale jeżeli już decydować się na rozbudowę układu zaproponowanego przez jozefg (rozbudowę w kierunku regulacji) to wyłącznie przez dodanie źródła prądu.


  Chętnie zobaczę schemat takiego wykonania. Załączysz?

  Pozdrawiam
 • #8
  tomas79
  Level 15  
  Nie neguję pomysłu zastosowania regulacji. Zastanawia mnie tylko Twoja niechęć do zastosowania źródła prądu. Swoją drogą ciekawa postawa gdyż zastosowanie rezystora 0,1 oma i pomiar napięcia na nim załatwiłby całą sprawę.
 • #9
  Marko121
  Level 17  
  tomas79 wrote:
  Zastanawia mnie tylko Twoja niechęć do zastosowania źródła prądu.


  niechęć ?? widzę ze znowu mnie źle zrozumiałeś . Przecież napisałem że chętnie zobaczę taki projekt.
  Oczywiście nie twierdzę, że źródło prądowe jako dostawka do tego prostownika (zamiast mojej ), to złe rozwiązanie lub nie możliwe do wykonania .
  Jak najbardziej, jest to możliwe i dlatego może pogłówkujesz trochę i zamieścisz na forum taki schemacik?
  Jeśli będzie w miarę prosty i funkcjonalny to też zrobię sobie taki prostowniczek ze źródełkiem.

  Pozdrawiam
 • #10
  tomas79
  Level 15  
  Ja mam zamieścić??? Przecież to twój post. Ja tylko zgłaszam uwagi i propozycje.
  A co do modyfikacji to nie wiem o jakie główkowanie ci chodzi wystarczy rezystor 0,1 oma i pomiar napięcia na nim zrealizowany w oparciu o wzmacniacz operacyjny.

  Pozdrawiam
 • #11
  Marcin G.
  Level 18  
  tomas79 ja też chętnie przetestuję twoją regulacje:) możesz mi podesłać jakiś schematy na pw lub wrzuć tutaj jakis
 • #12
  Marcin G.
  Level 18  
  Marko121 jaki zastosowałeś tyrystor. BT151??
 • #13
  Marko121
  Level 17  
  Zastosowałem T32-16-02 ,taki akurat wpadł mi w rękę.
 • #14
  piotrkoza34
  Level 12  
  jak to rozpakować oczywiście schemat?????????
 • #15
  tobike
  Level 10  
  mam pytanie do konstruktora, marko121 czy można zastosować bez przeróbek do tego układu tyrystor BT152
 • #16
  Marko121
  Level 17  
  piotrkoza34 wrote:
  jak to rozpakować oczywiście schemat?????????


  rozpakować archiwum np. programem winRAR, potem otworzyć artykuł ze schematem ,który jest zapisany w programie Microsoft Word  tobike wrote:
  mam pytanie do konstruktora, marko121 czy można zastosować bez przeróbek do tego układu tyrystor BT152


  można
 • #17
  tobike
  Level 10  
  Witam
  Zaprojektowałem płytkę do przerobionego przez Marko121 prostownika, uczę się dopiero projektować w programach więc na razie zrobiłem płytkę w paincie, może komuś się przyda, płytka i opis elementów
 • #18
  tobike
  Level 10  
  Marko121 chciałbym prosić o pomoc, zmontowałem układ według twojego schematu i na takiej płytce jak zamieściłem wyżej i układ mi nie działa, jak mógłbym go sprawdzić?
 • #19
  Marko121
  Level 17  
  Przede wszystkim musisz mieć pewność poprawności zmontowania układu. Sprawdź to spokojnie kilka razy (zgodność druku ze schematem, poprawność włożenie elementów np zamienione emiter z kolektorem tranzystora itp. ) najczęściej zdarza się ze układ nie działa właśnie z powody błędu montażu a z tym musisz poradzić sobie sam .Natomiast sposób regulacji i sprawdzenia-prawidłowo zmontowanego układu, opisałem w załączniku.
 • #20
  tobike
  Level 10  
  Układ sprawdzałem już kilka razy ale się nie poddaję, czy zastosowane tam tranzystory były w wersjach PNP i NPN? Czy jest możliwość pomiaru napięć aby wyeliminować uszkodzone elementy?
  wstawię wieczorem zdjęcie płytki może dostrzeżesz coś co dla mnie wydaję się poprawne
  Oto zdjęcia mojego układu:
  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
 • #21
  Marko121
  Level 17  
  pierwsze co tak na szybko zauważyłem, to chyba w miejscu , gdzie narysowałem powinno być połączenie, sprawdź to.
  Prostownik z regulacją prądu ładowania + opis regulacji
 • #22
  tobike
  Level 10  
  poprawiłem to już wcześniej i jest zworka od strony druku, a układ dalej nie działa, prześledziłem cały schemat, posprawdzałem wszystkie tranzystory czy baza-kolektor-emiter trafiają w odpowiednie miejsce i wszystko się zgadza, układ zasilam trafem przy wyprostowaniu i obciążeniu żarówką daje 16V może to jest powodem niedziałania, jeżeli przełączę przełącznik na tryb ręczny to zapala się dioda sygnalizująca ten tryb, natomiast jeśli w trybie automatycznym podepnę akumulator to znów zapala się dioda od trybu recznego.
 • #23
  Marko121
  Level 17  
  Dioda D4 (od trybu ręcznego) ma się świecić cały czas w trybie ręcznym, natomiast w trybie automatyki D4 świecić się ma wtedy gdy prostownik ładuje a gdy przestaje ładować powinna gasnąc .Ta dioda, to nie jest typowa sygnalizacja trybu ręcznego , tylko w ogóle sygnalizacja ładowania . Prostownik w trybie ręcznym jest pozbawiony kontroli ładowania wiec dioda świeci cały czas.

  Sprawdź jeszcze czy nie zamieniłeś miejscami R5-z -R8 oraz R13-z-R14 ,bo wydaje mi się że na płytce są opisane właśnie odwrotnie .

  Dobrze było by, gdybyś zamieścił poprawny opis elementów i widok ścieżek ,jak już wszystko będzie poprawnie. Może ktoś zechce wykorzystać twój projekt płytki i po co ma głowic się jeszcze raz .
 • #24
  tobike
  Level 10  
  Dzięki masz rację co do R5 i R8, ale R13 i R14 sprawdziłem i są dobrze natomiast znalazłem brak połączenia między środkiem R16 i DZ2 z potencjometrem P1 jutro to poprawię i dam znać czy pomogło. A co z napięciem zasilania czy ten układ automatyki ruszy na 14-15V?
  Edit:
  Miałeś rację R13 i R14 w opisie też były zamienione, poprawiłem PCB i opis do niego, dziś to sprawdzę czy układ ruszy.
  Jeśli możesz to napisz przy jakim minimalnym napięciu układ automatyki może działać?
 • #25
  tobike
  Level 10  
  Poprawiłem te znalezione błędy i układ dalej nie działa :( już nie wiem dlaczego
 • #26
  Marko121
  Level 17  
  Napięcie może być trochę za niskie do automatu.Rozumiem że transformator ma wystarczająco duża moc.
  Uruchom najpierw tryb ręczny: .Podłącz woltomierz do wyjścia i zobacz czy reguluje się napięcie jak kręcisz potencjometrem . Potem podłącz jakąś żarówkę sprawdź jak zachowuje się regulacja pod obciążeniem .
  Gdy już będzie działał tryb ręczny zabierz się za automat ,na temat automatu całą masa postów jest w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic152383.html
 • #27
  spirytusik84
  Level 23  
  Witam i jak uruchomił ktoś już prostownik według płytki kolegi TIBIKE działa?
 • #28
  AdamG123
  Level 16  
  Wykonałem ten prostownik w/g powyższego projektu. Działa.
  Jest regulacja napięcia jak też załącza ładowanie i wyłącza w ustawionych progach napięcia.
  Ale mam pytanie do Marko 121, jak ma się zachowywać dioda D3. U mnie ledwo świeci. Jest ona konieczna czy też nie, ponieważ dioda D4 sygnalizuje ładowanie w zadanym zakresie tj. w trybie automatyki jak w trybie ręcznym.
 • #29
  Marko121
  Level 17  
  AdamG123 wrote:

  Ale mam pytanie do Marko 121, jak ma się zachowywać dioda D3. U mnie ledwo świeci. Jest ona konieczna czy też nie, ponieważ dioda D4 sygnalizuje ładowanie w zadanym zakresie tj. w trybie automatyki jak w trybie ręcznym.


  Dioda D3 nie jest konieczna .Spełniała ona funkcję sygnalizacji w prostowniku bez regulacji . Natomiast w tym wykonaniu czyli z regulacją ładowania dioda zachowuje się tak że- świeci mocniej przy większym zadanym prądzie ładowania a przygasa przy mniejszym -( jest w szeregu z bramką tyrystora ) Można ją pominąć czyli zwora w miejsce ledy, ale może się wtedy zmienić trochę zakres regulacji prostownika .
  W swoim prostowniku zostawiłem tą diodę w płytce nie wyprowadzając jej na zewnątrz . Może ona posłużyć kiedyś w celu diagnostyki przy naprawie , widać po jej intensywności świecenia czy i jak zmienia się sterowanie bramką tyrystora.

  Pozdrawiam marko121
 • #30
  AdamG123
  Level 16  
  Właśnie tak jak opisujesz, ta dioda (D3) się zachowuje. Nie wyprowadzę jej na zewnątrz, tylko faktycznie lepiej ją zostawić na płytce , do ustawień na "kiedyś". W niczym nie przeszkadza. Ja do sygnalizacji ładowania ręcznego jednak zastosuję dodatkową włączaną poprzez ten sam przełącznik (przełącznik podwójny) do ustawiania Ręczne- Automatyka.