Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka dioda do bezpiecznika na klatce schodowej?

guciopiwosz 01 Sty 2010 12:48 3965 21
  • #1 01 Sty 2010 12:48
    guciopiwosz
    Poziom 9  

Blok 7 pietrowy. Na kazdym polpietrze sa 2 lub 3 pomieszczenia typu "schowek". Na polowie polpieter jedno pomieszczenie jest zsypem smieci. Wszystkie zsypy i schowki znajduja sie w jednym pionie ktory zaczyna sie na parterze z zainstalowanym bezpiecznikiem. W tych wszystkich pomieszczeniach jest gniazdo zarowki z wlacznikiem lancuszkowym. Przez ostatnich kilka lat nie bylo z tym zadnego problemu. Natomiast ostatnimi czasy pojawil sie problem kradziezy pradu. Jeden lokator postanowil zorganizowac sobie w takim schowku serwerownie! Najzwyklejsza kradziejka ciagnie prad i zasila jakies komputery. Mialem okazje przez chwile widziec zawartosc tego schowka - naliczylem trzy komputery + monitor + kilka routerow wi-fi.

Lokator sie wypiera. Twierdzi ze nic tam nie ma - mimo ze przez drzwi slychac szum wentylatorow przez cala dobe. Schowka nie otwiera by pokazac co jest w srodku. Dozorca wykrecil wiec bezpiecznik by zlikwidowac oswietlenie w tych pomieszczeniach.

Nastepnego dnia puszka z bezpiecznikami zostala wylamana. Zlodziej wkrecil wlasny bezpiecznik i byl na tyle bezczelny by zamknac wszystko na wlasna klodke!

Kolejny sasiad donosi mi dzis ze w schowku pojawila sie rowniez kolejna nowosc - zamrazarka...

Stad pytanie do szanownych uzytkownikow Elektrody: Jakie parametry powinna miec dioda wkrecona w bezpiecznik topikowy (klasyczny korek) by ta zlodziejska instalacje upiec/spalic/zepsuc?

We wszystkich pozostalych schowkach i zsypach sa wylacznie zarowki 220. Inni lokatorzy nie zostana w zaden sposob stratni. Zlodziej powodowal wczesniej podobne problemy w piwnicy.

0 21
  • #2 01 Sty 2010 13:01
    komandor64
    Poziom 25  

Jak rozumiem to zgłaszanie do administracji i/lub zakładu energetycznego nie przynosi rezultatów?

0
  • #4 01 Sty 2010 13:16
    guciopiwosz
    Poziom 9  

Napisze w ten sposob. Sylwestra wlasnie spedzalem z dozorca i dwoma innymi sasiadami. Dozorca opowiedzial nam ze trwa jakies postepowanie dotyczace wczesniejszej kradziezy pradu w piwnicy. Niestety nie zna wszystkich szczegolow. Byl tylko przy tym jak wykuwano kabel ktorym zlodziej doprowadzil do niej prad z piwnicznego korytarza. Robiono zdjecia i wezwano policje. Mialo to miejsce przy asyscie dwoch pracownikow zakladu energetycznego. Dozorca byl w tej sprawie wezwany przez dzielnicowego i skladal zeznania z przebiegu tego nieprzewidzianego remontu w piwnicy.

Sprawa schowka jest taka ze prezes spoldzielni powiedzial dozorcy by ten wykrecal korki. Sprawa byla zglaszana. Wszyscy sasiedzi posiadajacy schowki wiedza o co chodzi. Zlodziej jest po prostu bezczelny i wszystko olewa. Ja rowniez jestem wlascicielem showka i bralem udzial w dwoch "karawanach" ktorych celem byla rozmowa z szkodliwcem.

Mlody czlowiek ktory odziedziczyl mieszkanie po tragicznie zmarlych rodzicach. Mialo to miejsce w lutym. Od tamtego czasu sprawa problemy. Wiem rowniez o przynajmniej dwoch sprawach ktore zakonczyly sie wyrokami nakazowymi za zaklucanie ciszy nocnej. Jegomosc ma krotkowzroczna taktyke polegajaca na "nikogo nie ma w domu".

@Ryszard

Obawiam sie ze taka kostke po prostu sobie wyrwie. Puszka z korkami jest w takim miejscu ze mozna z nia zrobic co tylko ktos zechce. Stad potrzeba raczej terapii szokowej.

Wiem ze taki patent z dioda w bezpieczniku moze zniszczyc tego typu urzadzenia. Jeden z sasiadow obecnych na sylwestrze twierdzil ze w poprzednim miejscu zamieszkania tak spreparowanym korkiem zakonczono wielomiesieczne batalie z innym (halasujacym) szkodliwcem.

Omowilismy wszyscy rozwiazanie. Doszlismy do wniosku ze trzeba tylko dowiedziec sie jaka diode kupic w skepie elektronicznym. Nawet zrobimy tak ze korek zostanie wykrecony i w jego miejsce nie bedziemy wkrecac tego spreparowanego. Ten po prostu zostawimy w puszcze i cwaniak sam go wkreci.

0
  • #5 01 Sty 2010 13:16
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 01 Sty 2010 13:17
    fuutro
    Poziom 43  

Diodą zamrażarkę uszkodzisz, komputery mogą się nie włączyć lub będą mieć problemy - zgłoś do energetyki i administracji kradzież - to nie jest własność (ani energia ani puszka z bezpiecznikami) tejże osoby.

Dioda nie musi mieć wymyślnych parametrów ale jeśli wspomniany złodziej nie tylko lubi kraść ale i jest "pomylony" to wstrzymaj się na razie.

Możesz też włożyć w gniazdo bezpiecznika mniejszą wkładkę kalibrującą - większy topik nie wejdzie i po sprawie. Tak czy inaczej to jednak działka energetyki.

0
  • #7 01 Sty 2010 13:38
    guciopiwosz
    Poziom 9  

@Bronek

Poczytalem o tych mostkach i chyba nie da rady zastosowac tego jako wkrecanego korka. Z tego co zrozumialem bedzie potrzeba wybebeszyc jego gniazdko?

Nie da rady zrobic tego jedna dioda ktora wsadzi sie zamiast wkladki w korku? Jesli tak - jakie powinna miec parametry? Sklep elektroniczny mamy blisko ;)

0
  • #8 01 Sty 2010 13:43
    fuutro
    Poziom 43  

Dioda 10-15A da sobie rady spokojnie.

0
  • #9 01 Sty 2010 13:53
    guciopiwosz
    Poziom 9  

10-15A? Ma znaczenie ile V lub jakies dodatkowe parametry? Czy wystarczy przyjsc do sklepu i poprosic o diode takiej mocy i zwrocic uwage wylacznie na to czy sie zmiesci w korku?

0
  • #10 01 Sty 2010 13:56
    fuutro
    Poziom 43  

600V-800V dla "poprawnego" działania...

0
  • #11 01 Sty 2010 13:58
    guciopiwosz
    Poziom 9  

W takim razie dzwonie po dozorce i pojdziemy odwiedzic sklep. W przyszlym tygodniu podziele sie wynikami pracy "urzadzenia" na forum. Jesli szkodliwiec bedzie mial smetna mine to oferuje po darmowym sloiczku przepysznego miodu dla kazdego z szanownych kolegow :)

0
  • #14 01 Sty 2010 14:33
    fuutro
    Poziom 43  

Jak zamrażarka ma zabezpieczenie termiczne to silnikowi nic nie będzie, tylko ciągle będzie dość ciepły i termik go będzie odcinał, więc jako takiego zniszczenia nie będzie.

0
  • #15 01 Sty 2010 15:43
    Alana
    Poziom 37  

Zasilacze PC i tak i tak maja mostek prostowniczy na wejsciu wiec taka zabawa z diodami nic im nie zrobi. Szybciej poleca mu zasilacze transformatorowe do switchy czy urzadzen WiFi ale i tam coraz czesciej widuje sie impulsowki. Obawiam sie ze szkodnik jest ciezki do ruszenia w ten sposob i jezeli chcesz cos robic na wlasna reke to pozostaje ci wlasciwie tylko przeciac przewody tak zeby bez kucia muru [na czym go zlapiesz] nie naprawil sobie instalacji.

Druga sprawa - jezeli mowisz ze to ten typ szkodnika ktorego wszyscy znamy to zastanowilabym sie nad niebezpieczenstwem wyrownania rachunkow za zniszczony sprzet gdzies w ciemnej uliczce...

0
  • #16 01 Sty 2010 15:56
    fuutro
    Poziom 43  

Jak kłódka jest jego, to odetnij ją i pomyśl o kłódce hardox - niech sobie tnie :D Zniszczoną skrzynkę też będzie widać.

Zawsze możesz też wkleić czymś mocnym przepaloną wkładkę i najlepiej obficie tym klejem wysmarować całe gniazdo - podejście może wątpliwe ale skuteczność ma.

0
  • #17 01 Sty 2010 16:29
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 01 Sty 2010 16:56
    krzychu.m
    Poziom 19  

Panowie ciekawy temat tylko nie wiem jak ta dioda miała by uszkodzić ten sprzęt? Czy chodzi ze będzie przepuszczać tylko polówki napięcia?

0
  • #19 01 Sty 2010 17:15
    fuutro
    Poziom 43  

Właśnie tak - silniki w lodówkach czy pralkach (starszych na pewno) albo transformatory padną przy takim zasilaniu.

0
  • #20 01 Sty 2010 17:16
    Poziom 35  

A nie prosciej wpiac w obwod gdzies - transformator 12V i do tego mostek prostowniczy ? dla swiatla tj halogenow 12V nie ma znaczenia co je zasila , male trafo predzej spali sie niz pozwoli na podlaczenie np przetwornicy 12V DC na 230V lub prosty wylacznik czasowy przerywajacy obwod co 5minut na 1 minute - bedzie to conajmniej irytujace dla przestepcy

0
  • #21 01 Sty 2010 18:39
    piterus99
    Poziom 43  

Podlaczylem kiedys z ciekawosci do MRI żarówke 100W i ustawiłem na zakres 1kV(miernik cyfrowy) - żarówka nawet nie drgnęła, miernik pokazywał zwarcie..
    Nie wiem tylko jak zachowa sie induktor.
    Na moje oko jedyne co można zrobić to przyłożyć mu międzyfazowym w te jego klocki i posłuchać jak wybucha razem z wszystkimi żarówkami po drodze.. Z takich cywilizowanych rozwiązań to przeróbka instalacji oświetleniowej na 24V.
    Albo pójść do niego i po dobroci pokazać mu przy 0.7 paragrafy jakie mu grożą za te 30zł miesięcznie i jakieś dowody uzbierane w sprawie(zdjęcia przewodów, wskazania z miernika cęgowego, itd).

Parura09 - porada "raczej" szkodliwa - ktoś Cie złapie na tym(prawdopodobnie on) i masz wyrok w zawieszeniu za napaść z niebezpiecznym narzędziem. A on sobie podrzuci przedłużacz i zatuszuje w ten sposób kradzież...

Opcja z nielegalnym oprogramowaniem też jest dobra, ew. skarbówke mu nasłać, bo skoro ma te routery wifi itd to może internet odsprzedaje?

0
  • #22 01 Sty 2010 18:45
    guciopiwosz
    Poziom 9  

Niestety sklep okazal sie dzis zamkniety. Ale zaczekamy.

Przyznam ze zaintrygowal mnie post kolegi Parur. Choc za mlodu nie jeden nos zlamalem i sam nie raz poturbowany do domu wrocilem to teraz do takiej bandyterki mi daleko. Na pewno z powodu jakiegos mlodzienca ktory kradnie prad nie bede latac z lomem po klatce. No chyba ze ten prad by mi bezposrednio kradl to bym przyczail sie w bramie ;)

Gdyby juz ingerowac fizycznie "w lokal" to lepiej odchylic krawedz drzwi i wypelnic pomieszczenie po sufit pianka instalacyjna.

Zainteresowal mnie natomiast ten miernik. Czyli ma rozumiec ze urzadzeni tego typu - w tym wypadku - to taki "paralizator"? (Pytam teoretycznie - nie mam dostepu do tego)

Temat wyczerpany, bez wartości dydaktycznych.
    [Akrzy]

0