Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka dioda do bezpiecznika na klatce schodowej?

guciopiwosz 01 Jan 2010 12:48 4448 21
Testo
    guciopiwosz
    Level 10  
    Blok 7 pietrowy. Na kazdym polpietrze sa 2 lub 3 pomieszczenia typu "schowek". Na polowie polpieter jedno pomieszczenie jest zsypem smieci. Wszystkie zsypy i schowki znajduja sie w jednym pionie ktory zaczyna sie na parterze z zainstalowanym bezpiecznikiem. W tych wszystkich pomieszczeniach jest gniazdo zarowki z wlacznikiem lancuszkowym. Przez ostatnich kilka lat nie bylo z tym zadnego problemu. Natomiast ostatnimi czasy pojawil sie problem kradziezy pradu. Jeden lokator postanowil zorganizowac sobie w takim schowku serwerownie! Najzwyklejsza kradziejka ciagnie prad i zasila jakies komputery. Mialem okazje przez chwile widziec zawartosc tego schowka - naliczylem trzy komputery + monitor + kilka routerow wi-fi.

Lokator sie wypiera. Twierdzi ze nic tam nie ma - mimo ze przez drzwi slychac szum wentylatorow przez cala dobe. Schowka nie otwiera by pokazac co jest w srodku. Dozorca wykrecil wiec bezpiecznik by zlikwidowac oswietlenie w tych pomieszczeniach.

Nastepnego dnia puszka z bezpiecznikami zostala wylamana. Zlodziej wkrecil wlasny bezpiecznik i byl na tyle bezczelny by zamknac wszystko na wlasna klodke!

Kolejny sasiad donosi mi dzis ze w schowku pojawila sie rowniez kolejna nowosc - zamrazarka...

Stad pytanie do szanownych uzytkownikow Elektrody: Jakie parametry powinna miec dioda wkrecona w bezpiecznik topikowy (klasyczny korek) by ta zlodziejska instalacje upiec/spalic/zepsuc?

We wszystkich pozostalych schowkach i zsypach sa wylacznie zarowki 220. Inni lokatorzy nie zostana w zaden sposob stratni. Zlodziej powodowal wczesniej podobne problemy w piwnicy.
  • Testo
  • Testo
    guciopiwosz
    Level 10  
    Napisze w ten sposob. Sylwestra wlasnie spedzalem z dozorca i dwoma innymi sasiadami. Dozorca opowiedzial nam ze trwa jakies postepowanie dotyczace wczesniejszej kradziezy pradu w piwnicy. Niestety nie zna wszystkich szczegolow. Byl tylko przy tym jak wykuwano kabel ktorym zlodziej doprowadzil do niej prad z piwnicznego korytarza. Robiono zdjecia i wezwano policje. Mialo to miejsce przy asyscie dwoch pracownikow zakladu energetycznego. Dozorca byl w tej sprawie wezwany przez dzielnicowego i skladal zeznania z przebiegu tego nieprzewidzianego remontu w piwnicy.

Sprawa schowka jest taka ze prezes spoldzielni powiedzial dozorcy by ten wykrecal korki. Sprawa byla zglaszana. Wszyscy sasiedzi posiadajacy schowki wiedza o co chodzi. Zlodziej jest po prostu bezczelny i wszystko olewa. Ja rowniez jestem wlascicielem showka i bralem udzial w dwoch "karawanach" ktorych celem byla rozmowa z szkodliwcem.

Mlody czlowiek ktory odziedziczyl mieszkanie po tragicznie zmarlych rodzicach. Mialo to miejsce w lutym. Od tamtego czasu sprawa problemy. Wiem rowniez o przynajmniej dwoch sprawach ktore zakonczyly sie wyrokami nakazowymi za zaklucanie ciszy nocnej. Jegomosc ma krotkowzroczna taktyke polegajaca na "nikogo nie ma w domu".

@Ryszard

Obawiam sie ze taka kostke po prostu sobie wyrwie. Puszka z korkami jest w takim miejscu ze mozna z nia zrobic co tylko ktos zechce. Stad potrzeba raczej terapii szokowej.

Wiem ze taki patent z dioda w bezpieczniku moze zniszczyc tego typu urzadzenia. Jeden z sasiadow obecnych na sylwestrze twierdzil ze w poprzednim miejscu zamieszkania tak spreparowanym korkiem zakonczono wielomiesieczne batalie z innym (halasujacym) szkodliwcem.

Omowilismy wszyscy rozwiazanie. Doszlismy do wniosku ze trzeba tylko dowiedziec sie jaka diode kupic w skepie elektronicznym. Nawet zrobimy tak ze korek zostanie wykrecony i w jego miejsce nie bedziemy wkrecac tego spreparowanego. Ten po prostu zostawimy w puszcze i cwaniak sam go wkreci.
    User removed account
    User removed account  
    fuutro
    Level 43  
    Diodą zamrażarkę uszkodzisz, komputery mogą się nie włączyć lub będą mieć problemy - zgłoś do energetyki i administracji kradzież - to nie jest własność (ani energia ani puszka z bezpiecznikami) tejże osoby.

Dioda nie musi mieć wymyślnych parametrów ale jeśli wspomniany złodziej nie tylko lubi kraść ale i jest "pomylony" to wstrzymaj się na razie.

Możesz też włożyć w gniazdo bezpiecznika mniejszą wkładkę kalibrującą - większy topik nie wejdzie i po sprawie. Tak czy inaczej to jednak działka energetyki.
    guciopiwosz
    Level 10  
    @Bronek

Poczytalem o tych mostkach i chyba nie da rady zastosowac tego jako wkrecanego korka. Z tego co zrozumialem bedzie potrzeba wybebeszyc jego gniazdko?

Nie da rady zrobic tego jedna dioda ktora wsadzi sie zamiast wkladki w korku? Jesli tak - jakie powinna miec parametry? Sklep elektroniczny mamy blisko ;)
    fuutro
    Level 43  
    Dioda 10-15A da sobie rady spokojnie.
    guciopiwosz
    Level 10  
    10-15A? Ma znaczenie ile V lub jakies dodatkowe parametry? Czy wystarczy przyjsc do sklepu i poprosic o diode takiej mocy i zwrocic uwage wylacznie na to czy sie zmiesci w korku?
    fuutro
    Level 43  
    600V-800V dla "poprawnego" działania...
    guciopiwosz
    Level 10  
    W takim razie dzwonie po dozorce i pojdziemy odwiedzic sklep. W przyszlym tygodniu podziele sie wynikami pracy "urzadzenia" na forum. Jesli szkodliwiec bedzie mial smetna mine to oferuje po darmowym sloiczku przepysznego miodu dla kazdego z szanownych kolegow :)
    fuutro
    Level 43  
    Jak zamrażarka ma zabezpieczenie termiczne to silnikowi nic nie będzie, tylko ciągle będzie dość ciepły i termik go będzie odcinał, więc jako takiego zniszczenia nie będzie.
    Alana
    Level 37  
    Zasilacze PC i tak i tak maja mostek prostowniczy na wejsciu wiec taka zabawa z diodami nic im nie zrobi. Szybciej poleca mu zasilacze transformatorowe do switchy czy urzadzen WiFi ale i tam coraz czesciej widuje sie impulsowki. Obawiam sie ze szkodnik jest ciezki do ruszenia w ten sposob i jezeli chcesz cos robic na wlasna reke to pozostaje ci wlasciwie tylko przeciac przewody tak zeby bez kucia muru [na czym go zlapiesz] nie naprawil sobie instalacji.

Druga sprawa - jezeli mowisz ze to ten typ szkodnika ktorego wszyscy znamy to zastanowilabym sie nad niebezpieczenstwem wyrownania rachunkow za zniszczony sprzet gdzies w ciemnej uliczce...
    fuutro
    Level 43  
    Jak kłódka jest jego, to odetnij ją i pomyśl o kłódce hardox - niech sobie tnie :D Zniszczoną skrzynkę też będzie widać.

Zawsze możesz też wkleić czymś mocnym przepaloną wkładkę i najlepiej obficie tym klejem wysmarować całe gniazdo - podejście może wątpliwe ale skuteczność ma.
    User removed account
    User removed account  
    krzychu.m
    Level 19  
    Panowie ciekawy temat tylko nie wiem jak ta dioda miała by uszkodzić ten sprzęt? Czy chodzi ze będzie przepuszczać tylko polówki napięcia?
    fuutro
    Level 43  
    Właśnie tak - silniki w lodówkach czy pralkach (starszych na pewno) albo transformatory padną przy takim zasilaniu.
    Level 35  
    A nie prosciej wpiac w obwod gdzies - transformator 12V i do tego mostek prostowniczy ? dla swiatla tj halogenow 12V nie ma znaczenia co je zasila , male trafo predzej spali sie niz pozwoli na podlaczenie np przetwornicy 12V DC na 230V lub prosty wylacznik czasowy przerywajacy obwod co 5minut na 1 minute - bedzie to conajmniej irytujace dla przestepcy
    piterus99
    Level 43  
    Podlaczylem kiedys z ciekawosci do MRI żarówke 100W i ustawiłem na zakres 1kV(miernik cyfrowy) - żarówka nawet nie drgnęła, miernik pokazywał zwarcie..
    Nie wiem tylko jak zachowa sie induktor.
    Na moje oko jedyne co można zrobić to przyłożyć mu międzyfazowym w te jego klocki i posłuchać jak wybucha razem z wszystkimi żarówkami po drodze.. Z takich cywilizowanych rozwiązań to przeróbka instalacji oświetleniowej na 24V.
    Albo pójść do niego i po dobroci pokazać mu przy 0.7 paragrafy jakie mu grożą za te 30zł miesięcznie i jakieś dowody uzbierane w sprawie(zdjęcia przewodów, wskazania z miernika cęgowego, itd).

Parura09 - porada "raczej" szkodliwa - ktoś Cie złapie na tym(prawdopodobnie on) i masz wyrok w zawieszeniu za napaść z niebezpiecznym narzędziem. A on sobie podrzuci przedłużacz i zatuszuje w ten sposób kradzież...

Opcja z nielegalnym oprogramowaniem też jest dobra, ew. skarbówke mu nasłać, bo skoro ma te routery wifi itd to może internet odsprzedaje?
    guciopiwosz
    Level 10  
    Niestety sklep okazal sie dzis zamkniety. Ale zaczekamy.

Przyznam ze zaintrygowal mnie post kolegi Parur. Choc za mlodu nie jeden nos zlamalem i sam nie raz poturbowany do domu wrocilem to teraz do takiej bandyterki mi daleko. Na pewno z powodu jakiegos mlodzienca ktory kradnie prad nie bede latac z lomem po klatce. No chyba ze ten prad by mi bezposrednio kradl to bym przyczail sie w bramie ;)

Gdyby juz ingerowac fizycznie "w lokal" to lepiej odchylic krawedz drzwi i wypelnic pomieszczenie po sufit pianka instalacyjna.

Zainteresowal mnie natomiast ten miernik. Czyli ma rozumiec ze urzadzeni tego typu - w tym wypadku - to taki "paralizator"? (Pytam teoretycznie - nie mam dostepu do tego)

Temat wyczerpany, bez wartości dydaktycznych.
    [Akrzy]