Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięcia na cewce dla dużych częstotliwości

ullman 01 Sty 2010 14:53 2055 6
  • #1 01 Sty 2010 14:53
    ullman
    Poziom 11  

Witam,
    Mam problem z pomiarem napięcia na cewce dla dużych częstotliwości rzędu MHz ponieważ napięcie mierzę za pomocą oscyloskopu i dla dużych częstotliwości pojemność wejściowa oscyloskopu plus pojemność sondy pomiarowej wchodzą w rezonans z cewką. Dlatego pomyślałem o zastosowaniu wtórnika napięciowego na wzmacniaczu operacyjnym jak na schemacie: Pomiar napięcia na cewce dla dużych częstotliwości I tu pojawia się moje pytanie, czy jest to dobry sposób rozwiązania tego problemu? Jaki wzmacniacz operacyjny zastosować? O jakiej częstotliwości ft gdy pomiar będzie wykonany do 10MHz? Myślałem o daniu NE 5532

0 6
  • #2 01 Sty 2010 15:27
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Witam.
    A czy nie prościej będzie użyć sondę w.cz i woltomierz.

0
  • #3 01 Sty 2010 15:31
    me_super
    Poziom 29  

ullman napisał:
    Witam,
    Mam problem z pomiarem napięcia na cewce dla dużych częstotliwości rzędu MHz ponieważ napięcie mierzę za pomocą oscyloskopu i dla dużych częstotliwości pojemność wejściowa oscyloskopu plus pojemność sondy pomiarowej wchodzą w rezonans z cewką. Dlatego pomyślałem o zastosowaniu wtórnika napięciowego na wzmacniaczu operacyjnym jak na schemacie: Pomiar napięcia na cewce dla dużych częstotliwości I tu pojawia się moje pytanie, czy jest to dobry sposób rozwiązania tego problemu? Jaki wzmacniacz operacyjny zastosować? O jakiej częstotliwości ft gdy pomiar będzie wykonany do 10MHz? Myślałem o daniu NE 5532

Taki układ też będzie miał (sporą) pojemność wejściową. Lepiej zrobić coś na kształt sondy aktywnej:
    http://notes.ump.edu.my/fkee/e-Magazine/Elektor%202004/Articles/E/e04a036.pdf
    Autor pisze, że Cin < 1pF.
    A co chcesz mierzyć, bo może da się to zrobić inaczej.

Dodano po 29 [sekundy]:

Tomasz.W napisał:
    Witam.
    A czy nie prościej będzie użyć sondę w.cz i woltomierz.

To nie zmienia faktu, że sonda będzie miała jakąś pojemność wejściową.

0
  • #4 01 Sty 2010 17:39
    ullman
    Poziom 11  

Potrzebuje wyznaczyć impedancje tej cewki dla różnych częstotliwości. Mierzę napięcie na cewce i prąd (jako spadek napięcia na dodatkowym rezystorze wpiętym szeregowo z cewką, nie jest on zaznaczony na rysunku) Mają prąd i napięcie wyliczam impedancje.

0
  • #5 01 Sty 2010 18:39
    krzyjak
    Poziom 29  

Kolego :arrow: ullman, by zniwelować wpływ pojemności, sondę należy skompensować przy pomocy trymera wbudowanego w sondę. Sonda powinna być ustawiona na 10 krotne (lub większe) tłumienie. Rozumiem, że chcesz mierzyć tylko moduł impedancji.

0
  • #6 01 Sty 2010 19:17
    Quarz
    Poziom 43  

krzyjak napisał:
    Kolego :arrow: ullman, by zniwelować wpływ pojemności, sondę należy skompensować przy pomocy trymera wbudowanego w sondę. Sonda powinna być ustawiona na 10 krotne (lub większe) tłumienie. Rozumiem, że chcesz mierzyć tylko moduł impedancji.
    Przepraszam, że zapytam nieśmiało; jakiej pojemności - wejściowej sondy (dzielnika 1:10), czy czego innego?
    Jeśli pojemności wejściowej sondy pomiarowej, to ta ma taką pojemność jaką ma i nic nie da kręcenie rzeczonym tu trymerem i NIE do tego celu on służy .... :idea: :cry:

0
  • #7 01 Sty 2010 20:24
    ullman
    Poziom 11  

Sonda była skalibrowana przed pomiarem. Ale kalibrując sondę nie pozbędziemy się jej pojemności. Pojemność sondy przy tłumieniu 1:10 wynosi ok 16pF a przy 1:100 5pF co przy dużych częstotliwościach ma wpływ na pomiar, otrzymujemy równoległe połączenie owej pojemności z badaną indukcyjnością.

0